Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ! Εντάξει νιώθω χαζός τώρα.....είχα κοιτάξει παντού εκτός από το μενού αριστερά στην συζήτηση.ευτυχώς γιατί ήμουν έτοιμος να την διαγράψω και την χρησιμοποιώ σαν εφαρμογή.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά!
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Τουλάχιστον εγώ βλέπω κανονικά το 95% των αυτοκολλήτων και όσα έχουν κίνηση κινούνται κανονικά. Το θέμα έχει χειροτερέψει λίγο γιατί πια κάποια εικονίδια φαίνονται γκρι και μέσα στη συλλογή ενώ πριν φαίνονταν γκρι μόνο μέσα στη συνομιλία.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εγκαταστήσει μια εφαρμογή εκτός Play Store, άρχισαν να μου πετάγονται διαφημίσεις στο κινητό κάθε 2-3 λεπτά, όπου κι αν περιηγούμαι (Chrome, Instagram κλπ).

Έχω την εντύπωση ότι φταίει όντως αυτή η εφαρμογή γιατί το πρόβλημα άρχισε μια μέρα αφού την εγκατέστησα (μόλις πετάχτηκε άλλη μια διαφήμιση τώρα...)

Το θέμα είναι ότι πραγματικά την χρειάζομαι αυτήν την εφαρμογή.

Υπάρχει τρόπος να την κρατήσω αλλά και να απαλλαχθώ από τις ενοχλητικές/σπαστικές διαφημίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτή η εφαρμογή υπάρχει στο play και είναι επί πληρωμή και εφόσον δηλώνεις πως την χρειάζεσαι, πρέπει να την πληρώσεις ή έστω να περιμένεις να βγει σε προσφορά.

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εγκαταστήσει μια εφαρμογή εκτός Play Store, άρχισαν να μου πετάγονται διαφημίσεις στο κινητό κάθε 2-3 λεπτά, όπου κι αν περιηγούμαι (Chrome, Instagram κλπ).

Έχω την εντύπωση ότι φταίει όντως αυτή η εφαρμογή γιατί το πρόβλημα άρχισε μια μέρα αφού την εγκατέστησα (μόλις πετάχτηκε άλλη μια διαφήμιση τώρα...)

Το θέμα είναι ότι πραγματικά την χρειάζομαι αυτήν την εφαρμογή.

Υπάρχει τρόπος να την κρατήσω αλλά και να απαλλαχθώ από τις ενοχλητικές/σπαστικές διαφημίσεις;

 

Τώρα απεγκατέστησα την εφαρμογή, απεγκατέστησα και ό,τι άλλο είχα εγκαταστήσει τον τελευταίο καιρό, έκανα ένα restart, πάλι τα ίδια με τις διαφημίσεις, πετάγονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Έτρεξα και το Avast για κάναν ιο - δεν βγάζει τίποτα.

Τι να κάνω ρε παιδιά; Έχω απελπιστεί. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος να απαλλαγώ απ' αυτό το σπαστικό φαινόμενο;

 

Είχα βάλει και το Adguard, και πάλι είχα τα ίδια, δεν σταμάτησαν ποτέ οι διαφημίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα απεγκατέστησα την εφαρμογή, απεγκατέστησα και ό,τι άλλο είχα εγκαταστήσει τον τελευταίο καιρό, έκανα ένα restart, πάλι τα ίδια με τις διαφημίσεις, πετάγονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Έτρεξα και το Avast για κάναν ιο - δεν βγάζει τίποτα.

Τι να κάνω ρε παιδιά; Έχω απελπιστεί. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος να απαλλαγώ απ' αυτό το σπαστικό φαινόμενο;

 

Είχα βάλει και το Adguard, και πάλι είχα τα ίδια, δεν σταμάτησαν ποτέ οι διαφημίσεις...

Αν έβαλες σπασμένη εφαρμογή τότε κακώς το έκανες, λογικά έχει εγκαταστήσει malware στο κινητό. Για να απαλλαγείς Κάνε ένα reset ή ακόμα καλύτερα καθαρή εγκατάσταση της ρόμ. Εναλλακτικά βάλε το malwarebytes να σου βρει ποια εφαρμογή σου προκαλεί το πρόβλημα και να τη σβήσεις αν γίνεται. Αν δεν μπορείς να το σβησεις βάλε μια εφαρμογή όπως το netguard από το play store ώστε να την αποκλείσει από το internet για να μην πετάγονται διαφημίσεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

από σήμερα το πρωί, όταν μου έρχεται ένα μήνυμα στο viber, μου εμφανίζει δύο ειδοποιήσεις στη μπάρα. μια κανονική όπως πάντα και μια τελείως κενή. έχεις κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα στις ειδοποιήσεις του Twitter?

Τις εμφανίζει μόνο όταν μπω στην εφαρμογή και δεν χτυπάει ήχος

Αυτό το κάνει πολύ συχνά όχι όμως συνέχεια, οπότε δεν είναι θέμα ρυθμίσεων :confused:

Link to comment
Share on other sites

Έστω μία επαφή με όνομα πχ. Κώστας Παπαδόπουλος. Και η ίδια επαφή του skype Kostas Papadopoulos. Όταν στις επαφές της συσκευής κάνω συγχώνευση επαφών και μου την εμφανίζει με τους αγγλικούς χαρακτήρες, πώς μπορώ να το κάνω να φαίνεται με τους ελληνικούς χαρακτήρες;

 

Ευχαριστώ...

 

(Samsung s7 Edge, Android Nougat)

Link to comment
Share on other sites

από σήμερα το πρωί, όταν μου έρχεται ένα μήνυμα στο viber, μου εμφανίζει δύο ειδοποιήσεις στη μπάρα. μια κανονική όπως πάντα και μια τελείως κενή. έχεις κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα?

πολλοί το έχουν αυτό το πρόβλημα και άλλα bugs ακόμα. Λογικά θα λυθεί σε επόμενο update.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορώ να βγάλω την ειδοποίηση για update λογισμικού που μου παρουσιάζεται κάθε 3 και λίγο και δεν βγαίνει πάρα μόνο άμα κάνω έλεγχο για νέες ενημέρωσεις ?

Επίσης κάθε φορά που ανοίγω η κλείνω το συγχρονισμό μου βγαίνει ενα μήνυμα ενεργοποίησης η απενεργοποιησης αντίστοιχα . Έχετε καμιά λύση γι αυτά τα 2 θέματα γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

 

εχω ενα THL T9 plus από χθες, με android 6, σχεδον pure.

το "θεματακι" που εχω, ειναι οτι, ενω υποστηριζει εγγραφη κλησης (πατωντας ... κατα την διαρκεια κλησης), οταν επιλεγω αποθηκευση σε καρτα sd, δεν επιτυγχανει. μου βγαζει σφαλμα "δεν μπορει να γινει προσβαση στην καρτα sd". στον εσωτερικο χωρο τηλεφωνου εγγραφεται κανονικα. επισης και από το ραδιοφωνο, στην καρτα μνημης, γινονται εγγραφες.

απο δικαιωματα εφαρμογων κτλ, οσο εψαξα και βρηκα, εχω δωσει σε όλα "ναι" τα σχετικα με την εφαρμογη "τηλεφωνο" κτλ.

 

κανεις ιδες τι μπορει να φταιει ?

δοκιμασα και μορφοποιηση καρτας μνημης, χωρις επιτυχες αποτελεσμα στο θέμα που υπαρχει.

 

εναλλακτικα, υπαρχει εφαρμογη που κατα την διαρκεια κλησης, να εμφανιζει κουμπακι δυνατοτητας εγγραφης, κι αν θελω να εγγραφω την κληση? εννοειται χωρις να γινεται αντιληπτο. με βολευει για σημειωσεις ραντεβου κτλ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ας το βάλω κι εδώ μιας και με "τρώει"...

Έχω ένα θεματάκι.

Πούλησα σε έναν φίλο συσκευή Sony Z3+. Πριν του το στείλω έκανα reset to factory defaults.

Πριν λίγο που το παρέλαβε, πήγε να το σετάρει από την αρχή βάζοντας το δικό του gmail και δεν τον άφηνε να κάνει σετάρισμα. Του βγάζει μια μαυρη οθόνη "my xperia", με ένα λουκέτο.

Πως μπορεί να συνεχίσει κανονικά την εγκατάσταση;

8a3e9861e1b0e033131ef1fa444ef1b5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας το βάλω κι εδώ μιας και με "τρώει"...

Έχω ένα θεματάκι.

Πούλησα σε έναν φίλο συσκευή Sony Z3+. Πριν του το στείλω έκανα reset to factory defaults.

Πριν λίγο που το παρέλαβε, πήγε να το σετάρει από την αρχή βάζοντας το δικό του gmail και δεν τον άφηνε να κάνει σετάρισμα. Του βγάζει μια μαυρη οθόνη "my xperia", με ένα λουκέτο.

Πως μπορεί να συνεχίσει κανονικά την εγκατάσταση;

8a3e9861e1b0e033131ef1fa444ef1b5.jpg

Πρέπει να βάλει το δικό σου mail (αφού ήταν δικιά σου συσκευή όπως λες ) ...Μόλις κάνει κανονικό boot Τότε κάνει διαγραφή του mail σου από τις ρυθμίσεις και κανει σετάρισμα με το δικό του mail !!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ!!!

 

μιας και για λογους υγειας θα πρεπει να μεινω αρκετες μερες στο κρεββατι λεω να μου πειτε τη γνωμη σας να κατεβασω καποιο δωρεαν παιχνιδι στο κινητο μου.

Μεγαλωσα με μεγαλυτερους αδερφους, οποτε εχω μεγαλη αδυναμια σε games που θυμιζουν πολυ Amiga ( Shadow of the beast, Agony, Wonderboy κτλ).

Προσφατως κολλησα με το Cally's Caves 3 του οποιου με τραβηξαν πολυ τα γραφικα και η μουσικη του!!!!

 

Αν υπαρχει καποιος που μπορει να μου προτεινει καποιο παιχνιδακι θα με βοηθησει ιδιαιτερα!!!

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!!

Να ειστε ολοι και ολες καλα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το E-Star Beauty 512RAM 8GB ROM, αυτό είναι το εγχειρίδιο, με Android 4.4 KitKat.

Έχω διαπιτώσει ότι έχει πολύ λίγο χώρο για εγκατάσταση νέων προγραμμάτων, π.χ για να εγκαταστήσω το Dolphin Browser (καμιά 20αριά MB συμπιεσμένο) έπρεπε να απεγκαταστήσω κάνα δυο εγκατεστημένες εφαρμογές.

Θέλω να μεγαλώσω το χώρο όπου εγκαθιστώνται τα προγράματα ώστε να μπορώ να βάλω όποια θέλω.

Μου φαίνεται λίγο παράξενο το Kit-kat μαζί με τις εφαρμογές να πιάνουν 8GB.

Μπορώ να το κάνω αυτό; Και πώς;

 

(επίσης να πω πως έχω βάλει και μια SD Card 8GB αλλά, το λειτουργικό, δεν βλέπω να την χρησιμοποιεί για εγκατάσταση προγραμμάτων)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το E-Star Beauty 512RAM 8GB ROM, αυτό είναι το εγχειρίδιο, με Android 4.4 KitKat.

Έχω διαπιτώσει ότι έχει πολύ λίγο χώρο για εγκατάσταση νέων προγραμμάτων, π.χ για να εγκαταστήσω το Dolphin Browser (καμιά 20αριά MB συμπιεσμένο) έπρεπε να απεγκαταστήσω κάνα δυο εγκατεστημένες εφαρμογές.

Θέλω να μεγαλώσω το χώρο όπου εγκαθιστώνται τα προγράματα ώστε να μπορώ να βάλω όποια θέλω.

Μου φαίνεται λίγο παράξενο το Kit-kat μαζί με τις εφαρμογές να πιάνουν 8GB.

Μπορώ να το κάνω αυτό; Και πώς;

 

(επίσης να πω πως έχω βάλει και μια SD Card 8GB αλλά, το λειτουργικό, δεν βλέπω να την χρησιμοποιεί για εγκατάσταση προγραμμάτων)

Πρέπει να γίνει Root και μετά χρειάζεται προγράμματα τύπου link2sd

http://www.insomnia.gr/topic/599872-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%BC%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8C-%CF%83%CE%B1/?fromsearch=1

http://www.doctorandroid.gr/2015/07/link2sd-obb-sd.html?m=1

http://www.doctorandroid.gr/2013/10/increase-internal-space-on-android.html

Τα 8 gb δεν χρησιμοποιούνται όλα για το λειτουργικό σύστημα (αυτό είναι το πρόβλημά )

Ψάξε στο Google για το πως γίνεται Root η συσκευή σου .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Αγόρασα το Samsung tab 10.1 2016 και μιας και ειναι η πρώτη μου επαφή με android ήθελα να ρωτήσω κατι.

 

Πως γίνεται να απενεργοποιήσω τις διαφημίσεις απο YouTube? Δοκίμασα μερικά apps απο play store αλλά κανένα δε δούλεψε...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ!!!

 

μιας και για λογους υγειας θα πρεπει να μεινω αρκετες μερες στο κρεββατι λεω να μου πειτε τη γνωμη σας να κατεβασω καποιο δωρεαν παιχνιδι στο κινητο μου.

Μεγαλωσα με μεγαλυτερους αδερφους, οποτε εχω μεγαλη αδυναμια σε games που θυμιζουν πολυ Amiga ( Shadow of the beast, Agony, Wonderboy κτλ).

Προσφατως κολλησα με το Cally's Caves 3 του οποιου με τραβηξαν πολυ τα γραφικα και η μουσικη του!!!!

 

Αν υπαρχει καποιος που μπορει να μου προτεινει καποιο παιχνιδακι θα με βοηθησει ιδιαιτερα!!!

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!!

Να ειστε ολοι και ολες καλα!

Εδώ είσαι ...Happy Chick http://www.xiaoji001.com/m/en/#page2

Η απόλυτη πλατφόρμα για Oldschool παιχνιδια !!

Υπάρχουν άπειρα video στο youtube για το πως και τι ...https://youtu.be/tA-h1QFm1C4

Happy Gaming ....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Αγόρασα το Samsung tab 10.1 2016 και μιας και ειναι η πρώτη μου επαφή με android ήθελα να ρωτήσω κατι.

 

Πως γίνεται να απενεργοποιήσω τις διαφημίσεις απο YouTube? Δοκίμασα μερικά apps απο play store αλλά κανένα δε δούλεψε...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σίγουρα ...με root και εγκατάσταση xposed (αυτό δουλεύω) + κυκλοφορεί επίσης apk του YouTube (mod) που δεν εμφανίζονται οι διαφημίσεις

Μπορείς να δοκιμάσεις (δεν είναι σίγουρο εάν αυτό δουλέψει..μαλλον οχι) με εγκατάσταση του Adguard Premium και ενεργοποίηση του HTTPS protocol filtering μέσα από τις ρυθμίσεις του Adguard

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Αγόρασα το Samsung tab 10.1 2016 και μιας και ειναι η πρώτη μου επαφή με android ήθελα να ρωτήσω κατι.

 

Πως γίνεται να απενεργοποιήσω τις διαφημίσεις απο YouTube? Δοκίμασα μερικά apps απο play store αλλά κανένα δε δούλεψε...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Από τις λύσεις που προτείνονται, Κάνε αυτή του πρώτου ποστ αλλά βάλε το lilly dns changer http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=446316

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ...με root και εγκατάσταση xposed (αυτό δουλεύω) + κυκλοφορεί επίσης apk του YouTube (mod) που δεν εμφανίζονται οι διαφημίσεις

Μπορείς να δοκιμάσεις (δεν είναι σίγουρο εάν αυτό δουλέψει..μαλλον οχι) με εγκατάσταση του Adguard Premium και ενεργοποίηση του HTTPS protocol filtering μέσα από τις ρυθμίσεις του Adguard

Ευχαριστώ αλλά δεν θέλω να κάνω root ακόμα μέχρι να μάθω περισσότερα για αυτό.

 

Δοκίμασα το dns, έβαλα και αυτά που έλεγε άλλο ακόμα έχω διαφημίσεις:(

 

Στάλθηκε από το SM-T580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα root με το Kingo Root, αλλά μετά διάβασα τι πρέπει να κάνω μετά την εγκατάσταση του link2sd και...το ανέβαλλα, παραείναι πολλά!!:lol:

Εξάλλου δεν έχω sd card reader, το αφήνω προς το παρόν.

Ευχαριστώ πάντως να 'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...