Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα ξερεις κανεις αν μπορω να χρησιοποιησω usb wifi σαν κεραια για wifi εχω ενα ταμπλετ εχει χαλασει η κεραια του νετ κ ελεγα μηπως

μπορω να κανω δουλεια με ενα air live που εχω αλλα δεν ξερω πως μπορω α το κανω μπορει να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Τι ταμπλετ εχεις γιατι εχω το ιδιο προβλημα με ενα pipo m9

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ένα mls magic έχω Κ αυτό είναι το μονο μου πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν είχα κλείσει τα δεδομένα των κινητών μου. ποτέ.

από χτες θέλοντας να κρατήσει η μπαταρία τα έκλεισα. τεράστια διαφορά. πριν έφευγα από ένα μέρος πήγαινα σε άλλο και έχανε μπαταρία μόνο που μετακινιομουν εντός σπιτιού!! τώρα με κλειστά άντε να χάσει ένα τα εκατό σε 2 ώρες που είμαι στο δρόμο.

τόσο πολύ μαμανε την μπαταρία τα ανοιχτά δεδομένα;

νταξ δεν θα τα κλείνω βέβαια και πάλι γιατί θέλω να έχω smartphone όχι απλό τηλέφωνο. αλλά αυτό που λέγεται χρόνια για την σχέση μπαταρίας δεδομένων το είδα και εγώ τώρα...

 

Sent from my Zopo speed plus 7 via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν είχα κλείσει τα δεδομένα των κινητών μου. ποτέ.

από χτες θέλοντας να κρατήσει η μπαταρία τα έκλεισα. τεράστια διαφορά. πριν έφευγα από ένα μέρος πήγαινα σε άλλο και έχανε μπαταρία μόνο που μετακινιομουν εντός σπιτιού!! τώρα με κλειστά άντε να χάσει ένα τα εκατό σε 2 ώρες που είμαι στο δρόμο.

τόσο πολύ μαμανε την μπαταρία τα ανοιχτά δεδομένα;

νταξ δεν θα τα κλείνω βέβαια και πάλι γιατί θέλω να έχω smartphone όχι απλό τηλέφωνο. αλλά αυτό που λέγεται χρόνια για την σχέση μπαταρίας δεδομένων το είδα και εγώ τώρα...

 

Sent from my Zopo speed plus 7 via tapatalk

Εννοείται ότι τα δεδομένα ρουφάνε τη μπαταρία. Προσωπικά, Σαββατοκύριακο που είμαι συνήθως με WiFi, έχω 1-1:30 ώρα παραπάνω screen on time σε σχέση τις καθημερινές που έχω όλη μέρα σχεδόν data.

Αν θες να γλιτώσεις λίγο κατανάλωση data και μπαταρία, βάλε την εφαρμογή netguard από το playstore. Έχει ρυθμίσεις να αποκλείει εφαρμογές που εσύ επιθυμείς από πρόσβαση στο internet όταν είσαι με screen off. Αν βάλεις αυτή την έκδοση από εδώ, έχεις και extra λειτουργία για adblock μέσω hosts files για non-rooted συσκευές σε εφαρμογές

https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/ADBLOCKING.md

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι τα δεδομένα ρουφάνε τη μπαταρία. Προσωπικά, Σαββατοκύριακο που είμαι συνήθως με WiFi, έχω 1-1:30 ώρα παραπάνω screen on time σε σχέση τις καθημερινές που έχω όλη μέρα σχεδόν data.

Αν θες να γλιτώσεις λίγο κατανάλωση data και μπαταρία, βάλε την εφαρμογή netguard από το playstore. Έχει ρυθμίσεις να αποκλείει εφαρμογές που εσύ επιθυμείς από πρόσβαση στο internet όταν είσαι με screen off. Αν βάλεις αυτή την έκδοση από εδώ, έχεις και extra λειτουργία για adblock μέσω hosts files για non-rooted συσκευές σε εφαρμογές

https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/ADBLOCKING.md

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

12aab1469ddcb4f758c1a3d2e67bb2c1.jpg

ποιό net guard, το πρώτο η το δεύτερο;

 

Sent from my Zopo speed plus 7 via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποιό net guard, το πρώτο η το δεύτερο;

 

Sent from my Zopo speed plus 7 via tapatalk

 

Το πρώτο. Αν θες να έχεις και adblock βαζεις αυτή από το λινκ που σου έδωσα. Είναι ακριβώς η ίδια εφαρμογή απο τον ίδιο developer, απλά έχει το extra χαρακτηριστικό για adblock γιατί απαγορεύεται στο playstore να υπάρχουν εφαρμογες που κόβουν διαφημίσεις σε εφαρμογές.

 

Sent from my Onda v975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

Εχω τις εξής απορίες.

 

Θέλησα να κάνω format σε κινητο (Ulefone Be Touch 3 Android 5.1) και στην SD (64 Gb).

Κράτησα backup στον υπολογιστή όλες τις φωτογραφίες και γενικότερα ότι άλλο θέλησα και έκανα το εξής.

Αφού έβαλα την SD μετέφερα τις φωτογραφίες στο SD->Camera

Αφού μπήκαν όλες ανοιξα με το Gallery να δω αν όλα είναι οκ. Εκεί βρήκα 2 φακέλους: a. Camera (με το εικονίδιο της κάμερας) b. Camera με εικόνίδιο έναν φάκελο. Να σημειώσω εδώ οτι και οι 2 φακέλοι είχαν τις ίδιες φωτογραφίες.

Επίσης όταν έβγαλα μια νέα φωτογραφία, φάνηκε στο εικονίδιο με την κάμερα, αλλά οχι στο εικονίδιο με τον φάκελο (που μάλλον ήταν το path της SD)

Έσβησα τον φάκελο με το εικονίδιο της κάμερας γιατί υπέθεσα πως ήταν στην εσωτερική μνήμη και τότε έχασα όλες τι φωτογραφίες (και από την SD).

 

1. Δεν έχω καταλάβει πως γίνεται ενώ έχω όλες τις φωτογραφίες στην SD να μου εμφανίζει 2 φακέλους στο Gallery.

2. Πως γίνεται να βλέπω στο gallery μόνο έναν φάκελο με φωτογραφίες εφ' οσον τις έχω στειλεί όλες (νέες και παλιές στην SD)

3. Κατα το backup άλλαξε η ημερομηνία από το πρόγραμμα και δε μου τις βγάζει πλέον με τη σειρά που έχουν τραβηχθεί...καμιά λύση σε αυτό;

 

Φιλικά

Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικες μερες το Facebook στις γυναικας μου το κινητο (inew v7) δεν δουλευει, κολαει και μετα βγαζει μηνυμα οτι η εφαρμογη δεν αποκρινετε. Αν κανει επανεκινηση το κινητο δουλευει για λιγη ωρα και μετα παλι τα ιδια. Την εσβησα την ξαναεβαλα παλι τα ιδια

Τι μπορω να κανω?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικες μερες το Facebook στις γυναικας μου το κινητο (inew v7) δεν δουλευει, κολαει και μετα βγαζει μηνυμα οτι η εφαρμογη δεν αποκρινετε. Αν κανει επανεκινηση το κινητο δουλευει για λιγη ωρα και μετα παλι τα ιδια. Την εσβησα την ξαναεβαλα παλι τα ιδια

Τι μπορω να κανω?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

να την πετάξεις την άθλια αυτή εφαρμογή και να βάλεις την lite , πέταξε και τον messenger και βάλε επίσης την Lite εκδοση

 

θα τα βρεις εδώ https://www.apkmirror.com/?s=facebook+lite&post_type=app_release&searchtype=apk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

Εχω τις εξής απορίες.

 

Θέλησα να κάνω format σε κινητο (Ulefone Be Touch 3 Android 5.1) και στην SD (64 Gb).

Κράτησα backup στον υπολογιστή όλες τις φωτογραφίες και γενικότερα ότι άλλο θέλησα και έκανα το εξής.

Αφού έβαλα την SD μετέφερα τις φωτογραφίες στο SD->Camera

Αφού μπήκαν όλες ανοιξα με το Gallery να δω αν όλα είναι οκ. Εκεί βρήκα 2 φακέλους: a. Camera (με το εικονίδιο της κάμερας) b. Camera με εικόνίδιο έναν φάκελο. Να σημειώσω εδώ οτι και οι 2 φακέλοι είχαν τις ίδιες φωτογραφίες.

Επίσης όταν έβγαλα μια νέα φωτογραφία, φάνηκε στο εικονίδιο με την κάμερα, αλλά οχι στο εικονίδιο με τον φάκελο (που μάλλον ήταν το path της SD)

Έσβησα τον φάκελο με το εικονίδιο της κάμερας γιατί υπέθεσα πως ήταν στην εσωτερική μνήμη και τότε έχασα όλες τι φωτογραφίες (και από την SD).

 

1. Δεν έχω καταλάβει πως γίνεται ενώ έχω όλες τις φωτογραφίες στην SD να μου εμφανίζει 2 φακέλους στο Gallery.

2. Πως γίνεται να βλέπω στο gallery μόνο έναν φάκελο με φωτογραφίες εφ' οσον τις έχω στειλεί όλες (νέες και παλιές στην SD)

3. Κατα το backup άλλαξε η ημερομηνία από το πρόγραμμα και δε μου τις βγάζει πλέον με τη σειρά που έχουν τραβηχθεί...καμιά λύση σε αυτό;

 

Φιλικά

Αλέξανδρος

 

 

 

 

Για το 3: αυτό είναι "πρόβλημα" που υπάρχει κάθε φορά που μεταφέρονται φωτογραφίες από κάρτα sd σε υπολογιστή και μετά πάλι πίσω στο τηλέφωνο. Ίσως με κάποια εφαρμογή σχετικά με διόρθωση exif από το store να κάνεις δουλειά.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικες μερες το Facebook στις γυναικας μου το κινητο (inew v7) δεν δουλευει, κολαει και μετα βγαζει μηνυμα οτι η εφαρμογη δεν αποκρινετε. Αν κανει επανεκινηση το κινητο δουλευει για λιγη ωρα και μετα παλι τα ιδια. Την εσβησα την ξαναεβαλα παλι τα ιδια

Τι μπορω να κανω?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Βάλε κάποια παλαιότερη έκδοση της εφαρμογής. Από το apkmirror.com

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγκατεσησα σήμερα το substranum και δεν μπορώ να κάνω install θέματα! Κάποια βοήθεια?

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια εφαρμογή οπου να έχω όλα site που με ενδιαφέρουν μαζεμένα και να τα βλέπω από εκεί. Καμία πρόταση;;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής θέμα με το Google Fit. Του ορίζω ένα στόχο (πχ 8.000 βήματα την ημέρα) και βάζω και το στρογγυλό widget στην αρχική για να το παρακολουθώ... Μετά από ένα ρισετ στο κινητό το ξαναέστησα... Μου έκανε εντύπωση ότι έχασε κάποια δεδομένα όπως την καταγραφή βάρους αλλά όχι τα βήματα και τις ασκήσεις που είχε καταγράψει εδώ και 1+ χρόνο...

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι τουλάχιστον μία φορά τη μέρα «χάνει» τον στόχο που του έχω θέσει και πρέπει να τον ορίσω πάλι από την αρχή... Να σημειώσω πως έχω εξαιρέσει το Google Fit από την βελτιστοποίηση μπαταρίας...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια εφαρμογή οπου να έχω όλα site που με ενδιαφέρουν μαζεμένα και να τα βλέπω από εκεί. Καμία πρόταση;;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου

Τι εννοείς, αν θα βάλεις σαν σελιδοδείκτες στον browser, δεν κάνεις τη δουλειά θέλεις;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, αν θα βάλεις σαν σελιδοδείκτες στον browser, δεν κάνεις τη δουλειά θέλεις;

Εννοώ να έχει feed από sites που θα ορίσω να βλέπω χωρίς να μπαίνω στο καθένα ξεχωριστά...

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να έχει feed από sites που θα ορίσω να βλέπω χωρίς να μπαίνω στο καθένα ξεχωριστά...

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου

 

Δες το Feedly

Link to comment
Share on other sites

Ένα mls magic έχω Κ αυτό είναι το μονο μου πρόβλημα!!!

 

Καλησπέρα σε όλους,

Έκανα format σε MLS MAGIC Laptop με αποτέλεσμα να μην εχω τους οδηγούς για το Hardware για τα WIN 10 64X. Είχα σημειώσει τα site των κατασκευαστών αλλά μετά το format δεν λειτουργεί κανένα drive για το hardware της MLS.

 

Υπαρχει πρόγραμμα για αποθηκευση των drive εδώ μαζι με το How to...

 

https://www.pcsteps.gr/17864-drivers-%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%ac-%cf%84%ce%bf-format-backup/

 

Μήπως κάποιος κάτοχος MLS Magic μπορεί να με βοηθήσει μέσω αυτού του προγράμματος και να μου στείλει τους οδηγούς ?

E-mail : ch8dimitris@gmail.com

 

Ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω ένα στικάκι που το συνδέω σε κινητό android και μεταφέρω αρχεία στο τάμπλετ.

Όταν κουμπώνω το στικάκι στο τάμπλετ αρκετές φορές κάποια από τα αρχεία είναι μηδενισμένα σε μέγεθος :mad: και στον φάκελο lost.dir στο στικάκι εμφανίζεται πλήθος αρχείων μικρού μεγέθους 8 kb συνήθως.

Μπορεί κάποιος να δώσει εξήγηση;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος ποια γραμματοσειρά είναι αυτή? Παρεπιπτόντως πρέπει να δοκιμάσετε τη συγκεκριμένη εφαρμογή για όσους δεν την ξέρουν είδη..

 

20170210_105228.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...