Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας έχω παραλάβει το redmi 3s απο vickmall σήμερα και

παρατήρησα μέσα στην οθόνη μια πολύ μικρή άσπρη και στρογγυλή κηλίδα φωτεινή , το μέγεθος της είναι όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας και ίσος και μικρότερη. όταν το κινητό είναι σε μαύρο φόντο ή σε κάποιο άλλο χρώμα δεν φαίνεται τίποτα, μόνο στο λευκό χρώμα την βλέπεις.

Είναι κάτι που θα επεκταθει; γιατί αν δεν επεκταθεί δε με πειράζει καθόλου.

Τι πρέπει να κάνω;

Υ.Γ. είμαι παντελώς άσχετος (δεν είχα ποτε smartphone) θα ήθελα να μου πείτε αν πρέπει να το γυρίσω πίσω μιας και δε μου αρέσει η ιδέα να μείνω χωρίς τηλ. 40+ μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Το δικαιωμα "προσβαση στη λιστα εγκατεστημενων εφαρμογων" που ζητανε σχεδον ολες οι εφαρμογες στο κινητο μου , γνωριζει κανεις γιατι το ζητανε?

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161014/5e790ee02f538311280c7790f4cd10f1.jpg

 

Προς το παρων τις εβαλα ολες στο "ειδοποιηση" , δηλαδη να με ρωταει το κινητο οταν ανοιγω για πρωτη φορα την καθε εφαρμογη τι θελω να κανω. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι το ζητανε αυτο το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα υπαρχει τροπος να μεγαλωσει η φωτογραφια μιας επαφης στην εισερχομενη κληση;Εχω το g5-6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε στο playstore κατι σχετικο με full screen caller id

 

Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.!

 

Κατοχος Nexus 5X, το θεμα μου ειναι οτι οι επαφες φαιονται κανονικα απο τον λογαριασμο του gmail, αλλα δεν μπορω να τις αποθηκευσω στην μνημη τηλεφωνου, κανω εισαγωγη/εξαγωγη αλλα δεν υπαρχει δυνατοτητα προβολης απ τη μνημη συσκευης, παρα μονο απ το λογαριασμο... Μπορει καποιος να δωσει τα φωτα του.?? Ειναι αναβαθμισμενο σε Android 7 αν παιζει καποιο ρολο.

 

Ευχαριστω.!!

LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.!

 

Κατοχος Nexus 5X, το θεμα μου ειναι οτι οι επαφες φαιονται κανονικα απο τον λογαριασμο του gmail, αλλα δεν μπορω να τις αποθηκευσω στην μνημη τηλεφωνου, κανω εισαγωγη/εξαγωγη αλλα δεν υπαρχει δυνατοτητα προβολης απ τη μνημη συσκευης, παρα μονο απ το λογαριασμο... Μπορει καποιος να δωσει τα φωτα του.?? Ειναι αναβαθμισμενο σε Android 7 αν παιζει καποιο ρολο.

 

Ευχαριστω.!!

Κάνε αντιγραφή τις επαφές σε έναν φάκελο στο Google Drive. Εκεί, πάτα σε όποια επαφή θες να αποθηκεύσεις στην μνήμη του τηλεφώνου. Θα επιλέξεις αποθήκευση «τοπικά».

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αντιγραφή τις επαφές σε έναν φάκελο στο Google Drive. Εκεί, πάτα σε όποια επαφή θες να αποθηκεύσεις στην μνήμη του τηλεφώνου. Θα επιλέξεις αποθήκευση «τοπικά».

 

Καλημερα φιλε μου.!

Εκανα αυτο που ειπες, αλλα το αρχειο βγηκε σε .vcf στο drive, κι ετσι οταν εκανα επαναφορα δεν ζητησε να επιλεξω ουτε επαφες ουτε θεση αποθηκευσης με αποτελεσμα να τα κανω διπλοτυπα στο gmail... Δεν καταφερα να το κανω και κατι εχω κανει εντελως λαθος.. Αν μπορεις να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες για την διαδικασια :) .

Ευχαριστω.!!!

LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Lenovo Vibe P1 (3gb/16) με την ευρωπαϊκή ρομ android 6.0.1 Παιδιά χαιρετω.Εγκατεστησα ότι εφαρμογή κατέβασα στην εσωτερική μνήμη κ τώρα που κουμπωσα κ μια εξωτερική δε μπορώ να τις μεταφέρω εκεί γιατί δεν υπάρχει σχετικό κουμπακι στις ρυθμίσεις / εφαρμογές κτλ. Κάποια συμβουλή ή κάποια εφαρμογή;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.!

Εκανα αυτο που ειπες, αλλα το αρχειο βγηκε σε .vcf στο drive, κι ετσι οταν εκανα επαναφορα δεν ζητησε να επιλεξω ουτε επαφες ουτε θεση αποθηκευσης με αποτελεσμα να τα κανω διπλοτυπα στο gmail... Δεν καταφερα να το κανω και κατι εχω κανει εντελως λαθος.. Αν μπορεις να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες για την διαδικασια :) .

Ευχαριστω.!!!

Το αρχείο είναι vcf (αυτή την κατάληξη έχουν τα αρχεία επαφών).

 

Αν χρησιμοποιείς την εφαρμογή του Google Drive, πας στην επαφή που σ' ενδιαφέρει και πατάς το μενού επιλογών (οι τρεις τελίτσες). Από εκεί επιλέγεις «Λήψη». Η επαφή θα κατέβει στον φάκελο Downloads. Πατάς πάνω της κι αν στο ζητήσει επιλέγεις προβολή με «Επαφές» (την ενσωματωμένη εφαρμογή του Android). Από το μενού που θα βγάλει, επιλέγεις «Τοπικά». Τώρα η επαφή θα εμφανίζεται σε δυο καρτέλες. Η μία αντιστοιχεί στην μνήμη του τηλεφώνου και η άλλη στις επαφές της Google.

 

Αν έχεις εφαρμογή όπως το Pixel Phone, μπορείς να επιλέγεις ποιες επαφές θες να εμφανίζονται στον τηλεφωνικό σου κατάλογο (τοπικές, επαφές Google, Skype κ.ά.).

Link to comment
Share on other sites

Lenovo Vibe P1 (3gb/16) με την ευρωπαϊκή ρομ android 6.0.1 Παιδιά χαιρετω.Εγκατεστησα ότι εφαρμογή κατέβασα στην εσωτερική μνήμη κ τώρα που κουμπωσα κ μια εξωτερική δε μπορώ να τις μεταφέρω εκεί γιατί δεν υπάρχει σχετικό κουμπακι στις ρυθμίσεις / εφαρμογές κτλ. Κάποια συμβουλή ή κάποια εφαρμογή;

 

Δεν υπάρχει εσωτερική - εξωτερική μνήμη (για τις εφαρμογές) στο android 6.

 

Όταν κούμπωσες την κάρτα πρέπει να σου εμφάνισε δύο επιλογές.

1)να την χρησιμοποιήσεις ώς εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο

2)να την ενοποιήσεις με τον εσωτερικό σου χώρο , το οποίο σημαίνει ότι θα μεγαλώσει η εσωτερική μνήμη αλλά δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα εκτός τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.!!

Δυστυχως φιλε μου @MobileX δεν καταφερα να κανω αυτο που προτεινεις, δεν υπαρχει τετοια διαδρομη ουτε παραπλησιος τροπος για να το υλοποιησω... Σ ευχαριστω για την προσπαθεια σου να βοηθησεις.!! Εν παση περιπτωση, θα παραμεινω ετσι.

 

Τωρα, υπαρχει καποιος τροπος απο τις επαφες του viber (και messenger του fb, οσες εχουν δηλωμενο αριθμο) να συγχρονιστουν οι φωτογραφιες των χρηστων-επαφων (φωτο προφιλ αντιστοιχα) στο gmail και συγχρονισμος με τις επαφες, ουτως ωστε να εμφανιζονται ομορφα στις επαφες οταν γινετε εισερχομενη-εξερχομενη κληση οπως στο viber.?

Ευχαριστω :):):) .!!

Edited by christos_99
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εσωτερική - εξωτερική μνήμη (για τις εφαρμογές) στο android 6.

 

Όταν κούμπωσες την κάρτα πρέπει να σου εμφάνισε δύο επιλογές.

1)να την χρησιμοποιήσεις ώς εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο

2)να την ενοποιήσεις με τον εσωτερικό σου χώρο , το οποίο σημαίνει ότι θα μεγαλώσει η εσωτερική μνήμη αλλά δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα εκτός τηλεφώνου.

 

Αυτο το εχω δει..Δηλαδη αυτο ειναι βελτιωση του λειτουργικου;;Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω δει..Δηλαδη αυτο ειναι βελτιωση του λειτουργικου;;Σε ευχαριστω!

 

Για μένα ναι... είναι βελτίωση και μάλιστα μεγάλη.

 

Παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εσωτερική - εξωτερική μνήμη (για τις εφαρμογές) στο android 6.

 

Όταν κούμπωσες την κάρτα πρέπει να σου εμφάνισε δύο επιλογές.

1)να την χρησιμοποιήσεις ώς εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο

2)να την ενοποιήσεις με τον εσωτερικό σου χώρο , το οποίο σημαίνει ότι θα μεγαλώσει η εσωτερική μνήμη αλλά δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα εκτός τηλεφώνου.

 

Καλησπέρα επειδή θα πάρω αυτές τις μέρες και εγώ μια κάρτα τι προτείνεις ότι είναι καλύτερο να την κάνω να την βλέπει σαν μια η σαν 2?

και αν την κάνω σαν μια να είναι όταν θα αλλάξω τηλέφωνο και θα θέλω να βάλω την κάρτα στο καινούριο θα μπορέσω να την κάνω format μέσω υπολογιστή?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Dεν το έχω κάνει ποτέ να την βλέπει σαν μία.

 

Σε όλες τις συσκευές που είχα MM είχα πολύ internal και έτσι δεν το χρειαζόμουν.

 

Γι΄αυτό δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι που δεν έχω δοκιμάσει , μη σε πάρω και στο λαιμό μου... :)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ναι... είναι βελτίωση και μάλιστα μεγάλη.

 

Παρακαλώ.

 

Προφανως εννοεις τη δυνατοτητα να την κανεις επεκταση της εσωτερικης μνημης κ ειδικα αν υπαρχει μικρη εσωτερικη μνημη.Κατα τα αλλα προσωπικα δε θα το εκανα πχ για το φοβο ενως κομπλαρισματος του λειτουργικου να χασω τις φωτο μου κ αλλα δεδομενα!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εννοεις τη δυνατοτητα να την κανεις επεκταση της εσωτερικης μνημης κ ειδικα αν υπαρχει μικρη εσωτερικη μνημη.Κατα τα αλλα προσωπικα δε θα το εκανα πχ για το φοβο ενως κομπλαρισματος του λειτουργικου να χασω τις φωτο μου κ αλλα δεδομενα!

 

Ναι ακριβώς αυτό εννοώ.

 

Ούτε και εγώ το έχω κάνει ποτέ , δεν χρειάστηκε όπως αναφέρω παραπάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό εννοώ.

 

Ούτε και εγώ το έχω κάνει ποτέ , δεν χρειάστηκε όπως αναφέρω παραπάνω. :)

 

μπορείς να σπάσεις σε 2 κομμάτια την sd και να δώσεις ένα κομμάτι στην επέκταση του κινητού και το υπόλοιπο σε αποθηκευτικό ...

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια εβδομαδα δεν μου δινει αποτελεσματα το scan στο zANTI. Το ιδιο θεμα εχουν και αλλα ατομα οπως θα δειτε και στο νημα στο xda. Υπαρχει καποιος που να του λειτουργει η εφαρμογη δειχως προβληματα και αν ναι, πια εκδοση εχει.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να σπάσεις σε 2 κομμάτια την sd και να δώσεις ένα κομμάτι στην επέκταση του κινητού και το υπόλοιπο σε αποθηκευτικό ...

 

Ασε φιλε,το εκανα και αυτο καποια στιγμη και το κινητο σερνοταν. Και μιλαμε για καρτα μνημης αυθεντικη της samsung και class 10. Απο 4 gb μνημη συσκευης το πηγα 36 και επαθε κοκομπλοκο :)

 

Λειτουργουσε μεν,αργουσε δε.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Ασε φιλε,το εκανα και αυτο καποια στιγμη και το κινητο σερνοταν. Και μιλαμε για καρτα μνημης αυθεντικη της samsung και class 10. Απο 4 gb μνημη συσκευης το πηγα 36 και επαθε κοκομπλοκο :)

 

Λειτουργουσε μεν,αργουσε δε.

 

Ποιό είναι το τηλέφωνο που με 4 gb έχει Marshmallow?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει στο g3 s με cm 13 και δουλευε μια χαρα....

Ειχε 16g sd ειχα δωση τα 6 στο κινιτο και τα 10 σε αποθηκευτικό χωρο....

 

lg g5 απλά

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το τηλέφωνο που με 4 gb έχει Marshmallow?:confused:

 

Galaxy s2 plus :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...