Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισως να εχει απαντηθει αλλα δεν βρισκω απαντηση στην αναζητηση μου. Εχω ενα samsung s7 στην αρχη που το πηρα κ συγχρονιστηκε με τις επαφες μου εβγαζε κανονικά τα γενεθλια των επαφων στο ημερολογιο ομως μετα απο λιγο καιρο δεν μου τα εμφανιζει ενω αν μπω στην επαφη δειχνει οτι ειναι αποθηκευμενη η ημερομηνια. Προφανως κατι αλλαξα απο τις ρυθμισεις αλλα δεν ξερω τι. Μηπως ξερει κάνεις να βοηθησει?
http://fun.diadiktyo.net/fotos/jpg/TN/TN_169.JPG
Link to comment
Share on other sites

Ισως να εχει απαντηθει αλλα δεν βρισκω απαντηση στην αναζητηση μου. Εχω ενα samsung s7 στην αρχη που το πηρα κ συγχρονιστηκε με τις επαφες μου εβγαζε κανονικά τα γενεθλια των επαφων στο ημερολογιο ομως μετα απο λιγο καιρο δεν μου τα εμφανιζει ενω αν μπω στην επαφη δειχνει οτι ειναι αποθηκευμενη η ημερομηνια. Προφανως κατι αλλαξα απο τις ρυθμισεις αλλα δεν ξερω τι. Μηπως ξερει κάνεις να βοηθησει?

 

εχεις μαρκαρει τα γενεθλια στις ρυθμισεις του ημερολογιου?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο επίσημο site το οποίο να αναφέρει ποια κινητά ανεξαρτήτως μάρκας θα πάρουν τη νέα έκδοση android τώρα είναι η 7 μελλοντικά η 8 και ούτω καθεξής.

 

Αν υπάρχει μπορεί να το ποσταρει κάποιος?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Root explorer από amazon app.

Δωρεάν

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

δεν ειναι δωρεάν

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα θεματακι που εχωστο κινητο μου LG G3 ενω κλεινω το κουμπι για το wifi μετα απο λιγο ξανα ανοιγει μοβο του!Του εχω κανει αρκετες επανεκινησεις,εχω βγαλει τελειως κ την μπαταρια αλλα εξακολουθει να υπαρχει το προβλημα!Νομιζω γινεται μεχρι να ανοιξω εγω για πρωτη φορα το κουμπι wifi μετα την επαννεκινηση δεν ειμαι βεβαια 100% σιγουρη!Τι μπορει να φταιει? Μπορω να κανω κατι εγω ή να το παω στην Lg? Αγορασμενο τον Νοεμβριο του 2015 καινουρια συσκευη!!!Ευχαριστω εκ των προταιρων!
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει ρύθμιση για τη συμπεριφορά του wifi στις ρυθμίσεις->wifi. Πατάς στο εικονίδιο με τις 3 κάθετες τελείες και από τη λίστα επιλεγεις "Συνθετα". Εκεί υπάρχει επιλογή για το αν θα παραμένει ενεργοποιημένο. Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια ρυθμιση για το εαν θα ανοιγει ή οχι το wifi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορω να ανεβασω και φωτος για να δειτε τις ρυθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια ρυθμιση για το εαν θα ανοιγει ή οχι το wifi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορω να ανεβασω και φωτος για να δειτε τις ρυθμισεις...

Ανέβασε την φωτογραφία εδώ https://postimage.org και όταν φορτώσει στειλε μας μετά το λινκ εδώ με αντιγραφή κ επικόλληση.

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ ...χαθηκε το τελικο ς (βγαζει τετραγωνο) σε μηνυματα,messenger.εφαρμογες,... οπουδηποτε τελικα. πως το επαναφερω? στις διαθεσιμες επιλογες απο προβολη/font type/ εχει τρεις με κινεζικα γραμματα (το εχω βαλει και στο νημα του κινητου μου thl 5000)
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω το εξής, έχω μεταφέρει όλες τις εφαρμογές στην SD και παρόλα αυτά εξακολουθεί να μου δείχνει ότι η εσωτερική μνήμη είναι γεμάτη και η SD άδεια εντελώς... κάνω κάτι λάθος? είναι το πρώτο μου κινητό Android με SD και δεν ξέρω πως γίνεται. Τα τελευταία χρόνια είχα κινητά μόνο με εσωτερικό "σκληρό". Έχω χρησιμοποιήσει ότι εφαρμογή βρήκα στο google play (app to sd κτλ.)
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω το εξής, έχω μεταφέρει όλες τις εφαρμογές στην SD και παρόλα αυτά εξακολουθεί να μου δείχνει ότι η εσωτερική μνήμη είναι γεμάτη και η SD άδεια εντελώς... κάνω κάτι λάθος? είναι το πρώτο μου κινητό Android με SD και δεν ξέρω πως γίνεται. Τα τελευταία χρόνια είχα κινητά μόνο με εσωτερικό "σκληρό". Έχω χρησιμοποιήσει ότι εφαρμογή βρήκα στο google play (app to sd κτλ.)

Στην SD μεταφερεται μονο η μνήμη cache

 

Sent from my Lenovo P70 using Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δωρεάν

Μια χαρά ήταν δωρεάν μέσω του Underground.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο επίσημο site το οποίο να αναφέρει ποια κινητά ανεξαρτήτως μάρκας θα πάρουν τη νέα έκδοση android τώρα είναι η 7 μελλοντικά η 8 και ούτω καθεξής.

 

Αν υπάρχει μπορεί να το ποσταρει κάποιος?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Δυστυχώς όχι και ούτε πρόκειται να υπάρξει διότι το ποιες συσκευές θα αναβαθμιστούν είτε στη σημερινή νεότερη έκδοση Android, είτε σε μελλοντικές, το γνωρίζει μόνο η εκάστοτε εταιρία που τις παράγει.

ΒΟΗΘΕΙΑ ...χαθηκε το τελικο ς (βγαζει τετραγωνο) σε μηνυματα,messenger.εφαρμογες,... οπουδηποτε τελικα. πως το επαναφερω? στις διαθεσιμες επιλογες απο προβολη/font type/ εχει τρεις με κινεζικα γραμματα (το εχω βαλει και στο νημα του κινητου μου thl 5000)

Κατέβασε από το Play Store μία εφαρμογή με δυνατότητα αλλαγής γραμματοσειράς και επέλεξε κάποια από εκεί που να υποστηρίζει πλήρως Ελληνικά.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από το Play Store μία εφαρμογή με δυνατότητα αλλαγής γραμματοσειράς και επέλεξε κάποια από εκεί που να υποστηρίζει πλήρως Ελληνικά.

κατεβασα το fontfix αλλα δεν εκανε τιποτα . αν εχεις καποια να μου προτεινεις θα ημουν ευγνωμων

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το fontfix αλλα δεν εκανε τιποτα . αν εχεις καποια να μου προτεινεις θα ημουν ευγνωμων

Δοκίμασε και με αυτήν μήπως έχεις καλύτερη τύχη.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει ελληνικα :(

Δεν χρειάζεται να έχει Ελληνικά δοκίμασε με μία ασφαλή επιλογή όπως π.χ. Roboto.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχει Ελληνικά δοκίμασε με μία ασφαλή επιλογή όπως π.χ. Roboto.

 

λοιπον δοκιμασα και αυτο οπως και το hifont που κατεβαζεις διαφορες γραμματοσειρες στο pc σου και τις μεταφερεις μετα στον καταλογο του... ε λοιπον αλλαζουν αλλα αυτο το τελικο ς παραμενει κουτακι... με βλεπω για hard reset :(

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο τοπικ το οποιο να μπορουν να μου προτεινουν καποια κινητα με βαση το κοστολογιο που μπορω να δωσω και τι απαιτησεις εχω για το κινητο για να μην ανοιγω νεο?

 

Σας ευχαριστω πολυ προκαταβοληκα για το χρονο και τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο τοπικ το οποιο να μπορουν να μου προτεινουν καποια κινητα με βαση το κοστολογιο που μπορω να δωσω και τι απαιτησεις εχω για το κινητο για να μην ανοιγω νεο?

 

Σας ευχαριστω πολυ προκαταβοληκα για το χρονο και τις απαντησεις σας.

 

Εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Lenovo vibe p1 2/16 gb

 

Επειδή με το κινητό αυτό έρχομαι για πρώτη φορά σε επαφή με Android 6 θέλω να ρωτήσω κάτι:

Κάνοντας εισαγωγή της κάρτας sd επέλεξα την ενοποίηση κάνοντας το σχετικό format αντί του να την αντιμετωπίζει ως εξωτερικό σκληρό.

Από ότι διάβασα εκ των υστέρων, μάλλον έκανα λάθος γιατί αυτό ενδείκνυται για κινητά με μικρό εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο και θέλω να ρωτήσω.

Μπορώ να αλλάξω αυτή την ρύθμιση τώρα και να κάνω τη sd ως ξεχωριστό σκληρό? Μιλάμε για την ίδια κάρτα sd πάντα.

Πως γίνεται η σχετική διαδικασία?

Αυτή η sd είναι πλέον χαμένη καθώς φορμαριστηκε για να δουλεύει μονο έτσι και δεν την βλέπει κανένα PC ή υπάρχει κάποιο σχετικό προγραμματάκι για να την ξαναφορμάρω ή να κάνω backup?

Αναφορά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια σχετική ρύθμιση που το διευκολύνει ή έστω κάποια εφαρμογή. Πάντως μπορεί να διαβαστεί η κάρτα και να διαμορφωθεί από pc. Δεν μπορεί να διαβαστεί βέβαια από τα Windows γιατί έχει γίνει διαμόρφωση σε τύπο ext3 που είναι σύστημα αρχείων του linux. Τα windows ως γνωστόν δεν προσφέρουν βέβαια δυνατότητες ανάγνωσης για άλλα συστήματα αρχείων εκτός των windows(fat, fat32, ntfs). Δε θα υπάρχει όμως πρόβλημα σε κάποιο σύστημα linux αλλά υπάρχει και κάποια εφαρμογή για windows της οποίας το όνομα δε θυμάμα(ext4Reader ίσως). Επίσης από τη στιγμή που χρησιμοποιείται η κάρτα για αποθήκευση δεδομένων και ρυθμίσεων εφαρμογών θα πρέπει αυτές να μεταφερθούν στην εσωτερική μνήμη, διαφορετικά αυτές οι εφαρμογές θα επανέλθουν στις εργοστασιακές ρυθμίσεις τους. Αυτές θα βρίσκονται μέσα στο φάκελο android και data, και σε φακέλους με το όνομα εφαρμογής έχοντας μια τελεία μπροστά(π.χ .here-maps).

Χοντρικά αυτές είναι οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν χειροκίνητα. Και αν δε σ' ενδιαφέρει να κρατήσεις τις ρυθμίσεις των εφαρμογών μπορείς απλά μόνο να διαμορφώσεις την κάρτα σε fat32 από τα windows ακόμη κι αν δεν εμφανίζονται τα δεδομένα της με κάποιον card reader.

Link to comment
Share on other sites

Σε θήκη με παραθυράκι που βλέπεις μόνο την ώρα, αλλα και την εισερχόμενη κλήση, πως θα μπορούσα να απαντάω τις κλήσεις π.χ. με power button ;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...