Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει και νήμα σχετικό με πλοήγηση...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν έχει να κάνει με την πλοήγηση. Φαίνεται ότι όταν ανοίγω το GPS για πρώτη φορά είναι σαν να μην ανοίγει. Μόνο με την δεύτερη λειτουργεί κανονικά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους bug είναι αυτό...
Link to comment
Share on other sites

μου ετρωγε κι εμενα κατι σκαλωματα το καλοκαιρι που με το που το ανοιγα πεταγοταν το σηματακι απο πανω κι

οταν ανοιγα το runkeeper δεν συνδεοταν, καταλαβα οτι καποιο google service (υπηρεσιες τοποθεσιας) το χρησιμοποιουσε και

μετα απο ποση ωρα συνδεοταν το runkeeper στο δορυφορο γιατι ηταν in use απ το google...

Link to comment
Share on other sites

o sql editor που χρησιμοποιείς τι είναι? Εφαρμογή android? Πήγαινε στο φάκελο της εφαρμογής στο /data/data και αντέγραψέ τον όλον στο pc. Μετά ψάξε εκεί μέσα να βρεις όλα τα αρχεία που έχουν κατάληξη .db. Με κάποιον sql manager(υπάρχει και ως addon για τον firefox), άνοιξε κάθε ένα από τα αρχεία και ψάξε για τον κωδικό. Ίσως η εφαρμογή που χρησιμοποιείς έχει πρόβλημα. Πάντως με το πρόσθετο του firefox όσες είχα δοκιμάσει στο παρελθόν τις διάβαζε κανονικά.

 

δυστυχως δεν βρηκα κατι...ναι εφαρμογη στο κινητο ειναι.τα κοπιαραμε τα αρχεια με ενα φιλο και τα ψαχναμε αλλα δεν βρηκαμε ακρη...ισως δεν τη συγκρατει...δεν ξερω.. μπορουσαμε να δουμε μερικα directory απο αρχεια ή ονοματα φακελων και πηραμε πισω μονο οσα ειχαν συγχρονιστει με το κινητο...

 

αν εχει καποιος αλλη σκεψη ας τη πει...

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Wipe data θέλει συνήθως η φάση

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και τι έκανες τελικά; Πώς το έφτιαξες;

 

εκανα επανεκκίνηση και εψαξα τις ρυθμισεις τοποθεσιας της google,

απενεργοποιησα οτιδηποτε σχετικο μεχρι να μ αφησει ησυχο και

να μεταφερθει το gps στο runkeeper, πηρα καμποση ωρα,

μου το κανε 2-3 φορες, αλλα με τα πολλα σταματησε, ευτυχως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Όπως λέει και ο τίτλος έχω πρόβλημα με τις φωνητικές εντολές. Ανοίγω το google app, λέω ok google, η εφαρμογή μπαίνει σε listening mode, με ακούει κανονικά, βλέπω τις λέξεις που λέω στην οθόνη, αλλά ό,τι και αν πω το τηλέφωνο κάνει τη σχετική αναζήτηση στο internet, χωρίς να εκτελεί τις εντολές που έχουν σχέση με τη συσκευή. Πχ αν πω "call home", η συσκευή δεν καλεί την επαφή home, αλλά κάνει αναζήτηση στο web με το string "call home". Το ίδιο ισχύει και για άλλες εφαρμογές. Τι κάνω λάθος?

 

Το πρόβλημα δεν πρέπει να έχει να κάνει με τη συσκευή μου (xiaomi redmi note 2), διότι το ίδιο θέμα έχω και στο tablet (cube U65GT). Πρέπει να είναι κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει στα google settings? Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το θέμα, παρακαλώ βοηθήστε.

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Για να εκτελέσει εντολές στα αγγλικά αντί για αναζήτηση, πρέπει να γυρίσεις και τη γλώσσα του τηλεφώνου στα αγγλικά.

 

Tapatalked from my Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.Να ρωτήσω κάτι: Πήρα ένα tablet με κάρτα sim.Μπορω να την χρησιμοποιήσω στο δίκαρτο κινητό που έχω; Και τι μπορώ να κάνω, εκτός από internet; Μπορώ να κάνω κλήσεις και να στελνω μηνύματα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παρατήρησα τα εξής.

 

Αγόρασα ένα κινέζικο κινητό (THL) το οποίο φοράει το 6.0

 

Μόλις το έβγαλα από το κουτί, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν η δοκιμή του GPS με τα δεδομένα κλειστά.

 

Βρήκε αμέσως 2-3 δορυφόρους αλλά για στίγμα πέρασε κανένα 2λεπτο.

 

Κατεβάζω μια από τις πολλές εφαρμογές για το GPS review, και όταν την ξεκινάω, ζητώ ανανέωση των δεδομένων A-GPS.

 

Μόλις αυτή ολοκληρωθεί, κλείνω την εφαρμογή και ΟΛΕΣ τις συνδέσεις δεδομένων.

 

Ξεκινάω πάλι την εφαρμογή για το GPS και έχω πάντα στίγμα σε 3 δεύτερα με όλες τις συνδέσεις δεδομένων κλειστές..

 

Λύθηκε στο 6 το πρόβλημα του για να αποθηκεύσεις A-GPS data, να πρέπει το τηλέφωνο να είναι rooted?

 

Τα αποθηκεύει σωστά το ίδιο το λειτουργικό επιτέλους;;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται να φαίνεται σε ολόκληρη την οθόνη η φωτογραφία μιας επαφής όταν μας καλεί ή τον καλούμε?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται να φαίνεται σε ολόκληρη την οθόνη η φωτογραφία μιας επαφής όταν μας καλεί ή τον καλούμε?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Νομίζω είναι θέμα dialer

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι θέμα dialer

έχω true phone αλλά δεν βλέπω διαφορά. βασικά και σε αοσπ τον ίδιο είχα

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνεις μια sim σου λένε τις παροχές. Φυσικά μπαίνει και σε τηλέφωνο.

Σε κάποια τάμπλετ είναι μόνο για δεδομένα, ενώ σε άλλα επιτρέπονται ότι επιτρέπεται και σε ένα τηλέφωνο.

Αυτό όμως δεν είναι θέμα κάρτας, αλλά τάμπλετ.

Αν σου βγάζει τις επιλογές τηλεφώνου, δοκίμασε να κάνεις κλήση και δες.

Αν δεν υπάρχει καν η εφαρμογή "τηλέφωνο", ατύχησες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις περασει τους drivers της samsung ? συνήθως δεν χρειάζονται για απλή μεταφορά αλλα δοκίμασε περνώντας τους ,επίσης άλλαξε και θύρα στο pc .

Οχι δεν τους ειχα περασει.

 

Αλλα ακομα και τωρα που τους περασα παλι μου δειχνει το ιδιο μυνημα.

 

Σε εσας δεν εχει συμβει κατι παρομοιο ποτε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορω να το κατεβασω αν και μου φαινετε υποπτο αυτο το repair tool που λες γιατι δεν υπαρχει στο site της Microsoft.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

αν η σιμ υποστηριζει μονο data, τότε μπορεις να χρησιμοποιησεις μονο αυτα και ΔΕ μπορεις να κανεις κλησεις ή να στειλεις σμσ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά ακόμα και να υπάρχει στην βάση δεδομένων ο κωδικός, θα είναι κρυπτογραφημένος και όχι σε plain text.

Η μόνη λύση είναι να κάνεις ανάκτηση από τις επιλογές που σου δίνει η yahoo.

 

(Αν ασχοληθείς καθόλου με sites forum κλπ θα διαπιστώσεις οτι ο διαχειριστής δεν μπορεί να δει τον κωδικό των χρηστών)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έκανα ένα σκαναρισμα με το malwarebytes και μου βγάλε Trojan.downloader.agent το /system/app/service/service.apk.

Το βρίσκω με es Explorer, το πατάω και στις ιδιότητες γράφει,

Όνομα :com.android.os

Package name :com.android.sales.

Έχετε ιδέα τι είναι αυτό; Είναι ασφαλές να το διαγράψω;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι sim card μόνο για δεδομένα θα έχεις δεδομένα και κάποιο αριθμό sms ανάλογα τον πάροχο

αν είναι κανονική τότε κάνεις τα πάντα τηλεφωνα,sms,δεδομένα ανάλογα με το πρόγραμμα

συνήθως για sim σε ταμπλέτες σχεδόν όλες οι εταιρίες της έχουν μόνο δεδομένα

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έκανα ένα σκαναρισμα με το malwarebytes και μου βγάλε Trojan.downloader.agent το /system/app/service/service.apk.

Το βρίσκω με es Explorer, το πατάω και στις ιδιότητες γράφει,

Όνομα :com.android.os

Package name :com.android.sales.

Έχετε ιδέα τι είναι αυτό; Είναι ασφαλές να το διαγράψω;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Βγαλε το malwarebytes να ησυχασεις.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έκανα ένα σκαναρισμα με το malwarebytes και μου βγάλε Trojan.downloader.agent το /system/app/service/service.apk.

Το βρίσκω με es Explorer, το πατάω και στις ιδιότητες γράφει,

Όνομα :com.android.os

Package name :com.android.sales.

Έχετε ιδέα τι είναι αυτό; Είναι ασφαλές να το διαγράψω;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Σε ποια συσκευή; Έχεις το επίσημο firmware σίγουρα ή πειραγμένο από κινεζομάγαζα;

Τι θα πει ότι είναι bloat ένα πρόγραμμα με τόσες δυνατότητες;

Ότι δεν χρειάζεσαι, δεν ενοχλεί.

Τίποτα δεν ενεργοποιείται από μόνο του.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Τελευταία φορά που το χα δουλέψει, κάποια πράγματα δεν απενεργοποιούνταν, και δεν ήταν συμβατά με custom rom όπως miui. Θα το τσεκάρω ξανά αφού το λες

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια συσκευή; Έχεις το επίσημο firmware σίγουρα ή πειραγμένο από κινεζομάγαζα;

 

Τελευταία φορά που το χα δουλέψει, κάποια πράγματα δεν απενεργοποιούνταν, και δεν ήταν συμβατά με custom rom όπως miui. Θα το τσεκάρω ξανά αφού το λες

 

 

 

Oppo find 7 με την τελευταία επίσημη coloros.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Oppo find 7 με την τελευταία επίσημη coloros.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

τότε αγνόησε ή καλύτερα σούταρε το malwarebytes

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Πριν κανα μηνα απεκτησα την πρωτη μου android συσκευη ενα htc M9. Aν και καταπληκτικο κινητο αποφασισα να το αλαξω με ενα Huawei p9 το οποιο βρηκα σε καταπληκτικη τιμη.

Η απορια μου εχει να κανει σχετικα με το backup. Tι μπορω να κανω ωστε η μεταβαση στο νεο τηλεφωνο να γινει οσο το δυνατον πιο ομαλα; Φανταζομαι οι επαφες θα συγχρονιστουν με την google. Oι εφαρμογες και οι ρυθμισεις τους;;. Θα ηταν μεγαλος κοπος και χασουρα να τα ξαναστησω απο την αρχη.

Επισης εχω καποιες εφαρμογες και στην sd. Aν την sd την μεταφερω οπως ειναι στο αλλο τηλεφωνο θα αναγνωρισει αυτα που εχω μεσα;

Περιμενω την βοηθεια σας.

Edited by vitalogy
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...