Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Galaxy s2 plus :)

 

Για Cyanogen μιλάς μάλλον...

 

Έχω δοκιμάσει και εγώ στο S1 που πουλάω αλλά παραήταν βαρύ για την ηλικία του. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και στο νήμα της συσκευή μου αλλά δεν μου απάντησαν και καίγομαι... Έχω το Samsung A5 2016 και μου έβγαλε μπροστά ενημέρωση λογισμικού και το μόνο που έχει να πατήσω σαν επιλογή είναι εγκατάσταση. Δεν έχει άκυρο και δεν μπορώ να το βγάλω από,προστα. Έχει πιάσει όλη την οθόνη. Τι,πάρω να κάνω.?? Έκανα επανεκκίνηση και πάλι το έβγαλε,προστα. Δεν με αφήνει να χρησιμοποιηθησω το τηλέφωνο. Πιάνει όλη την οθονη
Link to comment
Share on other sites

Το δικαιωμα "προσβαση στη λιστα εγκατεστημενων εφαρμογων" που ζητανε σχεδον ολες οι εφαρμογες στο κινητο μου , γνωριζει κανεις γιατι το ζητανε?

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161014/5e790ee02f538311280c7790f4cd10f1.jpg

 

Προς το παρων τις εβαλα ολες στο "ειδοποιηση" , δηλαδη να με ρωταει το κινητο οταν ανοιγω για πρωτη φορα την καθε εφαρμογη τι θελω να κανω. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι το ζητανε αυτο το πραγμα.

 

Επαναφερω το παραπανω μηπως και γνωριζει καποιος να μου πει, και με την ευκαιρια θελω να ρωτησω πως γινεται να μην μου ξαναβγαλει την παρακατω ειδοποιηση στο google maps καθως και σε παρομοιες εφαρμογες.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161018/5c6786f2a408f3b8e3c1c7f36af02d92.jpg

 

Κατανταει εκνευριστικο να με ρωταει καθε τρεις και λιγο αν θελω να αλλαξει τις ρυθμισεις. Παταω συνεχεια οχι και μετα απο λιγο με ξαναρωταει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και στο νήμα της συσκευή μου αλλά δεν μου απάντησαν και καίγομαι... Έχω το Samsung A5 2016 και μου έβγαλε μπροστά ενημέρωση λογισμικού και το μόνο που έχει να πατήσω σαν επιλογή είναι εγκατάσταση. Δεν έχει άκυρο και δεν μπορώ να το βγάλω από,προστα. Έχει πιάσει όλη την οθόνη. Τι,πάρω να κάνω.?? Έκανα επανεκκίνηση και πάλι το έβγαλε,προστα. Δεν με αφήνει να χρησιμοποιηθησω το τηλέφωνο. Πιάνει όλη την οθονη

 

Πάτα να κάνεις αναβάθμιση , γι' αυτό δεν σου απαντάνε και στο άλλο νήμα.

Τι να σου πουν δηλαδή το αυτονόητο? :lol:

 

θελω να ρωτησω πως γινεται να μην μου ξαναβγαλει την παρακατω ειδοποιηση στο google maps καθως και σε παρομοιες εφαρμογες.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161018/5c6786f2a408f3b8e3c1c7f36af02d92.jpg

 

Κατανταει εκνευριστικο να με ρωταει καθε τρεις και λιγο αν θελω να αλλαξει τις ρυθμισεις. Παταω συνεχεια οχι και μετα απο λιγο με ξαναρωταει το ιδιο.

 

Μέχρι να πατήσεις "ναι" αυτό θα σε ρωτάει , αυτή είναι η δουλειά του.

Δεν μπορεί να ξέρει το τηλέφωνο αν εσύ είσαι αραχτός στον καναπέ και θέλεις απλώς να πλογηθείς για να δεις κάτι ή εισαι στο δρόμο οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσει όλους τους δέκτες για να σε πάει εκεί που θες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να την κάνω. Εκεί είναι το θέμα. Αλλά την έκανα αναγκαστικά τελικά αφού δεν είχε πουθενά παράκαμψη.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην την κάνεις?

 

Που είναι το πρόβλημα αφού είναι official αναβάθμιση?

 

 

 

P.S

Που πήγε το LG?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην την κάνεις?

 

Που είναι το πρόβλημα αφού είναι official αναβάθμιση?

 

 

 

P.S

Που πήγε το LG?:confused:

 

Επειδή έχει μόνο 2gb ram δεν ήθελα να το βαρυνω με την νέα αναβάθμιση. Επίσης επειδή μόλις το έστησα το κινητό ήθελα να αποφύγω τις εργοστασιακες μετά την αναβάθμιση για να "κατσει" καλά σε καθαρή συσκευή. Τελικά την έκανα χωρίς να γυρίσω εργοστασιακες.

 

Έπαθε bootloop

 

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Link to comment
Share on other sites

Mιά χαρά είναι τα 2gb ram.

Δεν χρειάζεται επαναφορά , αν δεις κάποιο πρόβλημα τότε κάνε.

 

Καλά έκανε και και έπαθε bootloop το άλλο για να πάρεις επιτέλους μιά σοβαρή οθόνη και να δεις το φως το αληθινό... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Mιά χαρά είναι τα 2gb ram.

Δεν χρειάζεται επαναφορά , αν δεις κάποιο πρόβλημα τότε κάνε.

 

Καλά έκανε και και έπαθε bootloop το άλλο για να πάρεις επιτέλους μιά σοβαρή οθόνη και να δεις το φως το αληθινό... ;):D

Καλα αυτό σηκώνει συζήτηση και τα βγω οφ τοπικ χαχαχα

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην την κάνεις?

 

Που είναι το πρόβλημα αφού είναι official αναβάθμιση?

 

Γιατί δεν είναι κάθε αναβάθμιση, ανα-βάθμιση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν και extreme-user είμαι υπέρ των εργοστασιακών αναβαθμίσεων σε χρήστες που θέλουν να λειτουργεί το κινητό τους όπως βγήκε από το εργοστάσιο.

 

Εγώ είμαι πάντα root + TWRP σε ότι android πάρω και πάντα jailbreak σε ότι i-phone είχα μέχρι τώρα.

 

Στη γυναίκα μου πάντα κάνω τις official αναβαθμίσεις και όλα οκ.

 

Ο καθείς με τις απόψεις του... :)

Link to comment
Share on other sites

 

Μέχρι να πατήσεις "ναι" αυτό θα σε ρωτάει , αυτή είναι η δουλειά του.

Δεν μπορεί να ξέρει το τηλέφωνο αν εσύ είσαι αραχτός στον καναπέ και θέλεις απλώς να πλογηθείς για να δεις κάτι ή εισαι στο δρόμο οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσει όλους τους δέκτες για να σε πάει εκεί που θες.

 

Thanks για την απαντηση φιλε. Μακαρι να υπηρχε καμια ρυθμιση να μην με ξαναρωταγε γιατι ειναι σπαστικο.

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιές εκδόσεις του Google Photos κατέβαζα άμεσα από την εφαρμογή ότι φωτο ή βιντεο ειχα αποθηκευσει εκει. Τώρα πως γίνεται ρε παιδιά; μπορώ μόνο μέσω solid. δεν γίνεται μόνο μέσα από την εφαρμογή;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Έχω ένα θέμα και θα ήθελα την βοήθεια σας. Λοπόν, στο τάμπλετ μου στο "Play Store" πάνω αριστερά που βλέπουμε τους λογαριασμούς που είμαστε συνδεδεμένοι κάπως έχω βάλει και ένα "Hotmail" και το έχω συνδέσει και με ένα παιχνίδι μέσω της εφαρμογής "Πιαχνίδια Google Play" και τώρα θέλω να βάλω το παιχνίδι και στο κινητό αλλά στο κινητό δεν μου βγάζει το "Hotmail" και αν πάω να το προσθέσω δεν το δέχεται. Μήπως ξέρει κάποιος πως μπήκε στο "Play Store" το "Hotmail" ώστε να το κάνω και στο κινητό; Εάν δεν καταλάβατε να σας ανεβάσω και φώτο. Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Για μπαταριες Li-Po ποιος ειναι ο σωστος τροπος φορτισης? Μου ειπαν να πεφτει μεχρι 30-35% και να το φορτιζω μεχρι 90% και καθε 20 κυκλους φορτισεις μια πληρη φορτιση μεχρι το 100%. Τι ισχυει τελικα? μγπως να το φορτιζω κανονικα?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Για μπαταριες Li-Po ποιος ειναι ο σωστος τροπος φορτισης? Μου ειπαν να πεφτει μεχρι 30-35% και να το φορτιζω μεχρι 90% και καθε 20 κυκλους φορτισεις μια πληρη φορτιση μεχρι το 100%. Τι ισχυει τελικα? μγπως να το φορτιζω κανονικα?

Μεταχειρίσου το όπως βολεύεσαι.

Μετά τον πρώτο χρόνο, ό,τι και να έχει προηγηθεί, πιθανότατα θα διαπιστώνεις σταδιακά πτώση απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρίσου το όπως βολεύεσαι.

Μετά τον πρώτο χρόνο, ό,τι και να έχει προηγηθεί, πιθανότατα θα διαπιστώνεις σταδιακά πτώση απόδοσης.

Οχι ρε τρελε, το κινητο το εχω μια βδομαδα. Απλα θελω να κανω σωστη χρηση.

 

Sent from my Lenovo P70 using Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Για μπαταριες Li-Po ποιος ειναι ο σωστος τροπος φορτισης? Μου ειπαν να πεφτει μεχρι 30-35% και να το φορτιζω μεχρι 90% και καθε 20 κυκλους φορτισεις μια πληρη φορτιση μεχρι το 100%. Τι ισχυει τελικα? μγπως να το φορτιζω κανονικα?

 

Κάνε τις 3 πρώτες φορτίσεις γύρω στο 10%, μέχρι το 100%. Μετά, όπως σε βολεύει. Με LiPo έχω κι εγώ.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση έχει ως εξής:

Έχασα το κινητό μου και όταν το αντιλήφθηκα ήταν πλέον κλειστό. Στο google timeline εμφανίζεται το τελευταίο στίγμα πρίν το χάσω.

Αφού λοιπόν χάθηκε, μπήκα στο android device manager και έστειλα εντολή κλειδώματος και στη συνέχεια εντολή reset. Επειδή το τηλέφωνο ήταν κλειστό, μου έβγαλε μήνυμα το android device manager (στον υπολογιστή) ότι θα προσπαθήσει να κάνει reset μόλις συνδεθεί η συσκευή.

 

Μέρες μετά, τυχαία βλέπω στη δραστηριότητα του google ότι έχει συνδεθεί η συσκευή μου αλλά δεν έχει στείλει location. Το τελευταίο location report είναι την ημέρα που χάθηκε η συσκευή, ενώ σύμφωνα με τη "δραστηριότητα google" η τελευταία ώρα που χρησιμοποιήθηκε είναι χθες το πρωί και ο τελευταίος συγχρονισμός 10 ώρες μετά. Δηλαδή, από όσο καταλαβαίνω, άνοιξε η συσκευή, συνδέθηκε στο internet, έμεινε ανοικτή 10 ώρες αλλά δεν έστειλε location report.

 

Επίσης, ενώ άνοιξε και συνδέθηκε στο internet με το google account μου, γιατί δεν κλείδωσε ή δεν έγινε factory reset;

Σκέψη: Έστω ότι άνοιξε και έμεινε κλειδωμένο λόγω του ότι είχα ζητήσει να γίνει lock μέσω του android device manager. Πως όμως συνδέθηκε στο internet και εμφανίστηκε η δραστηριότητα στο google;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω το MLS iQTalk Flame Model: iQ1502a. Το κινητό το έκανα reset και τώρα με το που ανοίγει , μου ζητάει τα στοιχεία (Gmail και Password) από την Google τα οποία δεν θυμάμαι. Δεν προχωράει χωρίς αυτά τα στοιχεία. Γίνεται κάπως να μην βάλω τα στοιχεία και να το ανοίξω ή έστω να αλλάξω τα στοιχεία? Θα σας ευχαριστούσα για μία άμεση απάντηση. Edited by futollar
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω το MLS iQTalk Flame Model: iQ1502a. Το κινητό το έκανα reset και τώρα με το που ανοίγει , μου ζητάει τα στοιχεία (Gmail και Password) από την Google τα οποία δεν θυμάμαι. Δεν προχωράει χωρίς αυτά τα στοιχεία. Γίνεται κάπως να μην βάλω τα στοιχεία και να το ανοίξω ή έστω να αλλάξω τα στοιχεία? Θα σας ευχαριστούσα για μία άμεση απάντηση.

Είναι η ασφάλεια της Google σε περίπτωση κλοπής. Αμα δεν τα θυμάσαι δεν μπορείς να κάνεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να ασφαλιστεί ένα τηλέφωνο ώστε ακόμα και αν χαθεί - κλαπεί να μη μπορεί κάποιος να εισέλθει στο android system recovery (το μενού στο οποίο μπαίνεις κατά την εκκίνηση με συνδυασμό πλήκτρων on/off + volume) προκειμένου να του κάνει factory reset;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να ασφαλιστεί ένα τηλέφωνο ώστε ακόμα και αν χαθεί - κλαπεί να μη μπορεί κάποιος να εισέλθει στο android system recovery (το μενού στο οποίο μπαίνεις κατά την εκκίνηση με συνδυασμό πλήκτρων on/off + volume) προκειμένου να του κάνει factory reset;

Όχι.

Ωστόσο σε Android 6 και άνω και factory reset να κανεις, μετά δεν ανοίγει αν δε βάλεις το λογαριασμό Google που χε πριν (ή λογαριασμό Xiaomi σε συσκευές με MIUI).

Αυτη η δικλίδα ασφαλείας παρακάμπτεται με διάφορους τρόπους αν το άτομο που βρει/κλέψει τη συσκευή έχει γνώσεις. Για ποια συσκευή ρωτάς;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ασφάλεια της Google σε περίπτωση κλοπής. Αμα δεν τα θυμάσαι δεν μπορείς να κάνεις κατι.
Μηπως αν του ξαναβαλουμε το android θα φυγει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...