Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει free και paid?

Υπάρχει free μόνο. Γιατί σε χαλάει;

Με τον simple launcher είναι τέλειο.

Κουμπωνει τέλεια και παίρνεις και δύο shortcut key στις ώρες και τα λεπτα.

Δυστυχώς δεν μπορω πως να το κάνω configure χωρίς να χρειαστεί να το διάλεξη απο την αρχη

Για να μπεις στις ρυθμίσεις του widget πατάς στην κάτω δεξιά γωνία!

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει free μόνο. Γιατί σε χαλάει;

 

λες να με χαλαει? απλα να κοιταξω στο περιπτερο αν ειναι!:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα θεμα.

Κοιτωντας τις ρυθμισεις εφαρμογων στο κινητο της γυναικας μου, ενα sony experia m, υπηρχε στις ληφθεισες εφαρμογες μια που λεγεται ¨internet (μικροεφαρ-μογή)", με την ορθογραφια που σας παραθετω, η οποια εχει προσβαση σχεδον στα παντα. Δε φαινεται στις εφαρμογες που εκτελουνται. Δεδομενου οτι κανεις μας δεν κατεβασε απο store κατι τετοιο, εχει κανεις υποψιν του τι μπορει να ειναι; Ανησυχησα γιατι καποτε στο δικο μου lg ειχε κατεβει αγνωστο πως μια εφαρμογη που μου εστελνε push διαφημισεις στη μπαρα ειδοποιησεων και χρειαστηκε να βρω με το addons detector οτι ηταν μια εφαρμογη με το πολυ αοριστο ονομα "network", η οποια οταν καθαριστηκε μου λυθηκε και το προβλημα. Εκτοτε ειμαι καχυποπτος με τετοια ονοματα, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος αν εχει κατεβει απο κανενα αλλο νομιμο προγραμμα κ θα γινει καμια ζημια αν το σβησω (ψαρωμα κανονικο δηλαδη...)

Link to comment
Share on other sites

Οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν για να βρει κάποιος δορυφόρους εάν αντιμετωπίζει πρόβλημα στην ταχύτητα που κλειδώνουν είναι οι παρακάτω:

 

1. Κατεβάστε στο p/c σας από τη διεύθυνση http://www.snappea.com/ το αρχείο «SnapPea for Windows Free Download» Το αρχείο αυτό θα παραμείνει στον υπολογιστή σας.

 

2. Ενεργοποιούμε στο κινητό στις ρυθμίσεις προγραμματιστή, τον εντοπισμό σφαλμάτων μέσω USB

 

3. Εγκαθιστούμε («τρέχουμε») την εφαρμογή «SnapPea_2.54.0.2996_newuser.exe» που κατεβάσαμε στον υπολογιστή μας

 

4. Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή.

 

5. Κατεβάζουμε από τη διεύθυνση http://www.mediafire.com/d...oidrzr.com.zip το αρχείο «motochopper BY djrbliss on droidr…»

 

6. Το αποσυμπιέζουμε

 

7. «Τρέχουμε» το αρχείο «run.bat»

 

8. Εμφανίζεται ένας μαύρος πίνακας και πατάμε 2 φορές το enter όποτε μας λέει.

 

9. Θα κάνει επανεκκίνηση η συσκευή και θα έχεις μια εφαρμογή SuperSu στην επιφάνεια εργασίας.

 

10. Το επόμενο βήμα είναι να κατεβάσετε από το market του κινητού σας τη δωρεάν εφαρμογή FasterGPS. Θα τη βρείτε εδώ:

 

11. Οι μόνες ρυθμίσεις που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να επιλέξετε την ήπειρο που βρίσκεστε και τη χώρα σας.

 

 

 

Ευχαριστώ τον φίλο gerstavros2 που με τη βοήθειά του κατάφερα να έχω τους περισσότερους δυνατούς δορυφόρους από όσους είχα ποτέ! :thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:

 

Εκανα ολες τις διαδικασιες .Οταν μπαινω στο Supersu μου βγαζει το μυνημα ¨Δεν υπαρχει Su binarey εγκαταστημενο και ο Supersuδεν μπορει να το εγκαταστησει. καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα καν ότι υπήρχε αυτός ο launcher. Απλά έβαλα την εφαρμογή και τρέχει μια χαρά.

Κοίταξα τώρα τον launcher και δεν είναι από τον ίδιο προγραμματιστη.

Ποιος είναι ο δημιουργός, ή δώσε σε παρακαλώ την παραπομπή να το κοιτάξω, ευχαριστώ.
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ολες τις διαδικασιες .Οταν μπαινω στο Supersu μου βγαζει το μυνημα ¨Δεν υπαρχει Su binarey εγκαταστημενο και ο Supersuδεν μπορει να το εγκαταστησει. καμια βοηθεια?

Αν και εδώ είναι off topic.... κατεβασε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=stericson.busybox&hl=el ή αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.busybox.installer&hl=el κανε install και μετά κάνε update το superus

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο δημιουργός, ή δώσε σε παρακαλώ την παραπομπή να το κοιτάξω, ευχαριστώ.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.infolife.ezweather

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χωρο πιανουν οι εφαρμογες στο κινητο ?Υπαρχει καποιος μεσος ορος ή η καθεμια διαφερει αρκετα απο την αλλη?με 4gb ποσες μπορει να χωρεσουν?
Link to comment
Share on other sites

Ποσο χωρο πιανουν οι εφαρμογες στο κινητο ?Υπαρχει καποιος μεσος ορος ή η καθεμια διαφερει αρκετα απο την αλλη?με 4gb ποσες μπορει να χωρεσουν?

οχι δεν υπαρχει μεσος ορος...πολυ χωρο πιανουν τα παιχνιδια και τα data τους

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Γραφω εδω το εξης προβλημα γιατι πιστευω ειναι γενικο. Το αρχειο .thumbdata3 στο φακελο .thumbnails που αφορα τις μικρογραφιες φωτογραφιων εχει γινει τεραστιο σε χωρητικοτητα. Αυτη τη στιγμη πιανει το 1 απο τα 4 γιγα εσωτερικης μνημης και συνεχως αυξανεται. Τελικα βρεθηκε καμια λυση γιατι εχω διαβασει διαφορα στο φορουμ αλλα ξεκαθαρη λυση δεν βρηκα ακομη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα θεμα.

Κοιτωντας τις ρυθμισεις εφαρμογων στο κινητο της γυναικας μου, ενα sony experia m, υπηρχε στις ληφθεισες εφαρμογες μια που λεγεται ¨internet (μικροεφαρ-μογή)", με την ορθογραφια που σας παραθετω, η οποια εχει προσβαση σχεδον στα παντα. Δε φαινεται στις εφαρμογες που εκτελουνται. Δεδομενου οτι κανεις μας δεν κατεβασε απο store κατι τετοιο, εχει κανεις υποψιν του τι μπορει να ειναι; Ανησυχησα γιατι καποτε στο δικο μου lg ειχε κατεβει αγνωστο πως μια εφαρμογη που μου εστελνε push διαφημισεις στη μπαρα ειδοποιησεων και χρειαστηκε να βρω με το addons detector οτι ηταν μια εφαρμογη με το πολυ αοριστο ονομα "network", η οποια οταν καθαριστηκε μου λυθηκε και το προβλημα. Εκτοτε ειμαι καχυποπτος με τετοια ονοματα, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος αν εχει κατεβει απο κανενα αλλο νομιμο προγραμμα κ θα γινει καμια ζημια αν το σβησω (ψαρωμα κανονικο δηλαδη...)

 

Κάνε το απεγκατάσταση από τις ρυθμίσεις. Όλα τα Sony το έχουν. Μην σε τρομάζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα θεμα.

Κοιτωντας τις ρυθμισεις εφαρμογων στο κινητο της γυναικας μου, ενα sony experia m, υπηρχε στις ληφθεισες εφαρμογες μια που λεγεται ¨internet (μικροεφαρ-μογή)", με την ορθογραφια που σας παραθετω, η οποια εχει προσβαση σχεδον στα παντα. Δε φαινεται στις εφαρμογες που εκτελουνται. Δεδομενου οτι κανεις μας δεν κατεβασε απο store κατι τετοιο, εχει κανεις υποψιν του τι μπορει να ειναι; Ανησυχησα γιατι καποτε στο δικο μου lg ειχε κατεβει αγνωστο πως μια εφαρμογη που μου εστελνε push διαφημισεις στη μπαρα ειδοποιησεων και χρειαστηκε να βρω με το addons detector οτι ηταν μια εφαρμογη με το πολυ αοριστο ονομα "network", η οποια οταν καθαριστηκε μου λυθηκε και το προβλημα. Εκτοτε ειμαι καχυποπτος με τετοια ονοματα, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος αν εχει κατεβει απο κανενα αλλο νομιμο προγραμμα κ θα γινει καμια ζημια αν το σβησω (ψαρωμα κανονικο δηλαδη...)

Οι μικροεφαρμογές είναι διάφορες εφαρμογές που μπορείς να κατεβάσεις από το play store και κάποιες είναι προεγκατεστημένες στο κινητό οι οποίες χρησιμοποιούνται για συντομεύσεις όταν πατάς το δεξί κουμπί στο κινητό (εκείνο που σου βγάζει τις πρόσφατες εφαρμογές). Δεν είναι κάτι τρομερό, μην ανησυχείς...

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να στειλω μειλ ανεπιτυχης αποστολη βγαζει

 

Τελικα μιλησα με οτε και το εφτιαξα. Στις ρυθμισεις εξερχομενων βαζεις mailgate.otenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες ξέρει κανείς πως βγάζω τον παροχο από την status bar; Ειμαι ροοτ, έχω xposed framework, gravity box και δεν έχω παρατηρήσει καμιά επιλογή, εκτός αν κάνω λάθος...
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Προσφατα αγορασα το Note 3 και γενικα ψαχνομαι να συνηθισω το τηλεφωνο. Εχω μια απορια, θελω να καλεσω εναν αριθμο πληκτρολογωντας το ονομα της επαφης, αλλα στους αρθμους υπαρχουν μονο λατινικοι χαρακτηρες και οι επαφες μου ειναι στα ελληνικα σαφως. Διορθωνεται η πρεπει να βαλω αλλον dialer. Ευχαριστω.
Γονατιζω μονο για να βαλω δυναμη και να σηκωθω...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν γίνεται να κάνουμε conference calls μέσω τηλεφωνικού παροχου, να συμμετέχουν πάνω από δύο άτομα σε μια κλήση δηλαδή... Υπάρχει η επιλογή merge όταν έχω δύο ανοιχτές γραμμές αλλά μου πετάει unable to make conference calls. .Μέσω voip ξέρω ότι γίνεται, μάλλον κάτι παίζει με τους παροχους στην Ελλάδα?
Link to comment
Share on other sites

Αν και εδώ είναι off topic.... κατεβασε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=stericson.busybox&hl=el ή αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.busybox.installer&hl=el κανε install και μετά κάνε update το superus

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα samsung galaxy ace s5830 το προγραμμα που ειχε για να διαχειρίζομαι τo μειλ μου το gmail δεν δουλευει καθολου μα καθολου καλα.

 

Πολλες φορες του επιλεγω να σβησει καποια μειλς και αυτο δεν τα σβηνει τα παει ειτε στα εισερχομενα, ειτε στα εξερχομενα αλλα ποτε δεν τα σβηνει και γενικοτερα το προγραμμα ειναι αισχος.

 

Εχετε να προτεινετε κανενα πολυ ποιο αξιοπιστο, δωρεαν και λειτουργικο προγραμμα για ενα gmail λογαριασμο?

 

Το aquamail ειναι μια χαρα για ενα λογαριασμο ή πρεπει να το αγορασω ακομα και για εναν και μονο λογαριασμο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα samsung galaxy ace s5830 το προγραμμα που ειχε για να διαχειρίζομαι τo μειλ μου το gmail δεν δουλευει καθολου μα καθολου καλα.

 

Πολλες φορες του επιλεγω να σβησει καποια μειλς και αυτο δεν τα σβηνει τα παει ειτε στα εισερχομενα, ειτε στα εξερχομενα αλλα ποτε δεν τα σβηνει και γενικοτερα το προγραμμα ειναι αισχος.

 

Εχετε να προτεινετε κανενα πολυ ποιο αξιοπιστο, δωρεαν και λειτουργικο προγραμμα για ενα gmail λογαριασμο?

 

Το aquamail ειναι μια χαρα για ενα λογαριασμο ή πρεπει να το αγορασω ακομα και για εναν και μονο λογαριασμο?

 

εφοσον προκειται για gmail μην χρησοποιεις την κλασσικη εφαρμογη που ειναι για ολα αλλα το gmail... :);)

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που λεει gmail χρησιμοποιουσα μεχρι τωρα που ηταν γεματη προβληματα.

 

Τωρα εβαλα το aquamail που απ' οτι φαινετε δουλευει μια χαρα τουλαχιστον για 1 λογαριασμο gmail που το δοκιμασα μια χαρα σβηνει οτι του πω και οχι σαν το gmail προγραμμα που ειχε το κινητο εξ' αρχης.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν γίνεται να κάνουμε conference calls μέσω τηλεφωνικού παροχου, να συμμετέχουν πάνω από δύο άτομα σε μια κλήση δηλαδή... Υπάρχει η επιλογή merge όταν έχω δύο ανοιχτές γραμμές αλλά μου πετάει unable to make conference calls. .Μέσω voip ξέρω ότι γίνεται, μάλλον κάτι παίζει με τους παροχους στην Ελλάδα?

 

Περιεργο. Στο παλαιμαχο μου SE x10i την εχω χρησιμοποιησει παρα πολλες φορες τη συγκεκριμενη επιλογη και δεν ειχα ποτε προβλημα. Μηπως πρεπει να εισαι ο ας πουμε Administrator του conference call, δηλαδη να τους εχεις καλεσει εσυ ολους τους αλλους;

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χτες ημουνα με ενα γνωστο και μου παραπονιονταν οτι το samsung του εχει λιγη αυτονομια κλπ.

Ε του λεω, δωσε μου να δω, και να δω τι μπορω να κανω.

Βλεπω ετρεχαν ενα σωρο εφαρμογες, αχρηστες, στο υποβαθρο.

Μου δινει το πρασινο φως να κανω και απεγκαταστασεις, παω να βγαλω εφαρμογες, και δεν μπορουσα!

Δεν ειχα τη δυνατοτητα!

Γιατι? Πρεπει να ειναι root για να βγαλω εφαρμογες; Γιατι συμβαινει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Χτες ημουνα με ενα γνωστο και μου παραπονιονταν οτι το samsung του εχει λιγη αυτονομια κλπ.

Ε του λεω, δωσε μου να δω, και να δω τι μπορω να κανω.

Βλεπω ετρεχαν ενα σωρο εφαρμογες, αχρηστες, στο υποβαθρο.

Μου δινει το πρασινο φως να κανω και απεγκαταστασεις, παω να βγαλω εφαρμογες, και δεν μπορουσα!

Δεν ειχα τη δυνατοτητα!

Γιατι? Πρεπει να ειναι root για να βγαλω εφαρμογες; Γιατι συμβαινει αυτο;

 

Αν πρόκειται για εφαρμογές συστήματος θέλει root. Διαφορετικά όχι.

Link to comment
Share on other sites

'Συστηματος' εννοουμε 'οτιδηποτε' ειχε απο την αρχη η samsung στο κινητο; Ή μονο τις 'βασικες' και 'κρισιμες' εφαρμογες του android?

Δηλαδη πχ, επειδη η samsung ηθελε να εχει μεσα απο την αρχη, και weather app, θεωρειται κι αυτο εφαρμογη ΄συστηματος' και δεν μπορει να βγει χωρις root?

Link to comment
Share on other sites

'Συστηματος' εννοουμε 'οτιδηποτε' ειχε απο την αρχη η samsung στο κινητο; Ή μονο τις 'βασικες' και 'κρισιμες' εφαρμογες του android?

Δηλαδη πχ, επειδη η samsung ηθελε να εχει μεσα απο την αρχη, και weather app, θεωρειται κι αυτο εφαρμογη ΄συστηματος' και δεν μπορει να βγει χωρις root?

 

Πολλές απο αυτές μπορείς να τις κάνεις "disable"

Δεν χρειάζεται root

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...