Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ απλά τους το πήγα πίσω το turbo x και το άλλαξα με ένα lg L9 το οποίο συνεργάζεται με το google play.
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος παιδια;; :(

 

Καλημερα παιδια, πως μπορω να περασω μια ρομ στην συσκευη μου "για να την φλασαρω" που δεν εχει καρτα μνημης, τωρα μπορω να μπω μονο στο recovery CWM και δεν εχει καποια ρομ επανω. οταν παταω mount usb storage δεν κανει τιποτα, η συσκευη μου ειναι η Moto G

 

Ευχαριστω

 

εδω δεν προκειται να σου απαντησει καποιος γιατι ειναι γενικο το θεμα και καθε συσκευη εχει τα δικα της κολπα...

πηγαινε στο θεμα του nexus 5 (βρισκεται μεσα στο γενικο της LG) γραψε εκει. θα σου απαντησουν τι πρεπει να κανεις λογικα

Link to comment
Share on other sites

εγώ απλά τους το πήγα πίσω το turbo x και το άλλαξα με ένα lg L9 το οποίο συνεργάζεται με το google play.

Ναι αυτο ομως δεν ειναι λυση φιλε μου.

 

Μιας και οσοι το εχουν αγορασει δεν νομιζω να εχουν την δυνατοτητα χρηματων να παρουν αλλο tablet ακριβοτερο.

 

Εμπαση περιπτωση υπαρχει κανενας τροπος να εγκαταστησουμε το google play εστω και αν κανουμε ρουτ το tablet.

Link to comment
Share on other sites

Εμπαση περιπτωση υπαρχει κανενας τροπος να εγκαταστησουμε το google play εστω και αν κανουμε ρουτ το tablet.

 

Εννοείται, ότι αν ρουτάρεις το μηχανάκι, σίγουρα μπορείς.

Ψάξε στο γκουγκλ για, Google play installer, αν δεν ξέρεις τον χειροκίνητο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ομως δεν ειναι λυση φιλε μου.

 

Μιας και οσοι το εχουν αγορασει δεν νομιζω να εχουν την δυνατοτητα χρηματων να παρουν αλλο tablet ακριβοτερο.

 

Εμπαση περιπτωση υπαρχει κανενας τροπος να εγκαταστησουμε το google play εστω και αν κανουμε ρουτ το tablet.

δεν μιλαω για tablet αλλά για τηλέφωνο. Πάντως αν θέλεις να το ρουτάρεις μπορείς να έχεις το google play

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4871265#post4871265

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ομως δεν ειναι λυση φιλε μου.

 

Μιας και οσοι το εχουν αγορασει δεν νομιζω να εχουν την δυνατοτητα χρηματων να παρουν αλλο tablet ακριβοτερο.

 

Εμπαση περιπτωση υπαρχει κανενας τροπος να εγκαταστησουμε το google play εστω και αν κανουμε ρουτ το tablet.

 

είχα χρησιμοποιήσει αυτό τον τρόπο για να κάνω το vending.apk (το google play store app) να ανήκει στο system app

http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-install-any-app-as-system-app-on-android/

 

μετά από μια επανεκκίνηση το google play δούλευε κανονικά (στην περίπτωση μου)

αν δεν θες το es file explorer, μπορείς να αλλάξεις τα permissions και με τον root explorer

 

εφάμιλλο του google play είναι και το aptoide

http://www.aptoide.com/

Link to comment
Share on other sites

(Έκανα αναζήτηση στο forum αλλά δεν βρήκα καποιο παρόμοιο θέμα κι έτσι είπα να ρωτήσω.)

 

Απ ότι έχω καταλάβει, τα push emails είναι η μέθοδος με την οποία το πρόγραμμα που σε ενημερώνει για τα email σου δεν κάνει συνεχώς ανανεώσεις ανά κάποιο καθορισμένο χρόνο αλλά όταν έρχεται ένα νέο email στον server αυτός ενημερώνει αυτόματα το πρόγραμμα κι έτσι γλιτώνεις και τις συνεχείς ενημερώσεις (κόστος σε data) και ενημερώνεσαι άμεσα για το νέο email. Κάτι σαν sms δηλαδή.

Καλά κατάλαβα ή το έχω χάσει κάπου?

 

Το ερώτημά μου είναι πως μπορώ να αξιοποιήσω αυτή την δυνατότητα στο android.

Η εφαρμογή που χρησιμοποιώ για να βλέπω τα email μου είναι το K-9 mail. Απ όσο καταλαβαίνω υποστηρίζει push emails αλλά δεν ξέρω πως να τα ρυθμίσω. Εξαρτάται μόνο απ την εφαρμογή? Πρέπει να κάνω και ρυθμίσεις στους παρόχους των emails μου ή και κάτι άλλο?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

(Έκανα αναζήτηση στο forum αλλά δεν βρήκα καποιο παρόμοιο θέμα κι έτσι είπα να ρωτήσω.)
Στις "Γενικές απορίες" θα κολλήσει μια χαρά νομίζω :)

 

Απ ότι έχω καταλάβει, τα push emails είναι η μέθοδος με την οποία το πρόγραμμα που σε ενημερώνει για τα email σου δεν κάνει συνεχώς ανανεώσεις ανά κάποιο καθορισμένο χρόνο αλλά όταν έρχεται ένα νέο email στον server αυτός ενημερώνει αυτόματα το πρόγραμμα κι έτσι γλιτώνεις και τις συνεχείς ενημερώσεις (κόστος σε data) και ενημερώνεσαι άμεσα για το νέο email. Κάτι σαν sms δηλαδή.

Καλά κατάλαβα ή το έχω χάσει κάπου?

 

Το ερώτημά μου είναι πως μπορώ να αξιοποιήσω αυτή την δυνατότητα στο android.

Η εφαρμογή που χρησιμοποιώ για να βλέπω τα email μου είναι το K-9 mail. Απ όσο καταλαβαίνω υποστηρίζει push emails αλλά δεν ξέρω πως να τα ρυθμίσω. Εξαρτάται μόνο απ την εφαρμογή? Πρέπει να κάνω και ρυθμίσεις στους παρόχους των emails μου ή και κάτι άλλο?

 

Αν η εφαρμογή υποστηρίζει push, τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο από το να ενεργοποιήσεις την συγκεκριμένη επιλογή στις ρυθμίσεις της. Που λογικά θα είναι ενεργοποιημένη by default παρά κάθε 10 λεπτά π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Νεος στον χωρο του android και ηδη εχω το πρωτο προβλημα. Σε συσκευη Samsung Note 3 μολις μιας εβδομαδας, παρατηρω οτι υπαρχει απο χθες καποιο θεμα με τα γραφικα. Συγκεκριμενα, δεν λειτουργει αυτο το "smooth motion" οταν ανοιγω εφαρμογες ή οταν περιστρεφω την οθονη. Δηλαδη οταν ανοιγω μια εφαρμογη, αντι να κανει το γραφικο αναδυσης της αφαρμογης, την ανοιγει χωρις κανενα γραφικο, ετσι απλα μπαμ σκετα. Το ιδιο συμβαινει και οταν περιστρεφω την οθονη. Την μια στιγμη η οθονη ειναι καθετη και την επομενη στιγμη οριζοντια ετσι απλα, χωρις να την περιστρεφει smooth. Μεχρι και εχθες δουλευε κανονικα. Τωρα δεν ξερω τι εγινε. Καθαριζω και RAM, κλεινω εφαρμογες, κανω restart και παλι τιποτα.

Υπαρχει καμια λυση ρε παιδια;

 

Edit:

 

Παιδιά άκυρο. Το έφτιαξα μέσα από dev options

Edited by Firmas
Link to comment
Share on other sites

Καθε 15 λεπτο ειναι γιατι αν δει απανωτα σκαναρισματα το καθε email σε μπλοκαρει προσωρινα γιατι το βλεπει σαν σπαμ.
Link to comment
Share on other sites

(Έκανα αναζήτηση στο forum αλλά δεν βρήκα καποιο παρόμοιο θέμα κι έτσι είπα να ρωτήσω.)

 

Απ ότι έχω καταλάβει, τα push emails είναι η μέθοδος με την οποία το πρόγραμμα που σε ενημερώνει για τα email σου δεν κάνει συνεχώς ανανεώσεις ανά κάποιο καθορισμένο χρόνο αλλά όταν έρχεται ένα νέο email στον server αυτός ενημερώνει αυτόματα το πρόγραμμα κι έτσι γλιτώνεις και τις συνεχείς ενημερώσεις (κόστος σε data) και ενημερώνεσαι άμεσα για το νέο email. Κάτι σαν sms δηλαδή.

Καλά κατάλαβα ή το έχω χάσει κάπου?

 

Το ερώτημά μου είναι πως μπορώ να αξιοποιήσω αυτή την δυνατότητα στο android.

Η εφαρμογή που χρησιμοποιώ για να βλέπω τα email μου είναι το K-9 mail. Απ όσο καταλαβαίνω υποστηρίζει push emails αλλά δεν ξέρω πως να τα ρυθμίσω. Εξαρτάται μόνο απ την εφαρμογή? Πρέπει να κάνω και ρυθμίσεις στους παρόχους των emails μου ή και κάτι άλλο?

 

Κατ'αρχας σε τι ειδος mail θελεις να εχεις push notifications, γιατι δεν υποστηριζουν ολα τα πρωτοκολλα αυτη τη δυνατοτητα. Αν εχεις ΡΟΡ3 δυστυχως δεν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη. Σε γενικες γραμμες push υποστηριζουν οι λογαριασμοι gmail με την default gmail εφαρμογη του android, η yahoo με την δικια της εφαρμογη ΜΟΝΟ, και οι MS Exchange ActiveSync μεσω της default εφαρμογης email.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν η εφαρμογή υποστηρίζει push, τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο από το να ενεργοποιήσεις την συγκεκριμένη επιλογή στις ρυθμίσεις της. Που λογικά θα είναι ενεργοποιημένη by default παρά κάθε 10 λεπτά π.χ.

 

Η εφαρμογή είναι η K-9 Mail, από τις πιο γνωστές και διαδεδομένες για το είδος της.

Απ όσο βλέπω και καταλαβαίνω υποστηρίζει αυτή την δυνατότητα αλλά παράλληλα υποστηρίζει και την ανανέωση. Δεν ξέρω πως διαλέγω τι θέλω να κάνει και δεν βρίσκω ποια επιλογή με την οποία να διαλέγω τρόπο χρήσης.

 

Κατ'αρχας σε τι ειδος mail θελεις να εχεις push notifications, γιατι δεν υποστηριζουν ολα τα πρωτοκολλα αυτη τη δυνατοτητα. Αν εχεις ΡΟΡ3 δυστυχως δεν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη. Σε γενικες γραμμες push υποστηριζουν οι λογαριασμοι gmail με την default gmail εφαρμογη του android, η yahoo με την δικια της εφαρμογη ΜΟΝΟ, και οι MS Exchange ActiveSync μεσω της default εφαρμογης email.

 

Οι λογαριασμοί που έχω είναι GMAIL, Yahoo, ΑΠΘmail και Hotmail.

Απ΄ όσο ξέρω απ όλους αυτούς μόνο το hotmail δεν υποστηρίζει imap για το οποίο δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα.

Για τα υπόλοιπα που υποστηρίζουν imap είναι σίγουρο πως υποστηρίζουν μαζί και push notification?

Και αν ναι χρειάζονται ρυθμίσεις στον κάθε πάροχο?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ενω επιλεγω καθε φορα που παταω σε ενα λινκ σε προγραμματα οπως το aquamail να ανοιγουν με το opera mini οταν ξανανοιξω το κινητο απλα δεν κραταει αυτη την επιλογη και πρεπει να το ξανα-επιλεξω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην lock screen της 4.3 όταν έχω αναπάντητη ή sms μου βγαίνει ένα τεράστιο notification. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να το απενεργοποιήσω; Θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο τα notification του dashclock και δεν ξέρω πώς!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην lock screen της 4.3 όταν έχω αναπάντητη ή sms μου βγαίνει ένα τεράστιο notification. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να το απενεργοποιήσω; Θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο τα notification του dashclock και δεν ξέρω πώς!!

Δεν έχω 4.3 για να σου πω με σιγουριά, αλλά στην 4.1.2 όλες οι ρυθμίσεις της οθόνης κλειδώματος είναι στο:

Ρυθμίσεις -> Οθόνη -> Οθόνη Κλειδώματος

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Στις "Γενικές απορίες" θα κολλήσει μια χαρά νομίζω :)

 

 

 

Αν η εφαρμογή υποστηρίζει push, τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο από το να ενεργοποιήσεις την συγκεκριμένη επιλογή στις ρυθμίσεις της. Που λογικά θα είναι ενεργοποιημένη by default παρά κάθε 10 λεπτά π.χ.

 

Καταναλώνει όμως παραπανω μπαταρία...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καταναλώνει όμως παραπανω μπαταρία...

 

Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει.

Αφού με τον εναλλακτικό τρόπο κάνει συνεχώς ελέγχους ανά διαστήματα για να δει αν υπάρχει νέο email ενώ με τα push notifications του έρχεται η ενημέρωση σαν sms μόνο όταν υπάρξει νέο email.

 

Άρα γιατί η κατανάλωση μπαταρίας να είναι μεγαλύτερη?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην lock screen της 4.3 όταν έχω αναπάντητη ή sms μου βγαίνει ένα τεράστιο notification. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να το απενεργοποιήσω; Θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο τα notification του dashclock και δεν ξέρω πώς!!

 

Έχω την εντύπωση πως είναι οι αναδυόμενες σημειώσεις, ξετικαρε το βρίσκεται στις ρυθμίσεις - κλείδωμα οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη στην ενημέρωση από τον φίλο snoof η amazon έχει promo

δίνει 5$ πιστωτικό με το κατέβασμα μιας Free Εφαρμογής απο το store της μέχρι 28/12

το 5$ ισχύει εως το μαρτιο

Το δοκίμασα με μια δωρεάν εφαρμογή που βρήκα και αμέσως μου ήρθε email με την παροχή του ποσού.

Δυστυχώς όμως δεν βρήκα τρόπο μέσα από τον λογαριασμό μου στο Αμαζον να μου δείξει κάπου το διαθέσιμο υπόλοιπο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χάρη στην ενημέρωση από τον φίλο snoof η amazon έχει promo

δίνει 5$ πιστωτικό με το κατέβασμα μιας Free Εφαρμογής απο το store της μέχρι 28/12

το 5$ ισχύει εως το μαρτιο

Το δοκίμασα με μια δωρεάν εφαρμογή που βρήκα και αμέσως μου ήρθε email με την παροχή του ποσού.

Δυστυχώς όμως δεν βρήκα τρόπο μέσα από τον λογαριασμό μου στο Αμαζον να μου δείξει κάπου το διαθέσιμο υπόλοιπο.

 

Κι εγώ το έψαχνα εχθές αλλά δεν...

Άν ξέρει κάποιος άς μας λύση την απορία.

 

Μην ξεχνιόμαστε.Καλά Χριστούγεννα σε όλους;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δίνουν δωρεάν το Angry Birds Star Wars II :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εχετε να προτείνετε κανένα πρόγραμμα σαν το 1mobile ή aptoide αλλά να έχουν πραγματικά ποικιλία και να είναι όσο το δυνατόν ποιο ενημερωμενα.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δειτε λιγο αυτο που μου βγαζει το adaway

 

 

Αυτο θα πρεπε να βγαζει.

 

εχετε να προτείνετε κανένα πρόγραμμα σαν το 1mobile ή aptoide αλλά να έχουν πραγματικά ποικιλία και να είναι όσο το δυνατόν ποιο ενημερωμενα.

 

ευχαριστώ πολύ

 

Δες το mobilism

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...