Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

'Συστηματος' εννοουμε 'οτιδηποτε' ειχε απο την αρχη η samsung στο κινητο; Ή μονο τις 'βασικες' και 'κρισιμες' εφαρμογες του android?

Δηλαδη πχ, επειδη η samsung ηθελε να εχει μεσα απο την αρχη, και weather app, θεωρειται κι αυτο εφαρμογη ΄συστηματος' και δεν μπορει να βγει χωρις root?

 

Οτιδήποτε έχει περάσει ο κατασκευαστής σαν εφαρμογές συστήματος δεν μπορούν να αφαιρεθούν χωρίς root.Μπορεί αυτές να είναι και άσχετες με την λειτουργία του συστήματος.Αλλά κάποιες απ'αυτές που έχει μέσα από την αρχή δεν είναι περασμένες σαν εφαρμογές συστήματος και μπορούν να αφαιρεθούν χωρίς root.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές απο αυτές μπορείς να τις κάνεις "disable"

Δεν χρειάζεται root

Αρκει να εχεις εκδοση απο 4.1 και πανω.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρκει να εχεις εκδοση απο 4.1 και πανω.

 

Ισως γι' αυτο δεν μπορουσα να κανω ουτε disable?

Μιλαμε πηγαινα στη μια εφαρμογη, πηγαινα στην αλλη, στο τελος βιτσιωσα!

Τι στο καλο λεω, ουτε μια εφαρμογη δεν μπορω να βγαλω?

Μετα λεμε για τα 'κλειδωματα' της apple!

Μαλλον ολα ηταν βαλμενα απο τη μαμα samsung. Κι επειδη δεν πρεπει να ειχε 4.1, δεν μπορουσα να βγαλω (διχως να ειναι root) απολυτως τιποτε! Μιλαμε ενιωσα πολυ ξεφτιλα. Οπως μου το δωσε ο ανθρωπος, μετα απο λιγο του το εδωσα πισω, διχως να εχω κανει τιποτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο. Στο παλαιμαχο μου SE x10i την εχω χρησιμοποιησει παρα πολλες φορες τη συγκεκριμενη επιλογη και δεν ειχα ποτε προβλημα. Μηπως πρεπει να εισαι ο ας πουμε Administrator του conference call, δηλαδη να τους εχεις καλεσει εσυ ολους τους αλλους;

 

εγω τους ειχα καλεσει ολους...2 galaxy s4 + galaxy note 2 ειμασταν..2 cosmote whatsup και ενας cosmote καρτοσυμβολαιο..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος αμεσως στοπος να παρω backup τις επαφες τα μηνυματα τα action memos και οτι εχω στο scrap book σε νοτε 3 ?
Link to comment
Share on other sites

Αυτη που λεει gmail χρησιμοποιουσα μεχρι τωρα που ηταν γεματη προβληματα.

 

Τωρα εβαλα το aquamail που απ' οτι φαινετε δουλευει μια χαρα τουλαχιστον για 1 λογαριασμο gmail που το δοκιμασα μια χαρα σβηνει οτι του πω και οχι σαν το gmail προγραμμα που ειχε το κινητο εξ' αρχης.

 

τι σου να σου πω σε μένα δουλεύει μια χαρά με δύο λογαριασμούς μάλλον είναι θέμα ρυθμίσεων λογαριασμού + εφαρμογής...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...αφού αλλάξω συσκευή,πως μπορώ να διατηρήσω τα δεδομένα των εφαρμογών μου/παιχνιδιών στο καινούριο κινητό που θα τις εγκαταστήσω?

Ευχαριστώ!

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...αφού αλλάξω συσκευή,πως μπορώ να διατηρήσω τα δεδομένα των εφαρμογών μου/παιχνιδιών στο καινούριο κινητό που θα τις εγκαταστήσω?

Ευχαριστώ!

 

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να τις ξαναπεράσεις .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...αφού αλλάξω συσκευή,πως μπορώ να διατηρήσω τα δεδομένα των εφαρμογών μου/παιχνιδιών στο καινούριο κινητό που θα τις εγκαταστήσω?

Ευχαριστώ!

 

Έχω την εντύπωση πως στις ρυθμίσεις σου έχει επιλογή να κρατήσεις αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων και στους servers της Google οπότε μόλις πάρεις μια καινούρια συσκευή και περάσεις το λογαριασμό σου οι εφαρμογές και τα δεδομένα τους θα περαστουν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω θέμα εδώ και 1-2 εβδομάδες με ένα συγκεκριμένο site. Ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση ή κάτι τέτοιο, αλλά πάω να μπω στην σελίδα του stoiximan

http://m.stoiximan.gr/

 

και την βλέπω κάπως έτσι

 

, το ίδιο και στην desktop έκδοση. Κι αυτό ενώ μέχρι πριν κανά 2 εβδομάδες δούλευε κανονικότατα..

 

Δοκίμασα ένα κάρο browsers, μπας και είχε φάει σκάλωμα ο Chrome (δοκίμασα πέρα από τον Chrome, τον stock, Firefox, Opera, Dolphin, Naked Browser, Next Browser, xScope Pro) σε όλους μου κάνει το ίδιο. Παίζει να πειράχτηκε τίποτα από τις ρυθμίσεις στο κινητό μου; Galaxy S2 έχω με Slim Bean 4.2.2

 

Μου κάνει εντύπωση που το κάνει μόνο στο συγκεκριμένο, ή τουλάχιστον μόνο το συγκεκριμένο έχω προσέξει από αυτά που μπαίνω πιο συχνά..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που ρωταω εδω,αλλα δεν βρηκα καποιο πλησιέστερο θεμα σε αυτο που θελω.

υπαρχει τροπος να αλληπεπιδρα το nfc tag με το nfc του κινητου "πανω" απο την lockscreen?

(ξερω οτι ειναι επικίνδυνο γενικα διοτι ετσι δεν εχεις κανενα ελεγχο)

Το καλυτερο θα ηταν αν μπορουσα να γραψω στο nfc tag τον κωδικο της lockscreen και να το ανοιγει αυτοματα και μετα να κανει οτι εχω προγραμματισει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω θέμα εδώ και 1-2 εβδομάδες με ένα συγκεκριμένο site...

 

Έχεις εγκαταστήσει τον flash player;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σου είπα ότι μέχρι πριν κανά 2 εβδομάδες άνοιγε κανονικά.. Μάλιστα για σιγουριά τον έσβησα και τον ξαναπέρασα..

 

Το μόνο που μου πέρασε από το μυαλό τώρα, είναι μήπως παίχτηκε καμιά λαλακία με το AdFree. Γιατί πήγα να το ανοίξω (με σκοπό να κάνω revert στις αυθεντικές ρυθμίσεις) και μου βγάζει:

Hit Fatal Error

This copy of AdFree is too old, please update to a newer version.

 

Ψάχνω να το βρω, στο Google Play δεν το βλέπω (μπορεί και να υπάρχει, μου βγάζει ένα σωρό άσχετες εφαρμογές που απλά στο τέλος λένε ad-free επειδή δεν έχουν διαφημίσεις), αλλά ακόμα και αν το βρω, το βάλω και πάω να κάνω revert, αυτό θα κάνει revert στις εργοστασιασές ρυθμίσεις; Ή στις ρυθμίσεις που είχε όταν θα βάλω την εφαρμογή; Γιατί στην δεύτερη περίπτωση δεν κερδίζω κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...αφού αλλάξω συσκευή,πως μπορώ να διατηρήσω τα δεδομένα των εφαρμογών μου/παιχνιδιών στο καινούριο κινητό που θα τις εγκαταστήσω?

Ευχαριστώ!

Helium

Συγνωμη που ρωταω εδω,αλλα δεν βρηκα καποιο πλησιέστερο θεμα σε αυτο που θελω.

υπαρχει τροπος να αλληπεπιδρα το nfc tag με το nfc του κινητου "πανω" απο την lockscreen?

(ξερω οτι ειναι επικίνδυνο γενικα διοτι ετσι δεν εχεις κανενα ελεγχο)

Το καλυτερο θα ηταν αν μπορουσα να γραψω στο nfc tag τον κωδικο της lockscreen και να το ανοιγει αυτοματα και μετα να κανει οτι εχω προγραμματισει.

Nexus 4 έχεις; Είδες εδώ;

Κάνε και ένα google search για "nexus 4 nfc lock screen". Κάποιες rom το έχουν σαν επιλογή πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Νεος στο φορουμ συγχωρηστε με αν δεν εχω ποσταρει στο σωστο τοπικ...

εκανα μια αναζητηση αλλα δεν βρηκα αποτελεσματα οποτε σας παραθετω το προβλημα μου!!

εχω το Lenovo A1000 16gb και εχω το εξης προβλημα η εσωτερικη του μνημη ειναι 503mb και η εξωτερικη η usb οπως το λεει 16gb δεν μπορω να μεταφερω στην εξωτερικη τπτ και μου γεμιζει η εσωτερικη με αποτελεσμα να μην μπορω ουτε καν να δω νεα e-mail! υπαρχει καποιος τροπος στις ρυθμισεις να το αλλαξω αν γνωριζει κανεις η καποια εφαρμογη που να βοηθαει???

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Νεος στο φορουμ συγχωρηστε με αν δεν εχω ποσταρει στο σωστο τοπικ...

εκανα μια αναζητηση αλλα δεν βρηκα αποτελεσματα οποτε σας παραθετω το προβλημα μου!!

εχω το Lenovo A1000 16gb και εχω το εξης προβλημα η εσωτερικη του μνημη ειναι 503mb και η εξωτερικη η usb οπως το λεει 16gb δεν μπορω να μεταφερω στην εξωτερικη τπτ και μου γεμιζει η εσωτερικη με αποτελεσμα να μην μπορω ουτε καν να δω νεα e-mail! υπαρχει καποιος τροπος στις ρυθμισεις να το αλλαξω αν γνωριζει κανεις η καποια εφαρμογη που να βοηθαει???

ευχαριστω!!!

 

πηγαινε στις ρυθμισεις->εφαρμογες->ολα και δες αν μπορεις να μετακινησεις απο εκει στην καρτα μνημης

αλλιως δοκιμασε το app2sd

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...αφού αλλάξω συσκευή,πως μπορώ να διατηρήσω τα δεδομένα των εφαρμογών μου/παιχνιδιών στο καινούριο κινητό που θα τις εγκαταστήσω?

Ευχαριστώ!

Αν τα 2 κινητα(που ειχες και που θα παρεις εχουν android 4.x και μετα και δεν θελεις να κανεις ρουτ το κινητο πρεπει να εγκαταστησεις το προγραμμα.

Θελει μια διαδικασια ομως πρωτα αφου πρεπει να εγκαταστησεις και καποια προγραμματα/οδηγους στον υπολογιστη σου κ.τ.λ.

Εδω υπαρχει ενα ολοκληρο τοπικ αφιερωμενο στο backup/restore εφαρμογων για κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σου είπα ότι μέχρι πριν κανά 2 εβδομάδες άνοιγε κανονικά.. Μάλιστα για σιγουριά τον έσβησα και τον ξαναπέρασα..

 

Το μόνο που μου πέρασε από το μυαλό τώρα, είναι μήπως παίχτηκε καμιά λαλακία με το AdFree. Γιατί πήγα να το ανοίξω (με σκοπό να κάνω revert στις αυθεντικές ρυθμίσεις) και μου βγάζει:

Hit Fatal Error

This copy of AdFree is too old, please update to a newer version.

 

Ψάχνω να το βρω, στο Google Play δεν το βλέπω (μπορεί και να υπάρχει, μου βγάζει ένα σωρό άσχετες εφαρμογές που απλά στο τέλος λένε ad-free επειδή δεν έχουν διαφημίσεις), αλλά ακόμα και αν το βρω, το βάλω και πάω να κάνω revert, αυτό θα κάνει revert στις εργοστασιασές ρυθμίσεις; Ή στις ρυθμίσεις που είχε όταν θα βάλω την εφαρμογή; Γιατί στην δεύτερη περίπτωση δεν κερδίζω κάτι..

 

Το adfree ούτε εγώ κατάφερα να το βρω κάπου. Το ξήλωσα, έβαλα το adaway και όλα καλά.:)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το adfree ούτε εγώ κατάφερα να το βρω κάπου. Το ξήλωσα, έβαλα το adaway και όλα καλά.:)

 

To adfree μπορείτε να το βρείτε εδω http://adfree.bigtincan.com/

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα τελικα το Lg G2 και το mail(η βασικη εφαρμογη) δεν συνδεεται στον λογαριασμο yahoo μου...πρεπει να συμπληρωσω pop3 η imap4.

Οποιος γνωριζει κατι,ας πει!

Ευχαριστω

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα τελικα το Lg G2 και το mail(η βασικη εφαρμογη) δεν συνδεεται στον λογαριασμο yahoo μου...πρεπει να συμπληρωσω pop3 η imap4.

Οποιος γνωριζει κατι,ας πει!

Ευχαριστω

 

http://help.yahoo.com/kb/index?page=content&y=PROD_MOBILE&locale=en_US&id=SLN3696

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω θεμα με το license του widgetlocker!!!

 

μηπως ξερει κανεις τι να κανω?

Πολύ απλά στέλνεις email στον developer μέσα από την σελίδα του google play. Θα σε εξυπηρετήσουν σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα τελικα το Lg G2 και το mail(η βασικη εφαρμογη) δεν συνδεεται στον λογαριασμο yahoo μου...πρεπει να συμπληρωσω pop3 η imap4.

Οποιος γνωριζει κατι,ας πει!

Ευχαριστω

Λέω εγώ τώρα... γιατί δεν χρησιμοποιείς την εφαρμογή του yahoo! από το Play?

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...