Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Ευρωπη δεν νομιζω να ισχυει για ολλες τις χωρες αλλα μονο για αυτές της Ευρωπαϊκης Ενωσης

ναι σωστη διευκρινηση..χρονια πολλα κε Γιαννη

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την αναβάθμιση σε 4.3 μου εμφανίζει στη lock screen, στο κάτω μέρος, το όνομα του παροχέα κινητής και μου έχει σπάσει τα νεύρα!

Ξέρει κανείς πως το αφαιρώ?

me > you
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την αναβάθμιση σε 4.3 μου εμφανίζει στη lock screen, στο κάτω μέρος, το όνομα του παροχέα κινητής και μου έχει σπάσει τα νεύρα!

Ξέρει κανείς πως το αφαιρώ?

εκεί το εμφανίζει και σε εμένα...μια χαρά είναι

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει μια χαρά φίλε μου?

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απαντήσεις σε δικό μου post, αποφεύγοντας την ερώτηση και εστιάζοντας στη διαφορά της αισθητικής που έχουμε. Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα αισθητικής. απλά εκεί το δείχνει και δεν αλλάζει εκτός και αν υπάρχει σχετική εφαρμογή που να κάνει κάτι τέτοιο
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα τελευταια χρονια παιζω με MX Player κι ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Το μονο προβλημα που παρουσιαζουν (σχεδον) ολοι οι media players στο android ειναι η υποστηριξη DTS ηχου κι αυτο λογω πνευματικων δικαιωματων.

Κι ομως αυτο φαινετε οτι μια χαρα υποστηριζει και dts ηχο φιλε μου το μονο μειον του ειναι οτι δεν αναγνωριζει εξωτερικους υποτιτλους ακομα και αν ταινια και υποτιτλος εχουν το ιδιο ακριβως ονομα.

 

Βεββαια δεν το εχω δουλεψει και παρα πολυ οποτε μπορει να ειναι καμια ρύθμιση που δεν εχω παρατηρησει.

Link to comment
Share on other sites

πως βγάζουμε το '' ψαχτηρι'' της Google...??? έχω 4.0.4 DjangoManouche x1.2

 

http://s6.postimg.org/vtuy7zmzx/Screenshot_2013_12_31_00_07_44.jpg

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

@mariodj χρησιμοποιείς τον στοκ launcher??Απο οτι θυμάμαι δεν γίνεται..

 

@andrewk ευχαριστώ για την απάντηση,;) Δεν ξέρω ποιος launcher είναι.! είναι της μαμάς, πως μπορώ να δω το όνομα του launcher..?

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

@andrewk ευχαριστώ για την απάντηση,;) Δεν ξέρω ποιος launcher είναι.! είναι της μαμάς, πως μπορώ να δω το όνομα του launcher..?

 

Στοκ σημαίνει "μαμά"Μπορείς να το δεις στις εφαρμογές που τρέχουν ..Μπορείς να κατεβάσεις τον nova launcher απο το play store αλλά δεν είναι ίδιος σε εμφάνιση είναι σαν αυτό που χρησιμοποιει η cyanogenmod και τα nexus..

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως αυτο φαινετε οτι μια χαρα υποστηριζει και dts ηχο φιλε μου το μονο μειον του ειναι οτι δεν αναγνωριζει εξωτερικους υποτιτλους ακομα και αν ταινια και υποτιτλος εχουν το ιδιο ακριβως ονομα.

 

Βεββαια δεν το εχω δουλεψει και παρα πολυ οποτε μπορει να ειναι καμια ρύθμιση που δεν εχω παρατηρησει.

 

Φυσικά και παίζει εξωτερικούς υπότιτλους (.srt)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για battery calibratio καποιο app? επισης αξιζει να κανω? Θα βελτιωθει τιποτα η μπα? Χρειαζεται να εχω custom rom?

 

Υπάρχει τέτοια εφαρμογή είναι δωρεάν και λέγεται battery calibration αλλά δουλεύει σε ρουταρισμενες συσκευές όσο για το αν αξίζει είναι αμφιλεγόμενο, άλλοι υποστηρίζουν πως ναι άλλοι λένε ότι είναι μύθος δεν χάνεις κάτι να δεις πάντως. Δεν έχει σημασία αν έχει custom ή stock rom, δουλευει και στις 2.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως αυτο φαινετε οτι μια χαρα υποστηριζει και dts ηχο φιλε μου το μονο μειον του ειναι οτι δεν αναγνωριζει εξωτερικους υποτιτλους ακομα και αν ταινια και υποτιτλος εχουν το ιδιο ακριβως ονομα.

 

Βεββαια δεν το εχω δουλεψει και παρα πολυ οποτε μπορει να ειναι καμια ρύθμιση που δεν εχω παρατηρησει.

 

Πηγαινε Ρυθμισεις>Υποτιτιτλοι, τικαρε την πρωτη επιλογη και voila...

Επισης την ωρα που αναπαραγεις το βιντεο μπορεις να κανεις load εξωτερικους υποτιτλους ακομα και με διαφορετικο ονομα.

 

Y.Γ. Ωστε επανεφεραν τον DTS ε; :)

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει εξωτερικούς υπότιτλους (.srt)

Πως ακριβως φιλε μου.

Μιλαω για ταινια που εχω στο δικτυο που εχω συνδεδεμενο το κινητο και απο εκει παιζει η ταινια με τον dts ηχο και στον ιδιο φακελο υπαρχει και το αρχειο υποτιτλων με ακριβως το ιδιο ονομα που ειναι και το αρχειο της ταινιας αλλα δεν παιζει τους ελληνικους εξωτερικους υποτιτλους.

 

Πηγαινε Ρυθμισεις>Υποτιτιτλοι, τικαρε την πρωτη επιλογη και voila...

Επισης την ωρα που αναπαραγεις το βιντεο μπορεις να κανεις load εξωτερικους υποτιτλους ακομα και με διαφορετικο ονομα.

 

Y.Γ. Ωστε επανεφεραν τον DTS ε; :)

Αν μιλας για αυτο το προγραμμα τοτε ποια επιλογη ακριβως λες?

Γιατι απ' οτι βλεπω αναγνωριζει ΜΟΝΟ τους εσωτερικους υποτιτλους που μπορει να εχει ενα mkv αρχειο.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για αυτο το προγραμμα τοτε ποια επιλογη ακριβως λες?

Γιατι απ' οτι βλεπω αναγνωριζει ΜΟΝΟ τους εσωτερικους υποτιτλους που μπορει να εχει ενα mkv αρχειο.

 

Για τον MX Player δε μιλατε τοση ωρα;

•••
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Παρέλαβα ένα Vowney V5 από minideal..το κινητό ήρθε rootαρισμενο..

θέλω όμως να αλλάξω rom..

θέλω να μπω σε recovery αλλα όταν πατάω "reboot in recovery" μου βγάζει το dead android..

δεν έχει recovery προφανώς?! είμαι καινούριος σε όλα αυτά..διάβασα οδηγούς για δικό μου cwm από εδώ μέσα αλλα τπτ..

οποιος ξέρει και μπορεί ας με βοηθήσει..

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καπου το χασαμε στην πορεια. Εγω στο ΜΧ αναφερθηκα (εξου και η μη υποστηριξη του DTS που ειπα). Τον αλλο που αναφερει ο φιλος δεν τον εχω χρησιμοποιησει ποτε.
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως φιλε μου.

Μιλαω για ταινια που εχω στο δικτυο που εχω συνδεδεμενο το κινητο και απο εκει παιζει η ταινια με τον dts ηχο και στον ιδιο φακελο υπαρχει και το αρχειο υποτιτλων με ακριβως το ιδιο ονομα που ειναι και το αρχειο της ταινιας αλλα δεν παιζει τους ελληνικους εξωτερικους υποτιτλους.

 

Στο quote πού έκανα όταν αναφερόμουν στο μήνυμά σου, δεν διάβασα να αναφέρεις αναπαραγωγή ταινίας από δίκτυο!!

Αν εννοούσες αυτό, sorry, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε μπορεί και να κάνω λάθος.

Εγώ κατάλαβα ότι ο MX Player δεν αναγνωρίζει το .srt πού έχεις μέσα στο κινητό σου μαζί με το .mkv

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοια εφαρμογή είναι δωρεάν και λέγεται battery calibration αλλά δουλεύει σε ρουταρισμενες συσκευές όσο για το αν αξίζει είναι αμφιλεγόμενο, άλλοι υποστηρίζουν πως ναι άλλοι λένε ότι είναι μύθος δεν χάνεις κάτι να δεις πάντως. Δεν έχει σημασία αν έχει custom ή stock rom, δουλευει και στις 2.

 

μυθος ειναι

http://www.xda-developers.com/android/google-engineer-debunks-myth-wiping-battery-stats-does-not-improve-battery-life/

https://plus.google.com/105051985738280261832/posts/FV3LVtdVxPT

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι ακριβώς "Android απορίες", κάπου εδώ είχε αναφερθεί πέρσυ!

 

Υπάρχουν 2 αρχεία .ics που κυκλοφορούν στο ίντερνετ με σταθερές και κινητές γιορτές, τις οποίες πέρασα σαν εξτρά ημερολόγια στο βασικό του λογαριασμού Google και σώθηκα φέτος! Δυστυχώς όμως δεν εμφανίζονται για το 2014 και πέρα..

 

Καμία ιδέα??

 

Edit : Τελικά φαίνεται να έχει για αρκετά χρόνια ακόμα αλλά του λείπει ο Ιανουάριος!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους και όλες με υγεία!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αυτη την εφαρμογη/site? http://www.kingoapp.com/

Κάνει root απλά το προγραμμα,χωρις ρίσκο να γινει "τούβλο" ή να κανεις εσυ κάτι και εχει και επιλογή για unroot!

Ειδικά για αρχάριους ή όσους φοβούνται να ασχοληθούν(εγώ) φαίνεται τέλειο...!

Αλλά απο την άλλη δεν τη ξέρω την εταιρία... Γνώμη ή εμπειρία κανείς?

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά!

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αυτη την εφαρμογη/site? http://www.kingoapp.com/

Κάνει root απλά το προγραμμα,χωρις ρίσκο να γινει "τούβλο" ή να κανεις εσυ κάτι και εχει και επιλογή για unroot!

Ειδικά για αρχάριους ή όσους φοβούνται να ασχοληθούν(εγώ) φαίνεται τέλειο...!

Αλλά απο την άλλη δεν τη ξέρω την εταιρία... Γνώμη ή εμπειρία κανείς?

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά!

 

Δοκιμασμένο είναι. Κάνει αυτό που λέει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι ακριβώς "Android απορίες", κάπου εδώ είχε αναφερθεί πέρσυ!

 

Υπάρχουν 2 αρχεία .ics που κυκλοφορούν στο ίντερνετ με σταθερές και κινητές γιορτές, τις οποίες πέρασα σαν εξτρά ημερολόγια στο βασικό του λογαριασμού Google και σώθηκα φέτος! Δυστυχώς όμως δεν εμφανίζονται για το 2014 και πέρα..

 

Καμία ιδέα??

 

Edit : Τελικά φαίνεται να έχει για αρκετά χρόνια ακόμα αλλά του λείπει ο Ιανουάριος!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους και όλες με υγεία!

1) https://www.google.com/calendar/

2) Πήγαινε από αριστερά: Άλλα Ημερολόγια > Περιήγηση σε ενδιαφέροντα ημερολόγια

 

Έχει εκεί διάφορα και τις αργίες εννοείται!

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...