Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ξέρετε αυτη την εφαρμογη/site? http://www.kingoapp.com/

Κάνει root απλά το προγραμμα,χωρις ρίσκο να γινει "τούβλο" ή να κανεις εσυ κάτι και εχει και επιλογή για unroot!

Ειδικά για αρχάριους ή όσους φοβούνται να ασχοληθούν(εγώ) φαίνεται τέλειο...!

Αλλά απο την άλλη δεν τη ξέρω την εταιρία... Γνώμη ή εμπειρία κανείς?

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά!

Δεν το επιασα τι ακριβως κανει αυτη η εφαρμογη και τι κινητα υποστηριζει?

 

Κανει ρουτ χωρις ρουτ?

 

Πως ακριβως γινεται αυτο? Ειναι μονιμο? Μπορει να αναιρεθει? Επηρεαζει τη knox protection?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

1) https://www.google.com/calendar/

2) Πήγαινε από αριστερά: Άλλα Ημερολόγια > Περιήγηση σε ενδιαφέροντα ημερολόγια

 

Έχει εκεί διάφορα και τις αργίες εννοείται!

 

Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω!

 

Για κάποιον φίλο που είχε ρωτήσει, με μια αναζήτηση στο Google βγάζει αποτελέσματα ;-)

Εδώ π.χ. http://colossusr.blogspot.gr/2012/05/blog-post.html?m=1

 

Το προσθέτεις στο mail σου μέσω υπολογιστή και voila, έχεις έτοιμο εορτολόγιο στο smartphone σου που έχεις βάλει το mail σου.

Απλά μάλλον λείπουν οι γιορτές του Ιανουαρίου.

 

Καλή Χρόνια, με υγεία σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ καλη χρονια σε ολους..:)

συγνωμη αν ειμαι σε λαθος τοπικ αλλα εχω μια απορια εδω κ μηνες κ τωρα που με εκοψε να το κανω screenshot νομιζω ηρθε η ωρα να μου τη λυσετε..

Ti ακριβως εννοει εδω ο ποιητης με την επιλογη "ενεργοποιηση/απενεργοποιηση" στο "Σύστημα"....??????? οτι και να επιλεξω απ τα 2 δεν καταλαβαινω ποια ειναι η διαφορα.. ??:help:

 

http://s10.postimg.org/6oudis5l1/Screenshot_2014_01_01_05_40_06.jpg

Edited by crespo_3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αυτη την εφαρμογη/site? http://www.kingoapp.com/

Κάνει root απλά το προγραμμα,χωρις ρίσκο να γινει "τούβλο" ή να κανεις εσυ κάτι και εχει και επιλογή για unroot!

Ειδικά για αρχάριους ή όσους φοβούνται να ασχοληθούν(εγώ) φαίνεται τέλειο...!

Αλλά απο την άλλη δεν τη ξέρω την εταιρία... Γνώμη ή εμπειρία κανείς?

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά!

 

Δεν το επιασα τι ακριβως κανει αυτη η εφαρμογη και τι κινητα υποστηριζει?

 

Κανει ρουτ χωρις ρουτ?

 

 

Πως ακριβως γινεται αυτο? Ειναι μονιμο? Μπορει να αναιρεθει? Επηρεαζει τη knox protection?

 

αυτο το προγραμμα χρησιμοποιησα για να ρουταρω ενα galaxy ace(αν θυμαμαι καλα) ενος φιλου μου

δεν ειχα κανενα προβλημα απολυτως με ενα κλικ τα εκανε ολα μονο του

απλα στο τελος θα κανει και μια επανεκκινηση

εχει και επιλογη για unroot

 

φιλε fits13 οσο για το knox πιστευω οτι θα το επηρεασει

αυτο το προγραμμα το βρισκεις και στο xda

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ καλη χρονια σε ολους..:)

συγνωμη αν ειμαι σε λαθος τοπικ αλλα εχω μια απορια εδω κ μηνες κ τωρα που με εκοψε να το κανω screenshot νομιζω ηρθε η ωρα να μου τη λυσετε..

Ti ακριβως εννοει εδω ο ποιητης με την επιλογη "ενεργοποιηση/απενεργοποιηση" στο "Σύστημα"....??????? οτι και να επιλεξω απ τα 2 δεν καταλαβαινω ποια ειναι η διαφορα.. ??:help:

 

http://s10.postimg.org/6oudis5l1/Screenshot_2014_01_01_05_40_06.jpg

Θα βοηθούσε αν έλεγες μοντέλο κινητού και έκδοση android. Πάντως φαντάζομαι έχει να κάνει με την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του κινητού ή χρονοδιακόπτη;

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν έλεγες μοντέλο κινητού και έκδοση android. Πάντως φαντάζομαι έχει να κάνει με την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του κινητού ή χρονοδιακόπτη;

 

HUAWEI ascend P1 android 4.0.3.

 

ειτε ειναι on ειτε off δεν εχω παρατηρησει καμια διαφορά... δε μπορω να καταλαβω τι ειναι.. σε αλλα android δεν σας το εμφανιζει δηλαδη??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους! Ειμαι ροοτ και εχω αλλαξει κερνελ! Και θελω να κανω hard reset

Wipe cache και data ! Δεν θα εχω καποιο προβλημα ετσι? Επισης για backup εφαρμογης browser βασικα για να κραρησω αποθηκευμενες σελιδες κτλπ με ποιο να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

HUAWEI ascend P1 android 4.0.3.

 

ειτε ειναι on ειτε off δεν εχω παρατηρησει καμια διαφορά... δε μπορω να καταλαβω τι ειναι.. σε αλλα android δεν σας το εμφανιζει δηλαδη??:confused:

 

Είναι για να ρυθμίσεις πότε να ενεργοποιείται και πότε να απενεργοποιείται το κινητό...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Είναι για να ρυθμίσεις πότε να ενεργοποιείται και πότε να απενεργοποιείται το κινητό...

 

μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο που λες? γιατι οποιο κ απο τα 2 εχω επιλεγμενο δεν βλεπω καμια διαφορα....

που πρεπει να το εχω??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο που λες? γιατι οποιο κ απο τα 2 εχω επιλεγμενο δεν βλεπω καμια διαφορα....

που πρεπει να το εχω??

ευχαριστω

Λέω τώρα εγώ... δεν έχεις manual είτε στο κουτί είτε ηλέκτρονικά μέσα στο κινητό που να το λέει αυτό; στο Neo V που είχα 4.0.4 δεν το είχε αυτό.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

HUAWEI ascend P1 android 4.0.3.

 

ειτε ειναι on ειτε off δεν εχω παρατηρησει καμια διαφορά... δε μπορω να καταλαβω τι ειναι.. σε αλλα android δεν σας το εμφανιζει δηλαδη??:confused:

 

Μήπως είναι για το fast boot. Ενεργοποίησε το και κλείσε το κινητό. Μετά άνοιξε το, αν ανοίγει πιο γρήγορα από πριν τότε αυτή είναι η διαφορά.

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χτες πάω στις σημειώσεις και έχω εδώ και καιρό φτιάξει 3-4....

πατάω λοιπόν την επιλογή με το λουκετάκι για να δω τι παίζει...

κλειδώνει...πάω να την ξεκλειδώσω και μου ζητάει ένα pin (τώρα τι pin είναι δεν έχω ιδεά)...

βάζω το κωδικό που κλειδώνω την οθόνη...τίποτα

βάζω το pin της κάρτας...πάλι τίποτα

μου βγάζει μήνυμα "τα pin δεν συμφωνούν".

Ποιο pin μπορεί να είναι ρε παιδιά γιατί δεν θυμάμαι να έχω ορίσει κάπου αλλού pin...

 

ευχαριστώ!!:up:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χτες πάω στις σημειώσεις και έχω εδώ και καιρό φτιάξει 3-4....

πατάω λοιπόν την επιλογή με το λουκετάκι για να δω τι παίζει...

κλειδώνει...πάω να την ξεκλειδώσω και μου ζητάει ένα pin (τώρα τι pin είναι δεν έχω ιδεά)...

βάζω το κωδικό που κλειδώνω την οθόνη...τίποτα

βάζω το pin της κάρτας...πάλι τίποτα

μου βγάζει μήνυμα "τα pin δεν συμφωνούν".

Ποιο pin μπορεί να είναι ρε παιδιά γιατί δεν θυμάμαι να έχω ορίσει κάπου αλλού pin...

 

ευχαριστώ!!:up:

Αν το μήνυμα αυτό στο βγάζει την 2η φορά που έβαλες Pin, αυτό σημαίνει ότι σου ζητάει να βάλεις ένα καινούριο και στο ζητάει 2 φορές για επιβεβαίωση (κλασσική τακτική). Δοκίμασε να βάλεις 2 φορές το ίδιο. Κατά τ'άλλα αν στο βγάζει σε κάθε εισαγωγή έχει να κάνει καθαρά με την εφαρμογή, δοκίμασε τα default (0000, 1234 κλπ). Αλλιώς επικοινώνησε με τον δημιουργό για να σου πει το default pin αφού δεν είχες ξαναβάλει στην εφαρμογή.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Αν το μήνυμα αυτό στο βγάζει την 2η φορά που έβαλες Pin, αυτό σημαίνει ότι σου ζητάει να βάλεις ένα καινούριο και στο ζητάει 2 φορές για επιβεβαίωση (κλασσική τακτική). Δοκίμασε να βάλεις 2 φορές το ίδιο. Κατά τ'άλλα αν στο βγάζει σε κάθε εισαγωγή έχει να κάνει καθαρά με την εφαρμογή, δοκίμασε τα default (0000, 1234 κλπ). Αλλιώς επικοινώνησε με τον δημιουργό για να σου πει το default pin αφού δεν είχες ξαναβάλει στην εφαρμογή.

 

όχι από την πρώτη φορά μου το έκανε...

δοκίμασα ένα σορό default...

η εφαρμογή είναι stock της συσκευής...λέγεται "Σημείωση", δεν την κατέβασα....είναι το κλασσικό σημειωματάριο όλων των κινητών...

Link to comment
Share on other sites

όχι από την πρώτη φορά μου το έκανε...

δοκίμασα ένα σορό default...

η εφαρμογή είναι stock της συσκευής...λέγεται "Σημείωση", δεν την κατέβασα....είναι το κλασσικό σημειωματάριο όλων των κινητών...

 

Κατά πάσα πιθανότητα είναι ο κωδικός του mail με το οποίο συγχρονίζει τις σημειώσεις (αν το έχεις συνδέσει με κάποιο).

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη σου ότι πέρα από τον κωδικό gmail που λέει ο sofos_5, αν έχεις βάλει, μπορεί να είναι ο κωδικός συγχρονισμού δεδομένων google (αντε βγάλε άκρη...). Στην ουσία, αν έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις συγχρονισμού google (ειδικά μέσα από chrome, το τι θα συγχρονίζει και με τι κωδικό) μπορεί να είναι κι αυτός...

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Απο ποια εκδοση και μετα υπαρχει το αντιστοιχο siri(apple) που νομιζω λεγεται google now?

 

Επισης η τεχνολογια art ειναι απο το android 4.4 και μετα?

Link to comment
Share on other sites

Απο ποια εκδοση και μετα υπαρχει το αντιστοιχο siri(apple) που νομιζω λεγεται google now?

 

Επισης η τεχνολογια art ειναι απο το android 4.4 και μετα?

https://play.google.com/store/apps/details?hl=el&id=com.google.android.googlequicksearchbox

Από την περιγραφή:

Το Google Now αυτήν τη στιγμή είναι διαθέσιμο για Android 4.1, Jelly Bean

 

http://source.android.com/devices/tech/dalvik/art.html

Πάλι από την περιγραφή:

ART is a new Android runtime being introduced experimentally in the 4.4 release

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι για το fast boot. Ενεργοποίησε το και κλείσε το κινητό. Μετά άνοιξε το, αν ανοίγει πιο γρήγορα από πριν τότε αυτή είναι η διαφορά.

 

ναι ρε φιλε !!!! εχεις δικιο, αυτο ειναι. το ενεργοποιησα και το κινητο ανοιξε σφαιρα.. ποιο το νοημα ομως απ ολο αυτο? τι ρολο βαραει το ον/οφ.. πρεπει τελικα να το εχω ενεργοποιημενο η οχι? εψαξα λιγο στο γουγλ αλλα δεν εβγαλα ακρη:confused:

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε φιλε !!!! εχεις δικιο, αυτο ειναι. το ενεργοποιησα και το κινητο ανοιξε σφαιρα.. ποιο το νοημα ομως απ ολο αυτο? τι ρολο βαραει το ον/οφ.. πρεπει τελικα να το εχω ενεργοποιημενο η οχι? εψαξα λιγο στο γουγλ αλλα δεν εβγαλα ακρη:confused:

Το fast boot σαν διαδικασία επανακκινεί μόνο το UI της συσκευής κάι όχι το ίδιο το hardware. Οπότε δεν είναι σαν μια κανονική επανακκίνηση.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Το fast boot σαν διαδικασία επανακκινεί μόνο το UI της συσκευής κάι όχι το ίδιο το hardware. Οπότε δεν είναι σαν μια κανονική επανακκίνηση.

 

nivakis ευχαριστω για την απαντηση αλλα μου φαινονται λιγο κινεζικα οσα ειπες..:) προσπαθω να καταλαβω που πρεπει να το εχω ενεργοποιημενο η οχι. Παντως αν εχει σχεση με ολες αυτες τις πατεντες, ραμ, αναβαθμισεις κλπ δεν ξερω κ δεν ασχολουμαι με τετοια.....

Link to comment
Share on other sites

nivakis ευχαριστω για την απαντηση αλλα μου φαινονται λιγο κινεζικα οσα ειπες..:) προσπαθω να καταλαβω που πρεπει να το εχω ενεργοποιημενο η οχι. Παντως αν εχει σχεση με ολες αυτες τις πατεντες, ραμ, αναβαθμισεις κλπ δεν ξερω κ δεν ασχολουμαι με τετοια.....

 

Είναι χρήσιμο αν κλείνεις και ανοίγεις συχνά το κινητό σου. Αν όχι τότε δεν είναι. Είτε το έχεις ον είτε οφφ, δεν θα αλλάξει κάτι άλλο στην συμπεριφορά του κινητού (πχ μπαταρία κλπ).

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα είναι ο κωδικός του mail με το οποίο συγχρονίζει τις σημειώσεις (αν το έχεις συνδέσει με κάποιο).

 

Έχε υπόψη σου ότι πέρα από τον κωδικό gmail που λέει ο sofos_5, αν έχεις βάλει, μπορεί να είναι ο κωδικός συγχρονισμού δεδομένων google (αντε βγάλε άκρη...). Στην ουσία, αν έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις συγχρονισμού google (ειδικά μέσα από chrome, το τι θα συγχρονίζει και με τι κωδικό) μπορεί να είναι κι αυτός...

 

όχι παιδιά δεν γίνεται γιατί μου βγάζει μόνο αριθμούς να πατήσω και όχι και γράμματα...

τώρα όσο αφορά για κωδικό συγχρονισμού δεν έχω βάλει κάτι...και ούτε βρίσκω κάποια ρύθμιση για κωδικό στο κινητό

 

τι μπορεί να είναι;:what:

Link to comment
Share on other sites

αγορασα το bitmore apptv για να κανω την τηλεοραση καπως smart tv.ειναι αυτο: http://www.public.gr/product/sound-and-vision/home-cinema/media-players/bitmore-android-apptv-media-player/prod4620414pp/

ενω ολα δουλευαν καλα απο περιεργεια πατησα ενα κουμπι που ειχε πανω της η συσκευη με το οποιο θα εκανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.και οντως την εκανε.αλλα τα σαινια της infoquest οταν εστηναν την ρομ της συσκευης δεν φροντισαν να βαλουν και εναν launcher σαν εφαρμογη συστηματος.το αποτελεσμα?ολες οι εφαρμογες τυπου video player,music player,internet explorer και τεtοια υπαρχουν αλλα μετα την επαναφορα σβηστηκαν και οι 3 launcher που ειχε εγκατεστημενους.τωρα η συσκευη αναβει αλλα βλεπω μονο τ 3 κουμπια του αντροιντ,πισω,home,recent apps και την μπαρα που εχει το ρολοι και τις ειδοποιησεις,και μια μαυρη οθονη:(

μπορω να στις ρυθμισεις του αντροιντ και να ανοιξω το wifi ας πουμε αλλα δεν εχω launcher η συρταρι εφαρμογων!!

η συσκευη δεν εχει bluetooth και το mail εχει σβηστει για να εστελνα με mail το apk ενος launcher.

καμια ιδεα καποιος?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

nivakis ευχαριστω για την απαντηση αλλα μου φαινονται λιγο κινεζικα οσα ειπες..:) προσπαθω να καταλαβω που πρεπει να το εχω ενεργοποιημενο η οχι. Παντως αν εχει σχεση με ολες αυτες τις πατεντες, ραμ, αναβαθμισεις κλπ δεν ξερω κ δεν ασχολουμαι με τετοια.....

Βάσει απάντησης σου θα το έβαζα off και θα το ξεχνούσα... :lol:

όχι παιδιά δεν γίνεται γιατί μου βγάζει μόνο αριθμούς να πατήσω και όχι και γράμματα...

τώρα όσο αφορά για κωδικό συγχρονισμού δεν έχω βάλει κάτι...και ούτε βρίσκω κάποια ρύθμιση για κωδικό στο κινητό

 

τι μπορεί να είναι;:what:

Κανένα screenshot ή αν δοκίμαζες να ψάξεις τις ρυθμίσεις της εφαρμογής για κωδικούς;

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...