Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χάρη στην ενημέρωση από τον φίλο snoof η amazon έχει promo

δίνει 5$ πιστωτικό με το κατέβασμα μιας Free Εφαρμογής απο το store της μέχρι 28/12

το 5$ ισχύει εως το μαρτιο

Το δοκίμασα με μια δωρεάν εφαρμογή που βρήκα και αμέσως μου ήρθε email με την παροχή του ποσού.

Δυστυχώς όμως δεν βρήκα τρόπο μέσα από τον λογαριασμό μου στο Αμαζον να μου δείξει κάπου το διαθέσιμο υπόλοιπο.

 

Μπαίνει το ποσό στο balance αυτόματα. Αν πας να αγοράσεις κάποια εφαρμογή πάτα εκεί που λέει "Redeem a gift card or promotion code & view balance" και θα δεις το ποσό στο AMAZON APPSTORE.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή είναι η K-9 Mail, από τις πιο γνωστές και διαδεδομένες για το είδος της.

Απ όσο βλέπω και καταλαβαίνω υποστηρίζει αυτή την δυνατότητα αλλά παράλληλα υποστηρίζει και την ανανέωση. Δεν ξέρω πως διαλέγω τι θέλω να κάνει και δεν βρίσκω ποια επιλογή με την οποία να διαλέγω τρόπο χρήσης.

 

 

 

Οι λογαριασμοί που έχω είναι GMAIL, Yahoo, ΑΠΘmail και Hotmail.

Απ΄ όσο ξέρω απ όλους αυτούς μόνο το hotmail δεν υποστηρίζει imap για το οποίο δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα.

Για τα υπόλοιπα που υποστηρίζουν imap είναι σίγουρο πως υποστηρίζουν μαζί και push notification?

Και αν ναι χρειάζονται ρυθμίσεις στον κάθε πάροχο?

 

Υπάρχει Και ένας άλλος τρόπος. Θα φτιάξεις φακέλους στο gmail Και θα κάνεις προώθηση όλους του λογαριασμούς στο gmail, Και θα το ρυθμίσεις ανάλογα το μήνυμα να πηγαίνει στο κατάλληλο φάκελο. Εγώ αυτό έχω κάνει Και μου δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα, Και με έχει βολέψει.Επίσης μπορείς να επιλέξεις από ποιο λογαριασμό θα απαντήσεις.

Αλλά, δεν μπορείς να δεις τα αποσταλμένα οπότε στο προτείνω αν το βασικό μαιλ σου είναι το gmail.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω εγκατάσταση το apk του Amazon σε Samsung Galaxy Y Duos με custom rom και το κινητό αρχίζει τα bootloop. Ευτυχώς από το ένα boot μέχρι το άλλο είχα λίγο χρόνο και έσβησα το Amazon και έστρωσε το κινητό.

 

Τί μπορεί να φταίει;

•••
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει το ποσό στο balance αυτόματα. Αν πας να αγοράσεις κάποια εφαρμογή πάτα εκεί που λέει "Redeem a gift card or promotion code & view balance" και θα δεις το ποσό στο AMAZON APPSTORE.

 

Μόλις αγόρασα μία, αλλά δεν βλέπω την επιλογή που λες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

στο .UK δίνει free το sonic 2 και ενα ακόμα extra πρόγραμμα που στο .com δεν το δινει

για να τα πάρετε πρεπει να έχετε account στο .uk αλλιώς δε τα εμφανίζει , εγω έφτιαξα ένα και εκει

παρατήρησα ομως οτι στο app store στο android δεν εχει sing out για να κάνω login με το αλλο account και αναγκάστηκα να κάνω uninstall/install για να βάλω το άλλο account

μήπως ειμαι γκαβος και δεν βλέπω την επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δειτε λιγο αυτο που μου βγαζει το adaway

πατα οχι, δουλευει και χωρις reboot.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει ξανά ερωτηθεί. Κάπου πρεπει να το πήρε το μάτι μου αλλά δεν το βρίσκω.... Πήρε δώρο ο ανηψιός απο τον αη Βασίλη ενα ταμπλετ crypto, αυτό δεν έχει google play store αλλά ενα άλλο 1market (?).... Υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης του official χωρίς να χρειαζεται root ? Κατέβασα ενα .apk απο androidpolice (νομιζω) κάνω install αλλά δεν ανοίγει η εφαρμογη, κανει να ανοίξει αλλά το πετάει.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει ξανά ερωτηθεί. Κάπου πρεπει να το πήρε το μάτι μου αλλά δεν το βρίσκω.... Πήρε δώρο ο ανηψιός απο τον αη Βασίλη ενα ταμπλετ crypto, αυτό δεν έχει google play store αλλά ενα άλλο 1market (?).... Υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης του official χωρίς να χρειαζεται root ? Κατέβασα ενα .apk απο androidpolice (νομιζω) κάνω install αλλά δεν ανοίγει η εφαρμογη, κανει να ανοίξει αλλά το πετάει.

 

Μάλλον το 1mobile εννοείς, αλλά μέσα από αυτό μπορείς να εγκαταστήσεις το play αν θέλεις. Το γνήσιο playstore, από τη στιγμή που δεν το έχει εγκατεστημένο, θα σου δείχνει πολλές ασυμβατότητες στις εφαρμογές, οπότε είναι καλύτερα να μην το προτιμήσεις.

Υπάρχει όμως η εφαρμογή App Stores που έχει πολλά άλλα markets, μερικά καλύτερα από το γνήσιο. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παιδιά, Χρόνια Πολλα!

Έχω το Samsung Galaxy note 3 και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα!

Καθώς μπαίνω στο google play μου βγάζει να ανανεώσω την εφαρμογή Beaming service for beep'n go την οποία δεν μπορώ να βρώ πουθενά στο κινητό μου!Ξέρετε αν παίζει κάτι με αυτή την εφαρμογή ή τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά !!!

 

Νέος χρήστης android (stock, 4.4.2) και θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να μετακινήσω τις εφαρμογές στο μενού. Κάθε εγκατάσταση που κάνω την τοποθετεί με αλφαβητική σειρά. Επίσης πως μπορώ να βλέπω ποιες είναι οι εφαρμογές πού έχω εγώ εγκαταστήσει και πότε.

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος χρηστης SAMSUNG GALAXY S3 ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΡΩΣΙΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΤΑΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΙΣΗ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΣΕ ΚΙΤ ΚΑΤ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΩ ΜΕΣΩ ΚΙΕΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία. Είναι δυνατόν με το που συνδέω το κινητό μου στο pc να συνδέεται με την επιλογή "Πρόσδεση usb" και όχι ως "Συσκευή πολυμέσων"; Το χρησιμοποιώ σαν modem αυτή την περίοδο και βαριέμαι τη διαδικασία...
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι η mac address στο android 4.2.1 αλλάζει κάθε φορά που ενεργοποιείται το wifi. Αυτό σημαίνει ότι το router που είναι ρυθμισμένο να μη δεχεται νεες συνδέσεις να μην αναγνωρίζει το κινητο καθε φορά. Υπάρχει τρόπος να σταθεροποιηθεί η mac καθώς η ρύθμιση του ρουτερ πρεπει να μεινει έτσι λόγω υποκλοπών.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλές γιορτές!

 

Περιμένωντας το πρώτο μου ανδροιδ κινητό και συγκεκριμένα το πωτο μου σμαρτ, έχω κάποιες απορίες.

1) Υπάρχει τρόπος όταν θα βάζω μία εφαρμογή να επιλέγω που να έχει πρόσβαση; Αν ναι, πως;

 

2) Ποιο gps μου προτείνετε; Δουλεύω χρόνια στο αυτοκίνητο της navigon και είμαι ικανοποιημένος, αλλά διαβάζοντας από εδώ και απο 'κει μιλάνε για το sygic.

 

3) Μπορείτε να μου πέιτε 3-4 προγραμματάκια που θα μου είναι χρήσιμα; Γενικής χρήσης. Πχ. διάβασα για το greenify.

 

4) Τρέχω λίνουξ διανομή στο πισί. Επειδή το κινητό μου θα είναι με mediatek, χρειάζεται να βάλω σε virtualbox windows ώστε να εγκαταστήσω οδηγούς για το κινητό ή θα μπορώ να κάνω και έτσι την δουλεία μου.

 

5) Θα δοκιμάσω να περάσω και διαφορετικές ρομ. Backup πότε παίρνω; Ώστε να μπορώ να γυρίσω το τηλ όπως όταν το πρωτοάνοιξα. Γίνεται με το recovery του τηλ ή πρέπει να βάλω cmw;

 

Το τηλέφωνο θα το ρουτάρω όταν θα έρθει. Έχω βρει τον οδηγό. Το αναφέρω προς διευκόλυνση των παραπάνω.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Με το καλό η νέα χρονιά! Με υγεία και ότι επιθυμείτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία. Είναι δυνατόν με το που συνδέω το κινητό μου στο pc να συνδέεται με την επιλογή "Πρόσδεση usb" και όχι ως "Συσκευή πολυμέσων"; Το χρησιμοποιώ σαν modem αυτή την περίοδο και βαριέμαι τη διαδικασία...

Σαν κάτοχος Xperia SP με 4.1.2 μπορώ να σου πω ότι οι ρυθμίσεις τρόπου σύνδεσης USB στο συγκεκριμένο κινητό είναι στο:

Ρυθμίσεις -> Xperia -> Συνδεσιμότητα USB -> Λειτουργία σύνδεσης USB

 

Παρατήρησα ότι η mac address στο android 4.2.1 αλλάζει κάθε φορά που ενεργοποιείται το wifi. Αυτό σημαίνει ότι το router που είναι ρυθμισμένο να μη δεχεται νεες συνδέσεις να μην αναγνωρίζει το κινητο καθε φορά. Υπάρχει τρόπος να σταθεροποιηθεί η mac καθώς η ρύθμιση του ρουτερ πρεπει να μεινει έτσι λόγω υποκλοπών.

Κάτι πρέπει να βλέπεις λάθος. Η MAC Address είναι μοναδική για το hardware και δεν αλλάζει ΠΟΤΕ, τουλάχιστον όχι αν δεν επέμβεις εσύ με κάποιο "περίεργο" τρόπο. Κάθε κάρτα δικτύου έχει την δικιά της μοναδική MAC για να αναγνωρίζεται εύκολα σε κάποιες περιπτώσεις. Ο μοναδικός τρόπος να αλλάξει η MAC υπό κανονικές συνθήκες είναι να αλλάξεις την κάρτα δικτύου είτε LAN είτε WiFi. Στα κινητά ειδικά, εφ'όσον δεν είναι αποσπόμενη η κάρτα αυτή δεν αλλάζει, είναι μοναδική για το κάθε κινητό.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλές γιορτές!

 

Περιμένωντας το πρώτο μου ανδροιδ κινητό και συγκεκριμένα το πωτο μου σμαρτ, έχω κάποιες απορίες.

1) Υπάρχει τρόπος όταν θα βάζω μία εφαρμογή να επιλέγω που να έχει πρόσβαση; Αν ναι, πως;

 

2) Ποιο gps μου προτείνετε; Δουλεύω χρόνια στο αυτοκίνητο της navigon και είμαι ικανοποιημένος, αλλά διαβάζοντας από εδώ και απο 'κει μιλάνε για το sygic.

 

3) Μπορείτε να μου πέιτε 3-4 προγραμματάκια που θα μου είναι χρήσιμα; Γενικής χρήσης. Πχ. διάβασα για το greenify.

 

4) Τρέχω λίνουξ διανομή στο πισί. Επειδή το κινητό μου θα είναι με mediatek, χρειάζεται να βάλω σε virtualbox windows ώστε να εγκαταστήσω οδηγούς για το κινητό ή θα μπορώ να κάνω και έτσι την δουλεία μου.

 

5) Θα δοκιμάσω να περάσω και διαφορετικές ρομ. Backup πότε παίρνω; Ώστε να μπορώ να γυρίσω το τηλ όπως όταν το πρωτοάνοιξα. Γίνεται με το recovery του τηλ ή πρέπει να βάλω cmw;

 

Το τηλέφωνο θα το ρουτάρω όταν θα έρθει. Έχω βρει τον οδηγό. Το αναφέρω προς διευκόλυνση των παραπάνω.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Με το καλό η νέα χρονιά! Με υγεία και ότι επιθυμείτε!!!

02. Και γιατι δεν παιρνας και τα δυο. Εγω αυτο εχω κανει.

03. Το greenfly που λες θελει ρουτ για να δουλεψει σωστα. Εγω θα σου προτεινα το es explorer στην ουσια ειναι ενας file manager σαν των windows.

05. Θα σου προτεινα ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ που αφορα custom rom ή root να διαβαζεις λιγο τα παρακατω λινκς γιατι αν αλλαξει ο knox meter απο 0x00 σε 0x01 εχασες και την εγγυηση του κινητου σου.

Backup & restore Ενα αρκετα καλο προγραμμα που ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ROOT ειναι το helium και ειναι και δωρεαν.

Συχνες ερωτησεις s4

Νεοι χρηστες android

Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που αγοράσω ένα κινητό android από άλλο κράτος, ας πούμε της Ευρώπης θα μπορώ να το αναβαθμίσω στην Ελλάδα σε περίπτωση που βγει αναβάθμιση android για το συγκεκριμένο μοντέλο;
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που αγοράσω ένα κινητό android από άλλο κράτος, ας πούμε της Ευρώπης θα μπορώ να το αναβαθμίσω στην Ελλάδα σε περίπτωση που βγει αναβάθμιση android για το συγκεκριμένο μοντέλο;

ναι και εχεις και εγγυηση (μονο για Ευρωπη)

 

Έχω ενα θέμα χώρου με τις εφαρμογες, τα 8gb μνημης είναι χωρισμένα σε 1 για τις εφαρμογές και τα υπολοιπα τα βλεπει σαν sdcard0.

Έχω δυο εφαρμογές που επιτρέπουν την μετακίνηση των εφαρμογών στην sd. Όπως το app2sd και clean master.

Το πρωτο δεν βγάζει την επιλογή και το δεύτερο κανει fail χωρις αιτιολόγηση.

Απο όσο γνωρίζω το partition πρεπει να είναι συγκεκριμένο για να εοιτραπεται η εγκατάσταση σε sdcard mount.

Μπορω να κάνω κατι σχετικα με ενα μη βίαιο τροπο όπως repartition που οδηγει σε re install?

δες το 4...http://www.modaco.com/topic/365704-thl-w200-info-root-custom-recovery-and-re-partitioning/

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω μεσω του ταμπλετ μου να λειτουργησω το πισι μου με το teamviewer αλλα λαγκαρει τοσο πολυ που δε μπορω καθολου να το δουλεψω.

Καποια λυση?

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996 προσεκτικά τα βήματα που αναφέρονται και μην παραλείψεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε καποιο media player που να παιζει τα παντα ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ χωρις πολλες ρυθμησεις και ιστοριες?

 

Οτιδηποτε τυπο αρχειου με οτιδηποτε ηχο και να εχει ακομα και αν ειναι απο το ασυρματο δικτυο.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ότι λαγκάρει;;

Πόσο συχνά χρησιμοποιείς το teamviewer από το συγκεκριμένο πισί με την συγκεκριμένη ΙΡ;

Μην ξεχνάς ότι το πρόγραμμα είναι free, αλλά όταν δει πολύ συχνή χρήση, σου μπλοκάρει την op και σου ζητάει να το αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε καποιο media player που να παιζει τα παντα ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ χωρις πολλες ρυθμησεις και ιστοριες?

 

Οτιδηποτε τυπο αρχειου με οτιδηποτε ηχο και να εχει ακομα και αν ειναι απο το ασυρματο δικτυο.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Εγω τα τελευταια χρονια παιζω με MX Player κι ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Το μονο προβλημα που παρουσιαζουν (σχεδον) ολοι οι media players στο android ειναι η υποστηριξη DTS ηχου κι αυτο λογω πνευματικων δικαιωματων.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που αγοράσω ένα κινητό android από άλλο κράτος, ας πούμε της Ευρώπης θα μπορώ να το αναβαθμίσω στην Ελλάδα σε περίπτωση που βγει αναβάθμιση android για το συγκεκριμένο μοντέλο;

 

ναι και εχεις και εγγυηση (μονο για Ευρωπη)

 

 

 

Το Ευρωπη δεν νομιζω να ισχυει για ολλες τις χωρες αλλα μονο για αυτές της Ευρωπαϊκης Ενωσης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...