Jump to content

I'm flying (away from the) Jack, I'm flying!


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

180€ 1TB δίσκος επειδή έχει διπλή ταχύτητα μεταφοράς; Λες και τα 5MB/s του USB 3.0 σε περιορίζει. Και αυτό τώρα είναι παράδειγμα για τιμές που αφορούν ολα τα βαλάντια;

 

 

[/color]

 

 

 

 

Σου είπε κανείς οτι είναι λάθος κίνηση της Apple να βγάλει το jack? Δικαιωμά της. Το αν είναι λάθος για την ίδια η όχι, είναι δικό της θέμα, και θα φανεί στις επόμενες κινήσεις της. Και φυσικά στην αντίδραση αυτόν που αγοράζουν iphone. Το λάθος της Apple είναι οτι προσπαθεί να το περάσει σαν "γενναία κίνηση". Λες και είμαστε δίχρονα.

 

Αν θα το υιοθετήσουν άλλες εταιρίες, θα είναι εξίσου λάθος, και θα έχει γίνει για ΑΚΟΜΑ χειρότερο λόγο απο αυτόν της Apple. η Apple το έκανε για λεφτά, οι άλλοι θα το κάνουν γιατι το έκανε η Apple.

 

Εξήγησε μου πόσο θετική είναι η φόρτιση χωρίς βύσμα, με την παρούσα τεχνολογία.

Α) Είναι αργή

Β) είναι έξτρα κόστος

Γ) Πρέπει η συσκευή σου να είναι συνεχώς σε επαφή με κάποια συγκεκριμένη επιφάνεια

Δ)Σε συγκεκριμένη θέση

Ε) Διπλα σε πρίζα

ΣΤ) Χωρίς να έχεις δυνατότητα να χρησιμοποιείς τη συσκευή σου όσο φορτίζει

Ζ)Χωρίς να έχει θήκη, πέρα απο συγκεκριμενες

 

Πως ακριβώς αυτό δηλαδή είναι ένα βήμα μπροστά;

 

Δεν πρέπει να απαγκιστρωθούμε απο τα καλώδια, γιατι παρά ολα αυτά τα καλώδια οι συσκευές δε φτάνουν μέχρι το βράδυ και θέλουν φόρτιση. Η μεταφορά σε ασύρματες συνδέσεις παντώς τύπου θα έχει νόημα, μόνο και εφόσον βρεθεί λύση στο σοβαρό πρόβλημα. Αυτό της αυτονομίας.

 

Αν είχε κάνει οοοοοοολοοο αυτό το Project, με πραγματική εναλλακτική λύση στα σκαριά, τότε θα το συζητούσαμε. Τώρα δεν έκανε τίποτα. Απλά έβγαλε τη θυρα.

 

Lighting ακουστικά υπήρχαν και στο iPhone 6. Θυμασαι κανέναν να πήρε; Μέχρι πέρσι και πρόπερσι η μετάβαση στην ψηφιακή εποχή του ήχου ήταν αχρείαστη, και τώρα ξαφνικά είναι η μόνη λύση;

 

Κανείς δεν καταδικάζει τίποτα. Η Apple, έχει κάνει απίστευτα "χοντρές" κινήσεις, που θέλανε ρίσκο, και φυσικά μια στρατιά απο πιστούς, σε περίπτωση που στραβώσει. Και τις έκανε. Και σε πολλές απο αυτές πέτυχε. Γιατι πράγματι είχε κάτι να προσφέρει. Η αφαίρεση του Jack είναι απλά κυνήγι για περισσότερο χρήμα. Τίποτα άλλο.

 

 

Δεν θα σχολιασω την thunderbolt θυρα. Ουτε οτι εισαι υποχρεωμενος στο να πας σε ενα τεραμπαιτ. Ενεκα λοιπον της αναζητησης μου θα παρατηρησεις οτι ειναι ssd εξωτερικος. Μα οποιον ssd αναζητησεις ακομα και εσωτερικο οταν πας στο 1 terra δεν θα ανεβει κατακορυφα η τιμη του; Ειπαμε εγω ειμαι εξωγηινος και τα βλεπω διαφορετικα τα πραγματα. Μισο λεπτο να ξυσω το πεμπτο μου ματι.

 

 

Δεν επεβαλε τιποτα η apple. Η apple εκανε για αυτην μια κινηση. Λαθος σωστη θα φανει στο χρονο που απο οτι φαινεται θα την ακολουθησουν και αλλες εταιριες. Γιατι το εβγαλε; Γιατι εαν ειδες λιγο απο την παρουσιαση ειναι διαφορετικα απο τα απλα ακουστικα, συνδεονται αμεσα, αλληλεπιδρουν με την κυρια Σιρι, και φυσικα η ποιοτητα ειναι διαφορετικη του ηχου. Τωρα αν καταργηθει απο ολες τις αλλες εταιριες ζητα τα χρηματα σου πισω. Απο κει και περα ειναι ακριβα αλλα ειναι επομενο οτι θα πεσει η τιμη τους. Κρινετε την apple που διαμορφωνει τασεις και δεν κρινεται τις εταιριες που αγαπατε και στηριζετε που τις ακολουθουν. Επομενο βημα δαδες και πυρσους να μπουμε στο κουπερτινο να τους καψουμε! Ακομα ξυνω το πρασινο μου πεμπτο μου ματι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 192
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν επεβαλε τιποτα η apple. Η apple εκανε για αυτην μια κινηση.

 

Δυστυχως επεβαλε φιλε μου. Επεβαλε τη χρηση αποκλειστικα της lightning για οτιδηποτε.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εταιρία που προσπαθεί να σε κλειδώσει στα δικά της προϊόντα με τέτοια τεχνασματα αντί για ουσιαστικές βελτιώσεις τρώει κίτρινη από εμένα.

 

Στα κινητά το έχουμε δει από αρκετές στο παρελθόν. Με το. Android αυτό μειώθηκε. Φαντάσου έναν κόσμο που κάθε εταιρία είχε δικούς της κονεκτορες φόρτισης, σύνδεσης κοκ. Φαντάσου δηλαδή LG, Sony, Samsung να έβγαζαν διαφορετικό καλώδιο σύνδεσης από το hdmi. Και όλα αυτά για να βγάλουν έξτρα ευρουλακια από ανταπτορες και καλώδια.

 

Τα universal είναι κατάκτηση του καταναλωτικου κοινού. Και κάθε προσπάθεια ακυρωσης τους είναι εναντίον μας. Το να μη σε επηρεάζει γιατί δεν το χρησιμοποιουσες το καταλαβαίνω. Το να μη σε ενοχλεί ομως, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια.....

Απο ΠΟΤΕ ο ψηφιακος ηχος ειναι ο καλυτερος????:wacko: Ποιος εβγαλε αυτο το συμπερασμα!???

Ειναι δυνατον να συγκρινεις τον καθαρο αναλογικο ηχο με τον ψηφιακο??

Εαν ναι τοτε γιατι οι λαμπατοι ενισχυτες ειναι πανακριβοι και τους προτιμουν ολοι οι ψαγμενοι με τον ηχο?

Γιατι προτιμανε επισης το βινυλιο απο το CD, MP3???

Εκατσα και διαβασα ολο το θεμα εδω και μου πεσαν τα μαλλια μου απο καποιους που υποστηριζουν μεχρι τερμα οτι το ψηφιακο ειναι το TOP!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κρινετε την apple που διαμορφωνει τασεις και δεν κρινεται τις εταιριες που αγαπατε και στηριζετε που τις ακολουθουν. Επομενο βημα δαδες και πυρσους να μπουμε στο κουπερτινο να τους καψουμε! Ακομα ξυνω το πρασινο μου πεμπτο μου ματι!

 

Ενταξει αυτο το θεμα με την κριτικη. . . Γιατι να μη κρινουμε δεν καταλαβα? Καποιος που διαμορφωνει τασεις οπως λες με σκοπο να σε δελεασει να σου παρει χρηματα για ενα προιον θα κριθει. Και αυτο με τις τασεις παλι τα εχουμε δει ολα. . . Εδω στην Tv ακουμε καθε μερα το τραγουδι πιρανχας με την καρα-αφωνη ας πουμε ορο τραγουδιστρια να κραταει πιστολακια για τα μαλλια στα χερια και να φωναζει πιρανχας ειμαι θα σε δαγκωσω χαχαχα. Αλλα προσεχε εχει μια στρατια απο κατω νεολαια που φωναζει οτι ειναι αστερι δεν παιζεται κτλ. Αρα και αυτη διαμορφωνει μια 'ΤΑΣΗ' και πρεπει να λεμε ολοι μαζι οτι ειναι φωναρα αλλα δεν πρεπει να λεμε με τι κριτηρια ειναι φωναρα απλα επειδη την υποστηριζουν καποιοι πρεπει και μεις ολοι να λεμε οτι πρεπει να υπαρχει στο μουσικο στερεωμα και ναι ειναι φωναρα και διαμορφωνει τασεις χαχαχαχα

Τασεις - τασεις - τασεις....οι τασεις εχουν καλο και κακο σκοπο διαλεξε και παρε αλλα παντα θα εισαι αντιπαλος ποτε φιλος με τον εχθρο της αντιπερα οχθης ετσι ειναι η ζωη. Διαμορφωνει μια καινουργια ταση η apple επειδη καταργησε την θυρα. Θα τρελαθουμε τωρα δηλαδη εδω εχουν προβλημα με το ζητημα και οι ιδιοι funs της apple ποσο μαλιστα οι απλοι ανθρωποι της καθημερινοτητας αλλα εμεις ολοι πρεπει να πιστεψουμε οτι εκανε σωστα αυτος που ειχε την χαζη ιδεα να μας το πασαρει ως 'ταση' για να ειμαστε 'in' μεσα στα πραγματα και ετσι λεμε αλλιως ειμαστε ντεμοντε και πρωτογονοι.πσσσ καλα εσυ κυκλοφορεις με καλωδια κοιτα εγω ακουω μουσικη χωρις αρα εισαι πολυ ξεπερασμενος μωρε κοιτα μπροστα γιατι εμεινες πισω χαχαχαχα

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σχολιασω την thunderbolt θυρα. Ουτε οτι εισαι υποχρεωμενος στο να πας σε ενα τεραμπαιτ. Ενεκα λοιπον της αναζητησης μου θα παρατηρησεις οτι ειναι ssd εξωτερικος. Μα οποιον ssd αναζητησεις ακομα και εσωτερικο οταν πας στο 1 terra δεν θα ανεβει κατακορυφα η τιμη του; Ειπαμε εγω ειμαι εξωγηινος και τα βλεπω διαφορετικα τα πραγματα. Μισο λεπτο να ξυσω το πεμπτο μου ματι.

 

 

Δεν επεβαλε τιποτα η apple. Η apple εκανε για αυτην μια κινηση. Λαθος σωστη θα φανει στο χρονο που απο οτι φαινεται θα την ακολουθησουν και αλλες εταιριες. Γιατι το εβγαλε; Γιατι εαν ειδες λιγο απο την παρουσιαση ειναι διαφορετικα απο τα απλα ακουστικα, συνδεονται αμεσα, αλληλεπιδρουν με την κυρια Σιρι, και φυσικα η ποιοτητα ειναι διαφορετικη του ηχου. Τωρα αν καταργηθει απο ολες τις αλλες εταιριες ζητα τα χρηματα σου πισω. Απο κει και περα ειναι ακριβα αλλα ειναι επομενο οτι θα πεσει η τιμη τους. Κρινετε την apple που διαμορφωνει τασεις και δεν κρινεται τις εταιριες που αγαπατε και στηριζετε που τις ακολουθουν. Επομενο βημα δαδες και πυρσους να μπουμε στο κουπερτινο να τους καψουμε! Ακομα ξυνω το πρασινο μου πεμπτο μου ματι!

 

Αυτό που δεν παρατήρησες, είναι οτι τα 184€ του SSD δίσκου, είναι λάθος τιμή απο ένα κατάστημα στο σκρουτζ. Η επόμενη τιμή είναι 800€ . Απο Amazon κάνει £624.29 . Τα 180€ είναι η τιμή για τον απλό εξωτερικό δίσκο, με thunderbolt, ο αντίστοιχος USB του οποίου κάνει 60€...

Αν 800€ για 1TB εξωτερικό σου φαίνεται τιμή για ολα τα βαλάντια, τότε δεν έχω κάτι να προσθέσω.

 

Θα μπορούσε να παρουσιάσει τα ακουστικά της, και να αφήσει την θύρα ακουστικών. Γιατι δεν το έκανε; Δεν θα καταργηθεί απο ολες τις άλλες εταιρίες, γιατι πολλά απλά δεν έχει λογική. Όπως όλες οι άλλες εταρίες, δεν ακολούθησαν το 3D touch. παρατεταμένη πίεση είχαμε ήδη στο Android.

 

Αμέσως συνδέονται και το Sony Handsfree μου με το NFC. Και είναι ανθεκτικό στο νερό, και έχει και δέκτη ραδιοφώνου. Και κάνουν 60€. Δεν είδα καμια Sony να ξηλώνει θύρες για να τα πουλήσει.

Edited by Papp0us
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια.....

Απο ΠΟΤΕ ο ψηφιακος ηχος ειναι ο καλυτερος????:wacko: Ποιος εβγαλε αυτο το συμπερασμα!???

Ειναι δυνατον να συγκρινεις τον καθαρο αναλογικο ηχο με τον ψηφιακο??

Εαν ναι τοτε γιατι οι λαμπατοι ενισχυτες ειναι πανακριβοι και τους προτιμουν ολοι οι ψαγμενοι με τον ηχο?

Γιατι προτιμανε επισης το βινυλιο απο το CD, MP3???

Εκατσα και διαβασα ολο το θεμα εδω και μου πεσαν τα μαλλια μου απο καποιους που υποστηριζουν μεχρι τερμα οτι το ψηφιακο ειναι το TOP!:wacko:

 

 

Πάντα ψηφιακός ήταν και είναι ο ήχος σε υπολογιστές και smartphones.

Μόνον το στάδιο μετά το DAC, της φυσικής παλμικής δηλαδή αναπαραγωγής, είναι αναλογικό και εξακολουθεί στην περίπτωση του iPhone 7 να παραμένει έτσι καθώς δεν γίνεται και αλλιώς!

Άρα το όλο θέμα ψηφιακού/αναλογικού απλά δεν υφίσταται! :D

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Η "απαρχαιωμένη" θύρα 3.5mm για όποιον βολεύεται με ασύρματα ακουστικά μια χαρά μπορεί να χρησιμεύσει και σαν θύρα υπερύθρων http://www.banggood.com/Original-ROCK-S-Infrared-Remote-Control-Appliances-With-Dust-proof-Plug-for-IOS-Samsung-HTC-Huawei-p-1060891.html και για έξτρα φωτισμό http://www.banggood.com/Photography-Enhancing-Selfie-Sync-LED-Flash-For-iOS-Android-WP8_0-p-968819.html
Link to comment
Share on other sites

Στο επομενο iphone θα μπορεις να μιλας μόνο με κατόχους άλλων iphone

 

Θεός!!!

Στο θέμα μας. Εξαιρετικό άρθρο Χρήστο. Κι εγώ τείνω να πιστέψω ότι είναι περισσότερο κίνηση λαιμαργίας παρά τεχνολογικό άλμα.

Γι αυτό και σιχαίνομαι αυτή την εταιρεία. Παρα είναι λαίμαργη. Αυτό το νταβατζιλίκι της είναι τόσο εξόφθαλμο που προκαλεί.

Βέβαια άμα έχεις τόσες πωλήσεις κάνεις ότι γουστάρεις απλά. Ειδικά μετά και το τέλος της σαμμυ (το οποίο και απόλαυσα γιατί κι αυτοί πολύ ψηλά τον ειχαν σηκώσει τον αμανέ).

Φιλικά πάντα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Haters & fanboys άμα δεν κρίναμε, δεν θα προχώρουσε η ανθρωπότητα. Τόσο απλό. Μην φοβάστε την κριτική, την άβουλη κρίση να φοβάστε.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Στο επομενο iphone θα μπορεις να μιλας μόνο με κατόχους άλλων iphone

 

Γιατί, αμφιβάλλεις ότι και σήμερα εν μέρει γίνεται;

 

Μιλούσα χθες το βράδυ με τον κουνιάδο μου, ο οποίος ζει μόνιμα στην Αγγλία. Μέσω FaceTime. Ο ήχος ήταν πεντακάθαρος, κρυστάλλινος, HD κατάσταση. Συνομιλήσαμε περίπου 20 λεπτά, με την ίδια ποιότητα συνεχώς και χωρίς την παραμικρή διακοπή -μολονότι τη σύνδεση του internet στο σπίτι μου δεν τη λες και την καλύτερη/ταχύτερη (~4Mbps).

 

Πες μου τώρα, με ποια άλλη ευρέως διαδεδομένη εναλλακτική (τύπου Viber, Skype) θα μπορούσαμε να διασφαλίσουμε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Αστεία πράγματα. Ίσως το Google Duo θα μπορούσε δυνητικά να χτυπήσει στα ίσια το FaceTime, αλλά όταν διαδοθεί κι αυτό στο βαθμό που έχουν διαδοθεί το Viber και το Skype δεν είμαι τόσο σίγουρος αν θα εξακολουθεί να παρέχει την ίδια ποιότητα. Καλώς ή κακώς, σε υπηρεσίες streaming, όσο πιο "κλειστός" (μικρός) είναι ο αριθμός των χρηστών, τόσο καλύτερη η ποιότητα. (Να μην αναφέρω και το γεγονός ότι το FaceTime είναι native στα iDevices, άρα δεν συγκρίνεται και σε ευχρηστία.) Για λίγους, λοιπόν; Ναι, για λίγους. Αυτό όμως πουλάει η Apple, και μάλλον δείχνει να το κάνει επιτυχώς

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Την ανάγκη για κονόμα την λέμε "ένα βήμα παραπέρα" και "τεχνολογική εξέλιξη".

Πόσο δούλεμα θα ρίξει ακόμα στον κόσμο η apple?

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση περιττών σχολιασμών
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ψηφιακός ήταν και είναι ο ήχος σε υπολογιστές και smartphones.

Μόνον το στάδιο μετά το DAC, της φυσικής παλμικής δηλαδή αναπαραγωγής, είναι αναλογικό και εξακολουθεί στην περίπτωση του iPhone 7 να παραμένει έτσι καθώς δεν γίνεται και αλλιώς!

Άρα το όλο θέμα ψηφιακού/αναλογικού απλά δεν υφίσταται! :D

 

Δεν καταλαβες......

Οτι ο ηχος στις συσκευες υπολογιστων και κινητων οτι ειναι ψηφιακος το ξερω...

Απλα πολλα ατομα εδω λενε οτι ο ψηφιακος ειναι ο καλυτερος ηχος!!!!!:wacko:

μαλλον ΔΕΝ εχουν ακουσει αναλογικο ηχο απο βινυλιο και λαμπατο ενισχυτη γι αυτο και μιλανε!

Link to comment
Share on other sites

Την ανάγκη για κονόμα την λέμε "ένα βήμα παραπέρα" και "τεχνολογική εξέλιξη".

Πόσο δούλεμα θα ρίξει ακόμα στον κόσμο η apple?

 

Ναί μόνο η apple έχει ανάγκη για κονόμα και μόνο αυτή δουλεύει τον κόσμο. Οι υπόλοιπες εταιρείες φτιάχνουν κινητά για την φουκαριάρα την μάνα τους.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη non-Jack υλοποίηση είναι της LeEco. Οι υπόλοιποι ας ακολουθήσουν παρακαλώ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως η επιλογή για αφαίρεση του audio jack είναι τουλάχιστον τολμηρή. Ωστόσο, δεδομένων των περιορισμών που έχουν τα φορητά ακουστικά ξεκινάει μια ολόκληρη συζήτηση για το κατά πόσο θα υπάρξει κάποιο απτό αποτέλεσμα-βελτίωση. Είναι διαφορετικό να συνδέεις ακουστικά στον υπολογιστή σου, που υπάρχει άπλετη ενέργεια, και άλλο σε περιβάλλον περιορισμένης κατανάλωσης ενέργειας και σε συσκευή που πρέπει να συνδυάζει καλή ποιότητα ήχου με μικρή κατανάλωση ενέργειας και με εύχρηστο μέγεθος/σχήμα, ώστε να μην επηρεάζεται η φορητότητα.

 

Το μέλλον θα δείξει αν και κατά πόσο θα βελτιωθούν τα πράγματα, αλλά μάλλον είμαι σχετικά αρνητικός για τα πιθανά αποτελέσματα. Θεωρώ ότι θα είχε μεγαλύτερο νόημα να γίνει τέτοια κίνηση αρχικά σε υπολογιστές, σταθερούς και φορητούς, όπου ο χρήστης μπορεί να χρησιμοποιήσει κανονικά headphones και όχι ψείρες ακουστικά, τα οποία προφανώς έχουν περιορισμούς στην ποιότητα ήχου που μπορούν να προσφέρουν.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ναί μόνο η apple έχει ανάγκη για κονόμα και μόνο αυτή δουλεύει τον κόσμο. Οι υπόλοιπες εταιρείες φτιάχνουν κινητά για την φουκαριάρα την μάνα τους.

 

Η Apple κανει πολυ καλη δουλεια.Εχει καταφερει οι κατοχοι συσκευων τους να λενε:μιλαω στο iphone ψαχνω στο ipad κλπ.

Αντιθετως δεν λενε μαγειρευω στην Πιτσος,σκουπιζω με την bosch,καταψυχω στο Πιτσος κλπ.

Ενω οι κοινοι θνητοι λενε μιλαω στο κινητο και σερφαρω με το ταμπλετ.

Καταληγω στο οτι ειναι μεγαλη υποθεση για τον χρηστη να ακουει ασυρματα.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση εριστικών εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, αμφιβάλλεις ότι και σήμερα εν μέρει γίνεται;

 

Μιλούσα χθες το βράδυ με τον κουνιάδο μου, ο οποίος ζει μόνιμα στην Αγγλία. Μέσω FaceTime. Ο ήχος ήταν πεντακάθαρος, κρυστάλλινος, HD κατάσταση. Συνομιλήσαμε περίπου 20 λεπτά, με την ίδια ποιότητα συνεχώς και χωρίς την παραμικρή διακοπή -μολονότι τη σύνδεση του internet στο σπίτι μου δεν τη λες και την καλύτερη/ταχύτερη (~4Mbps).

 

Πες μου τώρα, με ποια άλλη ευρέως διαδεδομένη εναλλακτική (τύπου Viber, Skype) θα μπορούσαμε να διασφαλίσουμε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Αστεία πράγματα. Ίσως το Google Duo θα μπορούσε δυνητικά να χτυπήσει στα ίσια το FaceTime, αλλά όταν διαδοθεί κι αυτό στο βαθμό που έχουν διαδοθεί το Viber και το Skype δεν είμαι τόσο σίγουρος αν θα εξακολουθεί να παρέχει την ίδια ποιότητα. Καλώς ή κακώς, σε υπηρεσίες streaming, όσο πιο "κλειστός" (μικρός) είναι ο αριθμός των χρηστών, τόσο καλύτερη η ποιότητα. (Να μην αναφέρω και το γεγονός ότι το FaceTime είναι native στα iDevices, άρα δεν συγκρίνεται και σε ευχρηστία.) Για λίγους, λοιπόν; Ναι, για λίγους. Αυτό όμως πουλάει η Apple, και μάλλον δείχνει να το κάνει επιτυχώς

 

Κατσε θα σου πουν για το duo που κολλαει και δειχνει μαυρο. Αξιολογη προσπαθεια αλλα εχει ακομα βηματα να κανει

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα έχουν πει και άλλοι, δεν πειράζει, θα τα πω και γω :)

Λοιπόν, πρώτα από όλα wireless στον τομέα του ήχου προυπήρχε μέσω του bluetooth, in fact σε non iphone devices τα airpods μαντέψτε με τι κάνουν connect ... ;)

Οποιος έχει δυο δράμια μυαλό καταλαβαίνει ότι ο μόνος λόγος που η Apple έβγαλε το jack είναι όχι πχ επειδή ειναι παλιό ούτε γιατί έκανε κατι courageous (sic.) αλλά γιατί απλά μέσω proprietary υλοποιήσεων θέλει να ανεβάσει τα revenues (δες beats και airpods) με specific features που δεν θα δούν άλλοι εκτός (που μπα) αν πάρουν license στο τσιπάκι που φορά το airpods.

 

Αδικαιολόγητη η αφαίρεση της θύρας. (εννοώ ότι μόνο από οικονομικής απόψεως δικαιολογείται, όχι με επιχειρήματα υπέρ του χρήστη).

Αναρωτιέμαι όμως, παρόλα αυτά, οι άλλες εταιρίες που ΗΔΗ έχουν αφαιρέσει τη θύρα ή άλλες που προτίθενται στο μέλλον να την αφαιρέσουν, ποια τα κίνητρά τους, αφού δεν διαθέτουν proprietary υλοποιήσεις. :worry::worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η Apple κανει πολυ καλη δουλεια.Εχει καταφερει οι κατοχοι συσκευων τους να λενε:μιλαω στο iphone ψαχνω στο ipad κλπ.

Αντιθετως δεν λενε μαγειρευω στην Πιτσος,σκουπιζω με την bosch,καταψυχω στο Πιτσος κλπ.

Ενω οι κοινοι θνητοι λενε μιλαω στο κινητο και σερφαρω με το ταμπλετ.

Καταληγω στο οτι ειναι μεγαλη υποθεση για τον χρηστη να ακουει ασυρματα.

 

Δεν θα σου απαντήσω στο ίδιο εριστικό ύφος γιατί είναι ανούσιο να ερχόμαστε σε κόντρα για τεχνολογικά προϊόντα όπως και τουλάχιστον μεγάλη ευήθεια να χαρακτηρίζονται άνθρωποι από τα κινητά που έχουν. Αυτά που γράφεις σαφώς και δεν ισχύουν. Δηλ εσένα ο περίγυρος σου που έχει προϊόντα της εν λόγω εταιρείας, έτσι μιλάει; Εγώ προσωπικά δεν έχω συναντήσει κανένα να εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο.

Και φυσικά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ πατάτα η αφαίρεση της υποδοχής. (κατά τη γνώμη μου)

Edited by Simple_user
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες......

Οτι ο ηχος στις συσκευες υπολογιστων και κινητων οτι ειναι ψηφιακος το ξερω...

Απλα πολλα ατομα εδω λενε οτι ο ψηφιακος ειναι ο καλυτερος ηχος!!!!!:wacko:

μαλλον ΔΕΝ εχουν ακουσει αναλογικο ηχο απο βινυλιο και λαμπατο ενισχυτη γι αυτο και μιλανε!

 

Εσυ που προφανως γνωριζεις καλυτερα παρε μαζι με το κινητο και ενα πικαπ (και μερικες εξτρα λυχνιες, μην τυχον καψει ο λαμπατος καμια στη διαδρομη) οταν πηγαινεις στη δουλεια σου.

Εμεις παλι που δεν ξερουμε απο ηχο θα πνιξουμε τον καημο μας σε κατωτερες ψηφιακες υλοποιησεις, σαν αυτες που δημιουργουν ο D'Agostino και ο Pass...:)

Συγνωμη για το off-topic.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Εσυ που προφανως γνωριζεις καλυτερα παρε μαζι με το κινητο και ενα πικαπ (και μερικες εξτρα λυχνιες, μην τυχον καψει ο λαμπατος καμια στη διαδρομη) οταν πηγαινεις στη δουλεια σου.

Εμεις παλι που δεν ξερουμε απο ηχο θα πνιξουμε τον καημο μας σε κατωτερες ψηφιακες υλοποιησεις, σαν αυτες που δημιουργουν ο D'Agostino και ο Pass...:)

Συγνωμη για το off-topic.

 

Σε ποιο σημειο ΔΕΝ καταλαβες αυτο που γραφω????

ΛΕΩ οτι πολλα ατομα συγκρινουν τον ψηφιακο ηχο με τον αναλογικο!!!! που ειναι ΜΕΓΑ λαθος....εσυ τωρα εαν καταλαβες αλλα.....παω πασο!!!!!!!

 

ΔΕΝ αναφερα ΠΟΥΘΕΝΑ οτι πρεπει να κoyβαλαμε πικαπ ΟΥΤΕ συγκριση φορητου ηχου!!! αλλα ψηφιακου με αναλογικου!!!

Τεσπα....γραψε off

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΩ οτι πολλα ατομα συγκρινουν τον ψηφιακο ηχο με τον αναλογικο!!!! που ειναι ΜΕΓΑ λαθος....

 

Διαφωτισε με γιατι ειναι λαθος. :confused:

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Διαφωτισε με γιατι ειναι λαθος. :confused:

 

Ο ψηφιακος ηχος ειναι συμπιεσμενος και με αποκοπη συχνοτητων των πολυ χαμηλων και των πολυ υψηλων.... συχνοτητες δηλαδη που ενας μεσος ανθρωπος δεν ακουει ή σε βαθος χρονων χανει την ιδιοτητα της πολυ καλης ακοης. αυτη η θυσια της αποκοπης γινεται για να μη εχουμε πολυ μεγαλο μεγεθος αποθηκευσης... (βλεπε βινυλιο vs cd vs portable mp3).

 

Ο αναλογικος ηχος ειναι καθαρος ηχος οπως το βγαζει η πηγη (οργανα, τραγουδιστης) χωρις συμπιεση αυτων.

 

Εαν ακουσεις πχ ενα soundtrack απο βινυλιο με λαμπατο ενισχυτη θα ακουσεις ποιοτητα.... πιστεψε με εχω ακουσει.

 

Μολις βρηκα και ενα αρθρο

Το ψηφιακό σήμα που μεταφέρει ήχο έχει σαν κύρια διαφορά σε σχέση με το αναλογικό σήμα το ότι αποτελείτε από διακριτές τιμές (δείγματα) τα οποία λαμβάνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Πχ. το audio-CD έχει σαν συχνότητα δειγματοληψίας 44,1Khz, έτσι χρησιμοποιεί 44100 δείγματα για περιγράψει ένα δευτερόλεπτο ηχητικού υλικού. Το αναλογικό σήμα από την άλλη είναι μια συνεχής καταγραφή του ηχητικού υλικού σε κάποιο μέσο (πχ κασέτα, δίσκος βινυλίου).

Έτσι (θεωρητικά) το αναλογικό σήμα επιτρέπει την πιο πιστή καταγραφή του ηχητικού υλικού.

Edited by lazlo
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως η επιλογή για αφαίρεση του audio jack είναι τουλάχιστον τολμηρή.

Ως προς τί τολμηρή; Πιο πολύ "αποφασίζομεν και διατάσσομεν" απόφαση είναι, με δεδομένο ότι και ένα dedicated πλήθος οπαδών έχει, και vendors που δεν πρόκειται να της δώσουν the middle finger δεδομένού του πρώτου, άρα, όπως όλοι συμφωνούμε, μια χαρά increase of revenues θα δούμε. Δεν θέλει τόλμη για κάτι τέτοιο, απλά το να πάρει την απόφαση και να το εφαρμόσει και να μας αφήνει εδώ στο myphone να μετράμε posts στο thread.

Ωστόσο, δεδομένων των περιορισμών που έχουν τα φορητά ακουστικά ξεκινάει μια ολόκληρη συζήτηση για το κατά πόσο θα υπάρξει κάποιο απτό αποτέλεσμα-βελτίωση. Είναι διαφορετικό να συνδέεις ακουστικά στον υπολογιστή σου, που υπάρχει άπλετη ενέργεια, και άλλο σε περιβάλλον περιορισμένης κατανάλωσης ενέργειας και σε συσκευή που πρέπει να συνδυάζει καλή ποιότητα ήχου με μικρή κατανάλωση ενέργειας και με εύχρηστο μέγεθος/σχήμα, ώστε να μην επηρεάζεται η φορητότητα.

 

Το μέλλον θα δείξει αν και κατά πόσο θα βελτιωθούν τα πράγματα, αλλά μάλλον είμαι σχετικά αρνητικός για τα πιθανά αποτελέσματα. Θεωρώ ότι θα είχε μεγαλύτερο νόημα να γίνει τέτοια κίνηση αρχικά σε υπολογιστές, σταθερούς και φορητούς, όπου ο χρήστης μπορεί να χρησιμοποιήσει κανονικά headphones και όχι ψείρες ακουστικά, τα οποία προφανώς έχουν περιορισμούς στην ποιότητα ήχου που μπορούν να προσφέρουν.

Μα διάφορα links ανεξάρτητων πηγών έχουν καθαρά δείξει ότι αν μη τι άλλο τα πράγματα δεν είναι ρόδινα σε ότι έχει να κάνει με το end result.

Ασχετα με το τι υποστηρίζουν κάποιοι, μόνο "για το καλό μας" :) δεν έγινε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αδικαιολόγητη η αφαίρεση της θύρας. (εννοώ ότι μόνο από οικονομικής απόψεως δικαιολογείται, όχι με επιχειρήματα υπέρ του χρήστη).

Αναρωτιέμαι όμως, παρόλα αυτά, οι άλλες εταιρίες που ΗΔΗ έχουν αφαιρέσει τη θύρα ή άλλες που προτίθενται στο μέλλον να την αφαιρέσουν, ποια τα κίνητρά τους, αφού δεν διαθέτουν proprietary υλοποιήσεις. :worry::worry:

Αν και δε μου αρέσει να μιλώ με υποθέσεις :

Αν πάρω πχ για παράδειγμα τη Samsung που αποτελεί τον μεγαλύτερο κατασκευαστή Smartphones παγκοσμίως, αν θα ήθελε να προχωρησεθ σε τέτοια κίνηση θα το έκανε θεωρώ μόνο για τον ίδιο ακριβώς λόγο που το έκανε η Apple, δηλαδή το χρήμα. Βέβαια.... ειδικά στη περίπτωση της Samsung, τα πράγματα γίνονται Tricky , υπό την άποψη ότι ρε παιδιά εδώ έχουμε (πλέον) USB-C που σημαίνει ότι δεν θα έχει το ίδιο προσδοκόμενο όφελος, και δεν φαντάζομαι να κανει αυτή τη κίνηση βάζοντας ΝΕΟ port και αφαιρόντας το USB.

Οπότε, θεωρώ πως η Samsung αν το κάνει ποτέ, θα είναι όταν απλά θα είναι τόσο χαμηλή η χρήση των Wired earphones που δεν θα βλέπει λόγο ύπαρξης. Και μόνο.

Για κάποιους άλλους που το έχουν κάνει, από τη στιγμή που δεν έχω δει υλοποίηση δεν μπορώ να μιλήσω, ας απαντήσει κάποιος άλλος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο ψηφιακος ηχος ειναι συμπιεσμενος και με αποκοπη συχνοτητων των πολυ χαμηλων και των πολυ υψηλων.... συχνοτητες δηλαδη που ενας μεσος ανθρωπος δεν ακουει ή σε βαθος χρονων χανει την ιδιοτητα της πολυ καλης ακοης. αυτη η θυσια της αποκοπης γινεται για να μη εχουμε πολυ μεγαλο μεγεθος αποθηκευσης... (βλεπε βινυλιο vs cd vs portable mp3).

 

Ο αναλογικος ηχος ειναι καθαρος ηχος οπως το βγαζει η πηγη (οργανα, τραγουδιστης) χωρις συμπιεση αυτων.

 

Εαν ακουσεις πχ ενα soundtrack απο βινυλιο με λαμπατο ενισχυτη θα ακουσεις ποιοτητα.... πιστεψε με εχω ακουσει.

 

Μολις βρηκα και ενα αρθρο

Το ψηφιακό σήμα που μεταφέρει ήχο έχει σαν κύρια διαφορά σε σχέση με το αναλογικό σήμα το ότι αποτελείτε από διακριτές τιμές (δείγματα) τα οποία λαμβάνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Πχ. το audio-CD έχει σαν συχνότητα δειγματοληψίας 44,1Khz, έτσι χρησιμοποιεί 44100 δείγματα για περιγράψει ένα δευτερόλεπτο ηχητικού υλικού. Το αναλογικό σήμα από την άλλη είναι μια συνεχής καταγραφή του ηχητικού υλικού σε κάποιο μέσο (πχ κασέτα, δίσκος βινυλίου).

Έτσι (θεωρητικά) το αναλογικό σήμα επιτρέπει την πιο πιστή καταγραφή του ηχητικού υλικού.

Εχεις ακούσει περί lossless ;

Προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που ακούνε σε mp3.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ως προς τί τολμηρή; Πιο πολύ "αποφασίζομεν και διατάσσομεν" απόφαση είναι, με δεδομένο ότι και ένα dedicated πλήθος οπαδών έχει, και vendors που δεν πρόκειται να της δώσουν the middle finger δεδομένού του πρώτου, άρα, όπως όλοι συμφωνούμε, μια χαρά increase of revenues θα δούμε. Δεν θέλει τόλμη για κάτι τέτοιο, απλά το να πάρει την απόφαση και να το εφαρμόσει και να μας αφήνει εδώ στο myphone να μετράμε posts στο thread.

 

Μα διάφορα links ανεξάρτητων πηγών έχουν καθαρά δείξει ότι αν μη τι άλλο τα πράγματα δεν είναι ρόδινα σε ότι έχει να κάνει με το end result.

Ασχετα με το τι υποστηρίζουν κάποιοι, μόνο "για το καλό μας" :) δεν έγινε.

 

 

Τολμηρή, γιατί μπορεί κάποιος απλά να σταματήσει πλέον να ακούει μουσική από το κινητό του και να βγάλει ξανά στην επιφάνεια το παροπλισμένο iPod που είχε πάρει κάποτε, οπότε η πώληση νέου hardware να μην εμφανίσει την αναμενόμενη αύξηση.

 

Ίσως δεν έγινα κατανοητός, αλλά λέω πως διαφωνώ με τη συγκεκριμένη κίνηση, τουλάχιστον για τις φορητές συσκευές. Δεν νομίζω πως το 3,5mm jack ήταν ελλιπές, ούτε η δικαιολογία πως η παρουσία του περιόριζε τη δυνατότητα για πιο λεπτή συσκευή. Το audio jack νομίζω πως αποτελεί ίσως την πιο παλιά εν ζωή θύρα επικοινωνίας και δεν θεωρώ πως έφτασε στο όριο της ζωής του, δεδομένου πως οι ανάγκες εξυπηρετούνται μια χαρά.

 

Η συζήτηση για τη σύγκριση αναλογικού - ψηφιακού ήχου είναι τουλάχιστον απαρχαιωμένη. Δεν είμαστε στα Audio CD με τους περιορισμούς του τότε. Δεν έχει νόημα να συνεχίζει. Ακόμα και τα MP3 των 320kbps bitrate έχουν μια αρκετά καλή πιστότητα στον ήχο. Εξάλλου τέλειο ήχο σε ακουστικά ψείρες ή σε ηχεία κινητού δεν πρόκειται να έχουμε λόγω του μέσου και περιβάλλοντος αναπαραγωγής, ανεξαρτήτως της ποιότητας της πηγής.

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...