Jump to content

I'm flying (away from the) Jack, I'm flying!


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιος εξαναγκασμός? Αν δεν σου αρέσει μια συσκευή για τους χ-ψ λόγους, τότε απλά δεν την παίρνεις.

 

Μαλλον εννοει οτι αν θελεις iOS η Apple "σε εξαναγκαζει" νας φας τα κουσουρια της γιατι δεν υπαρχει εναλλακτικη του iPhone με iOS.

Ενω στο android, αν δε βαλει μια εταιρια π.χ. sd card slot, εχεις επιλογες σε αλλους κατασκευαστες.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 192
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό είναι που λετε και κανετε λαθος. Ακριβώς όπως και στην περίπτωση της Samsung με την MicroSD. Κανείς δεν κάνει κωλοτούμπες (καλα εκός εξαιρέσεων). iPhone δεν θα αγόραζα ξανα γιατι απεχθάνομαι το iOS. Αλλά και να μου αρεσε δεν θα το επαιρνα χωρις jack. Αν τωρα του χρόνου ολοι το κανουν χωρις jack θα συνεχίσει να μη μου αρέσει αλλά δεν θα μπορώ να κάνω κατι. Αλλο η κωλοτουμπα και αλλο ο "εξαναγκασμος"

Το θέμα δεν είναι αν του χρόνου το κάνουν όλοι εάν θα σου αρέσει το iPhone. Το θέμα είναι τι θα κάνεις εσύ σε ότι αφορά στο επόμενο κινητό σου. Και θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή σου.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Ποιος εξαναγκασμός? Αν δεν σου αρέσει μια συσκευή για τους χ-ψ λόγους, τότε απλά δεν την παίρνεις.

 

Εχεις δικιο. Λάθος λέξη. Εννοούσα πως αν του χρόνου ολες οι εταιρείες το κάνουν, τότε δεν θα έχω επιλογή οπότε "αναγκαστικά" αν θελω νεα συσκευη θα πάρω χωρίς jack. Εχει διαφορά η έλλειψη επιλογών απο την κωλοτουμπα. Αν στο μελλον παρω συσκευη χωρίς jack θα είναι επειδή δεν εχω επιλογή.

 

Μαλλον εννοει οτι αν θελεις iOS η Apple "σε εξαναγκαζει" νας φας τα κουσουρια της γιατι δεν υπαρχει εναλλακτικη του iPhone με iOS.

Ενω στο android, αν δε βαλει μια εταιρια π.χ. sd card slot, εχεις επιλογες σε αλλους κατασκευαστες.

 

Σωστό και αυτό γθια τους ανθρώπους που τους αρέσει το iOS.

 

Το θέμα δεν είναι αν του χρόνου το κάνουν όλοι εάν θα σου αρέσει το iPhone. Το θέμα είναι τι θα κάνεις εσύ σε ότι αφορά στο επόμενο κινητό σου. Και θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψή σου.

 

Εμενα ενα κινητο πρέπει να εχει τα εξής για να το παρω. Τουλάχιστον 2K οθόνη (δεν μπορεις να ξαναπας σε 1080), πολύ καλή κάμερα και να εχει Android. Προς το παρόν τις ανάγκες μου τις καλύπτει η Samsung. Οταν σταματήσει θα πάω αλλου. Οπως ήρθα στην Samsung απο την htc και οπως πήγα στην htc απο την Apple.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπω οτι ο βασικος λογος που η Apple αφαιρεσε το jack ειναι το κερδος.

Απο εκει και περα στη φτωχη Ελλαδιτσα της κρισης αγνοουμε οτι στο εξωτερικο υπαρχει μια ταχυτατα αναπτυσσομενη αγορα που λεγεται mobile high-fi/high-end και περιλαμβανει μετατροπεις, ενισχυτες και ακουστικα που κοστιζουν ενα σκασμο λεφτα και πολυς κοσμος τα αγοραζει (καλως η κακως) επειδη επιθυμει να απολαμβανει εν κινησει ηχο υψηλης πιστοτητας (οπως και πχ στο σπιτι του η στο αυτοκινητο του).

Στην αγορα αυτη πονταρει λοιπον και η Apple προσφεροντας στον καταναλωτη τη δυνατοτητα μεσω του Lightning connector να τροφοδοτησει τα high fidelity αξεσουαρ ηχου που διαθετει με το υψηλοτερης δειγματοληψιας σημα που μπορει να δωσει το iPhone απο μια εξοδο ηχου.

Ναι, μια χαρα ηχο μπορει να δωσει και το κλασικο 3,5αρι jack-με μια προϋποθεση:το κυκλωμα να ειναι ποιοτικο, πραγμα που δεν ειναι δεδομενο σε μια συσκευη με πολυ περιορισμενο χωρο για τα κυκλωματα ηχου και ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες (οπως ειναι τα κινητα). Αλλο πραγμα μια dedicated καρτα ηχου σε ενα studio ηχογραφησης...

Οποτε η Apple επελεξε να καταργησει την εξοδο που δινει το λιγοτερο ποιοτικο αποτελεσμα οσον αφορα τον ηχο στη συγκεκριμενη συσκευη και να δωσει ανταπτορα για αυτους που, πολυ απλα, δε σκανε για THD και sample rate. Φυσικα με γνωμονα το κερδος αλλα ισως να βγει κατι καλο τελικα (περισσοτερος χωρος για μεγαλυτερη μπαταρια πχ μελλοντικα; χαμηλοτερη καταναλωση ενεργειας; δεν μπορω να ξερω...)

Υπαρχει διαφορα για οσους νοιαζονται για ολα αυτα; Ναι, και ειναι σημαντικη αν υπαρχουν οι υπολοιποι κρικοι της αλυσιδας ωστε να την ακουσεις. Ολα τα εξωτερικα DAC δινουν by default υψηλοτερης αναλυσης ηχο συνδεδεμενα πανω στο Lightning connector.

Και οσον αφορα τους υπολοιπους; Απλα θα βαλουν τα ακουστικα τους πανω στον ανταπτορα και τελος. Μη γραφετε για ταυτοχρονη φορτιση ενω ακουμε μουσικη με ψειρες γιατι αυτο ειμαι σιγουρος οτι δεν το κανει κανενας εδω μεσα πανω απο μια φορα το χρονο (και πολυ λεω).

Δεν επικροτω την κινηση και θα προτιμουσα με βαση τα στοιχεια που εχουμε μεχρι σημερα το jack να παρεμενε ως ειχε.

Ισως ομως εκτος απο τα προφανη οικονομικα οφελη για την εταιρεια, να υπαρχει και καποιο πλανο σε βαθος χρονου που να αποφερει βελτιωσεις και για τον καταναλωτη που δεν ξοδευει μια περιουσια στο κυνηγι του απολυτου φορητου ηχου.

Αυτα και συγνωμη για το μακροσκελες post. :)

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό βρε παιδιά

 

1) H Apple δεν θέλει να βάλουμε τίποτα που να είναι συμβατό με οτιδήποτε άλλο δηλ δεν θέλει Universal

2) Κατάργησαν επίτηδες την θύρα 3,5mm γιατί έχουν κέρδος με τον χαζό αντάπτορα

3) Ακουστικά ασύρματα υπάρχουν ήδη με bluetooth - γιατί άραγε εφόσον υπάρχει ήδη αυτό να θέλουν να καταργήσουν ενώ λένε ότι θέλουν ασύρματα τα ακουστικά?

4) Δεν προσφέρει καλύτερη ποιότητα ήχου - Η apple λέει μπούρδες - Αν θέλουμε καλύτερη ποιότητα τότε πρέπει:

  • Να μην ακούμε από το youtube λόγω ότι μερικοί uploaders ανεβάζουν με χάλια ήχο
  • Να εξηγούν ότι πρέπει να έχουμε manual Equalizer και να μάθουν να το χρησιμοποιούν (για όσους δεν ξέρουν)
  • Τα αρχεία να είναι AAC ή MP3 στα 320kbps
  • Το DAC του iphone να έχει output 24bit/192KHz

 

Σκεφτείτε ότι με το Android αν θέλουμε highres ήχο και δεν έχει από μόνη της καλό DAC τότε βάζουμε μια κάρτα ήχου USB και το συνδέουμε με OTG καλώδιο + να βάλεις έναν καλύτερο music player.

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό βρε παιδιά

 

1) H Apple δεν θέλει να βάλουμε τίποτα που να είναι συμβατό με οτιδήποτε άλλο δηλ δεν θέλει Universal

2) Κατάργησαν επίτηδες την θύρα 3,5mm γιατί έχουν κέρδος με τον χαζό αντάπτορα

3) Ακουστικά ασύρματα υπάρχουν ήδη με bluetooth - γιατί άραγε εφόσον υπάρχει ήδη αυτό να θέλουν να καταργήσουν ενώ λένε ότι θέλουν ασύρματα τα ακουστικά?

4) Δεν προσφέρει καλύτερη ποιότητα ήχου - Η apple λέει μπούρδες - Αν θέλουμε καλύτερη ποιότητα τότε πρέπει:

  • Να μην ακούμε από το youtube λόγω ότι μερικοί uploaders ανεβάζουν με χάλια ήχο
  • Να εξηγούν ότι πρέπει να έχουμε manual Equalizer και να μάθουν να το χρησιμοποιούν (για όσους δεν ξέρουν)
  • Τα αρχεία να είναι AAC ή MP3 στα 320kbps
  • Το DAC του iphone να έχει output 24bit/192KHz

 

Υπάρχει διαφορά των απλών ακουστικών με της apple και είναι η siri ο συγχρονισμος. Μια αλληλεπίδραση με το apple watch θα σε πείσει πόσο διαφορετικό είναι να μην είναι αμιγώς του bluetooth αλλά να υποστηρίζεται εγγενώς από την συσκευή σου. Έχω το apple watch οτιδήποτε άλλο έχω δει μέχρι 100-150 ρολόι android είναι για κλάματα ή μάλλον για γέλια η αλληλεπίδραση του με το κινητό. Δεν θέλει universal γιατί όπως προείπα με το 30pin καλώδιο την πάτησε. Γιατί να μην πουλήσει δικά της καλώδια που τα ελέγχει η ίδια και δεν χακάρονται? Χαζή είναι? Δηλαδή απορώ με κάποιους. Σου λένε θα βγάλεις μια πατέντα και θα έχεις κέρδος και εσύ επιλέγεις τη ζημία? Η κάθε εταιρία σκέφτεται όπως σκεφτόμαστε όλοι. Το κέρδος αυτό είναι η απάντηση. Δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό αυτό. Όποιος σου πει οτι αυτός δεν σκέφτεται το κέρδος σου λέει απλώς χαζομάρες. Αυτά στα λέει ένας 30χρονος. Και κλείνοντας ο χαζοαντάπτορας είναι δωρεάν και περιλαμβάνεται μέσα οπότε από αυτό κέρδος δεν έχει. Κέρδος θα έχει από τα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά των απλών ακουστικών με της apple και είναι η siri ο συγχρονισμος. Μια αλληλεπίδραση με το apple watch θα σε πείσει πόσο διαφορετικό είναι να μην είναι αμιγώς του bluetooth αλλά να υποστηρίζεται εγγενώς από την συσκευή σου. Έχω το apple watch οτιδήποτε άλλο έχω δει μέχρι 100-150 ρολόι android είναι για κλάματα ή μάλλον για γέλια η αλληλεπίδραση του με το κινητό. Δεν θέλει universal γιατί όπως προείπα με το 30pin καλώδιο την πάτησε. Γιατί να μην πουλήσει δικά της καλώδια που τα ελέγχει η ίδια και δεν χακάρονται? Χαζή είναι? Δηλαδή απορώ με κάποιους. Σου λένε θα βγάλεις μια πατέντα και θα έχεις κέρδος και εσύ επιλέγεις τη ζημία? Η κάθε εταιρία σκέφτεται όπως σκεφτόμαστε όλοι. Το κέρδος αυτό είναι η απάντηση. Δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό αυτό. Όποιος σου πει οτι αυτός δεν σκέφτεται το κέρδος σου λέει απλώς χαζομάρες. Αυτά στα λέει ένας 30χρονος. Και κλείνοντας ο χαζοαντάπτορας είναι δωρεάν και περιλαμβάνεται μέσα οπότε από αυτό κέρδος δεν έχει. Κέρδος θα έχει από τα ακουστικά.

 

Ναι αλλά πληρώνεις τόσα λεφτά όμως για συσκευή + που έχει ακριβά ανταλλακτικά + που δεν έχει ραδιόφωνο FM και αναγκάζεσαι να δίνεις λεφτά για Internet.

 

Τίποτα δεν είναι δωρεάν - ο αντάπτορας δεν είναι τζάμπα απλά είναι συμπεριλαμβανομένου η τιμή όταν αγοράζεις το iphone 7 το οποίο είναι δήθεν δωρεάν.

Το άλλο είναι ότι με αυτή την χαζή τακτική τους με το marketing το μόνο που καταφέρνουν είναι σπάνε τα νεύρα του καταναλωτή γιατί δεν γίνεται να δίνουμε τόσα πολλά λεφτά στην apple κι αυτή να συμπεριφέρεται έτσι στους καταναλωτές.

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Μη γραφετε για ταυτοχρονη φορτιση ενω ακουμε μουσικη με ψειρες γιατι αυτο ειμαι σιγουρος οτι δεν το κανει κανενας εδω μεσα πανω απο μια φορα το χρονο (και πολυ λεω).

 

Για μένα η συνηθέστερη τέτοια χρήση, είναι να ακούω ραδιόφωνο από το ηχείο του κινητού ενώ φορτίζει. Δεν ακούω από τα ακουστικά αλλά πρέπει να είναι στην θέση τους. Βέβαια το iphone εξ ορισμού δεν έχει ραδιόφωνο, οπότε εξ αρχής δεν θα πήγαινα σε iphone και εξαρχής δεν θα είχα ένα (ακόμα) πρόβλημα να ασχοληθώ- διότι περί προβλήματος πρόκειται. Το μόνο βέβαιο όμως είναι ότι η ταυτόχρονη χρήση των δυο θυρών δεν γίνεται μία φορά τον χρόνο. Ακόμα και μία φορά τον χρόνο να γινόταν, εννοείται ότι δεν θα ήταν σοβαρό επιχείρημα. Ο χρήστης μπορεί να τις χρησιμοποιούσε ταυτόχρονα κάθε μέρα, μία φορά τον χρόνο ή... και ποτέ. Λογαριασμό θα δώσει; Από πού κι ως πού;

 

Αυτά στα λέει ένας 30χρονος. Και κλείνοντας ο χαζοαντάπτορας είναι δωρεάν και περιλαμβάνεται μέσα οπότε από αυτό κέρδος δεν έχει. Κέρδος θα έχει από τα ακουστικά.

 

Δεν θέλω να σε σοκάρω αγαπητέ τριαντάχρονε, αλλά ο αντάπτορας δεν είναι δωρεάν. Προπληρωμένος είναι.

Link to comment
Share on other sites

για να μην λέμε ότι θέλουμε αυτός είναι και ο κύριος λόγος που τα σούταρε (αν ήθελε μελλοντική τεχνολογία κλπ θα έβαζε type c διευκολύνοντας όλους) αλλά πραγματικός λόγος είναι αυτός που περιγράφετε στο video (κατά την γνώμη μου καλά κάνει, εταιρεια ειναι και ο σκοπός ύπαρξης της είναι μόνο το κέρδος .. αν ήμουν εγώ θα είχα κάνει και χειροτερα.. απο εκει και μετα ολα ειναι στα χερια καταναλωτων)

 

 

Πραγματικά απλά δείτε όλοι το βίντεο για να μην γράφουμε τα ίδια και τα ίδια. Έχει μέσα την απόλυτη αλήθεια. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Και οποίοι ακόμα πιστεύουν τις μπούρδες τις Apple και λένε κουβέντες πχ. Παλαιολιθικο, καλα έκανε που το έβγαλε κτλ. Θα είμαι εδώ σε λίγους μήνες, αντε το πολύ μέχρι του χρόνου που δεν θα φορτίζει καν το κινητό επειδή το lightning port θα έχει φθαρεί από το πολύ βάλε βγάλε. Και θα το παίρνετε για service και επειδή έχετε μόνο ένα χρόνο εγγύηση θα βαράτε 100αρες για αλλαγή βύσματος. Εδώ ειμαι και περιμένω την στιγμή που θα σταματήσετε να χειροκροτάτε αηδίες.

Nokia 3310 -> Nokia 3410 -> Sony Ericson K700i -> Sony Ericson K800i -> iPhone 3G -> Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 1020 -> HTC 10
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε σοκάρω αγαπητέ τριαντάχρονε, αλλά ο αντάπτορας δεν είναι δωρεάν. Προπληρωμένος είναι.

 

Εννοείται μέσα στη συσκευασία θα παίζουμε με τις λέξεις? Τα ακουστικά είναι ακριβά αλλά δεν είναι υποχρεωτικά. Δεν αναγκάστηκε κανείς να τα αγοράσει. Εάν σου φαίνονται ακριβά περιμένει να βγουν τα 2ης γενιάς ή δεν τα αποκτάς καθόλου. Σιγά σιγά όλες οι μεγάλες εταιρίες θα τα εγκαταλείψουν. Άραγε για τις δισκέτες δεν θα πείτε τίποτα? Η apple ήταν από τις πρώτες που τις κατάργησε και άκουσε από μεγάλους εταιρίες επικριτικά σχόλια αλλά σήμερα εν έτη 2016 δεν βλέπω να τις ξανά ζητάτε :lol::lol: Κάντε λίγο υπομονή αν αξίζει η όχι θα το δείξει ο χρόνος. Μην προδικάζεται πτώση της apple κτλ βασικά καμία εταιρία μην την καταδικάζετε οτι είναι να φανεί θα φανεί το επόμενο 3-4μηνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πραγματικά απλά δείτε όλοι το βίντεο για να μην γράφουμε τα ίδια και τα ίδια. Έχει μέσα την απόλυτη αλήθεια. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Και οποίοι ακόμα πιστεύουν τις μπούρδες τις Apple και λένε κουβέντες πχ. Παλαιολιθικο, καλα έκανε που το έβγαλε κτλ. Θα είμαι εδώ σε λίγους μήνες, αντε το πολύ μέχρι του χρόνου που δεν θα φορτίζει καν το κινητό επειδή το lightning port θα έχει φθαρεί από το πολύ βάλε βγάλε. Και θα το παίρνετε για service και επειδή έχετε μόνο ένα χρόνο εγγύηση θα βαράτε 100αρες για αλλαγή βύσματος. Εδώ ειμαι και περιμένω την στιγμή που θα σταματήσετε να χειροκροτάτε αηδίες.

 

Αυτό το βίντεο δεν αποδεικνύει τίποτα. Και εγώ μπορώ να κάνω ένα βίντεο που να μιλάω για την εξώ αστρική διαγαλαξιακή συζήτηση που είχα με ελοχίμ όπου είχα πριν 2 εβδομάδες αυτό δεν είναι απόδειξη ούτε τίποτα. Είναι η άποψη κάποιου στα πλαίσια της ελεύθερης άποψης και της δημοκρατίας που υπάρχει. Δεν αποτελεί ούτε πηγή ούτε απόδειξη για τίποτα. Είναι μια γενίκευση που κάνει κάποιος θεωρητικά δηλαδή θα μπορούσε να πει ο αστυνομικός είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι σε αυτό το νήμα, λένε για τη λάθος κίνηση της apple, κάποιοι με πραγματικό μίσος. Το ωραίο είναι πως δεν έχουν σκοπό να πάρουν το τηλέφωνο. Γιατί τόση κριτική σε κάτι που έτσι και αλλιώς δεν τους επηρεάζει;

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το τι κάνει η κάθε εταιρεία με τα προϊόντα της. Αν θεωρεί κάποια κίνηση καλή και την κάνει, όσο τολμηρή και αν είναι μπράβο της. Αν καταφέρει να την ακολουθήσουν και άλλοι, μαγκιά της. Κοιτάει το κέρδος; ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Αν με καλύπτει το τελικό αποτέλεσμα θα προσπαθήσω να το αγοράσω. Αλλιώς δεν ασχολούμαι.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Η υποδοχη πρεπει να υπαρχει ξεχωριστα απο την φορτιση γιατι πολυ απλα θελω να φορτιζω και να βλεπω ταινια πχ, και δεν θελω ασυρματα να τα ψαχνω απο δω και απο κει. Εαν θελει καποιος ασυρματα παει και αγοραζει..γιατι να χασουμε αυτη την επιλογη?
Link to comment
Share on other sites

Άραγε για τις δισκέτες δεν θα πείτε τίποτα? Η apple ήταν από τις πρώτες που τις κατάργησε και άκουσε από μεγάλους εταιρίες επικριτικά σχόλια αλλά σήμερα εν έτη 2016 δεν βλέπω να τις ξανά ζητάτε :lol::lol:

 

Επειδή έχω δει αντίστοιχες συγκρίσεις καταλαβαίνεται δεν έχουν και τόσο σχέση με την περίπτωση... Όταν καταργήθηκαν οι δισκέτες είχαμε ήδη προχωρήσει σαν αγορά και σαν τεχνολογία στο επόμενο στάδιο... Όπως όταν καταργήθηκαν οι βιντεοκασέτες τα DVD είχαν πλησιάσει πολύ σε τιμή και ο κόσμος είχε ήδη στραφεί εκεί. Ήταν σαν να σου έλεγα πριν 6 χρόνια ότι θα καταργηθούν οι HDD δίσκοι και εσύ αν ήθελες ένα δίσκο θα έπρεπε να πληρώσεις SSD 128GB στα 400 ευρώ επειδή είναι καλύτεροι... Όλοι ξέραμε ότι μεταβούμε σε SSD όταν οι τιμές πλησιάσουν σε λογικά πλαίσια... Φυσικά τα παραδείγματα είναι πολλά με τις διαφορές τους το καθένα αλλά όλα έχουν ένα κοινό παράγοντα...

 

Από την στιγμή που δεν έχουμε καταφέρει να φτάσουμε τα ασύρματα ακουστικά σε λογικές τιμές με ποιότητα αντίστοιχη ή καλύτερη των αναλογικών θυρών τότε όχι, δεν έχουμε προχωρήσει στο επόμενο στάδιο σαν αγορά και ούτε είμαστε έτοιμοι να το κάνουμε...

 

Αυτά για τα περί bluetooth...

 

Όσο για τη jack ακόμα δεν μου έχει απαντήσει κάποιος τι κερδίζει σαν καταναλωτής από την αφαίρεση. Δηλαδή να το δεχθώ να μου πει "σου αφαιρώ τη θύρα και εσύ θα κερδίσεις αυτό"... Για παράδειγμα αν οι υπόλοιποι δεν είχαν καταφέρει να φτάσουν στην αδιαβροχοποίηση εξαιτίας της θύρας jack θα ήθελα με 1000 να καταργηθεί... Αλλά να καταργηθεί χωρίς να μου προσφέρει κάτι αλλά να μου μειώνει και την ποιότητα κιόλας δεν βρίσκω το γιατί να πω μπράβο σαν καταναλωτής...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι σε αυτό το νήμα, λένε για τη λάθος κίνηση της apple, κάποιοι με πραγματικό μίσος. Το ωραίο είναι πως δεν έχουν σκοπό να πάρουν το τηλέφωνο. Γιατί τόση κριτική σε κάτι που έτσι και αλλιώς δεν τους επηρεάζει;

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το τι κάνει η κάθε εταιρεία με τα προϊόντα της. Αν θεωρεί κάποια κίνηση καλή και την κάνει, όσο τολμηρή και αν είναι μπράβο της. Αν καταφέρει να την ακολουθήσουν και άλλοι, μαγκιά της. Κοιτάει το κέρδος; ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Αν με καλύπτει το τελικό αποτέλεσμα θα προσπαθήσω να το αγοράσω. Αλλιώς δεν ασχολούμαι.

 

Οι υποψηφιοι αγοραστες iphone 7 ειναι πολλοι περισσοτεροι απο αυτους που μπαινουν στα φορουμ και ενημερωνονται . Αντε καντους καλα τωρα οταν θα πανε να το αγορασουν γιατι δεν εχουν ιδεα τι εχει παιχτει...Και φανταζομαι ο πωλητης δεν θα τους ενημερωνει για το θεμα των ακουστικων μια και δεν ειναι και υπεθυνος γιαυτη την κατασταση. Οταν θα ανοιξουν το κουτι και βρεθουν προ εκπληξεως να βλεπαμε πως θα αντιδρασουν:lol: Το πρωτο που θα κανουν ειναι να παρουν τηλεφωνο στο καταστημα που το πηραν και να πουν στο πωλητη οτι μου δωσατε iphone χωρις να εχει μεσα ακουστικα χαχαχαχα. Μετα θα αρχισουν τα ζορια και η κλαψα.Ωχ ξεχασα να παρω τον ανταπτορα μαζι μου κτλ.Θεωρω οτι φετος το 7αρι θα εχει γρηγορη μεταπωληση καθως πολλοι δεν θα βολευονται απο αυτη την κατασταση και θα κοιταξουν κατι απλο και καθημερινο χωρις ανταπτορες κτλ.Και φυσικα οι κατοχοι iphone 6 που δινουν σημασια στον ηχο σιγα μη το παρουν...

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Θα βάζεις τον adaptor, στο δίνει μέσα στη συσκευασια κιόλας.

 

Αν θες να είσαι κολλημένος σε ένα τοίχο με τα ακουστικά όταν φορτίζεις το κινητό σου είναι δίκη σου επιλογή. Εξήγησε μου όμως τι εννοείς με το MTBF, ίσως δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Δηλ. μόνο μέσω φορτιστή φορτίζεις ένα iPhone ; Γιατί για παράδειγμα στο note μου μπορείς να φορτίσεις και μέσω του υπολογιστή μου μέσω απλά USB cable. Δεν έχει φτάσει αυτή η τεχνολογία στην Apple ; :lol:

MTBF = Mean Time Between Failures

Με λίγα λόγια, όταν χρησιμοποιείς ένα adapter over and over, and over again για να χρησιμοποιήσεις τα ΚΑΛΑ ακουστικά σου , απλά φθήρεις ένα εξάρτημα που κανονικά δεν θα έπρεπε. Πόσα in/out να αντέξει το lightning port, 10,000 ας πούμε , χωρίς να υπολογίζω την πίεση πάνω/κάτω πριν αρχίσουν τα προβλήματα ;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να κάνω τωρα την ανατροπή να γίνει χαμός.

 

Φαντάσου να καταργηθεί στο iPad και να θέλεις να δεις ταινία με τα ακουστικά, να ξεμενεις απο μπαταρία και να θες να φορτίσεις το iPad χωρίς να διακόψεις τη προβολή ταινίας.

 

Ευτυχώς που έχω καταργήσει τα ενσύρματα ακουστικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βίντεο δεν αποδεικνύει τίποτα. Και εγώ μπορώ να κάνω ένα βίντεο που να μιλάω για την εξώ αστρική διαγαλαξιακή συζήτηση που είχα με ελοχίμ όπου είχα πριν 2 εβδομάδες αυτό δεν είναι απόδειξη ούτε τίποτα. Είναι η άποψη κάποιου στα πλαίσια της ελεύθερης άποψης και της δημοκρατίας που υπάρχει. Δεν αποτελεί ούτε πηγή ούτε απόδειξη για τίποτα. Είναι μια γενίκευση που κάνει κάποιος θεωρητικά δηλαδή θα μπορούσε να πει ο αστυνομικός είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.

Οταν λες δεν αποδεικνείει κάτι τι εννοείς ;

Αμφισβητείς ότι η Apple βγάζει χρήματα με αυτό τον τρόπο;

Αμφισβητείς ότι σε επιρρεάζει αυτή η απόφαση (ως χρήστη) με βάση αυτά που λέει;

Δεν είναι άποψη, με γεγονότα μιλά.

Αν θες, μπορείς να κάνεις refute τα γεγονότα που παρουσιάζει !

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι περισσότεροι σε αυτό το νήμα, λένε για τη λάθος κίνηση της apple, κάποιοι με πραγματικό μίσος. Το ωραίο είναι πως δεν έχουν σκοπό να πάρουν το τηλέφωνο. Γιατί τόση κριτική σε κάτι που έτσι και αλλιώς δεν τους επηρεάζει;

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το τι κάνει η κάθε εταιρεία με τα προϊόντα της. Αν θεωρεί κάποια κίνηση καλή και την κάνει, όσο τολμηρή και αν είναι μπράβο της. Αν καταφέρει να την ακολουθήσουν και άλλοι, μαγκιά της. Κοιτάει το κέρδος; ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Αν με καλύπτει το τελικό αποτέλεσμα θα προσπαθήσω να το αγοράσω. Αλλιώς δεν ασχολούμαι.

Γιατί ειναι ένα forum τεχνολογίας και μπορούμε να σχολιάζουμε το τι κάνει μια εταιρία τεχνολογίας άσχετα με το αν αποφασίσουμε να αγοράσουμε ένα προϊόν της ή όχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αντε , εξαιρετικά αφιερωμένο.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κάτι? Έχετε δίκιο. Ξεπερασμενη. Όπως και αυτό του φις της μπριζας. Και αυτό δεν έχει περιθώρια εξέλιξης. Προτείνω το επόμενο iPhone να έρθει με νέο βύσμα αλλά Apple για να τις αλλάξουμε τις εγκαταστάσεις στο σπίτι μας.

 

Aκριβως αυτο!

 

Ενα πραγμα που μισω στην Απλ ειναι οτι πραγματακια που ειναι βολικα τα αφαιρει δηθεν για μεγαλυτερη χρηστικοτητα (ενω συμβαινει ακριβως το αντιθετο παντα) το κανει μοδα και ακολουθουν σαν ζωα οι αλλες εταιριες και το κανουν και αυτες... Αφου φυσικα τις βολευουν αυτα τα πραγματα, αλλα δεν βολευουν τους πελατες, οι οποιοι κανουν την παπια για να εχουν την τελευταια τεχνολογια στα κινητα.

 

Ακομα δεν εχω ακουσει εναν σοβαρο λογο για την ελλειψη πχ FM ραδιοφωνου στα κινητα της, περα οτι υπαρχει το ιντερντετ...

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. μόνο μέσω φορτιστή φορτίζεις ένα iPhone ; Γιατί για παράδειγμα στο note μου μπορείς να φορτίσεις και μέσω του υπολογιστή μου μέσω απλά USB cable. Δεν έχει φτάσει αυτή η τεχνολογία στην Apple ; :lol:

MTBF = Mean Time Between Failures

Με λίγα λόγια, όταν χρησιμοποιείς ένα adapter over and over, and over again για να χρησιμοποιήσεις τα ΚΑΛΑ ακουστικά σου , απλά φθήρεις ένα εξάρτημα που κανονικά δεν θα έπρεπε. Πόσα in/out να αντέξει το lightning port, 10,000 ας πούμε , χωρίς να υπολογίζω την πίεση πάνω/κάτω πριν αρχίσουν τα προβλήματα ;

Τότε κάτσε αγκαλιά και με τον υπολογιστή. :p

 

Η αλήθεια ειναι ότι το ξέχασα κι αυτό το option, έχεις δίκιο μας το έχει προσφέρει η Apple. Τωρα απο θέμα αξιοπιστίας εδω και δυο χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα το Lighting port.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι σε αυτό το νήμα, λένε για τη λάθος κίνηση της apple, κάποιοι με πραγματικό μίσος. Το ωραίο είναι πως δεν έχουν σκοπό να πάρουν το τηλέφωνο. Γιατί τόση κριτική σε κάτι που έτσι και αλλιώς δεν τους επηρεάζει;

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το τι κάνει η κάθε εταιρεία με τα προϊόντα της. Αν θεωρεί κάποια κίνηση καλή και την κάνει, όσο τολμηρή και αν είναι μπράβο της. Αν καταφέρει να την ακολουθήσουν και άλλοι, μαγκιά της. Κοιτάει το κέρδος; ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Αν με καλύπτει το τελικό αποτέλεσμα θα προσπαθήσω να το αγοράσω. Αλλιώς δεν ασχολούμαι.

 

Οταν λες δεν αποδεικνείει κάτι τι εννοείς ;

Αμφισβητείς ότι η Apple βγάζει χρήματα με αυτό τον τρόπο;

Αμφισβητείς ότι σε επιρρεάζει αυτή η απόφαση (ως χρήστη) με βάση αυτά που λέει;

Δεν είναι άποψη, με γεγονότα μιλά.

Αν θες, μπορείς να κάνεις refute τα γεγονότα που παρουσιάζει !

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί ειναι ένα forum τεχνολογίας και μπορούμε να σχολιάζουμε το τι κάνει μια εταιρία τεχνολογίας άσχετα με το αν αποφασίσουμε να αγοράσουμε ένα προϊόν της ή όχι.

 

Αγαπητέ μου φίλε. Αν κάνω ένα βίντεο πχ και πω πως η apple το έκανε για να βάλει μεγαλύτερη μπαταρία ή να κάνει πιο κομπακτ την συσκευή της ούτε αυτό είναι είδηση. Είναι απλή παράθεση των σκέψεων μου που μπορεί να έχουν μια βάση αλλά μπορεί να είναι και τρίχες κατσαρές. Είδηση έαν δεν κάνω λάθος είναι η εξής Ios 10.0.3 η apple τα έχ...σε έβγαλε update και το κινητό δεν δουλεύει το wifi 3500 χρήστες παραπονιούνται για το iphone 6 τους επικόλληση από κάτω της πηγής. Αυτό το βίντεο εγώ το βλέπω σαν απλές απόψεις ενός user μέχρι εκεί. Δεν βλέπω να παραθέτει κάπου στο βίντεο αν ο ήχος είναι ολόιδιος του aux με τα ακουστικά. Προσωπικά? Δεν θα τα αποκτήσω. Είδα τι έγινε και με το ρολόι βγήκε το 2 και ήταν φθηνότερο από το 1. Οπότε η λύση είναι η υπομονή.

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε. Αν κάνω ένα βίντεο πχ και πω πως η apple το έκανε για να βάλει μεγαλύτερη μπαταρία ή να κάνει πιο κομπακτ την συσκευή της ούτε αυτό είναι είδηση. Είναι απλή παράθεση των σκέψεων μου που μπορεί να έχουν μια βάση αλλά μπορεί να είναι και τρίχες κατσαρές. Είδηση έαν δεν κάνω λάθος είναι η εξής Ios 10.0.3 η apple τα έχ...σε έβγαλε update και το κινητό δεν δουλεύει το wifi 3500 χρήστες παραπονιούνται για το iphone 6 τους επικόλληση από κάτω της πηγής. Αυτό το βίντεο εγώ το βλέπω σαν απλές απόψεις ενός user μέχρι εκεί. Δεν βλέπω να παραθέτει κάπου στο βίντεο αν ο ήχος είναι ολόιδιος του aux με τα ακουστικά. Προσωπικά? Δεν θα τα αποκτήσω. Είδα τι έγινε και με το ρολόι βγήκε το 2 και ήταν φθηνότερο από το 1. Οπότε η λύση είναι η υπομονή.

Γεγονός είναι ότι οτιδήποτε φτιάξει ένας vendor το οποίο ακουμπά σε πατέντα της Apple, η apple παίρνει λεφτά. Δεν είναι αποψη.Επίσης, τα συγκεκριμένα περιφερειακά, proprietary προφανώς, τον δένουν τον χρήστη ακόμα περισσότερο στο άρμα της apple, και αυτό γεγονός, όχι άποψη.

Γεγονός είναι ότι για να κυκλοφορήσει προϊόν όπως πχ καλώδια, υπάρχουν συγκεκριμένοι όροι και τους ανέφερε. Δεν είναι άποψη.

Το ότι έγινε η φάση αυτή για τα λεφτά, επίσης ειναι γεγονός, μόνο άποψη δεν είναι.

Επίσης, το ότι θα υπάρξουν θέματα που πριν δεν υπήρχαν (το πιο απλό, πριν απλά θα μπορούσες να δανειστείς ένα ζευγάρι ακουστικά από ΄φίλο σου ενώ τώρα δεν μπορείς, γιατί το lightning port δεν είναι universal, το headphone jack είναι) δεν είναι άποψη, είναι γεγονός.

Το ότι αν σου χαλάσει, χάσεις ,ή ξεχάσεις το adapter, θα πρέπει να αγοράσεις νέο (25 USD απ΄οτι θυμάμαι) επίσης είναι γεγονός, δεν είναι άποψη.

 

Θα το ξαναπώ (3η φορά), η apple δημιουργησε ένα νέο stream of revenues, όποιος θέλει να μου πει ότι δεν ισχύει, παρακαλώ με επιχειρήματα ευχαρίστως.

Επίσης, ως τώρα δεν έχω δει επιχείρημα που να δείχνει την οφέλεια αυτής της πράξης.

Εβαλα ένα video το οποίο δείχνει ότι μόνο ωφέλεια δεν υπάρχει. Παρένθεση, γεγονότα παρουσιάζει, τεχνικά, όχι απόψεις.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Το ότι αν σου χαλάσει, χάσεις ,ή ξεχάσεις το adapter, θα πρέπει να αγοράσεις νέο (25 USD απ΄οτι θυμάμαι) επίσης είναι γεγονός, δεν είναι άποψη.

Όχι δεν θυμάσαι καλά, 9 δολάρια κοστίζει.

 

http://www.apple.com/shop/product/MMX62AM/A/lightning-to-35-mm-headphone-jack-adapter

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θυμάσαι καλά, 9 δολάρια κοστίζει.

 

http://www.apple.com/shop/product/MMX62AM/A/lightning-to-35-mm-headphone-jack-adapter

 

Mea culpa.

 

Για να δούμε και μερικά Reviews (από το site της apple) :

Γενικά, δεν δουλεύει με ακουστικά που έχουν in line mic, από οτι βλέπω, προφανώς δεν έχουν built in mic in,

αρκετοι γκρινιάζουν για το build quality.

 

Βέβαια, με 9 dollars, τι περιμένουν..

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Mea culpa.

 

Για να δούμε και μερικά Reviews (από το site της apple) :

Γενικά, δεν δουλεύει με ακουστικά που έχουν in line mic, από οτι βλέπω, προφανώς δεν έχουν built in mic in,

αρκετοι γκρινιάζουν για το build quality.

 

Βέβαια, με 9 dollars, τι περιμένουν..

 

Με την iOS 10.0.2 διορθώθηκε.

 

iOS 10.0.2: Νέα αναβάθμιση με επίλυση σημαντικών ζητημάτων στα iPhone 7/7 Plus

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εξέλιξη τεχνολογίας ,καταργούν την θύρα 3,5mm και ο αντάπτορας που σου παρέχουν δεν είναι για handsfree δηλ με μικρόφωνο (in-line mic).

 

Μπράβο apple έτσι κάνε τους καταναλωτές να ξοδέψουν λεφτά σε δήθεν κάτι εξεληγμένο

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...