Jump to content

I'm flying (away from the) Jack, I'm flying!


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία εξέλιξη τεχνολογίας ,καταργούν την θύρα 3,5mm και ο αντάπτορας που σου παρέχουν δεν είναι για handsfree δηλ με μικρόφωνο.

 

Μπράβο apple έτσι κάνε τους καταναλωτές να ξοδέψουν λεφτά σε δήθεν κάτι εξεληγμένο

Δεν πρόλαβες να διαβάσεις το ανωτέρω ποστ, όποτε το αναφέρω πάλι.

 

Με την iOS 10.0.2 διορθώθηκε.

 

iOS 10.0.2: Νέα αναβάθμιση με επίλυση σημαντικών ζητημάτων στα iPhone 7/7 Plus

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 192
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Δεν λέει για τον αντάπτορα όμως - λέει για τα EarPods,, οι χρήστες που το αγόρασαν στα review γράφουν Not compatible with in-line mic

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε βραχυκυκλωμα που εχει να πεσει τωρα που το βγαζει και η samsung και sony! Θα κρατησουμε το topic αυτο για να βλεπουμε πως ολοι κανουν κωλοτουμπες! Τι;;;;;;;; Δεν κανετε; Αγαπημενο βιντεο η apple βγαζει solid συσκευες με ενσωματωμενες μπαταριες απο την εποχη του 2g που δεν ηρθε καν Ελλαδα. Η samsung με βιντεο για το s5 στο αεροδρομιο δειχνει ποσο εξυπνη ειναι με μπαταριες που μπορεις να αλλαζεις. 1 χρονο μετα η μπαταρια γινεται ενσωματωμενη. Κραζεις θαυμαζεις! Μην βιαζεστε να κατηγορησετε την apple να εχετε μικρη καλαθουγκα μαζι σας, εαν μετα απο ενα χρονο πεταχτει το aux μερικοι δεν θα πιστευετε τι γραφατε. Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν καταλαβαίνω γιατι αναφέρεστε στο audio jack ως "τεχνολογία του '30" H τεχνολογία αγαπητοί, είναι τα DACs που βρίσκονται μέσα στη συσκευή, και μετατρέπουν τον ήχο για να φτάσει στα αυτιά σας, ΜΕΣΩ της θυρα των 3.5mm. Μιας θύρα που λειτουργεί ακριβώς οπως θα έπρεπε να λειτουργεί, έχει ελάχιστες εως μηδενικές αστοχίες, γιατι είναι εξαιρετικά απλή, έχει υιοθετηθεί απο το 99% των κατασκευαστών, απο το Mp3 Player σας, μέχρι την τηλεόραση, το αυτοκίνητο, τον υπολογιστή, μέχρι φυσικά και το κινητό σας.

 

Το οτι τo αφαίρεσε η Apple δε με απασχολεί ουδόλως. Προσωπικά είναι ένας ακόμα λόγος για να μη μπώ ποτέ σε διαδικασία να σκεφτώ αν αξίζει να δώσω 1000€ για κάτι διαφορετικό.

 

Αυτό που με απασχολεί, είναι η προσπάθεια της Apple να μας πείσει οτι κάνει οτι κάνει "για το καλό της τεχνολογίας" και για την "εξάπλωση της ασύρματης τεχνολογίας" την ώρα που έχει γράψει την ασύρματη φόρτιση(η οποία είναι επίσης, άβολη και δε θα τσουλήσει) την ασύρματη μεταφορά δεδομένων και πάει λέγοντας.

 

Το έκανε για μεγαλύτερα κέρδη. Αυτοί το ξέρουν, ο κόσμος το ξέρει, και όσοι δεν το ξέρουν θα το καταλάβουν, και αυτό είναι όλο. Θα μπορούσε να προσπεράσει ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ το κομμάτι της απουσίας της θύρας, και να αφήσει τις "γενναίες κινήσεις" και την "ανάγκη για περισσότερο χώρο μέσα στη συσκευή" Ας το έκανε 0.3 χιλιοστα παχύτερο, άνθρωπος δε θα το καταλάβαινε.

 

Όσοι είστε υπέρ της αλλαγής, είστε όσοι δε χρησιμοποιούσατε ποτέ το 3.5 jack. Και εγώ αν αύριο αφαιρούσαν το GPS δε θα μου καιγόταν καρφί, αυτό δε σημαίνει οτι δεν είναι πρόβλημα.

 

Θα το γράψω και εδώ. Οταν παρουσίασε η Samsung το σκάνερ της ίριδας, σαν την απόλυτη ασφάλεια, και τον καλύτερο τρόπο ξεκλειδώματος, δε γελάσατε; Εδώ γιατι δεν έχετε την ίδια αντίδραση;

 

Τέλος όπως αναφέρει το άρθρο, οι μπαταρίες που έχουμε αυτη την στιγμή ΔΕΝ επιτρέπουν στην αγορά, μετάβαση σε ασύρματες τεχνολογίες. Μάλλον το αντίθετο. Δεν πρόκειται ομως να προχωρήσει η τεχνολογία στις μπαταρίες για χάρη των ακουστικών. ΟΤΑΝ προχωρήσει η τεχνολογία στις μπαταρίες, ΤΟΤΕ θα ακολουθήσουν τα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβες να διαβάσεις το ανωτέρω ποστ, όποτε το αναφέρω πάλι.

 

Με την iOS 10.0.2 διορθώθηκε.

 

iOS 10.0.2: Νέα αναβάθμιση με επίλυση σημαντικών ζητημάτων στα iPhone 7/7 Plus

Αυτό για το οποίο μιλώ αφορά στο adapter, όχι για αυτό που αναφέρεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ε ρε βραχυκυκλωμα που εχει να πεσει τωρα που το βγαζει και η samsung και sony! Θα κρατησουμε το topic αυτο για να βλεπουμε πως ολοι κανουν κωλοτουμπες! Τι;;;;;;;; Δεν κανετε; Αγαπημενο βιντεο η apple βγαζει solid συσκευες με ενσωματωμενες μπαταριες απο την εποχη του 2g που δεν ηρθε καν Ελλαδα. Η samsung με βιντεο για το s5 στο αεροδρομιο δειχνει ποσο εξυπνη ειναι με μπαταριες που μπορεις να αλλαζεις. 1 χρονο μετα η μπαταρια γινεται ενσωματωμενη. Κραζεις θαυμαζεις! Μην βιαζεστε να κατηγορησετε την apple να εχετε μικρη καλαθουγκα μαζι σας, εαν μετα απο ενα χρονο πεταχτει το aux μερικοι δεν θα πιστευετε τι γραφατε.

 

When all else fails... blame it on Samsung.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν καταλαβαίνω γιατι αναφέρεστε στο audio jack ως "τεχνολογία του '30" H τεχνολογία αγαπητοί, είναι τα DACs που βρίσκονται μέσα στη συσκευή, και μετατρέπουν τον ήχο για να φτάσει στα αυτιά σας, ΜΕΣΩ της θυρα των 3.5mm. Μιας θύρα που λειτουργεί ακριβώς οπως θα έπρεπε να λειτουργεί, έχει ελάχιστες εως μηδενικές αστοχίες, γιατι είναι εξαιρετικά απλή, έχει υιοθετηθεί απο το 99% των κατασκευαστών, απο το Mp3 Player σας, μέχρι την τηλεόραση, το αυτοκίνητο, τον υπολογιστή, μέχρι φυσικά και το κινητό σας.

 

Το οτι τo αφαίρεσε η Apple δε με απασχολεί ουδόλως. Προσωπικά είναι ένας ακόμα λόγος για να μη μπώ ποτέ σε διαδικασία να σκεφτώ αν αξίζει να δώσω 1000€ για κάτι διαφορετικό.

 

Αυτό που με απασχολεί, είναι η προσπάθεια της Apple να μας πείσει οτι κάνει οτι κάνει "για το καλό της τεχνολογίας" και για την "εξάπλωση της ασύρματης τεχνολογίας" την ώρα που έχει γράψει την ασύρματη φόρτιση(η οποία είναι επίσης, άβολη και δε θα τσουλήσει) την ασύρματη μεταφορά δεδομένων και πάει λέγοντας.

 

Το έκανε για μεγαλύτερα κέρδη. Αυτοί το ξέρουν, ο κόσμος το ξέρει, και όσοι δεν το ξέρουν θα το καταλάβουν, και αυτό είναι όλο. Θα μπορούσε να προσπεράσει ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ το κομμάτι της απουσίας της θύρας, και να αφήσει τις "γενναίες κινήσεις" και την "ανάγκη για περισσότερο χώρο μέσα στη συσκευή" Ας το έκανε 0.3 χιλιοστα παχύτερο, άνθρωπος δε θα το καταλάβαινε.

 

Όσοι είστε υπέρ της αλλαγής, είστε όσοι δε χρησιμοποιούσατε ποτέ το 3.5 jack. Και εγώ αν αύριο αφαιρούσαν το GPS δε θα μου καιγόταν καρφί, αυτό δε σημαίνει οτι δεν είναι πρόβλημα.

 

Θα το γράψω και εδώ. Οταν παρουσίασε η Samsung το σκάνερ της ίριδας, σαν την απόλυτη ασφάλεια, και τον καλύτερο τρόπο ξεκλειδώματος, δε γελάσατε; Εδώ γιατι δεν έχετε την ίδια αντίδραση;

 

Τέλος όπως αναφέρει το άρθρο, οι μπαταρίες που έχουμε αυτη την στιγμή ΔΕΝ επιτρέπουν στην αγορά, μετάβαση σε ασύρματες τεχνολογίες. Μάλλον το αντίθετο. Δεν πρόκειται ομως να προχωρήσει η τεχνολογία στις μπαταρίες για χάρη των ακουστικών. ΟΤΑΝ προχωρήσει η τεχνολογία στις μπαταρίες, ΤΟΤΕ θα ακολουθήσουν τα ακουστικά.

Η ασφαλεια της samsung ειναι του ιδιου επιπεδου ας πουμε με το cloud locked? Εαν το ξεκλειδωσεις οντως το cloud δεσμευομαι πραγματικα να σε κερασω 3 μπυρες. Στις μπαταριες δεν εχει την τραγικη καταναλωση που καποιοι πιστευουν. Στο κινητο μου η μειωση μπορει να ειναι 10-15 λεπτα αν εχω συνδεδεμενο το ρολοι μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορω να ειμαι απολυτα αντικειμενικος γιατι μου αρεσουν τα προϊοντα της Apple. Ομως καποια επιχειρηματα ειναι αστεια

 

1) Δεν μπορω να φορτιζω και να ακουω ταυτοχρονα. Πραγματικα ποσοι το κανετε αυτο; Καθεστε αγκαλια με ενα πολυμπριζο για να ακουτε μουσικη; Αν παλι το εχεις στον υπολογιστη, πολυ απλα ακους τη μουσικη του iPhone σου μεσα απο το iTunes και βγαινει στα ηχεια του υπολογιστη. Οποτε πρακτικα δεν υπαρχει θεμα.

2) Δεν εβαλε κατι universal. Χαιρω πολυ, κι η Samsung αν ειχε αναπτυξει τη δικια της θυρα δεν θα εβαζε universal. Οπως αν ειχε αναπτυξει σωστα το δικο της λογισμικο δεν θα εβαζε Android. Η Apple δημιουργησε τη θυρα της και καλα κανει και την εκμεταλλευεται. Και σε αυτον που θα δωσει 200€ για ακουστικα, δεν θα αυξησει την τιμη η πιστοποιηση.

3) Θελει να μας αναγκασει να παιρνουμε τα ακουστικα της. Οχι, αφου σιγα σιγα θα δειτε κι αλλες εταιριες να βγαζουν ακουστικα με τετοια θυρα. Οπως βγαζουν docks με lightning, θα βγαλουν και ακουστικα.

 

Ο μονος που εχει πραγματικα δικαιωμα να διαμαρτυρεται ειναι αυτος που εχει τουμπανα ακουστικα και θελει να αγορασει iPhone 7. Βεβαια δεν ξερω ποσος κοσμος το κανει, η πλειοψηφια οσων βλεπω εξω εχουν τα μαμισια ακουστικα. Οποτε για εναν μεσο χρηστη που θα χρησιμοποιουσε τα Earpods που θα εβρισκε στο κουτι και τωρα θα χρησιμοποιησει τα Lightning Earpods δεν αλλαζει τιποτα. Οι περισσοτεροι γκρινιαζετε για να γκρινιαξετε.

 

Ακομα ομως και να δεχθουμε οτι η μηλοεταιρια εκανε πατατα (που θα πρεπει να φανει στις πωλησεις), η πατατα που εκανε η Samsung με το εκρηκτικα καλο τηλεφωνο της ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερη και θα σπρωξει πολυ περισσοτερο κοσμο στο iPhone 7 Plus απο οτι η ελλειψη Jack θα σπρωξει σε τηλεφωνα Android.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορω να ειμαι απολυτα αντικειμενικος γιατι μου αρεσουν τα προϊοντα της Apple. Ομως καποια επιχειρηματα ειναι αστεια

 

1) Δεν μπορω να φορτιζω και να ακουω ταυτοχρονα. Πραγματικα ποσοι το κανετε αυτο; Καθεστε αγκαλια με ενα πολυμπριζο για να ακουτε μουσικη; Αν παλι το εχεις στον υπολογιστη, πολυ απλα ακους τη μουσικη του iPhone σου μεσα απο το iTunes και βγαινει στα ηχεια του υπολογιστη. Οποτε πρακτικα δεν υπαρχει θεμα.

2) Δεν εβαλε κατι universal. Χαιρω πολυ, κι η Samsung αν ειχε αναπτυξει τη δικια της θυρα δεν θα εβαζε universal. Οπως αν ειχε αναπτυξει σωστα το δικο της λογισμικο δεν θα εβαζε Android. Η Apple δημιουργησε τη θυρα της και καλα κανει και την εκμεταλλευεται. Και σε αυτον που θα δωσει 200€ για ακουστικα, δεν θα αυξησει την τιμη η πιστοποιηση.

3) Θελει να μας αναγκασει να παιρνουμε τα ακουστικα της. Οχι, αφου σιγα σιγα θα δειτε κι αλλες εταιριες να βγαζουν ακουστικα με τετοια θυρα. Οπως βγαζουν docks με lightning, θα βγαλουν και ακουστικα.

 

Ο μονος που εχει πραγματικα δικαιωμα να διαμαρτυρεται ειναι αυτος που εχει τουμπανα ακουστικα και θελει να αγορασει iPhone 7. Βεβαια δεν ξερω ποσος κοσμος το κανει, η πλειοψηφια οσων βλεπω εξω εχουν τα μαμισια ακουστικα. Οποτε για εναν μεσο χρηστη που θα χρησιμοποιουσε τα Earpods που θα εβρισκε στο κουτι και τωρα θα χρησιμοποιησει τα Lightning Earpods δεν αλλαζει τιποτα. Οι περισσοτεροι γκρινιαζετε για να γκρινιαξετε.

 

Ακομα ομως και να δεχθουμε οτι η μηλοεταιρια εκανε πατατα (που θα πρεπει να φανει στις πωλησεις), η πατατα που εκανε η Samsung με το εκρηκτικα καλο τηλεφωνο της ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερη και θα σπρωξει πολυ περισσοτερο κοσμο στο iPhone 7 Plus απο οτι η ελλειψη Jack θα σπρωξει σε τηλεφωνα Android.

 

My two cents

 

1) Αν βρίσκεσαι κάπου για διακοπές και δεν έχεις υπολογιστή τότε βλέπεις ταινία ή ακούς μουσική και το φορτίζεις ταυτόχρονα γιατί κάποια στιγμή θέλει φόρτιση οπότε γιατί να περιμένεις να φορτίσεις πρώτα για να δεις ταινία ή να ακούς μουσική ??

 

2) Ποιος είναι ευχαριστημένος που καταργήθηκε η θύρα ? Αφού οι περισσότεροι παραπονιούνται που καταργήθηκε η θύρα + το ότι ο αντάπτορας δεν υποστηρίζει για handsfree (in-line mic) + που γι αυτόν τον λόγο υπάρχουν αρκετά forum

 

3) Σχεδόν όλες οι εταιρίες έχουν θύρες 3,5mm - 6,3mm και Wireless - Bluetooth ,,η Apple είναι η μόνη που έχει θύρα lightning port

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορω να ειμαι απολυτα αντικειμενικος γιατι μου αρεσουν τα προϊοντα της Apple. Ομως καποια επιχειρηματα ειναι αστεια

 

1) Δεν μπορω να φορτιζω και να ακουω ταυτοχρονα. Πραγματικα ποσοι το κανετε αυτο; Καθεστε αγκαλια με ενα πολυμπριζο για να ακουτε μουσικη; Αν παλι το εχεις στον υπολογιστη, πολυ απλα ακους τη μουσικη του iPhone σου μεσα απο το iTunes και βγαινει στα ηχεια του υπολογιστη. Οποτε πρακτικα δεν υπαρχει θεμα.

2) Δεν εβαλε κατι universal. Χαιρω πολυ, κι η Samsung αν ειχε αναπτυξει τη δικια της θυρα δεν θα εβαζε universal. Οπως αν ειχε αναπτυξει σωστα το δικο της λογισμικο δεν θα εβαζε Android. Η Apple δημιουργησε τη θυρα της και καλα κανει και την εκμεταλλευεται. Και σε αυτον που θα δωσει 200€ για ακουστικα, δεν θα αυξησει την τιμη η πιστοποιηση.

3) Θελει να μας αναγκασει να παιρνουμε τα ακουστικα της. Οχι, αφου σιγα σιγα θα δειτε κι αλλες εταιριες να βγαζουν ακουστικα με τετοια θυρα. Οπως βγαζουν docks με lightning, θα βγαλουν και ακουστικα.

 

Ο μονος που εχει πραγματικα δικαιωμα να διαμαρτυρεται ειναι αυτος που εχει τουμπανα ακουστικα και θελει να αγορασει iPhone 7. Βεβαια δεν ξερω ποσος κοσμος το κανει, η πλειοψηφια οσων βλεπω εξω εχουν τα μαμισια ακουστικα. Οποτε για εναν μεσο χρηστη που θα χρησιμοποιουσε τα Earpods που θα εβρισκε στο κουτι και τωρα θα χρησιμοποιησει τα Lightning Earpods δεν αλλαζει τιποτα. Οι περισσοτεροι γκρινιαζετε για να γκρινιαξετε.

 

Ακομα ομως και να δεχθουμε οτι η μηλοεταιρια εκανε πατατα (που θα πρεπει να φανει στις πωλησεις), η πατατα που εκανε η Samsung με το εκρηκτικα καλο τηλεφωνο της ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερη και θα σπρωξει πολυ περισσοτερο κοσμο στο iPhone 7 Plus απο οτι η ελλειψη Jack θα σπρωξει σε τηλεφωνα Android.

 

My two cents

 

 

1) Προφανως αρκετοι το κανουν για να διαμαρτυρονται, εσενα ποιο ειναι το προβλημα σου; Μηπως θα τους κανεις και υποδειξη για το πότε θα ακουν τη μουσικη τους;

2) Με τα "αν" και τα "θα" δε γινεται κουβεντα, αλλα ευχολόγια

3) Δε θελει να αναγκασει τον κοσμο να παρει τα ακουστικα της. Θελει να κανει τον κοσμο να πεταξει τα ηδη ακριβοπληρωμενα 3.5αρια ακουστικα του για να παρει τα νεα και πανακριβα 3rd party lightning ακουστικα που θα βγουν σε λιγο καιρο. Η εναλλακτικη ειναι να χρησιμοποιηθει το ανταπτορακι της Apple με το τιμημα της υποβαθμισης της ποιοτητας.

Edited by impreza_sti

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ασφαλεια της samsung ειναι του ιδιου επιπεδου ας πουμε με το cloud locked? Εαν το ξεκλειδωσεις οντως το cloud δεσμευομαι πραγματικα να σε κερασω 3 μπυρες. Στις μπαταριες δεν εχει την τραγικη καταναλωση που καποιοι πιστευουν. Στο κινητο μου η μειωση μπορει να ειναι 10-15 λεπτα αν εχω συνδεδεμενο το ρολοι μου

 

Όχι φυσικά δεν είναι , αν και μετά το Android 5.1 πολλές συσκευές Android έχουν πάει στο Service για ξεκλείδωμα, και όσο περνάει ο καιρός θα γίνονται ακόμα πιο αυστηρά τα πράγματα. Απο τη φύση του το Android είναι πολύ λιγότερο ασφαλές, κυρίως επειδή επιτρέπει στον χρήστη να του ανοίξει τρύπες, αν αυτός θέλει.

 

Αν η ασφάλεια που αναφέρεις πάντως αφορά τα προσωπικά σου δεδομένα, η ασφάλεια του Android είναι εφάμιλλη με του ios. για να ξεκλειδώσει, φεύγουν ολα, αλλιώς δεν ξεκλειδώνει. Αν το οτι σε περίπτωση που στο κλέψουν θα είναι άχρηστο για τον άλλο (αν και ο αριθμος των iCloud locked iphone που πωλούνται δείχνει το αντίθετο) σου προσφέρει οτιδήποτε άλλο πέρα απο ηθική ικανοποίηση, εμένα δε με απασχολεί. Εγώ θέλω σε περίπτωση που το χάσω, όποιος το βρεί/πάρει, να μη μπορεί να δεί φωτογραφίες του παιδιού μου, και μηνύματα της γυναίκας μου. Και δε μπορεί.

 

Εγώ που χρησιμοποιώ Bluetooth πολύ συχνά, βλέπω τεράστια διαφορά. Γιατι και η μπαταρια του κινητού μου, χάνει πολύ απο την ενέργεια της, (δεν το χρησιμοποιώ για ομιλία, μουσική ακούω) και τα ακουστικά θέλουν κάθε μέρα φόρτιση. Πάρα πολλές φορές τα ασύρματα έχουν μείνει σπίτι και έχω πάρει τα απλά ακουστικά γιατι ηταν αφόρτιστα.

 

Επίσης πολλές φορές, έχω πάρει ακουστικά του 5έυρου απο μίνι μάρκετ για να βγάλω δύσκολη μέρα στη δουλειά. Ερα Σπορ ακούω, όχι τη Συμφωνική του Βερολίνου, κάνω και έτσι δουλειά.

 

Ξαναλέω, δικαίωμα της Apple να το αφαιρέσει. Η δικαιολόγηση με ενοχλεί, γιατι παίζει με τη νοημοσύνη μας.

 

Για τις κολοτούμπες που λέει ο φίλος απο πάνω, αν το αφαιρέσει η Sony, ή η Samsung, το ίδιο πράγμα είναι. Το LeEco Le 2 το κράτησα 2 μέρες, ίσα για να το δοκιμάσω, παρότι σε ολα τα άλλα με ικανοποίησε ΑΠΟΛΥΤΑ. Εγώ που θέλω aux δε θα πάρω ούτε Sony ούτε Samsung.

 

Η Unibody κατασκευή, είχε θετικά και κανένα ουσιαστικό αρνητικό. Είχε σταματήσει απο καιρό ο κόσμος να κυκλοφορεί με δεύτερη μπαταρία στην τσέπη, και κέρδισε καλύτερη εμφάνιση, και σημαντικά καλύτερη συναρμογή.

 

Απο την αφαίρεση του 3.5 Jack, οποιαδήποτε άλλη εταιρία, πέρα απο την Apple που θα τα τσεπώσει, οι άλλες εταιρίες τι έχουν να κερδίσουν, για να χάσει κάτι τόσο χρήσιμο ο πελάτης;

 

Δεν ξερω αν μπορω να ειμαι απολυτα αντικειμενικος γιατι μου αρεσουν τα προϊοντα της Apple. Ομως καποια επιχειρηματα ειναι αστεια

 

1) Δεν μπορω να φορτιζω και να ακουω ταυτοχρονα. Πραγματικα ποσοι το κανετε αυτο; Καθεστε αγκαλια με ενα πολυμπριζο για να ακουτε μουσικη; Αν παλι το εχεις στον υπολογιστη, πολυ απλα ακους τη μουσικη του iPhone σου μεσα απο το iTunes και βγαινει στα ηχεια του υπολογιστη. Οποτε πρακτικα δεν υπαρχει θεμα.

ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ. Σειρά στο κρεβάτι και φόρτιση. Κ-Α-Θ-Ε βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει για τον αντάπτορα όμως - λέει για τα EarPods,, οι χρήστες που το αγόρασαν στα review γράφουν Not compatible with in-line mic

Διάβασε και τα links του άρθρου, ήταν θέμα software.

 

Αυτό για το οποίο μιλώ αφορά στο adapter, όχι για αυτό που αναφέρεις.

Διάβασε και τα links του άρθρου, ήταν θέμα software.

 

Σχεδόν όλες οι εταιρίες έχουν θύρες 3,5mm - 6,3mm και Wireless - Bluetooth ,,η Apple είναι η μόνη που έχει θύρα lightning port

Τέλεια, αν και θα ακολουθήσουν και οι άλλες eventually.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά δεν είναι , αν και μετά το Android 5.1 πολλές συσκευές Android έχουν πάει στο Service για ξεκλείδωμα, και όσο περνάει ο καιρός θα γίνονται ακόμα πιο αυστηρά τα πράγματα. Απο τη φύση του το Android είναι πολύ λιγότερο ασφαλές, κυρίως επειδή επιτρέπει στον χρήστη να του ανοίξει τρύπες, αν αυτός θέλει.

 

Αν η ασφάλεια που αναφέρεις πάντως αφορά τα προσωπικά σου δεδομένα, η ασφάλεια του Android είναι εφάμιλλη με του ios. για να ξεκλειδώσει, φεύγουν ολα, αλλιώς δεν ξεκλειδώνει. Αν το οτι σε περίπτωση που στο κλέψουν θα είναι άχρηστο για τον άλλο (αν και ο αριθμος των iCloud locked iphone που πωλούνται δείχνει το αντίθετο) σου προσφέρει οτιδήποτε άλλο πέρα απο ηθική ικανοποίηση, εμένα δε με απασχολεί. Εγώ θέλω σε περίπτωση που το χάσω, όποιος το βρεί/πάρει, να μη μπορεί να δεί φωτογραφίες του παιδιού μου, και μηνύματα της γυναίκας μου. Και δε μπορεί.

 

Εγώ που χρησιμοποιώ Bluetooth πολύ συχνά, βλέπω τεράστια διαφορά. Γιατι και η μπαταρια του κινητού μου, χάνει πολύ απο την ενέργεια της, (δεν το χρησιμοποιώ για ομιλία, μουσική ακούω) και τα ακουστικά θέλουν κάθε μέρα φόρτιση. Πάρα πολλές φορές τα ασύρματα έχουν μείνει σπίτι και έχω πάρει τα απλά ακουστικά γιατι ηταν αφόρτιστα.

 

Επίσης πολλές φορές, έχω πάρει ακουστικά του 5έυρου απο μίνι μάρκετ για να βγάλω δύσκολη μέρα στη δουλειά. Ερα Σπορ ακούω, όχι τη Συμφωνική του Βερολίνου, κάνω και έτσι δουλειά.

 

Ξαναλέω, δικαίωμα της Apple να το αφαιρέσει. Η δικαιολόγηση με ενοχλεί, γιατι παίζει με τη νοημοσύνη μας.

 

Για τις κολοτούμπες που λέει ο φίλος απο πάνω, αν το αφαιρέσει η Sony, ή η Samsung, το ίδιο πράγμα είναι. Το LeEco Le 2 το κράτησα 2 μέρες, ίσα για να το δοκιμάσω, παρότι σε ολα τα άλλα με ικανοποίησε ΑΠΟΛΥΤΑ. Εγώ που θέλω aux δε θα πάρω ούτε Sony ούτε Samsung.

 

Η Unibody κατασκευή, είχε θετικά και κανένα ουσιαστικό αρνητικό. Είχε σταματήσει απο καιρό ο κόσμος να κυκλοφορεί με δεύτερη μπαταρία στην τσέπη, και κέρδισε καλύτερη εμφάνιση, και σημαντικά καλύτερη συναρμογή.

 

Απο την αφαίρεση του 3.5 Jack, οποιαδήποτε άλλη εταιρία, πέρα απο την Apple που θα τα τσεπώσει, οι άλλες εταιρίες τι έχουν να κερδίσουν, για να χάσει κάτι τόσο χρήσιμο ο πελάτης;

 

 

ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ. Σειρά στο κρεβάτι και φόρτιση. Κ-Α-Θ-Ε βράδυ.

Αλλο φιλτατε θελω να πω. Ειμαι ας πουμε κλεφτης το iphone δεν γινεται unlock πρεπει να γνωριζεις mail και κωδικο προσβασης για να μπορεσω να το χρησιμοποιησω ή εστω να εχω την αποδειξη. Το mail φαινεται με αστερισκους καθιστωντας την κλοπη αχρηστη. Βεβαια μπορω να το πουλησω ή ως τουβλο ή ως κομματι κομματι μπαταρια touch id καμερα και παει λεγοντας.

Ειμαι για δευτερη φορα κλεφτης! Κλεβω ενα android φλασαρω μια αλλη ρομ και οριστε ετοιμο το νεο τηλεφωνο. Εαν νομιζεις οτι λεω βλακειες τσεκαρε στο ebay cloud locked iphone k unlocked(τα οποια μουφα site υπαρχουν με 20 ευρω λενε οτι ξεκλειδωνουν απο 20 λεπτα μεχρι 2 μιση χρονια χρονο αναμονης)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορω να ειμαι απολυτα αντικειμενικος γιατι μου αρεσουν τα προϊοντα της Apple. Ομως καποια επιχειρηματα ειναι αστεια

 

1) Δεν μπορω να φορτιζω και να ακουω ταυτοχρονα. Πραγματικα ποσοι το κανετε αυτο; Καθεστε αγκαλια με ενα πολυμπριζο για να ακουτε μουσικη; Αν παλι το εχεις στον υπολογιστη, πολυ απλα ακους τη μουσικη του iPhone σου μεσα απο το iTunes και βγαινει στα ηχεια του υπολογιστη. Οποτε πρακτικα δεν υπαρχει θεμα.

2) Δεν εβαλε κατι universal. Χαιρω πολυ, κι η Samsung αν ειχε αναπτυξει τη δικια της θυρα δεν θα εβαζε universal. Οπως αν ειχε αναπτυξει σωστα το δικο της λογισμικο δεν θα εβαζε Android. Η Apple δημιουργησε τη θυρα της και καλα κανει και την εκμεταλλευεται. Και σε αυτον που θα δωσει 200€ για ακουστικα, δεν θα αυξησει την τιμη η πιστοποιηση.

3) Θελει να μας αναγκασει να παιρνουμε τα ακουστικα της. Οχι, αφου σιγα σιγα θα δειτε κι αλλες εταιριες να βγαζουν ακουστικα με τετοια θυρα. Οπως βγαζουν docks με lightning, θα βγαλουν και ακουστικα.

 

Ο μονος που εχει πραγματικα δικαιωμα να διαμαρτυρεται ειναι αυτος που εχει τουμπανα ακουστικα και θελει να αγορασει iPhone 7. Βεβαια δεν ξερω ποσος κοσμος το κανει, η πλειοψηφια οσων βλεπω εξω εχουν τα μαμισια ακουστικα. Οποτε για εναν μεσο χρηστη που θα χρησιμοποιουσε τα Earpods που θα εβρισκε στο κουτι και τωρα θα χρησιμοποιησει τα Lightning Earpods δεν αλλαζει τιποτα. Οι περισσοτεροι γκρινιαζετε για να γκρινιαξετε.

 

Ακομα ομως και να δεχθουμε οτι η μηλοεταιρια εκανε πατατα (που θα πρεπει να φανει στις πωλησεις), η πατατα που εκανε η Samsung με το εκρηκτικα καλο τηλεφωνο της ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερη και θα σπρωξει πολυ περισσοτερο κοσμο στο iPhone 7 Plus απο οτι η ελλειψη Jack θα σπρωξει σε τηλεφωνα Android.

 

My two cents

 

1. Κάνω συχνά ταξίδια. Οπότε ναι αράζω το βράδυ με το κινητο στο τραπεζακι να φορτιζει και να ακουω μουσική. Συγγνώμη που δεν αλλάζουμε τα γούστα μας για να είμαστε οτι πει η μητέρα Apple.

2. Αυτό δεν ειναι επιχείρημα. Αν το έκανε η Samsung θακράζαμε την Samsung.

3. E και; Και οσοι εχουν δώσει ηδη λεφτά για δεκάδες ακουστικά; Και οσοι εχουν πανω απο μια συσκευες;

 

Οι πωλήσεις δεν δείχνουν τίποτα. Η Apple έχει καταφέρει να πείσει το κοινό οτι οι μεγάλες οθονες ειναι παντοφλες εκτός απο οταν τις βγαζει η Apple. Εχει καταφέρει να πείσει τον κοσμο οτι δεν χρειάζεται ενα κάρο πράγματα μεχρι να τα βαλει η ιδια. Για όνομα εβγαλε πενακι και δεν την εκραξε κανεις. Οσο για το εκρηκτικο Note εχεις δικιο. Ειναι το ιδιο η αστοχια υλικου σε μια συσκευη η οποία ανακλήθηκε αμέσως με το να σου αχρειαστευει τοσα περειφεριακα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εσυ το εβαζες στοιχημα που η samsung κατηγορουσε τις ενσωματωμενες μπαταριες πως αυτη δεν τις εκανε must ενα χρονο αργοτερα;

 

Στο θέμα φόρτισης των κινητών έχουν συμφωνήσει όλες οι εταιρίες εδώ και πολλά χρόνια να χρησιμοποιούν κοινό πρότυπο, γι αυτό όλες έχουν το usb (εκτός βέβαια από την apple). Τώρα θα το γυρίσουν σιγά σιγά όλες σε usb type c. Δεν παίζει σε καμιά περίπτωση και μόνο για λόγο γοήτρου αν θες να βάλουν lightning port. Άσε δλδ που αν το κάνουν θα αρχίσει η apple τις μηνύσεις πάλι και θα τρέχουν... Όποτε ναι το βάζω το στοίχημα, εσύ το βάζεις;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα φόρτισης των κινητών έχουν συμφωνήσει όλες οι εταιρίες εδώ και πολλά χρόνια να χρησιμοποιούν κοινό πρότυπο, γι αυτό όλες έχουν το usb (εκτός βέβαια από την apple). Τώρα θα το γυρίσουν σιγά σιγά όλες σε usb type c. Δεν παίζει σε καμιά περίπτωση και μόνο για λόγο γοήτρου αν θες να βάλουν lightning port. Άσε δλδ που αν το κάνουν θα αρχίσει η apple τις μηνύσεις πάλι και θα τρέχουν... Όποτε ναι το βάζω το στοίχημα, εσύ το βάζεις;

 

Μα δεν υπάρχει περίπτωση να βάλουν Lightning port και να πληρώνουν κερατιάτικα στην Apple για την κάθε συσκευή που πουλάνε, και το κάθε περιφερειακό για αυτά που επίσης πουλάνε. Άλλωστε το USB Type-C είναι εξίσου καλή επιλογή, χωρίς κανένα αρνητικό σε σχέση με τη Lightning port.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα φόρτισης των κινητών έχουν συμφωνήσει όλες οι εταιρίες εδώ και πολλά χρόνια να χρησιμοποιούν κοινό πρότυπο, γι αυτό όλες έχουν το usb (εκτός βέβαια από την apple). Τώρα θα το γυρίσουν σιγά σιγά όλες σε usb type c. Δεν παίζει σε καμιά περίπτωση και μόνο για λόγο γοήτρου αν θες να βάλουν lightning port. Άσε δλδ που αν το κάνουν θα αρχίσει η apple τις μηνύσεις πάλι και θα τρέχουν... Όποτε ναι το βάζω το στοίχημα, εσύ το βάζεις;

Σχετικά με το κοινό πρότυπο USB δεν είναι ακριβώς έτσι. ...

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Common_external_power_supply

 

Συγκεκριμένα "...compliance is voluntary..." και παρακάτω γίνεται μια επιπλέον αναφορά που ξεκαθαριζει ότι: "Some observers, noting Apple's continued use of proprietary, non-micro USB charging ports on their smartphones, suggested Apple was not in compliance with the 2009 Common EPS Memorandum of Understanding. The European Commission however, confirmed that all MoU signatories, "have met their obligations under the MoU,"[15] stating specifically, "Concerning Apple's previous and present proprietary connectors and their compatibility with the agreement, the MoU allows for the use of an adaptor without prescribing the conditions for its provision"[16] and "The Commission does not have evidence that Apple has breached the [MoU] agreement. The iPhone 5 can be used with an adaptor allowing it to be connected to the common charger."[17]".

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα φόρτισης των κινητών έχουν συμφωνήσει όλες οι εταιρίες εδώ και πολλά χρόνια να χρησιμοποιούν κοινό πρότυπο, γι αυτό όλες έχουν το usb (εκτός βέβαια από την apple). Τώρα θα το γυρίσουν σιγά σιγά όλες σε usb type c. Δεν παίζει σε καμιά περίπτωση και μόνο για λόγο γοήτρου αν θες να βάλουν lightning port. Άσε δλδ που αν το κάνουν θα αρχίσει η apple τις μηνύσεις πάλι και θα τρέχουν... Όποτε ναι το βάζω το στοίχημα, εσύ το βάζεις;

Μα δεν είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν αυτό. Σε ελεύθερη αγορά ζεις. Εάν δηλαδή πούμε οτι οι θέλουν κάποιοι να πουλάνε στα 200 ευρώ τα κινητά τους, η apple είναι υποχρεωμένη να τα ρίξει και αυτή στα 200 ευρώ? Δηλαδή εάν αύριο οι συνάδελφοι σου ρίξουν τις τιμές στα προιόντα που παράγουν/υπηρεσίες είσαι και εσύ υποχρεωμένος να τις ρίξεις δηλαδή τις τιμές? Με ποια λογική να γίνει αυτό? Δεν είπα να βάλουν οι άλλες οι εταιρίες lighting port. Είπα οτι την πάτησε με το 30pin που χακαρίστηκε και έβγαλε νέο που το ελέγχει η ίδια η εταιρία. Που το μεμπτό? Δηλαδή κάτι που γουστάρει και η ίδια να ελέγχει που είναι και το καλώδιο της γιατί να είναι υποχρεωμένη να βάλει κάτι που είναι το Usb type c που δεν έχει την ίδια ασφάλεια/jailbreak με το lighting?

 

 

Προς απογοήτευση όλων! Τα νεα mac θα έχουν thunderbolt αλλά όχι usb c.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Προς απογοήτευση όλων! Τα νεα mac θα έχουν thunderbolt αλλά όχι usb c.

 

ο μοναδικός λόγος να βάλουν Thunderbolt θα είναι μόνο και μόνο για να πουλήσουν ακόμα περισσότερους αντάπτορες για τα πάντα. Σου θυμίζω οτι αυτό σημαίνει οτι θα θες αντάπτορα των 25+ ευρώ για να συνδέσεις ένα USB Stick. Αν το βρίσκεις αυτό, σωστό βήμα, ή έστω προς την σωστή κατεύθυνση, τότε κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

ο μοναδικός λόγος να βάλουν Thunderbolt θα είναι μόνο και μόνο για να πουλήσουν ακόμα περισσότερους αντάπτορες για τα πάντα. Σου θυμίζω οτι αυτό σημαίνει οτι θα θες αντάπτορα των 25+ ευρώ για να συνδέσεις ένα USB Stick. Αν το βρίσκεις αυτό, σωστό βήμα, ή έστω προς την σωστή κατεύθυνση, τότε κανένα πρόβλημα

 

Ας θυμηθούμε τι είναι λοιπόν το thunderbolt και ας θυμηθούμε οτι τα macbook απο το 2011 φέρουν και thunderbolt και usb. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα καταργηθεί το usb και τα δυο θα συνεχίσουν να υπάρχουν κανονικότατα όπως πριν έτσι και τώρα. Το usb type c δεν έχει καμία σχέση με το thunderbolt ούτε με την θύρα usb που φέρουν τα macbook

 

https://www.google.gr/search?q=thunderbolt+mac+book+pro&biw=1366&bih=638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjtlaie5K3PAhWDz4MKHfp3BVEQ_AUIBigB

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Ας θυμηθούμε τι είναι λοιπόν το thunderbolt και ας θυμηθούμε οτι τα macbook απο το 2011 φέρουν και thunderbolt και usb. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα καταργηθεί το usb και τα δυο θα συνεχίσουν να υπάρχουν κανονικότατα όπως πριν έτσι και τώρα. Το usb type c δεν έχει καμία σχέση με το thunderbolt ούτε με την θύρα usb που φέρουν τα macbook

 

https://www.google.gr/search?q=thunderbolt+mac+book+pro&biw=1366&bih=638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjtlaie5K3PAhWDz4MKHfp3BVEQ_AUIBigB

 

Sorry my bad, έχεις δίκιο.

 

Ας θυμηθούμε τα φτηνά περιφερειακά της Thunderbolt θύρας, που μπορείς να χρησιμοποιήσεις απο το 2011.

 

https://eshop.macsales.com/shop/Thunderbolt/

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται μέσα στη συσκευασία θα παίζουμε με τις λέξεις?

 

Κανένα παιχνίδι με τις λέξεις. αυτό που έγραψα ήταν σαφές και δεν επιδέχεται παρερμηνείας. Εφόσον πληρώνεις όλη την συσκευασία, πληρώνεις όλο το περιεχόμενό της. Σε αντίθετη περίπτωση, αν π.χ. κάποια πράγματα δεν περιλαμβάνονταν μέσα, η τιμή θα ήταν χαμηλότερη. Κάποια κινητά π.χ. κυκλοφορούν χωρίς καθόλου ακουστικά μέσα, ή με φορτιστή αλλά χωρίς καλώδιο. Προφανώς και γίνεται για την μείωση του κόστους, και αν ήταν μέσα το κόστος θα ήταν ελαφρά υψηλότερο.

 

Δεν υπάρχει κάποια σκοτεινή υπόγεια συνωμοσία σ' αυτό.

 

Σιγά σιγά όλες οι μεγάλες εταιρίες θα τα εγκαταλείψουν. Άραγε για τις δισκέτες δεν θα πείτε τίποτα? Η apple ήταν από τις πρώτες που τις κατάργησε και άκουσε από μεγάλους εταιρίες επικριτικά σχόλια αλλά σήμερα εν έτη 2016 δεν βλέπω να τις ξανά ζητάτε :lol::lol: Κάντε λίγο υπομονή αν αξίζει η όχι θα το δείξει ο χρόνος. Μην προδικάζεται πτώση της apple κτλ

 

Η apple έχει προσπαθήσει να επιβάλλει διάφορα. Σε κάποια τα έχει καταφέρει, σε κάποια άλλα έχει φάει τα μούτρα της. Είμαι σίγουρος βέβαια ότι δεν σου λέω κάτι νέο και το ξέρεις ήδη αυτό, σωστά; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Sorry my bad, έχεις δίκιο.

 

Ας θυμηθούμε τα φτηνά περιφερειακά της Thunderbolt θύρας, που μπορείς να χρησιμοποιήσεις απο το 2011.

 

https://eshop.macsales.com/shop/Thunderbolt/

 

Δεν σε αναγκάζει κανείς να πας σε owc μπορείς να πας και αλλού http://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/f/253753/Thunderbolt.html τιμές για όλα τα βαλάντια και με υποστήριξη trim την ταχύτητα των gb την αφήνω σαν άλλο αυγουλάκι κιντερ

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανένα παιχνίδι με τις λέξεις. αυτό που έγραψα ήταν σαφές και δεν επιδέχεται παρερμηνείας. Εφόσον πληρώνεις όλη την συσκευασία, πληρώνεις όλο το περιεχόμενό της. Σε αντίθετη περίπτωση, αν π.χ. κάποια πράγματα δεν περιλαμβάνονταν μέσα, η τιμή θα ήταν χαμηλότερη. Κάποια κινητά π.χ. κυκλοφορούν χωρίς καθόλου ακουστικά μέσα, ή με φορτιστή αλλά χωρίς καλώδιο. Προφανώς και γίνεται για την μείωση του κόστους, και αν ήταν μέσα το κόστος θα ήταν ελαφρά υψηλότερο.

 

Δεν υπάρχει κάποια σκοτεινή υπόγεια συνωμοσία σ' αυτό.

 

 

 

Η apple έχει προσπαθήσει να επιβάλλει διάφορα. Σε κάποια τα έχει καταφέρει, σε κάποια άλλα έχει φάει τα μούτρα της. Είμαι σίγουρος βέβαια ότι δεν σου λέω κάτι νέο και το ξέρεις ήδη αυτό, σωστά; :rolleyes:

 

 

Θα σου πω πως το βλέπω εγώ. Στυλώνετε τα πόδια για κάτι που δεν πρόκειται να αγοράσετε ποτέ στη ζωή σας. Μόλις το υιοθετήσουν και άλλες μεγάλες εταιρίες εκεί τα πράγματα περιπλέκονται έως βραχυκυκλώνονται. Το αν θα φάει τα μούτρα της θα κριθεί σε βάθος χρόνου. Μην προδικάζεις τίποτα. Για να σου πω την ιστορία μου λοιπόν προεξόφλησα το μέλλον της apple οτι θα πήγαινε για φαλιμέντο αφού εγκατέλειψα το ταπεινό μου iphone 4 πέφτοντας στην παγίδα των διπύρηνων και τετραπύρηνων και μη μπορώντας την ακολουθήσω πλέον οικονομικά καταδίκαζα οτι θα πτωχεύσει. 4 χρόνια λοιπόν αργότερα έχοντας πετάξει 500 ευρώ να αγοράσω ******* για τα δικά μου γούστα, βλέπω πως όχι μόνο δεν κατέρρευσε αλλά τίποτα δεν πρέπει να το καταδικάζουμε. Σε βάθος χρόνου θα κριθούν όλα. Περιμένετε να το υιοθετήσουν και άλλες εταιρίες και μετά μπορούμε να αποφανθούμε αν ήταν σωστή η λάθος κίνηση. Συστήνω υπομονή και όχι φανμποισμό ή μένος κατά της apple. Η τεχνολογία προχωρά και θα πρέπει να αποτραβηχτούμε από το βραχνά των καλωδίων επιτέλους. Που με τον ίδιο τρόπο πρέπει να σκεφτούμε πόσο θετική είναι η φόρτιση από απόσταση δίχως βύσμα βάλε βγάλε.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αναγκάζει κανείς να πας σε owc μπορείς να πας και αλλού http://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/f/253753/Thunderbolt.html τιμές για όλα τα βαλάντια και με υποστήριξη trim την ταχύτητα των gb την αφήνω σαν άλλο αυγουλάκι κιντερ

 

180€ 1TB δίσκος επειδή έχει διπλή ταχύτητα μεταφοράς; Λες και τα 5MB/s του USB 3.0 σε περιορίζει. Και αυτό τώρα είναι παράδειγμα για τιμές που αφορούν ολα τα βαλάντια;

 

 

[/color]

 

 

Θα σου πω πως το βλέπω εγώ. Στυλώνετε τα πόδια για κάτι που δεν πρόκειται να αγοράσετε ποτέ στη ζωή σας. Μόλις το υιοθετήσουν και άλλες μεγάλες εταιρίες εκεί τα πράγματα περιπλέκονται έως βραχυκυκλώνονται. Το αν θα φάει τα μούτρα της θα κριθεί σε βάθος χρόνου. Μην προδικάζεις τίποτα. Για να σου πω την ιστορία μου λοιπόν προεξόφλησα το μέλλον της apple οτι θα πήγαινε για φαλιμέντο αφού εγκατέλειψα το ταπεινό μου iphone 4 πέφτοντας στην παγίδα των διπύρηνων και τετραπύρηνων και μη μπορώντας την ακολουθήσω πλέον οικονομικά καταδίκαζα οτι θα πτωχεύσει. 4 χρόνια λοιπόν αργότερα έχοντας πετάξει 500 ευρώ να αγοράσω ******* για τα δικά μου γούστα, βλέπω πως όχι μόνο δεν κατέρρευσε αλλά τίποτα δεν πρέπει να το καταδικάζουμε. Σε βάθος χρόνου θα κριθούν όλα. Περιμένετε να το υιοθετήσουν και άλλες εταιρίες και μετά μπορούμε να αποφανθούμε αν ήταν σωστή η λάθος κίνηση. Συστήνω υπομονή και όχι φανμποισμό ή μένος κατά της apple. Η τεχνολογία προχωρά και θα πρέπει να αποτραβηχτούμε από το βραχνά των καλωδίων επιτέλους. Που με τον ίδιο τρόπο πρέπει να σκεφτούμε πόσο θετική είναι η φόρτιση από απόσταση δίχως βύσμα βάλε βγάλε.

 

Σου είπε κανείς οτι είναι λάθος κίνηση της Apple να βγάλει το jack? Δικαιωμά της. Το αν είναι λάθος για την ίδια η όχι, είναι δικό της θέμα, και θα φανεί στις επόμενες κινήσεις της. Και φυσικά στην αντίδραση αυτόν που αγοράζουν iphone. Το λάθος της Apple είναι οτι προσπαθεί να το περάσει σαν "γενναία κίνηση". Λες και είμαστε δίχρονα.

 

Αν θα το υιοθετήσουν άλλες εταιρίες, θα είναι εξίσου λάθος, και θα έχει γίνει για ΑΚΟΜΑ χειρότερο λόγο απο αυτόν της Apple. η Apple το έκανε για λεφτά, οι άλλοι θα το κάνουν γιατι το έκανε η Apple.

 

Εξήγησε μου πόσο θετική είναι η φόρτιση χωρίς βύσμα, με την παρούσα τεχνολογία.

Α) Είναι αργή

Β) είναι έξτρα κόστος

Γ) Πρέπει η συσκευή σου να είναι συνεχώς σε επαφή με κάποια συγκεκριμένη επιφάνεια

Δ)Σε συγκεκριμένη θέση

Ε) Διπλα σε πρίζα

ΣΤ) Χωρίς να έχεις δυνατότητα να χρησιμοποιείς τη συσκευή σου όσο φορτίζει

Ζ)Χωρίς να έχει θήκη, πέρα απο συγκεκριμενες

 

Πως ακριβώς αυτό δηλαδή είναι ένα βήμα μπροστά;

 

Δεν πρέπει να απαγκιστρωθούμε απο τα καλώδια, γιατι παρά ολα αυτά τα καλώδια οι συσκευές δε φτάνουν μέχρι το βράδυ και θέλουν φόρτιση. Η μεταφορά σε ασύρματες συνδέσεις παντώς τύπου θα έχει νόημα, μόνο και εφόσον βρεθεί λύση στο σοβαρό πρόβλημα. Αυτό της αυτονομίας.

 

Αν είχε κάνει οοοοοοολοοο αυτό το Project, με πραγματική εναλλακτική λύση στα σκαριά, τότε θα το συζητούσαμε. Τώρα δεν έκανε τίποτα. Απλά έβγαλε τη θυρα.

 

Lighting ακουστικά υπήρχαν και στο iPhone 6. Θυμασαι κανέναν να πήρε; Μέχρι πέρσι και πρόπερσι η μετάβαση στην ψηφιακή εποχή του ήχου ήταν αχρείαστη, και τώρα ξαφνικά είναι η μόνη λύση;

 

Κανείς δεν καταδικάζει τίποτα. Η Apple, έχει κάνει απίστευτα "χοντρές" κινήσεις, που θέλανε ρίσκο, και φυσικά μια στρατιά απο πιστούς, σε περίπτωση που στραβώσει. Και τις έκανε. Και σε πολλές απο αυτές πέτυχε. Γιατι πράγματι είχε κάτι να προσφέρει. Η αφαίρεση του Jack είναι απλά κυνήγι για περισσότερο χρήμα. Τίποτα άλλο.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

ότι έπαθε η apple με το Firewire το ίδιο θα πάθει και με το lightingport for sound.

 

Μάλιστα το Firewire ήταν όντος σωστή κίνηση και απο αντίδραση των τότε εταιριών(και κατα κύριο λόγο της microsoft) δεν υιοθετήθηκε. ήταν πολύ μπροστά και είχε λόγο ύπαρξης.

 

Στην περίπτωση της κατάργησης του jack με το νεο lighting όπως βλέπετε δεν υιοθετεί κανείς τους λόγους της apple, δεν είναι λόγος οτι είναι παλιο, ουτε ότι της τρώει χώρο, και το κουμπί VOL -/+ τρώει χώρο ας το καταργήσει και αυτό, καλα ρε απλε , με τέτοια benzels στρατόπεδα και δεν βρίσκεις χώρο; κάτι λάθος κάνεις...

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Οι υποψηφιοι αγοραστες iphone 7 ειναι πολλοι περισσοτεροι απο αυτους που μπαινουν στα φορουμ και ενημερωνονται . Αντε καντους καλα τωρα οταν θα πανε να το αγορασουν γιατι δεν εχουν ιδεα τι εχει παιχτει...Και φανταζομαι ο πωλητης δεν θα τους ενημερωνει για το θεμα των ακουστικων μια και δεν ειναι και υπεθυνος γιαυτη την κατασταση. Οταν θα ανοιξουν το κουτι και βρεθουν προ εκπληξεως να βλεπαμε πως θα αντιδρασουν:lol: Το πρωτο που θα κανουν ειναι να παρουν τηλεφωνο στο καταστημα που το πηραν και να πουν στο πωλητη οτι μου δωσατε iphone χωρις να εχει μεσα ακουστικα χαχαχαχα. Μετα θα αρχισουν τα ζορια και η κλαψα.Ωχ ξεχασα να παρω τον ανταπτορα μαζι μου κτλ.Θεωρω οτι φετος το 7αρι θα εχει γρηγορη μεταπωληση καθως πολλοι δεν θα βολευονται απο αυτη την κατασταση και θα κοιταξουν κατι απλο και καθημερινο χωρις ανταπτορες κτλ.Και φυσικα οι κατοχοι iphone 6 που δινουν σημασια στον ηχο σιγα μη το παρουν...

 

Οντως οι πωλητες θα τραβηξουν λουκι απο καθημερινους απλους χρηστες κατοχους του καινουργιου iphone οι οποιοι δεν μπαινουν σε φορουμ να διαβαζουν τα νεα χωρις να φταινε φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...