Jump to content

I'm flying (away from the) Jack, I'm flying!


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το σύνολο φτάνει τα περί 292 δολάρια, τιμή πολύ χαμηλότερη, βέβαια, από αυτήν της πώλησής του. Θα πρέπει βέβαια να υπολογίσει κανείς ότι στην κατασκευή περιλαμβάνονται κι άλλες διαδικασίες όπως ο σχεδιασμός και η έρευνα, το μάρκετινγκ και η παραγωγή του λογισμικού. Η απόσταση μέχρι την τιμή πώλησης, πάντως, εξακολουθεί να είναι μεγάλη."

 

 

Αν σε αυτά συνυπολογίσεις κόστος κατασκευής - συναρμολόγησης, συσκευασίας και υλικών της, μεταφορικά, δασμούς, φόρους προστιθέμενης αξίας, κέρδος λιανικής κλπ, τότε μάλλον μέχρι και "φτηνό" το λες.

Μην ξεχνούμε πως ειδικά στην φορολάγνα Ευρώπη, μόνον οι δασμοί και οι φόροι επιβαρύνουν το τελικό κόστος άνω του 40% ;)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 192
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εσας τους android users πως σας επηρρεαζει αυτη η ελλειψη θυρας την καθημερινοτητα σας; Θελω να μου αναφερετε 2,3 λογους

Μην πειτε περι προστασιας των χρηστων που θε πανε σε iphone γελανε και τα τσιμεντα.

Πιστεύεις ότι αυτό θα το υιοθετήσουν όλοι οι κατασκευαστές android? Εγώ πάντως όχι. Προσωπικά δεν θα με επηρέαζε και τόσο η έλλειψη της θύρας. Ομως γιατί να μην υπάρχει? Θα μπορούσα έτσι να την χρησιμοποιήσω αν και όποτε ήθελα, χωρίς αντάπτορες και συγκεκριμένα ακουστικά που θα κοστίζουν όσο και ένα μεσαίο κινητό τηλέφωνο!

Ξαναλέω λοιπόν ότι τα περι τεχνολογικής εξέλιξης τα ακούω βερεσέ! Σιγά την εξέλιξη στην τελική...

Απλά η "μήλο" θέλει να βαφτίσει το άρμεγμα αλλιώς. Αυτή είναι όλη η ιστορία...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν σε αυτά συνυπολογίσεις κόστος κατασκευής - συναρμολόγησης, συσκευασίας και υλικών της, μεταφορικά, δασμούς, φόρους προστιθέμενης αξίας, κέρδος λιανικής κλπ, τότε μάλλον μέχρι και "φτηνό" το λες.

Μην ξεχνούμε πως ειδικά στην φορολάγνα Ευρώπη, μόνον οι δασμοί και οι φόροι επιβαρύνουν το τελικό κόστος άνω του 40% ;)

 

Δηλαδή οι άλλοι κατασκευαστές δεν επιβαρύνονται με όλα αυτά που λες? Mήπως να πούμε και ευχαριστώ στην apple?

Ασε που πολύ αμφιβάλλω για το κόστος κατασκευής που λέει. Πίστεύω ότι το πραγματικό του κόστος είναι κάπου στα 100$ λιγότερα. Αλλιώς σιγά μην είχε το αποθεματικό που έχει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο το κοστος της συσκευης ανα part που αναφερθηκε, αλλα προφανως και η Apple κερδιζει παρα πολλα απο την πωληση καθε συσκευης.

Αμα δεν κερδιζε, δε θα ειχε τωρα τεραστιο αποθεματικο.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι άλλοι κατασκευαστές δεν επιβαρύνονται με όλα αυτά που λες? Mήπως να πούμε και ευχαριστώ στην apple?

 

Ασε που πολύ αμφιβάλλω για το κόστος κατασκευής που λέει. Πίστεύω ότι το πραγματικό του κόστος είναι κάπου στα 100$ λιγότερα. Αλλιώς σιγά μην είχε το αποθεματικό που έχει τώρα.

 

 

Το τι πιστεύεις ή δεν πιστεύεις αγαπητέ μου φίλε είναι δικό σου θέμα, που μικρή σχέση έχει με αντικειμενικές επιβαρύνσεις που περίεγραψα και που άπαντες οι ασχολούμενοι με εμπόριο κ εισαγωγές γνωρίζουν.

 

Επιπλέον, άλλα τα κοστολόγια R&D μίας Apple που σχεδιάζει από CPU μέχρι λειτουργικό, άλλο το επίπεδο support & service που κοστίζει πανάκριβα και επιβαρύνει την τελική τιμή, άλλη η χρονοβόρα κ κοστοβόρα τετραετής κ πλέον υποστήριξη software, και γενικώς άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας!

 

Κανείς δεν είπε πως δεν θα μπορούσε να πουλά φθηνότερα, πως δεν κερδίζει, πως πως πως...

Ωστόσο, όταν βλέπω κάτι άθλιες απανατολίτικες κατασκευές, με άθλιο QC και support, άθλιο κύκλο ζωής και υποστήριξης κατά τη διάρκειά της, να πωλούνται για παράδειγμα 100-150€ χαμηλότερα από ένα iPhone, τότε θα μου επιτρέψεις να πω πως ναι, συγκριτικά το βρίσκω μάλλον "πάμφθηνο" το δεύτερο! :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή οι άλλοι κατασκευαστές δεν επιβαρύνονται με όλα αυτά που λες? Mήπως να πούμε και ευχαριστώ στην apple?

Ασε που πολύ αμφιβάλλω για το κόστος κατασκευής που λέει. Πίστεύω ότι το πραγματικό του κόστος είναι κάπου στα 100$ λιγότερα. Αλλιώς σιγά μην είχε το αποθεματικό που έχει τώρα.

 

Οι αλλοι κατασκευαστες στα επισημα μαγαζια...οχι τυπου skroutz... εχουν τιμες ιδιες με τις apple συσκευες!!

Δες επισης ενα κινητο απο την κινα που δεν ερχεται ΚΑΝ στην ευρωπη..ποσο κοστιζει απο ενα ενδιαμεσο φορεα.....

 

βασικα τζαμπα τις τα δινουν....ουτε $100 δεν κοστιζει.... Μην λετε οτι σας κατεβει ρε απλα για να μιλησετε...

Link to comment
Share on other sites

Το τι πιστεύεις ή δεν πιστεύεις αγαπητέ μου φίλε είναι δικό σου θέμα, που μικρή σχέση έχει με αντικειμενικές επιβαρύνσεις που περίεγραψα και που άπαντες οι ασχολούμενοι με εμπόριο κ εισαγωγές γνωρίζουν.

 

Επιπλέον, άλλα τα κοστολόγια R&D μίας Apple που σχεδιάζει από CPU μέχρι λειτουργικό, άλλο το επίπεδο support & service που κοστίζει πανάκριβα και επιβαρύνει την τελική τιμή, άλλη η χρονοβόρα κ κοστοβόρα τετραετής κ πλέον υποστήριξη software, και γενικώς άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας!

 

Κανείς δεν είπε πως δεν θα μπορούσε να πουλά φθηνότερα, πως δεν κερδίζει, πως πως πως...

Ωστόσο, όταν βλέπω κάτι άθλιες απανατολίτικες κατασκευές, με άθλιο QC και support, άθλιο κύκλο ζωής και υποστήριξης κατά τη διάρκειά της, να πωλούνται για παράδειγμα 100-150€ χαμηλότερα από ένα iPhone, τότε θα μου επιτρέψεις να πω πως ναι, συγκριτικά το βρίσκω μάλλον "πάμφθηνο" το δεύτερο! :)

 

Το θέμα είναι ότι η apple έχει κέρδη που οι άλλοι δεν μπορούν να έχουν, από παράπλευρες υπηρεσίες που πουλάει, και δικαιώματα που εισπράττει, ακόμα και από αξεσουάρ τρίτων. Φυσικά καλά κάνει και έχει τα κέρδη που έχει για αυτόν τον λόγο. Αυτό όμως δεν λειτουργεί υπερασπιστικά για τις υψηλές τιμές των προϊόντων της, το αντίθετο.

 

Επίσης, για αυτά που λες, ειδικά για το support και την εγγύηση της, δεν είναι κάτι για να το επικαλείσαι σαν... πλεονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Το τι πιστεύεις ή δεν πιστεύεις αγαπητέ μου φίλε είναι δικό σου θέμα, που μικρή σχέση έχει με αντικειμενικές επιβαρύνσεις που περίεγραψα και που άπαντες οι ασχολούμενοι με εμπόριο κ εισαγωγές γνωρίζουν.

 

Επιπλέον, άλλα τα κοστολόγια R&D μίας Apple που σχεδιάζει από CPU μέχρι λειτουργικό, άλλο το επίπεδο support & service που κοστίζει πανάκριβα και επιβαρύνει την τελική τιμή, άλλη η χρονοβόρα κ κοστοβόρα τετραετής κ πλέον υποστήριξη software, και γενικώς άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας!

 

Κανείς δεν είπε πως δεν θα μπορούσε να πουλά φθηνότερα, πως δεν κερδίζει, πως πως πως...

Ωστόσο, όταν βλέπω κάτι άθλιες απανατολίτικες κατασκευές, με άθλιο QC και support, άθλιο κύκλο ζωής και υποστήριξης κατά τη διάρκειά της, να πωλούνται για παράδειγμα 100-150€ χαμηλότερα από ένα iPhone, τότε θα μου επιτρέψεις να πω πως ναι, συγκριτικά το βρίσκω μάλλον "πάμφθηνο" το δεύτερο! :)

 

Καταλαβαίνεις ότι αυτά που επικαλείσαι ως πλεονεκτήματα της apple δεν δικαιολογούν απολύτως τίποτα? Μάλλον όχι απ΄ ό,τι φαίνεται...

Αντιθέτως ενισχύουν το "φύκια για μεταξωτές κορδέλες". Δεν πειράζει. Οποιος θέλει να τα σκάει, ας τα σκάει. Αφού το βρίσκει "παμφθηνο"...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι αλλοι κατασκευαστες στα επισημα μαγαζια...οχι τυπου skroutz... εχουν τιμες ιδιες με τις apple συσκευες!!

Δες επισης ενα κινητο απο την κινα που δεν ερχεται ΚΑΝ στην ευρωπη..ποσο κοστιζει απο ενα ενδιαμεσο φορεα.....

 

βασικα τζαμπα τις τα δινουν....ουτε $100 δεν κοστιζει.... Μην λετε οτι σας κατεβει ρε απλα για να μιλησετε...

Μήπως μπορείς να μας πεις ποιοι είναι αυτοί? Μη μου πεις μόνο για τη Samsung...

Που και πάλι δηλαδή δεν φτάνει το χιλιάρικο.

Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά μπορείς να παραγγείλεις απευθείας από Κίνα, κινητάρες και με πολύ λιγότερα λεφτά. Τι ενδιάμεσους φορείς μου λες...

Μη λέτε ό,τι σας κατέβει απλά και μόνο για να δικαιολογήσετε την επιλογή σας...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα νέα ασύρματα ακουστικά της Apple θα φέρουν 3 δισεκατομμύρια δολάρια revenue. Βρε μπράβο!

 

Staggering 12% of US consumers claim they will buy Apple’s AirPods; would be $3B revenue

 

Με τέτοια νούμερα ίσως ακολουθήσουν κι άλλες εταιρείες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα νέα ασύρματα ακουστικά της Apple θα φέρουν 3 δισεκατομμύρια δολάρια revenue. Βρε μπράβο!

 

Staggering 12% of US consumers claim they will buy Apple’s AirPods; would be $3B revenue

 

Με τέτοια νούμερα ίσως ακολουθήσουν κι άλλες εταιρείες.

 

Με την τιμή που ανακοινώθηκε, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πουλήσει περί τα 20 εκατομμύρια κομμάτια. Το πόσο πιθανό είναι κάτι τέτοιο, το αφήνω στην κρίση του καθενός. Χώρια ότι και το ίδιο το άρθρο ξεκαθαρίζει ότι πρόκειται για πελάτες που σκέφτονται να τα αγοράσουν, όχι για πελάτες που τα αγόρασαν. Ο ορισμός του wishful thinking.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είναι και απίθανο νούμερο για την Apple... Λογικό μου φαίνεται...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Με την τιμή που ανακοινώθηκε, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πουλήσει περί τα 20 εκατομμύρια κομμάτια. Το πόσο πιθανό είναι κάτι τέτοιο, το αφήνω στην κρίση του καθενός. Χώρια ότι και το ίδιο το άρθρο ξεκαθαρίζει ότι πρόκειται για πελάτες που σκέφτονται να τα αγοράσουν, όχι για πελάτες που τα αγόρασαν. Ο ορισμός του wishful thinking.

Που το αγόρασαν, σίγουρα όχι. Πότε να προλάβουν να το έχουν αγοράσει?

Σαν εκτίμηση όμως, δεν μου φαίνεται εκτός πραγματικότητας, όταν τα αίφον πουλάνε πάνω από 30 εκ. συσκευές το τρίμηνο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σαν εκτίμηση όμως, δεν μου φαίνεται εκτός πραγματικότητας, όταν τα αίφον πουλάνε πάνω από 30 εκ. συσκευές το τρίμηνο.

 

Καλα δεν πουλανε σε ολα τα 3μηνα του χρονου πανω απο 30εκ. συσκευες, επισης αυτες οι 30εκ. συσκευες δεν ειναι μονο τα νεα iPhone, αλλα και παλαιοτερα!

 

Προσωπικα βλεπω δυσκολο να επιτευχθει αυτο το νουμερο για τα ακουστικά.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν εκτίμηση όμως, δεν μου φαίνεται εκτός πραγματικότητας, όταν τα αίφον πουλάνε πάνω από 30 εκ. συσκευές το τρίμηνο.

Συμφωνώ, θα πουλήσει καλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν πουλανε σε ολα τα 3μηνα του χρονου πανω απο 30εκ. συσκευες, επισης αυτες οι 30εκ. συσκευες δεν ειναι μονο τα νεα iPhone, αλλα και παλαιοτερα!

 

Προσωπικα βλεπω δυσκολο να επιτευχθει αυτο το νουμερο για τα ακουστικά.

Σωτηρη, νομιζω οτι πουλανε πανω απο 30 μυρια σε καθε τριμηνο, ακομα και στα χειροτερα.

Παντως για εμενα, τα ασυρματα της απλ, στην τιμη αυτη ειναι κοροιδια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη, νομιζω οτι πουλανε πανω απο 30 μυρια σε καθε τριμηνο, ακομα και στα χειροτερα.

Παντως για εμενα, τα ασυρματα της απλ, στην τιμη αυτη ειναι κοροιδια.

 

Ειχα εκφράσει τη σκέψη μου στο παρακάτω link.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6887711#post6887711

 

Συγκεκριμένα είχα πει πως εχω το Voyager Edge στα 129.99 USD με την ίδια φιλοσοφία του battery pack. Τα AirPods στην ουσία ειναι δυο wireless ακουστικά με battery pack οπως το Edge. Οποτε με 30 USD παραπάνω παίρνεις δυο ακουστικά με battery pack που δινει 24 ώρες λειτουργίας.

 

Θα τα παρω εγω, μολις τα παίξει για τα καλα το Voyager Edge που εχω έως τωρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα εκφράσει τη σκέψη μου στο παρακάτω link.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6887711#post6887711

 

Συγκεκριμένα είχα πει πως εχω το Voyager Edge στα 129.99 USD με την ίδια φιλοσοφία του battery pack. Τα AirPods στην ουσία ειναι δυο wireless ακουστικά με battery pack οπως το Edge. Οποτε με 30 USD παραπάνω παίρνεις δυο ακουστικά με battery pack που δινει 24 ώρες λειτουργίας.

 

Θα τα παρω εγω, μολις τα παίξει για τα καλα το Voyager Edge που εχω έως τωρα.

 

Καταρχας, το edge το βρισκω στο skroutz γυρω στα 75 ευρω. 100 ευρω ηταν το pick της τιμης αν θυμαμαι καλα.

Δευτερον, μην τα συγκρινεις με τα airpods γιατι ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας. (το ενα κυριως για ομιλια, το αλλο κυριως για ακροαση μουσικης.)

Ωραια τα airpods, δεν λεω, αλλα με τα μιαα λεφτα μπορω να αγορασω κορυφαια bt ακουστικα για κουσικη. Δεν βλεπω το λογο να πληρωσω, οσο ενα mid range κινητο τηλεφωνο :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η πρώτη θήκη (στο Indiegogo) που ενσωματώνει μετατροπέα για Audio Jack!

https://www.indiegogo.com/projects/fuze-cases-bringing-back-the-audio-jack-iphone-headphones#/

Όσοι πιστοί προσέλθετε! :D

Disclaimer: Δεν έχω σχέση με τους εμπνευστές του project. Μου άρεσε όμως η ιδέα! :)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...