Jump to content

I'm flying (away from the) Jack, I'm flying!


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 3,5mm για ποιο λόγο να καταργηθεί ?? Είναι σαν να λέμε ότι το αυτοκίνητο δεν θα κινείται με ρόδα, δηλ η ρόδα που είναι αρχαία γιατί να καταργηθεί ??

 

Δυστυχώς το MP3 στα 320kbps δεν με ικανοποιεί, παρατηρώ ότι έχει μια μικρή αλλοίωση (από Αυθεντικό CD σε MP3).

H καλύτερη ποιότητα είναι το FLAC στα 96KHz/24bit - δεν είναι επειδή έχει και υπερήχους αλλά έχει πολύ καλή λεπτομέρεια στις υψηλές συχνότητες που ακούμε δηλ 10-18KHz + ο ήχος είναι πιο real ενώ το CD μου ακούγεται κάπως ψυχρός ο ήχος δηλ κάτι σαν ψεύτικο.

Η διαφορά φαίνεται στο ότι όλα τα όργανα ακούγονται πιο καθαρά στα 96KHz.

 

Φυσικά ο αναλογικός ήχος είναι πολύ καλύτερος δηλ με τα μεγάλα μαγνητόφωνα ή βινύλια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 192
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μερικοί μην λέτε μεγάλες κουβέντες γιατί θα φτάσει η μέρα που θα κυκλοφορήσει και η sammy κινητό χωρίς Audio Jack 3,5 χιλιοστών και θα δούμε κωλοτούμπες Ολυμπιακών προδιαγραφών... Και δεν θα αργήσει απ'οσο φαίνεται αυτή η μέρα... Τις είδαμε ξανά τις πιρουέτες με την αφαίρεση sd, ir και radio οπού ξαφνικά έγιναν περιττά ή δεν χωρούσαν και μόλις επανήλθαν εν μέρη (sd) είχαμε πανηγυρισμούς. :D

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί μην λέτε μεγάλες κουβέντες γιατί θα φτάσει η μέρα που θα κυκλοφορήσει και η sammy κινητό χωρίς Audio Jack 3,5 χιλιοστών και θα δούμε κωλοτούμπες Ολυμπιακών προδιαγραφών... Και δεν θα αργήσει απ'οσο φαίνεται αυτή η μέρα... Τις είδαμε ξανά τις πιρουέτες με την αφαίρεση sd, ir και radio οπού ξαφνικά έγιναν περιττά ή δεν χωρούσαν και μόλις επανήλθαν εν μέρη (sd) είχαμε πανηγυρισμούς. :D

Δεν θέλει και πολύ...

 

Samsung: Φημολογείται ότι θα αφαιρέσει την θύρα των 3,5 mm εξαιτίας της Apple

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί μην λέτε μεγάλες κουβέντες γιατί θα φτάσει η μέρα που θα κυκλοφορήσει και η sammy κινητό χωρίς Audio Jack 3,5 χιλιοστών και θα δούμε κωλοτούμπες Ολυμπιακών προδιαγραφών... Και δεν θα αργήσει απ'οσο φαίνεται αυτή η μέρα... Τις είδαμε ξανά τις πιρουέτες με την αφαίρεση sd, ir και radio οπού ξαφνικά έγιναν περιττά ή δεν χωρούσαν και μόλις επανήλθαν εν μέρη (sd) είχαμε πανηγυρισμούς. :D

 

Αν πράγματι οι αγοραστές Samsung δεν είχαν πρόβλημα με την αφαίρεση της SD, δε θα την ξανάβαζαν οι κορεάτες. Το οτι την έβαλαν είναι σαφές δείγμα οτι το Feedback που πήραν, ήταν οτι ήταν σημαντική απώλεια. Το ίδιο θα γίνει με τη θύρα aux. Αν τη βγάλει, θα τη βγάλει για να κάνει ντόρο, καμία διαφήμιση δεν είναι κακή διαφήμιση (εκτός αν σκάνε τα κινητά σου :P) . Στο επόμενο κινητό θα είναι πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν πράγματι οι αγοραστές Samsung δεν είχαν πρόβλημα με την αφαίρεση της SD, δε θα την ξανάβαζαν οι κορεάτες. Το οτι την έβαλαν είναι σαφές δείγμα οτι το Feedback που πήραν, ήταν οτι ήταν σημαντική απώλεια. Το ίδιο θα γίνει με τη θύρα aux. Αν τη βγάλει, θα τη βγάλει για να κάνει ντόρο, καμία διαφήμιση δεν είναι κακή διαφήμιση (εκτός αν σκάνε τα κινητά σου :P) . Στο επόμενο κινητό θα είναι πίσω.

 

Εννοείται ότι στο σύνολο των καταναλωτών δεν άρεσαν αυτές οι κινήσεις, εγώ αναφέρομαι στο τι διαβάσαμε εδώ ;)

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί μην λέτε μεγάλες κουβέντες γιατί θα φτάσει η μέρα που θα κυκλοφορήσει και η sammy κινητό χωρίς Audio Jack 3,5 χιλιοστών και θα δούμε κωλοτούμπες Ολυμπιακών προδιαγραφών... Και δεν θα αργήσει απ'οσο φαίνεται αυτή η μέρα... Τις είδαμε ξανά τις πιρουέτες με την αφαίρεση sd, ir και radio οπού ξαφνικά έγιναν περιττά ή δεν χωρούσαν και μόλις επανήλθαν εν μέρη (sd) είχαμε πανηγυρισμούς. :D

Εχει ξανα ειπωθεί από πολλους, ότι αν αυτό (αλλά και άλλες ηλιθιότητες) γίνει από τη samsung επειδή απλά έγινε από την apple, θα υπάρξει πρόβλημα.

Δεν συζητάμε αυτό όμως.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξανα ειπωθεί από πολλους, ότι αν αυτό (αλλά και άλλες ηλιθιότητες) γίνει από τη samsung επειδή απλά έγινε από την apple, θα υπάρξει πρόβλημα.

Δεν συζητάμε αυτό όμως.

Πολλές φορές έχει συζητηθεί ότι θα υπάρξει πρόβλημα αλλά όταν έρχεται η μέρα της υλοποίησης το πρόβλημα εκμηδενιζεται από αρκετούς. Παραμένει πρόβλημα αλλά όχι τόσο πρόβλημα όσο ήταν στην Apple... Ξεκινάμε να το βλέπουμε πλεονέκτημα και αναδεικνυουμε τα θετικά της αλλαγής..

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές έχει συζητηθεί ότι θα υπάρξει πρόβλημα αλλά όταν έρχεται η μέρα της υλοποίησης το πρόβλημα εκμηδενιζεται από αρκετούς. Παραμένει πρόβλημα αλλά όχι τόσο πρόβλημα όσο ήταν στην Apple... Ξεκινάμε να το βλέπουμε πλεονέκτημα και αναδεικνυουμε τα θετικά της αλλαγής..

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ενα θεμα που αφορα την apple και την αφαιρεση του jack, εσυ εχεις φαει κολλημα με τις κωλοτουμπες καποιων sammy fanboys στο παρελθον.

Αυτα συμβαινουν σε ολους τους fans των εταιριων, πιστευω οτι το ξερεις.

Τουλαχιστον η sammy οταν εφαγε το κραξιμο για την sd card, την ξαναεβαλε asap. Καποιοι αλλοι "κλεινουν" τα αυτια τους στις παρατηρησεις των καταναλωτων (βλ. μπαταρια στο V20).

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα θεμα που αφορα την apple και την αφαιρεση του jack, εσυ εχεις φαει κολλημα με τις κωλοτουμπες καποιων sammy fanboys στο παρελθον.

Αυτα συμβαινουν σε ολους τους fans των εταιριων, πιστευω οτι το ξερεις.

Τουλαχιστον η sammy οταν εφαγε το κραξιμο για την sd card, την ξαναεβαλε asap. Καποιοι αλλοι "κλεινουν" τα αυτια τους στις παρατηρησεις των καταναλωτων (βλ. μπαταρια στο V20).

Εδώ κλείνουν σε σοβαρότερα... Πχ bootloop. Τεσπα εννοείται ότι η αφαίρεση του jack δεν θα εξυπηρέτησει κανέναν μέσο χρήση που απλά θέλει να βάζει τα ακουστικά και να ακούει λίγο μουσικουλα. Από εκεί και πέρα αναφέρομαι στη sammy γιατί δυστυχώς έχει κάνει πολλές φορές την πατάτα να ακολουθήσει την Apple ακόμα και στα χειρότερα και ήδη έχουν υποθει πολλά στα posts. Το iPhone 7 για μένα είναι ίσως το πιο καλό iPhone από άποψη δυνατοτήτων αλλά πάντα κάτι πρέπει να κάνει για να το χαλάσει.

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναί μόνο η apple έχει ανάγκη για κονόμα και μόνο αυτή δουλεύει τον κόσμο. Οι υπόλοιπες εταιρείες φτιάχνουν κινητά για την φουκαριάρα την μάνα τους.

 

Βρε όλοι το κέρδος έχουν στόχο. Αλλο όμως κερδίζω και άλλο αισχροκερδώ! Και σαν να μην φτάνουν όλα τα άλλα, να σου παρουσιάζω την απληστία μου ως τεχνολογική εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν και δε μου αρέσει να μιλώ με υποθέσεις :

Αν πάρω πχ για παράδειγμα τη Samsung που αποτελεί τον μεγαλύτερο κατασκευαστή Smartphones παγκοσμίως, αν θα ήθελε να προχωρησεθ σε τέτοια κίνηση θα το έκανε θεωρώ μόνο για τον ίδιο ακριβώς λόγο που το έκανε η Apple, δηλαδή το χρήμα. Βέβαια.... ειδικά στη περίπτωση της Samsung, τα πράγματα γίνονται Tricky , υπό την άποψη ότι ρε παιδιά εδώ έχουμε (πλέον) USB-C που σημαίνει ότι δεν θα έχει το ίδιο προσδοκόμενο όφελος, και δεν φαντάζομαι να κανει αυτή τη κίνηση βάζοντας ΝΕΟ port και αφαιρόντας το USB.

Οπότε, θεωρώ πως η Samsung αν το κάνει ποτέ, θα είναι όταν απλά θα είναι τόσο χαμηλή η χρήση των Wired earphones που δεν θα βλέπει λόγο ύπαρξης. Και μόνο.

Για κάποιους άλλους που το έχουν κάνει, από τη στιγμή που δεν έχω δει υλοποίηση δεν μπορώ να μιλήσω, ας απαντήσει κάποιος άλλος..

Καλά. Επειδή μάλλον θα το κάνει του χρόνου (και όχι σε 5 χρόνια ας πούμε) κράτα μικρό καλάθι.:p

Θα το κάνει, όπως το έχουν ήδη κάνει άλλοι, ΠΡΙΝ από την άπλ.

Και ρωτώ, αφού λέτε ότι ο λόγος αφαίρεσης είναι οικονομικός, λόγω της proprietary θύρας που έχει η άπλ, ΓΙΑΤΙ οι άλλοι την αφαίρεσαν και μάλιστα ΠΡΙΝ από την άπλ, αφού δεν έχουν δικές τους θύρες?

Μήπως υπάρχει κάτι άλλο πίσω από τη μόδα αφαίρεσης του τζάκ?

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βρε όλοι το κέρδος έχουν στόχο. Αλλο όμως κερδίζω και άλλο αισχροκερδώ! Και σαν να μην φτάνουν όλα τα άλλα, να σου παρουσιάζω την απληστία μου ως τεχνολογική εξέλιξη.

 

Εσας τους android users πως σας επηρρεαζει αυτη η ελλειψη θυρας την καθημερινοτητα σας; Θελω να μου αναφερετε 2,3 λογους

Μην πειτε περι προστασιας των χρηστων που θε πανε σε iphone γελανε και τα τσιμεντα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εσας τους android users πως σας επηρρεαζει αυτη η ελλειψη θυρας την καθημερινοτητα σας; Θελω να μου αναφερετε 2,3 λογους

Μην πειτε περι προστασιας των χρηστων που θε πανε σε iphone γελανε και τα τσιμεντα.

Είναι μια μόδα, που θα την ακολουθήσουν πολλοί. Έτσι θα επηρεαστούν οι περισσότεροι χρήστες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

τι :X:X:X:X:X:X:X είναι αυτές από την apple

 

 

Και συγνώμη άλλα μπορώ να βάλω τα Bt ακουστικά της nokia που έχω η οχι , άστο κατάλαβα κλειδωμένο το BT:lol:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

τι :X:X:X:X:X:X:X είναι αυτές από την apple

 

Και συγνώμη άλλα μπορώ να βάλω τα Bt ακουστικά της nokia που έχω η οχι , άστο κατάλαβα κλειδωμένο το BT:lol:

Οποιαδήποτε Bluetooth ακουστικα μπορείς να συνδέσεις. Ποιος σου τα λέει αυτά ότι δεν μπορείς?

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Κάποια πράγματα καλό είναι να μην τα "αγγιζουμε" γιατί βασίζονται σε κάποιες θεμελιώδεις αρχές,το παρωχημένο σε ηλικία δεν είναι κατ ανάγκην και αναχρονιστικό! Κάποια πράγματα δεν χρήζουν αντικατάστασης λόγω αξιοπιστίας... Τα παραδείγματα πολλά σε όλους τους κλάδους της τεχνολογίας.Ενιοτε υπάρχουν και τεχνολογικα πισωγυρισματα για διάφορους λόγους.
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που κοστίζει τόσο και αφαιρούν, αντί να προσθέτουν, είναι να απορεί κανείς... Για να μην πω κάτι χειρότερο...
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλά. Επειδή μάλλον θα το κάνει του χρόνου (και όχι σε 5 χρόνια ας πούμε) κράτα μικρό καλάθι.:p

Θα το κάνει, όπως το έχουν ήδη κάνει άλλοι, ΠΡΙΝ από την άπλ.

Και ρωτώ, αφού λέτε ότι ο λόγος αφαίρεσης είναι οικονομικός, λόγω της proprietary θύρας που έχει η άπλ, ΓΙΑΤΙ οι άλλοι την αφαίρεσαν και μάλιστα ΠΡΙΝ από την άπλ, αφού δεν έχουν δικές τους θύρες?

Μήπως υπάρχει κάτι άλλο πίσω από τη μόδα αφαίρεσης του τζάκ?

Οπως είπα, δεν μου αρέσει να μιλάω με υποθέσεις.

Αν είσαι τόσο σίγουρος για τον ένα χρόνο, ραντεβού να το συζητήσουμε τότε ;)

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλά. Επειδή μάλλον θα το κάνει του χρόνου (και όχι σε 5 χρόνια ας πούμε) κράτα μικρό καλάθι.:p

Θα το κάνει, όπως το έχουν ήδη κάνει άλλοι, ΠΡΙΝ από την άπλ.

Και ρωτώ, αφού λέτε ότι ο λόγος αφαίρεσης είναι οικονομικός, λόγω της proprietary θύρας που έχει η άπλ, ΓΙΑΤΙ οι άλλοι την αφαίρεσαν και μάλιστα ΠΡΙΝ από την άπλ, αφού δεν έχουν δικές τους θύρες?

Μήπως υπάρχει κάτι άλλο πίσω από τη μόδα αφαίρεσης του τζάκ?

 

Υπάρχει μία μικρή διαφορά, ότι η Samsung π.χ. δεν βγάζει ένα κινητό το χρόνο. Και τυχόν αλλαγές που κάνει, δεν τις κάνει σε όλα τα κινητά της γκάμας της. Κι επειδή ο κόσμος δεν αρχίζει και τελειώνει στις ναυαρχίδες, αν αύριο π.χ. ανακοινωθεί ένα S8 χωρίς θύρα minijack, εμένα προσωπικά θα με αφήσει αδιάφορο, όχι γιατί δεν θεωρώ την σειρά S αξιόλογη, αλλά απλά επειδή ξεφεύγει τιμολογιακά από αυτό που εγώ θεωρώ ως λογικό αντίτιμο για ένα smartphone. Το ξεκαθαρίζω από τώρα.

 

Παρομοίως και στο παρελθόν π.χ. αφαίρεσε το ραδιόφωνο από ορισμένα κινητά της, τα περισσότερα όμως το έχουν ακόμα. Το ίδιο και την κάρτα μνήμης, την οποία μάλιστα την επανέφερε εκεί που την είχε βγάλει.

 

Οπότε το «η τάδε εταιρεία κατάργησε την θύρα minijack» είναι πολύ σχετική δήλωση. Η Motorola π.χ. την κατάργησε; η Leeco? Ενώ για την Apple μπορούμε να το πούμε με ασφάλεια, όχι τίποτα άλλο αλλα απλά επειδή το λέει η ίδια μες τα μούτρα μας.

Link to comment
Share on other sites

εκτος θεματος ισως αλλα αντιγραφω απο αλλο σαιτ"Πιο αναλυτικά για το νέο iPhone 7, το κόστος του κάθε τμήματος της συσκευής είναι το εξής:

 

Οθόνη: 37 δολάρια

Μπαταρία: 4 δολάρια

Κάμερες: 26 δολάρια

Logic board: 74 δολάρια

Ηχεία: 11,5 δολάρια

Περίβλημα συσκευής: 22 δολάρια

Άλλα μέρη (όπως αισθητήρες): 117,5 δολάρια

 

Το σύνολο φτάνει τα περί 292 δολάρια, τιμή πολύ χαμηλότερη, βέβαια, από αυτήν της πώλησής του. Θα πρέπει βέβαια να υπολογίσει κανείς ότι στην κατασκευή περιλαμβάνονται κι άλλες διαδικασίες όπως ο σχεδιασμός και η έρευνα, το μάρκετινγκ και η παραγωγή του λογισμικού. Η απόσταση μέχρι την τιμή πώλησης, πάντως, εξακολουθεί να είναι μεγάλη."

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εκτος θεματος ισως αλλα αντιγραφω απο αλλο σαιτ"Πιο αναλυτικά για το νέο iPhone 7, το κόστος του κάθε τμήματος της συσκευής είναι το εξής:

 

Οθόνη: 37 δολάρια

Μπαταρία: 4 δολάρια

Κάμερες: 26 δολάρια

Logic board: 74 δολάρια

Ηχεία: 11,5 δολάρια

Περίβλημα συσκευής: 22 δολάρια

Άλλα μέρη (όπως αισθητήρες): 117,5 δολάρια

 

Το σύνολο φτάνει τα περί 292 δολάρια, τιμή πολύ χαμηλότερη, βέβαια, από αυτήν της πώλησής του. Θα πρέπει βέβαια να υπολογίσει κανείς ότι στην κατασκευή περιλαμβάνονται κι άλλες διαδικασίες όπως ο σχεδιασμός και η έρευνα, το μάρκετινγκ και η παραγωγή του λογισμικού. Η απόσταση μέχρι την τιμή πώλησης, πάντως, εξακολουθεί να είναι μεγάλη."

Ενω στα samsung nexus το κοστος παραγωγης ειναι μεγαλυτερο; Δεν θα πω για μαρκετινγκ ουτε για κοστος αναπτυξης ουτε τιποτα. Ρε τις καημενες τις εταιριες τοσο μας αγαπανε που μπαινουν μεσα για μας.

Link to comment
Share on other sites

Εσας τους android users πως σας επηρρεαζει αυτη η ελλειψη θυρας την καθημερινοτητα σας; Θελω να μου αναφερετε 2,3 λογους

Μην πειτε περι προστασιας των χρηστων που θε πανε σε iphone γελανε και τα τσιμεντα.

Προσωπικά σε τίποτε δε θα με επηρεάσει μια μελλοντική τέτοια κίνηση σε όλα τα android κινητά με την προυπόθεση ότι θα κυκλοφορήσουν usb-c ενσύρματα handsfree ακουστικά της τάξης των 2-3€ (μιας και για την δουλειά που τα θέλω είμαι ικανοποιημένος προσωπικά απο τον ήχο που μου δίνουν τα τωρινά 3.5mm ακουστικά αυτής της τιμής) και ανταπτοράκι αυτού του μεγέθους http://www.ebay.com/itm/Micro-USB-Male-to-USB-2-0-Female-Adapter-OTG-Converter-For-Android-Tablet-New-C-/182066356617?var=&hash=item2a64002189:m:mjDCDV134PsmwGxJ4Bwi1GA ή και πιο μαζεμένο ακόμη καλύτερα στο οποίο θα μπορώ να συνδέω ταυτόχρονα και ακουστικά (είτε τα νέα usb-c,είτε τα παλιά 3.5mm) και τον φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...