Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Το τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρετεί όλους τους κλάδους της εταιρείας και όχι μόνο το τμήμα παροχή ενέργειας.

Από το ΔΕΚ 2019 που πήγα στην ΕΛΙΝ, έχω να πω ότι είμαι ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση όχι μόνο στο θέμα που αναφέρεις αλλά και πολλά άλλα, που έχω γράψει σ' αυτό το νήμα. Θεωρώ σημαντικό το γεγονός ότι επικοινωνείς με αστικό αριθμό και όχι με 5ψήφιο και αναμονές.

Στο θέμα που σε απασχολεί, όλα τα χαρτιά τα στέλνεις με τη Γενική με χρέωσή τους (καλείς τη Γενική, τα δίνεις και δεν ασχολείσαι άλλο) και αν χρειαστούν κάτι ακόμη, πάλι με τον ίδιο τρόπο.

 

Και όλες τις εταιρείες να εξυπηρετεί δεν σημαίνει ότι η τηλεφωνήτρια μόλις ανοίγει η γραμμή θα πρέπει να λέει "ναι".. νόμιζα για κάποια στιγμή ότι κάλεσα μεσημέρι σε σπίτι κ ενόχλησα.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αυτην την στιγμη ειμαι δεη.η μονη εταιρεια που θα με ενδιαφερε ειναι η ελιν.και γιατι εχει την σιγουρια του μεγεθους που σημαινει οτι θα ειναι στο τελος μια απο τις λιγες που συνεχισουν και ανταγωνιζονται και γιατι δεν εχει αυτην την ρητρα για την ''τιμη'' ρευματος που αυξομειωνεται,συμβολαιο ημερων κ.λ.π. η εξυπηρετηση ειναι παντα ενα θεμα αλλα πιστευω θα λυθει γιατι ειναι μεγαλη εταιρεια,εκτος αν την δωσουν εξω σε τηλεφωνικο κεντρο,παιζει παντα αυτο.αλλα δεν εχω μεγαλη διαφορα ακομα σε καταναλωση για να παω.οχι ενα ποσο των 130 ευρω δεν ειναι καλο.λιγο απο εδω. λιγο απο εκει μαζευονται,τα ατιμα.

 

και θελω καποια στιγμη να φυγω απο την εταιρεια που εδινε τοσα προνομια στους υπαλληλους της και τα πληρωναμε εμεις.αλλα ,τωρα βλεπω οτι εχουν οργανωθει.ξυπνησαν.πηρα τηλεφωνο για την μανα μου και απαντησαν σε δευτερολεπτα.αλλα με χρεωση ρε συ παλι που μας τσουζει? δεν ειναι υποχρεωμενοι να εχουν ενα δωρεαν τηλεφωνο,χωρις χρεωση?

 

σε προηγουμενη σελιδα ,ειχα διαβασει κατι που με παραξενεψε.οτι οσοι πατε σε αλλες εταιρειες απο την δεη λαμβανετε 2 λογαριασμους εναν απο την δεη για τα κρατικα και εναν απο την εταιρεια ρευματος που ειστε μονο για ρευμα..ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνήστε μαζί μας τηλεφωνικά, καλώντας στο Τμήμα Τηλεφωνικής Εξυπηρέτησης Πελατών, στο 11770 για οποιοδήποτε αίτημα ή πληροφορία.

 

Για κλήσεις από κινητό και από το εξωτερικό μπορείτε να καλείτε στο +30 211 211 0770.

 

Έναν και μόνο λογαριασμό λαμβάνουμε σε όποια εταιρεία και να είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/systasi-sti-dei-gia-tis-ayximenes-hreoseis-tilefonikis-exypiretisis-pelaton-apo-ton

 

Η εταιρεία ΔΕΗ Α.Ε. παρά τις συνεχείς διαβεβαιώσεις της σχετικά με την ύπαρξη δεκαψήφιου αριθμού (211 211 0770), έως και σήμερα, δεν έχει προχωρήσει στην καθιέρωση δεκαψήφιου αριθμού τηλεφωνικής εξυπηρέτησης για κλήσεις από σταθερό αλλά και κινητό τηλέφωνο με κατάλληλη γνωστοποίηση τόσο στον ιστότοπο όσο και στους Λογαριασμούς Κατανάλωσης της εταιρείας./QUOTE]
Link to comment
Share on other sites

Είχα 2 συνδέσεις στη ΔΕΗ, η μια με συνηθισμένη ετήσια κατανάλωση και η άλλη με ελάχιστη, αφού ο χώρος δεν πολυχρησιμοποιείται.

Το ΔΕΚ 2019 άλλαξα πάροχο στην 1η (πήγα στην ΕΛΙΝ και είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι τώρα) και παραμένω στη ΔΕΗ στη 2η, αλλά με σοβαρά προβλήματα, αφού στην περιοχή του ΔΕΔΔΗΕ που ανήκει η παροχή ο εκάστοτε εργολάβος της καταμέτρησης εγκαταλείπει το έργο, με αποτέλεσμα να περνάνε και 12 μήνες και να μην γίνεται καταμέτρηση και η ΔΕΗ να βγάζει κάθε μήνα έναντι (πέρυσι έκανα φασαρία στον ΔΕΔΔΗΕ, ήρθε υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ και πήρε μετρήσεις των ρολογιών μόνο της πολυκατοικία και χρεώθηκα τη αυξημένη συνολική κατανάλωση 11 μηνών).

Επειδή ήταν οικονομικά ασύμφορο να επικοινωνώ με τον 5ψήφιο της ΔΕΗ για τα προβλήματα αυτά, βρήκα τα mails των υπεύθυνων του ΔΕΔΔΗΕ (της περιοχής) και της ΔΕΗ και επικοινωνώ, πλέον, με αυτό τον τρόπο. Αντίθετα, με την ΕΛΙΝ, η επικοινωνία είναι άμεση και πολύ αποτελεσματική.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Μεθαύριο πρέπει να κάνω νέα σύνδεση ρεύματος σε σπίτι στο οποίο μετακομίζω. Μέχρι τώρα η τρέχουσα κατανάλωσή μου (με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα) ήταν γύρω στις 1000-1250 kwh ανά τετράμηνο. Σε ποια εταιρία και με ποιο συμβόλαιο θεωρείτε ότι με συμφέρει να συνδεθώ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Μια απορία. Είμαστε σπίτι ανέκαθεν ΔΕΗ. Δεν καίμε ιδιαίτερα δεν έχουμε θέμα δεν τα πολύ ψάχνω κιόλας. Επειδή έκανα έναρξη διαδικασίας για θέρμανση φυσικού αερίου. (ακόμα περιμένω το κουτί και δεν έχω αγοράσει το λέβητα μετά θα ψαχτω για τιμές από παροχους), αξίζει κάτι συνδυαστικά πακέτα ρεύματος με αέριο που δίνουν επιπλέον έκπτωση? . Δήλ και με τα δύο σε ενιαίο πάροχο δεν θα βγει πιο φθηνά από το να πάω σε ένα οποιοδήποτε για αέριο και αφήσω το ρεύμα ΔΕΗ.

 

Κοίτα πάνω κάτω μικρές είναι οι διαφορές όσον αφορά το να αλλάξεις παροχο μόνο στο ρεύμα.

Αν όμως το συνδιασεις και με Φ. Α όπως και εγώ τότε έχεις και έκπτωση 30% σε αυτό.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Μεθαύριο πρέπει να κάνω νέα σύνδεση ρεύματος σε σπίτι στο οποίο μετακομίζω. Μέχρι τώρα η τρέχουσα κατανάλωσή μου (με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα) ήταν γύρω στις 1000-1250 kwh ανά τετράμηνο. Σε ποια εταιρία και με ποιο συμβόλαιο θεωρείτε ότι με συμφέρει να συνδεθώ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Οι εταιρείες παροχής ηλ. ενέργειας ποντάρουν πολύ στη χαμηλή τιμή ρεύματος αλλά βάζουν ένα όριο της ΟΤΣ το οποίο επηρεάζει αρκετά τον τελικό λογαριασμό. Έτσι, κατ' αρχάς, αποκλείονται οι εταιρείες που χρεώνουν ΟΤΣ, αφού είναι απρόβλεπτη η τιμή που θα πληρώσεις τελικά το ρεύμα σε κάθε λογαριασμό. Η ΔΕΗ, η ΕΛΙΝ και δεν θυμάμαι ποια άλλη, δεν χρεώνουν ΟΤΣ και απ' αυτές τις δύο η ΕΛΙΝ έχει τιμές χαμηλότερες από τη ΔΕΗ και επιπλέον: έκπτωση συνέπειας 10%, δεν απαιτεί χρονική δέσμευση, επιστρέφει την εγγύηση αν πληρώνεις με πάγια εντολή κλπ και έχει αποδειχθεί η πιο οικονομική μέχρις στιγμής.

Προσωπικά, έχω δει διαφορά στους λογαριασμούς από το ΔΕΚ 2019 που άλλαξα πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Και η elpedison δίνει την δυνατότητα σε ορισμένα προγράμματα να ενεργοποιήσεις την add-on υπηρεσία "fixed" για να έχεις σταθερή τιμή χωρίς ρήτρα Ο.Τ.Σ. https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/add-on-upiresies/upiresia-elpedison-fixed/

Το πρώτο εξάμηνο του συμβολαίου δεν επιβάλλεται ρήτρα Ο.Τ.Σ., αλλά μετά μπορείς να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία η οποία έχει κατ' ελάχιστον εξάμηνη ισχύ.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τις τιμές που δίνει η Elpedison. αλλά χρεώνει πάγιο και έχει δέσμευση ενώ η ΕΛΙΝ κανένα από τα δύο, εκτός των άλλων.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πάγιο στο Electricity Home https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/electricityhome/ και η δέσμευση για 1 ή 2 έτη έχει να κάνει με το αν πάρεις δώρο €25 ή €50 στην αρχή.

 

Το αναφέρω διότι κι εγώ ήμουν έτοιμος για ελίν, αλλά καθυστέρησα διότι έπρεπε να στείλω με φυσική αλληλογραφία πρωτότυπα υπογεγραμμένο συμβόλαιο, στράβωσα λιγάκι και τελικά επέλεξα την elpedison η οποία, παρόλο που φαίνεται λίγο πιο ακριβή, μου βγαίνει πιο οικονομικά αν συνυπολογίσω και την €πιστροφή της Eurobank.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τη χρέωση του ρεύματος 0,895/kwh, ενώ η ΕΛΙΝ τη χρεώνει 0,085 (στο νυκτερινό χρεώνει τη ίδια τιμή).

Και εσύ νομίζεις ότι είναι φτηνότερη η Elpedison και ας έχει και δέσμευση.

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάτε στις τιμές αν η τιμή είναι τελική με ΦΠΑ. Η ελιν το λέει ξεκάθαρα ότι στην τιμή δεν περιλαμβάνεται ΦΠΑ. Κάτω από τον πίνακα τιμών. Είναι ο λόγος που μένω volterra. Αν υπολογίσω ΦΠΑ, είναι πιο οικονομική, συν ότι οτσ έχει χρεώσει 2 - 3 φορές τα 2,5 χρόνια που την έχω (και μιλάμε για κόστος 1 - 2 ευρώ στο μηνιαίο λογαριασμό όταν το χρέωσε) που αν υπολογίσουμε την επιστροφή καλοπληρωτη, πάλι κερδισμένος είμαι. Συν ότι η volterra σου δίνει δυνατότητα να καταχωρείς εσύ τις ενδείξεις και έχω εκκαθαριστικό κάθε μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πάνω κάτω μικρές είναι οι διαφορές όσον αφορά το να αλλάξεις παροχο μόνο στο ρεύμα.

Αν όμως το συνδιασεις και με Φ. Α όπως και εγώ τότε έχεις και έκπτωση 30% σε αυτό.

 

to 30% υποθετω στο αεριο ε,μου ακουγεται οκ αριθμος,ετησια κανεις μια οικονομια,σε ποιον παροχο μπηκες?

Link to comment
Share on other sites

to 30% υποθετω στο αεριο ε,μου ακουγεται οκ αριθμος,ετησια κανεις μια οικονομια,σε ποιον παροχο μπηκες?

 

Ναι στο αέριο αφορά το 30% και ειδικά το χειμώνα φαίνεται αρκετά η έκπτωση.

Στο τετράμηνο του χειμώνα 15/12 έως 22/4 η συνολική έκπτωση που είχα ήταν 91 ευρώ και στο σύνολο έκαψα 400ευρω.

Το μόνο που σε χρεώνει ένα μικρό πάγιο το μήνα της τάξης των 5 ευρώ περίπου αν θυμάμαι καλά.

Στη watt&wolt έχω μπει και δεν έχω κανένα πρόβλημα έναμιση χρόνο τώρα.

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο αέριο αφορά το 30% και ειδικά το χειμώνα φαίνεται αρκετά η έκπτωση.

Στο τετράμηνο του χειμώνα 15/12 έως 22/4 η συνολική έκπτωση που είχα ήταν 91 ευρώ και στο σύνολο έκαψα 400ευρω.

Δεν ειναι τόσο απλό, συνήθως στα προγράμματα αερίου με συνδυασμό ρεύματος βάζουν σταθερή τιμή, που σημαίνει οτι κ η τιμή του αερίου να πέφτει, δεν ειναι συνδεμένη με την τιμή πετρελαίου /αερίου κτλ, κ εσύ πληρώνεις κερατιάτικα....
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τη χρέωση του ρεύματος 0,895/kwh, ενώ η ΕΛΙΝ τη χρεώνει 0,085 (στο νυκτερινό χρεώνει τη ίδια τιμή).

Και εσύ νομίζεις ότι είναι φτηνότερη η Elpedison και ας έχει και δέσμευση.

 

Η Elpedison έχει προς το παρόν 15% εκπτωση συνεπειας σε ημερήσιο και νυχτερινό ενώ η ελιν έχει 10%. Που σημαίνει ειναι οριακά φθηνότερη.

Βαζεις την υπηρεσια fixed και δεν έχεις ούτε προσαρμογές.

Δέσμευση στα απλα προγραμματα δεν έχει.

Αν εισαι πελάτης Eurobank, με το προγραμμα επιστροφη, τότε θα εισαι ακόμα περισσοτερο κερδισμένος ακομα και σε χαμηλη καταναλωση.

Υπο προϋποθεσεις, η Elpedison ειναι φθηνότερη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τόσο απλό, συνήθως στα προγράμματα αερίου με συνδυασμό ρεύματος βάζουν σταθερή τιμή, που σημαίνει οτι κ η τιμή του αερίου να πέφτει, δεν ειναι συνδεμένη με την τιμή πετρελαίου /αερίου κτλ, κ εσύ πληρώνεις κερατιάτικα....

 

Επειδή ελέγχω κάθε λογαριασμό η τιμή του κυβικου κάθε μήνα δεν είναι ποτέ ίδια.

Επίσης έχω συγκρίνει με φίλο που είναι παλιός συνδρομητής (10 χρόνια) με το φυσικό αέριο Αττικής και οι τιμές είναι ακριβώς οι ίδιες.

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Υπο προϋποθεσεις, η Elpedison ειναι φθηνότερη.

 

Επειδή η επιλογή ενός παρόχου ενέργειας δεν είναι υπόθεση που μπορεί να στηρίζεται σε "προϋποθέσεις", εγώ προτιμώ να στηρίζομαι σε πραγματικά και σταθερά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ελέγχω κάθε λογαριασμό η τιμή του κυβικου κάθε μήνα δεν είναι ποτέ ίδια.

Επίσης έχω συγκρίνει με φίλο που είναι παλιός συνδρομητής (10 χρόνια) με το φυσικό αέριο Αττικής και οι τιμές είναι ακριβώς οι ίδιες.

Οκ εξαρτάται από τον πάροχο ίσως, έχεις αέριο κ ρεύμα στην watt&wolt δηλαδή? εγώ ειμαι με δεσμευση στο gold 24 της ΔΕΗ, το οποίο το βρίσκω καλό γενικά, κ σαν καινούργιος πελάτης έχω 15% εκπτωση. Εχω ακούσει οτι η πιο φθηνή ειναι η zenith, μπορείς να συγκρίνεις με τις παρακάτω τιμες https://www.zenith.gr/fysiko-aerio/gas-home-plus/ ? η ΔΕΗ σε μένα βγαίνει λίγο πιο ακριβή από αυτά για τους αντίστοιχους μήνες μαζί κ με την έκπτωση, αλλά πέρα από την χρονική δέσμευση που έχω, εχω κ το ρεύμα εκεί κ δεν θέλω να το αλλάξω. Πιστεύω οτι γενικά η ΔΕΗ εχει αρχίσει κ αναβαθμίζεται κ θα προσφέρει καλύτερα πακέτα στο άμεσο μέλλον, ίσως κ σε συνδυασμό με το αέριο.
Link to comment
Share on other sites

ο ανταγωνισμος μονο καλο κανει παντα.

να ρωτησω: εγω που δυστυψως ειμαι ακομα δεη..εσεις που ειστε σε αλλους ,στελνετε εσεις την μετρηση του μετρητη? η' την μετραει η δεδηε? κατι τετοια διαβαζω που και που..πρεπει να ασχολουμαστε με την μετρηση αν παμε σε εναλλακτικου;? στην ελιν ας πουμε και στις αλλες μεγαλες σχετικα,ελπεντισον,πρωτεργεια κ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ εξαρτάται από τον πάροχο ίσως, έχεις αέριο κ ρεύμα στην watt&wolt δηλαδή? εγώ ειμαι με δεσμευση στο gold 24 της ΔΕΗ, το οποίο το βρίσκω καλό γενικά, κ σαν καινούργιος πελάτης έχω 15% εκπτωση. Εχω ακούσει οτι η πιο φθηνή ειναι η zenith, μπορείς να συγκρίνεις με τις παρακάτω τιμες https://www.zenith.gr/fysiko-aerio/gas-home-plus/ ? η ΔΕΗ σε μένα βγαίνει λίγο πιο ακριβή από αυτά για τους αντίστοιχους μήνες μαζί κ με την έκπτωση, αλλά πέρα από την χρονική δέσμευση που έχω, εχω κ το ρεύμα εκεί κ δεν θέλω να το αλλάξω. Πιστεύω οτι γενικά η ΔΕΗ εχει αρχίσει κ αναβαθμίζεται κ θα προσφέρει καλύτερα πακέτα στο άμεσο μέλλον, ίσως κ σε συνδυασμό με το αέριο.

 

Ναι watt & volt dual power το λέει και έχω και τα δύο.

Στο ρεύμα να σου πω την αλήθεια δεν έχω δει διαφορά με τη ΔΕΗ που ήμουν μιας και εκεί είχα κ έκπτωση συνέπειας, στο αέριο πάντως υπάρχει διαφορά μιας και οι τιμές είναι κημενομενες και υπάρχει και το 30% οπότε και μόνο για το αέριο αξίζει να έχεις και τα δυο σε μια εταιρεία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ο ανταγωνισμος μονο καλο κανει παντα.

να ρωτησω: εγω που δυστυψως ειμαι ακομα δεη..εσεις που ειστε σε αλλους ,στελνετε εσεις την μετρηση του μετρητη? η' την μετραει η δεδηε? κατι τετοια διαβαζω που και που..πρεπει να ασχολουμαστε με την μετρηση αν παμε σε εναλλακτικου;? στην ελιν ας πουμε και στις αλλες μεγαλες σχετικα,ελπεντισον,πρωτεργεια κ.λ.

 

Ναι υπάρχει επιλογή να στέλνεις εσύ τις μετρήσεις κάθε μήνα εκκαθαριστικός δηλαδή.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η επιλογή ενός παρόχου ενέργειας δεν είναι υπόθεση που μπορεί να στηρίζεται σε "προϋποθέσεις", εγώ προτιμώ να στηρίζομαι σε πραγματικά και σταθερά δεδομένα.

 

Και η ελίν υπό προϋποθέσεις είναι φθηνότερη.

Στο παράδειγμα που σου έδωσα, η ελίν εμένα μου βγαίνει ακριβότερη σε πραγματικά και σταθερά δεδομένα.

Η επιλογή ενός παρόχου θέλει πολύ ψάξιμο και έχει να κάνει με τη κατανάλωση του καθενός οπότε για μένα μπορεί να καλύπτει η ελπέντισον, για άλλον η ελίν και για κάποιον άλλο η nrg κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...