Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Τελικά μάθαμε γιατί οι λογαριασμοί του online της ΔΕΗ εκδίδονται ανά δίμηνο ενώ για το πρόγραμμα ήταν απαραίτητη προϋπόθεση να ζητήσεις την έκδοση μηνιαίου λογαριασμού;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

27 minutes ago, alfeios said:

Τελικά μάθαμε γιατί οι λογαριασμοί του online της ΔΕΗ εκδίδονται ανά δίμηνο ενώ για το πρόγραμμα ήταν απαραίτητη προϋπόθεση να ζητήσεις την έκδοση μηνιαίου λογαριασμού;

Σε δική μου επικοινωνία προηγούμενο μήνα μου είπαν ότι υπήρξε κάποιο πρόβλημα γι αυτό εκδόθηκε δίμηνο. Τώρα δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το e-bill. Απλά βάζεις τα στοιχεία της κάρτας στην κατάλληλη φόρμα.
οκ ευχαριστώ. εάν την ημέρα που είναι να πάρει τα χρήματα ή δεη από την κάρτα την χρεωστική ο λογαριασμός δεν έχει μέσα χρήματα και βάλω πχ σε 7 μέρες που θα έχω πειράζει;

Sent from my SM-A725F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά, εγώ με 8500kwh ετήσια κατανάλωση (έχω θερμοσυσσωρευτες στο σπίτι) συμφέρει να πάω στο online enter; Επισης προσφέρεται αυτό το πρόγραμμα σε τριφασικη παροχή (χρειάζεται λόγω της ύπαρξης θερμοσυσσωρευτων);

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ilka71 said:

ΣΤΟ Fb βλεπω συνεχεια διαφημισεις προγραμματων με 0,039 /kwh και λεει και χωρις ρητρα τι παιζει?

Χωρίς ρήτρα αλλά με πάγιο λογικά !!!!

ΜΟΝΟ ΔΕΗ ... άγαλμα μου σήκωσαν 3-4 φιλοι που τους είπα και άλλαξαν στο (παλιό) MyHome Online με 0,09 !!

1/3 λιγότερο τους ήρθε ο λογαριασμός σε σχεση με πριν στο κάθε "φθηνό" πάροχο των "0.06" (0.25+ πραγματικό)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilka71 said:

οκ ευχαριστώ. εάν την ημέρα που είναι να πάρει τα χρήματα ή δεη από την κάρτα την χρεωστική ο λογαριασμός δεν έχει μέσα χρήματα και βάλω πχ σε 7 μέρες που θα έχω πειράζει;

Sent from my SM-A725F using Tapatalk

Έχει αναφερθεί ότι  μπορεί να σε πετάξει από το πρόγραμμα, κάποιοι ανέφεραν ότι είναι καλό να μην πληρώνεις χειροκίνητα ούτε πριν τη λήξη του λογαριασμού. Δυστυχώς οι πληροφορίες από ΔΕΗ δεν είναι επαρκείς για σίγουρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, johnakis25 said:

Καλημέρα σας παιδιά, εγώ με 8500kwh ετήσια κατανάλωση (έχω θερμοσυσσωρευτες στο σπίτι) συμφέρει να πάω στο online enter; Επισης προσφέρεται αυτό το πρόγραμμα σε τριφασικη παροχή (χρειάζεται λόγω της ύπαρξης θερμοσυσσωρευτων);

ναι και ναι

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, alfeios said:

Τελικά μάθαμε γιατί οι λογαριασμοί του online της ΔΕΗ εκδίδονται ανά δίμηνο ενώ για το πρόγραμμα ήταν απαραίτητη προϋπόθεση να ζητήσεις την έκδοση μηνιαίου λογαριασμού;

Μήπως γιατί δεν δηλώνουμε μόνοι μας τις κιλοβατώρες. Γιατί κι εγώ στον πατέρα μου δεν μπορώ να τις δηλώνω κάθε μήνα και λογαριασμός βγαίνει το δίμηνο. Ενώ εγώ που τις δηλώνω εκδίδεται κανονικά κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, katsiletra said:

Μήπως γιατί δεν δηλώνουμε μόνοι μας τις κιλοβατώρες. Γιατί κι εγώ στον πατέρα μου δεν μπορώ να τις δηλώνω κάθε μήνα και λογαριασμός βγαίνει το δίμηνο. Ενώ εγώ που τις δηλώνω εκδίδεται κανονικά κάθε μήνα.

Εσύ πως τις δηλώνεις κάθε μήνα αφού το ebill δεν σε αφήνει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katsiletra said:

Μήπως γιατί δεν δηλώνουμε μόνοι μας τις κιλοβατώρες. Γιατί κι εγώ στον πατέρα μου δεν μπορώ να τις δηλώνω κάθε μήνα και λογαριασμός βγαίνει το δίμηνο. Ενώ εγώ που τις δηλώνω εκδίδεται κανονικά κάθε μήνα.

Και παραπάνω είπαμε ότι δηλώνουμε ανελλιπώς σε κάθε ευκαιρία που δίνει το σύστημα, και πάλι δεν έρχονται μηνιαίοι. Μικρό το κακό, αλλά άξιο αναφοράς...

Link to comment
Share on other sites

εκανα μολις αιτηση για enter ΔΕΗ απο ηρων.δεν πηγα online γιατι δεν θα ειμαι ακριβης στην παγια εντολη.θελω να μπορω να πληρωνω και λιγες μερες μετα τη ληξη του λογαριασμου.τωρα ποσες μερες παιρνει για να γινει η αλλαγη?εστειλα πληρωμενο το λογαριασμο τους 2 μετρητες φωτο που θελανε  κλπ

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ilka71 said:

Zero – WATT+VOLT (watt-volt.gr) αυτο που εχει την παγιδα?

Σε λογαριασμό ZERO στου κουμπάρου μου του μηνός Οκτωβρίου με μια απλή διαίρεση βρήκαμε οτι του χρεώσανε την kWh ... 0.32€ (!!!) την στιγμή που εγω, στο Liberty choice home της W&V με την ρήτρα η kWh μου έβγαινε 0.28€. Ασε που οταν τον μεταφέρανε στο ZERO του ανανεώσανε το συμβόλαιο και πλήρωσε ρήτρα αποχώρησης για 2 χρόνια... 

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά, εγώ με 8500kwh ετήσια κατανάλωση (έχω θερμοσυσσωρευτες στο σπίτι) συμφέρει να πάω στο online enter; Επισης προσφέρεται αυτό το πρόγραμμα σε τριφασικη παροχή (χρειάζεται λόγω της ύπαρξης θερμοσυσσωρευτων);

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


ναι και ναι
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε μου. Επίσης ποια η διαφορά Enter και online; Είδα τους αναλυτικούς τιμοκαταλογους, και δύο τρεις μικροδιαφορες, απλά ρωτάω γιατί πρώτη φορά αναλαμβάνω να κάνω τέτοια αλλαγή, μην πέσω σε καμία παγίδα που κρύβεται ανάμεσα στα δυο

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Nnoutas said:

Εσύ πως τις δηλώνεις κάθε μήνα αφού το ebill δεν σε αφήνει.

 Για δεν σε αφήνει; Εμένα κάθε μήνα έρχεται mail και δηλώνω μόνος μου συνήθως την τελευταία μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Zero – WATT+VOLT (watt-volt.gr) αυτο που εχει την παγιδα?
Οτι πληρώνεις με το κόστος της χοντρεμπορικής τιμής που είναι ΦΩΤΙΑ

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, katsiletra said:

 Για δεν σε αφήνει; Εμένα κάθε μήνα έρχεται mail και δηλώνω μόνος μου συνήθως την τελευταία μέρα. 

Σε εμένα έρχεται κάθε δίμηνο. Ενδιάμεσα εκδίδει η ΔΕΗ έναντι. Έτσι μου είπαν και τηλεφωνικώς. 

Link to comment
Share on other sites

Με χίλιες κιλοβατωρες μου ήρθε ο λογαριασμός στο online 232€ εκκαθαριστικός, μέτρηση δεδδηε. Βάζω και φωτογραφίες. Ενώ ο προηγούμενος ήταν 174 με ίδιες κιλοβατωρες. Τι παίχτηκε εδώ; 5f5efe21efa0a5507f351a4b4f464aad.jpg5ed0a8c952a2a3f24db42b463eb9b2ca.jpg374d025a219b00735dc8084707ee5517.jpg5d321c4e27af43e28f33cf5a2705da01.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk





44b889adb624705ab0eef1743725a7c9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κρατική επιδότηση είναι για 300Kwh τον μήνα,  σωστά?

Το ερώτημά μου είναι το εξής: στον εκκαθαριστικό λογαριασμό 4μηνου, η κρατική επιδότηση θα αφορά μόνο τον τρέχοντα μήνα? Ή θα δοθεί και για τους προηγούμενους 3 μήνες που λάμβανα χαμηλούς έναντι λογαριασμούς?

 

Στους 3 έναντι είχα περίπου 

Οκτωβρης 50Kwh

Νοεμβρης 50Kwh

Δεκεμβης 50Kwh

και δόθηκε η αντίστοιχη κρατική επιδότηση σε κάθε έναντι λογαριασμό. 

Ο εκκαθαριστικός τον Ιανουάριο θα ειναι για 1500Kwh (μπήκε αντλία θερμότητας).

Ποιές κιλοβατώρες θα πρέπει να επιδοτηθούν στον εκκαθαριστικό?

 

 

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα έρχεται κάθε δίμηνο. Ενδιάμεσα εκδίδει η ΔΕΗ έναντι. Έτσι μου είπαν και τηλεφωνικώς. 
Και σε εμένα το ίδιο.
Δεν μπορώ να δηλώσω kWh κάθε μήνα αλλά κάθε 2. Έναντι ενδιάμεσα και 2μηνο ο εκκαθαριστικός μου είπαν. Απλά....από ότι φαίνεται, αυτήν την φορά δεν ήρθε ο έναντι και θα έρθει κατευθείαν ο εκκαθαριστικός μόλις δηλώσω (08/02) τις kWh.

from my S10lite


iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Με χίλιες κιλοβατωρες μου ήρθε ο λογαριασμός στο online 232€ εκκαθαριστικός, μέτρηση δεδδηε. Βάζω και φωτογραφίες. Ενώ ο προηγούμενος ήταν 174 με ίδιες κιλοβατωρες. Τι παίχτηκε εδώ; 5f5efe21efa0a5507f351a4b4f464aad.jpg5ed0a8c952a2a3f24db42b463eb9b2ca.jpg374d025a219b00735dc8084707ee5517.jpg5d321c4e27af43e28f33cf5a2705da01.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk





44b889adb624705ab0eef1743725a7c9.jpg
Άλλη τιμή κwhρας ο ένας, άλλη ο άλλος.
Του ονλινε είναι πιο ακριβές
Κ βλέπω πως έχεις κ ρήτρα στο ονλινε

-----------
Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, DjTony said:

Με χίλιες κιλοβατωρες μου ήρθε ο λογαριασμός στο online 232€ εκκαθαριστικός, μέτρηση δεδδηε. Βάζω και φωτογραφίες. Ενώ ο προηγούμενος ήταν 174 με ίδιες κιλοβατωρες. Τι παίχτηκε εδώ; 5f5efe21efa0a5507f351a4b4f464aad.jpg5ed0a8c952a2a3f24db42b463eb9b2ca.jpg374d025a219b00735dc8084707ee5517.jpg5d321c4e27af43e28f33cf5a2705da01.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk





44b889adb624705ab0eef1743725a7c9.jpg

Στην προμήθεια ρεύματος χρεώνονται άλλες kwh με το προηγούμενο τιμολόγιο που είχες (μάλλον Γ1Ν).

Μήπως δεν είχες πληρώσει τον προηγούμενο λογαριασμό;

Αν τον είχες πληρώσει, τότε χρειάζονται διευκρινίσεις από τη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nnoutas said:

Σε εμένα έρχεται κάθε δίμηνο. Ενδιάμεσα εκδίδει η ΔΕΗ έναντι. Έτσι μου είπαν και τηλεφωνικώς. 

Έτσι έρχεται στον πατέρα μου που του έκανα το Online. Σε μένα στο ίδιο πρόγραμμα βγαίνει κάθε μήνα και δηλώνω μόνος μου τις κιλοβατώρες. 

Link to comment
Share on other sites



Με χίλιες κιλοβατωρες μου ήρθε ο λογαριασμός στο online 232€ εκκαθαριστικός, μέτρηση δεδδηε. Βάζω και φωτογραφίες. Ενώ ο προηγούμενος ήταν 174 με ίδιες κιλοβατωρες. Τι παίχτηκε εδώ;



Μάλλον έχεις παραθέσει λίγο μπερδεμένα τις εικόνες, ενώ δεν ξέρουμε τι γινόταν πριν την αλλαγή στο on line. Δηλαδή για την περίοδο 21/10 μέχρι 28/11 έχεις πληρώσει άλλον έναντι; Πριν την αλλαγή σου ερχόταν λογικά κάθε 2μηνο ένας έναντι και έπειτα εκκαθαριστικός. Με το on line σου έρχεται κάθε μήνα; Από ότι μπορώ να καταλάβω, ο τελευταίος είναι εκκαθαριστικός για 3 μήνες και κάτι (21/10-31/1) ενώ ο προηγούμενος ήταν έναντι για ένα μήνα (29/11-29/12). Την μέτρηση για τον έναντι την είχες δώσει εσύ;

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, coulis said:

Κ βλέπω πως έχεις κ ρήτρα στο ονλινε

δεν έχει , είναι απο Γ1

4 ώρες πριν, christos33 said:

Ο εκκαθαριστικός τον Ιανουάριο θα ειναι για 1500Kwh (μπήκε αντλία θερμότητας).

Ποιές κιλοβατώρες θα πρέπει να επιδοτηθούν στον εκκαθαριστικό?

1200

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν,Φεβ : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

11 ώρες πριν, johnakis25 said:

Επίσης ποια η διαφορά Enter και online;

το κλέβω απο άλλο site

  • Ρητρα δεν εχει κανενα απο τα 2 προγραμματα.
  • Το Εντερ δεχεται ΚΟΤ ενω το online οχι (με ερωτιματικό)
  • Το online προυποθετει παγια εντολη + Μηναιο λογαριασμο, ενω το Enter οχι.
  • Το Enter μπορει να γινει σε καταστημα επι τοπου. Εχει 100 ευρω εγγυηση, που επιστρεφονται αν ορισεις παγια εντολη +2% εκπτωση με την παγια.
  • Το online μονο ηλεκτρονικα, απο Γ1 πρακτικα+ebill ή econtract+ebill με αρκετες καθυστερησεις. Bonus 30 ευρω δωρο (δεν θελει εγγυηση)
  • Παγιο Εντερ 3ευρω/μηνα (0,18kWh/0,13kWh) --- online  1ευρω/μηνα(0,17kWh/0,13kWh)
  • Περα του 2% εχεις και το 5% εκπτωση συνεπειας στο Home Enter, που δεν εχεις στο online

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...