Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Εμένα που έχω 0.9 στη ΔΕΗ, αν θέλουν να το αλλάξουν, πόσο θα το πάνε; 0.17 χωρίς ρήτρα; Και πάλι με συμφέρει να μείνω...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

16 ώρες πριν, korakios said:

και για αρκετό καιρό ακόμη (εκτός αν τα βρούμε με Ρωσία)

θα σου απαντήσουν όπως και σε άλλους οτι σε ενημερωσαν στην ......... ιστοσελίδα τους!

το ίδιο θα απαντήσουν και μέσω ΡΑΕ

παίζει , να το αναφέρεις , δε νομίζω όμως να αλλάξει κάτι , αλλά κυνηγάς τα πάντα

τώρα είναι οριακή η διαφορά

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

  Reveal hidden contents

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

Επειδη προφανως εισαι πολυ πιο ειδικος απο εμενα....Όταν λάβω την απάντηση και σε περίπτωση που είναι αρνητική όπως προβλέπεις τι ακριβώς ζητάω από τη ραε που έχει πιθανότητες υλοποίησης?

Επιστροφή της ρήτρας για 60 ημέρες από την ειδοποίηση όπως ορίζει ο κώδικας προμήθειας ενέργειας?Και το αίτημα το ανοίγω στο MyRae?

Κάθε συμβουλή δεκτή γιατί το θέμα ενέργειας δεν το πολυκατεχω.

Και κάτι τελευταίο οι κρατικές επιδοτήσεις αφορούν την ημερήσια χρέωση?...γιατί εκεί είμαι περίπου 1200 το τετράμηνο τα τελευταία έτη και γύρω στις 300 νύχτα. 

Edited by boban3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, korakios said:

δες και προηγούμενους λογαριασμούς , πάντα έμπαινε ρήτρα

άργησες

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

για 17/11/2021- 17/12/2021 για 1087 kwh λεει επιδοτηση46,25 ευρω αρα η επιδοτηση ηταν 46,25¨1087= 0.04?

Link to comment
Share on other sites

για 17/11/2021- 17/12/2021 για 1087 kwh λεει επιδοτηση46,25 ευρω αρα η επιδοτηση ηταν 46,25¨1087= 0.04?
Η επιδότηση αν δεν κάνω λάθος είναι για τις πρώτες 300 kwh όχι για το σύνολο της κατανάλωσης.

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vfragos said:

Η επιδότηση αν δεν κάνω λάθος είναι για τις πρώτες 300 kwh όχι για το σύνολο της κατανάλωσης.

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Α αρα 46,25 δια 300 = 0.15 ?

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, boban3 said:

Επιστροφή της ρήτρας για 60 ημέρες από την ειδοποίηση όπως ορίζει ο κώδικας προμήθειας ενέργειας?Και το αίτημα το ανοίγω στο MyRae?

ναι

17 ώρες πριν, boban3 said:

Και κάτι τελευταίο οι κρατικές επιδοτήσεις αφορούν την ημερήσια χρέωση?...γιατί εκεί είμαι περίπου 1200 το τετράμηνο τα τελευταία έτη και γύρω στις 300 νύχτα. 

σύνολο μερας νύχτας 10kw ανα ημερολογιακή ημέρα

12 ώρες πριν, ilka71 said:

Α αρα 46,25 δια 300 = 0.15 ?

σπας την κατανάλωση αναλογικά για τις μερες 17/11 μέχρι τέλος του μήνα και 1/12 με 17/11 , με τις αντίστοιχες επιδοτήσεις που έγραψα πιο πάνω

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nnoutas said:

Τι γίνεται με το online της ΔΕΗ; Οι τελευταίοι λογαριασμοί (έναντι) μου ήρθαν δίμηνο αντί για κάθε μήνα. 

Έδωσες ενδείξεις στις ημερομηνίες που σε ενημερώνει το ebill;

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, makap said:

Έδωσες ενδείξεις στις ημερομηνίες που σε ενημερώνει το ebill;

Το ebill με αφήνει να δώσω ενδείξεις μόνο κάθε δίμηνο (το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά) για τους ενδιάμεσους μήνες μου είχαν πει ότι θα στέλνουν αυτοί έναντι. Δεν έστειλαν τον Ιανουάριο. Προηγουμένως δεν είχαν στείλει ούτε τον 11/2021. Έχω έναν εξοφλητικο 10/2021 και έναν έναντι 12/2021. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nnoutas said:

Το ebill με αφήνει να δώσω ενδείξεις μόνο κάθε δίμηνο (το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά) για τους ενδιάμεσους μήνες μου είχαν πει ότι θα στέλνουν αυτοί έναντι. Δεν έστειλαν τον Ιανουάριο. Προηγουμένως δεν είχαν στείλει ούτε τον 11/2021. Έχω έναν εξοφλητικο 10/2021 και έναν έναντι 12/2021. 

Όταν επέλεξες το Online, τσεκάρισες και την αποστολή μηνιαίου λογαριασμού;

Εγώ παίρνω μηνιαίους και περιμένω τοβ επόμενο που θα είναι εκκαθαριστικός με ενδείξεις από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nnoutas said:

Το ebill με αφήνει να δώσω ενδείξεις μόνο κάθε δίμηνο (το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά) για τους ενδιάμεσους μήνες μου είχαν πει ότι θα στέλνουν αυτοί έναντι. Δεν έστειλαν τον Ιανουάριο. Προηγουμένως δεν είχαν στείλει ούτε τον 11/2021. Έχω έναν εξοφλητικο 10/2021 και έναν έναντι 12/2021. 

Και σε μένα δεν εκδόθηκε τον Ιανουάριο. Μπήκα τον Οκτώβριο στη ΔΕΗ κι έχω ζητήσει μηνιαίο λογαριασμό. Απαραίτητα για το online. Εκδόθηκε ο πρώτος τον Δεκέμβριο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εδώ με online.

Πήρα 1ο λογαριασμό στις 14/12/21 με περίοδο κατανάλωσης 10/11/2021 - 08/12/2021.
Ο παραπάνω λογαριασμός έπρεπε να πληρωθεί μέχρι 25/01.

Είχα δηλώσει κανονικά τις Kwh, ήρθαν σωστά στο τιμολόγιο, αλλά στο site ακόμα και σήμερα συνεχίζει να εμφανίζεται η προηγούμενη τιμή .
Έκτοτε δεν έχει έρθει κάτι.

Όλοι οι παράμετροι είναι σωστά ρυθμισμένοι (αυτοί που απαιτούνται για το online) και το είχα επιβεβαιώσει και με 2 διαφορετικούς υπαλλήλους της εξυπηρέτησης.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makap said:

Όταν επέλεξες το Online, τσεκάρισες και την αποστολή μηνιαίου λογαριασμού;

Εγώ παίρνω μηνιαίους και περιμένω τοβ επόμενο που θα είναι εκκαθαριστικός με ενδείξεις από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Ναι κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από ότι είδα στο σάιτ της δει το online πλέον είναι χωρίς ρήτρα και με τιμή 0.17 σωστά?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Jim30 said:

Παιδιά από ότι είδα στο σάιτ της δει το online πλέον είναι χωρίς ρήτρα και με τιμή 0.17 σωστά?

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και με δέσμευση 1 χρόνου αντί 2, που ήταν.

Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω ότι αλλάζοντας από ηρων με 0.06590 η kwh αλλά με ρήτρα σε δεη enter με 0.18 μέρα/0.13 νύχτα χωρίς ρήτρα θα αυξηθεί το ποσό για το ρεύμα κατά 100 ευρώ αλλά θα γλυτώσω 285 ευρώ της ρήτρας άρα 180 ευρώ μηνιαίως θα τα γλυτώνω.
βέβαια όταν πέσουν οι τιμές θα μείνω με τα 0.18 τριπλάσιο από τα 6.5 λεπτά του ηρωνα. μπέρδεμα. όλα εξαρτώνται από το πόσους μήνες θα έχουμε την μεγάλη ρήτρα.

Sent from my SM-A725F using Tapatalk

για μετάβαση στην ΔΕΗ ζητάει τελευταίο λογαριασμό να ανεβάσω. θέλει να είναι πληρωμένος;

Sent from my SM-A725F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ilka71 said:

για μετάβαση στην ΔΕΗ ζητάει τελευταίο λογαριασμό να ανεβάσω. θέλει να είναι πληρωμένος;

Θα σου ζητήσουν και απόδειξη πληρωμής.
Μπορεί να μην το λέει στο site, αλλά θα στο ζητήσουν τηλεφωνικώς εάν δεν το επισυνάψεις.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω ότι αλλάζοντας από ηρων με 0.06590 η kwh αλλά με ρήτρα σε δεη enter με 0.18 μέρα/0.13 νύχτα χωρίς ρήτρα θα αυξηθεί το ποσό για το ρεύμα κατά 100 ευρώ αλλά θα γλυτώσω 285 ευρώ της ρήτρας άρα 180 ευρώ μηνιαίως θα τα γλυτώνω.
βέβαια όταν πέσουν οι τιμές θα μείνω με τα 0.18 τριπλάσιο από τα 6.5 λεπτά του ηρωνα. μπέρδεμα. όλα εξαρτώνται από το πόσους μήνες θα έχουμε την μεγάλη ρήτρα.

Sent from my SM-A725F using Tapatalk


για μετάβαση στην ΔΕΗ ζητάει τελευταίο λογαριασμό να ανεβάσω. θέλει να είναι πληρωμένος;

Sent from my SM-A725F using Tapatalk


Φύγε τώρα όσο προλαβαίνεις και γυρνάς ξανά σε όποιο παροχο θέλεις, η ρήτρα αποχώρησης της ΔΕΗ από τον πρώτο κιόλας μήνα είναι αστεία. Νομίζω 40€

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ilka71 said:

βέβαια όταν πέσουν οι τιμές θα μείνω με τα 0.18 τριπλάσιο από τα 6.5 λεπτά του ηρωνα. μπέρδεμα. όλα εξαρτώνται από το πόσους μήνες θα έχουμε την μεγάλη ρήτρα.

Άποψή μου... μην περιμένετε να πληρώσουμε ξανά τόσο φθηνές τιμές kWh... (εννοώ χωρίς ρήτρες) . 

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ Fb βλεπω συνεχεια διαφημισεις προγραμματων με 0,039 /kwh και λεει και χωρις ρητρα τι παιζει?
Μπορεί να πουλάνε 0.01 την kwhρα.
Την συνδρομή - πάγιο, τα είδες?
Αυτή την στιγμή αγοράζουν 0.28.

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ilka71 said:

ΣΤΟ Fb βλεπω συνεχεια διαφημισεις προγραμματων με 0,039 /kwh και λεει και χωρις ρητρα τι παιζει?

τα μισα λενε. ολα τα προγραμματα εχουν ρητρα σε αυτες τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ilka71 said:

εαν παω στο online παγια εντολη πως κανω για την χρεωστικη μου?

Μέσα από το e-bill. Απλά βάζεις τα στοιχεία της κάρτας στην κατάλληλη φόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...