Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Ναι, έχει, και με ένα τηλεφώνημα στο 2106241770 θα πάρεις περισσότερες πληροφορίες (και θα διαπιστώσεις την αμεσότητα της τηλεφωνική εξυπηρέτησης).

 

Δεν αντιλέγω για την αμεσότητα της ΕΛΙΝ γενικότερα (άλλωστε την γλυκοκοιτάζω σαν εταιρεία), αλλά στο pre-sales όλοι καλοί είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν αντιλέγω για την αμεσότητα της ΕΛΙΝ γενικότερα (άλλωστε την γλυκοκοιτάζω σαν εταιρεία), αλλά στο pre-sales όλοι καλοί είναι.

 

Έχω γράψει μερικές φορές σ' αυτό το νήμα τις )πολύ καλές) εντυπώσεις μου για την άμεση και πολύ χρήσιμη εξυπηρέτησή τους, ακόμη και σε δύσκολες καταστάσεις που είχα.

Ίσως να οφείλεται και στο γεγονός ότι έχει μικρό μερίδιο της αγοράς, δηλαδή μικρό πελατολόγιο, αλλά για τον καταναλωτή έχει μεγάλη σημασία να παίρνει (αστικό) τηλέφωνο και να του απαντάει αμέσως υπάλληλος για το θέμα του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει μερικές φορές σ' αυτό το νήμα τις )πολύ καλές) εντυπώσεις μου για την άμεση και πολύ χρήσιμη εξυπηρέτησή τους, ακόμη και σε δύσκολες καταστάσεις που είχα.

Ίσως να οφείλεται και στο γεγονός ότι έχει μικρό μερίδιο της αγοράς, δηλαδή μικρό πελατολόγιο, αλλά για τον καταναλωτή έχει μεγάλη σημασία να παίρνει (αστικό) τηλέφωνο και να του απαντάει αμέσως υπάλληλος για το θέμα του.

 

Δεν τα θυμάμαι τα μηνύματα σου σχετικά με την εξυπηρέτηση τους. Προφανώς και δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω.

Ανοίγεις κουβέντα με τα 5ψήφια και τα αστικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θυμάμαι τα μηνύματα σου σχετικά με την εξυπηρέτηση τους. Προφανώς και δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω.

Ανοίγεις κουβέντα με τα 5ψήφια και τα αστικά!!!

 

Δεν άνοιξα κουβέντα για το θέμα που αναφέρεις, αλλά έγραψα ότι επικοινωνείς με αστικό τηλέφωνο που ΔΕΝ χρεώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι εταιρείες (ρευμα - τηλέφωνο) έχουν βάση νομοθεσίας, τηλέφωνο με αστική χρέωση.

 

 

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν έχουν τηλέφωνο με αστική χρέωση, αλλά αν απαντάνε σ' αυτό.

Απλά, προσπάθησε να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με τη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν έχουν τηλέφωνο με αστική χρέωση, αλλά αν απαντάνε σ' αυτό.

Απλά, προσπάθησε να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με τη ΔΕΗ.

Σε κάνει προώθηση στο τηλ κέντρο.

 

Μεχρι κ ο τεχνικός τηλεφωνικής εταιρείας που ειχε ερθει σπίτι για να κάνει κατι ελεχγους, οταν θελησε να πάρει τις βλαβες της εταιρείας, περίμενε περίμενε κ του λεω, "δεν έχετε δικια σας γραμμή?" κ μου λεει "την δικιά μας παίρνω, αλλά ολα προωθούνται στο τηλ κεντρο που παιρνουν κ οι πελατες"

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν άνοιξα κουβέντα για το θέμα που αναφέρεις, αλλά έγραψα ότι επικοινωνείς με αστικό τηλέφωνο που ΔΕΝ χρεώνεται.

 

Κι εγώ συμμερίζομαι τον "προβληματισμό".

Link to comment
Share on other sites

Σε κάνει προώθηση στο τηλ κέντρο.

 

Μεχρι κ ο τεχνικός τηλεφωνικής εταιρείας που ειχε ερθει σπίτι για να κάνει κατι ελεχγους, οταν θελησε να πάρει τις βλαβες της εταιρείας, περίμενε περίμενε κ του λεω, "δεν έχετε δικια σας γραμμή?" κ μου λεει "την δικιά μας παίρνω, αλλά ολα προωθούνται στο τηλ κεντρο που παιρνουν κ οι πελατες"

 

Και αυτό το θεωρείς εξυπηρέτηση του πελάτη;

Εγώ όχι.

Καταλαβαίνω ότι τα μεγέθη είναι διαφορετικά σε κάθε πάροχο, αλλά το να ωραιοποιούμε καταστάσεις, που θεωρούνται απαράδεκτες στη σημερινή εποχή, με ξεπερνάει.

Χθες με κάλεσαν να απαντήσω σε ερωτηματολόγιο για τη ΔΕΗ (δυστυχώς, εξακολουθώ να εχω μια παροχή και στη ΔΕΗ) και απάντησα με βαθμολογίες που κυμαίνονται από 0-3, επειδή έχω ένα πιστωτικό λογαριασμό της ΔΕΗ από 14/8/20, σε παροχή που έχω κάνει φορητότητα στην ΕΛΙΝ και προσπαθώ (μάταια) να επικοινωνήσω μαζί τους με όλους τους δυνατούς τρόπους (email, φόρμα, προσωπικά μηνύματα κλπ), επειδή δεν θέλω να στηθώ σε κατάστημα λόγω ιού, και τους έχω προτείνει να ξανακάνουν την πίστωση στην ενεργή παροχή που έχω (σε άλλο χώρο), όπως την έχουν κάνει πριν μερικούς μήνες, και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ μέχρι σήμερα.

Αυτή είναι η εξυπηρέτηση πελατών της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γνωρίζει κάποιος που έχει την εταιρία "φυσικό αέριο" για παροχο ρεύματος πως περιγράφεται στον λογαριασμό η χρέωση ΟΤΣ??

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω όσους έχουν Electricon. Ως πελάτης τους και εγώ παρατήρησα ότι στην περίοδο κατανάλωσης μετράνε την τελευταία μέρα κατανάλωσης ώς πρώτη στην επόμενη περίοδο, δηλαδή 20 Μαρ. - 21 Ιουλ. η μία περίοδος και 21 Ιουλ. - 31 Αυγ. η επόμενη. Το έχετε παρατηρήσει; Στην ΔΕΗ δεν γινόταν αυτό. Είναι σωστό;;;!!!! Επίσης ποτέ ο λογαριασμός δεν βγαίνει στις 30 μέρες αλλά μπορεί και να τις ξεπεράσει με αποτέλεσμα οι έναντι να είναι σύνολο στις 102-104 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται λάθος καθώς η όποια μέτρηση λαμβάνεται στην διάρκεια της ημέρας και όχι τα μεσάνυχτα! Πόσες μέρες υπολογίζει για την περίοδο 21/07-31/08?

Λογικά θα πρέπει να υπολογίζει 41 ημέρες, οπότε στο έτος να υπολογίζει 365 ημέρες αν αθροίσεις τους μηνιαίους λογαριασμούς.

Αναφορικά με την έκδοση τριμηνιαίου λογαριασμού που αναφέρεις, δεν δίνεις εσύ μόνος σου μέτρηση για έκδοση μηνιαίου λογαριασμού;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις μέρες ναι 41 ημέρες αναγράφει. Ως προς το εάν δίνω εγώ τις κιλοβατώρες όχι γιατί πρώτον ο λογαριασμός δεν αναφέρει πουθενά ημερομηνία που ανοίγει το σύστημα της Δεδδηε και δεύτερον δεν έχει ει εφαρμογή η ελιν για καταχώρηση μετρήσεων
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι από συμβόλαιο σχετικά με το ΟΤΣ

 

«ΟΤΣ»

 

Είναι η Οριακή Τιμή Συστήματος, δηλαδή τιμή στην οποία εκκαθαρίζεται η

 

αγορά ηλεκτρικής ενέργειας. Είναι η τιμή στην οποία εισπράττουν όλοι όσοι

 

εγχέουν ενέργεια στο Ελληνικό Σύστημα Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας και

 

πληρώνουν όλοι όσοι ζητούν ενέργεια από αυτό. Η ΟΤΣ διαμορφώνεται από

 

τον συνδυασμό των προσφορών τιμών και ποσοτήτων που υποβάλλουν κάθε

 

μέρα οι διαθέσιμες μονάδες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, και του ωριαίου

 

φορτίου ζήτησης ηλεκτρικής ενέργειας, που διαμορφώνεται σε καθημερινή

 

βάση από τους καταναλωτές. Επιχειρώντας μια απλή περιγραφή του τρόπου

 

υπολογισμού της ΟΤΣ, σύμφωνα με τις βασικές αρχές της μικροοικονομικής

 

θεωρίας, μπορεί να αναφερθεί ότι οι μονάδες παραγωγής κατατάσσονται ανα-

 

λόγως των προσφορών τους σε αύξουσα σειρά, ξεκινώντας από την χαμηλό-

 

τερη προσφερόμενη τιμή για ορισμένη ποσότητα ενέργειας και καταλήγοντας

 

στην υψηλότερη προσφερόμενη τιμή. Στο σημείο, όπου οι προσφερόμενες

 

ποσότητες ενέργειας εξυπηρετούν το ζητούμενο φορτίο, καθορίζεται και η

 

ΟΤΣ. Στην ουσία, η ΟΤΣ συμπίπτει με την προσφορά της τελευταίας μονάδας

 

που πρέπει να λειτουργήσει για να καλυφθεί η ζήτηση. http://www.rae.gr/site/

 

categories_new/electricity/market/wholesale/price.csp

 

Η ΟΤΣ δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργει-

 

ας (http://www.enexgroup.gr) .

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι από συμβόλαιο σχετικά με το ΟΤΣ

 

http://www.rae.gr/site/

 

 

Στην ουσία είναι από τη ΡΑΕ και τη βρήκες σε συμβόλαιο.

Αλλά, είναι τόσο μπλεγμένη υπόθεση η ΟΤΣ που το καλλίτερο είναι να μην μπλέκεις μ' αυτήν, όπως δεν θέλεις να μπλέκεις με την ... πεθερά σου.

Στην περίπτωσή μας, επιλέγουμε παρόχους που ΔΕΝ χρεώνουν ΟΤΣ.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία είναι από τη ΡΑΕ και τη βρήκες σε συμβόλαιο.

 

Αλλά, είναι τόσο μπλεγμένη υπόθεση η ΟΤΣ που το καλλίτερο είναι να μην μπλέκεις μ' αυτήν, όπως δεν θέλεις να μπλέκεις με την ... πεθερά σου.

 

Στην περίπτωσή μας, επιλέγουμε παρόχους που ΔΕΝ χρεώνουν ΟΤΣ.

Ναι μέσα σε συμβόλαιο

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις μέρες ναι 41 ημέρες αναγράφει. Ως προς το εάν δίνω εγώ τις κιλοβατώρες όχι γιατί πρώτον ο λογαριασμός δεν αναφέρει πουθενά ημερομηνία που ανοίγει το σύστημα της Δεδδηε και δεύτερον δεν έχει ει εφαρμογή η ελιν για καταχώρηση μετρήσεων

 

Όταν έψαχνα για πάροχο τον Φεβρουάριο, η ελίν μου είχε δώσει την εντύπωση πως μπορείς να δίνεις ένδειξη στο τηλεφωνικό τους κέντρο και να έχεις μηνιαίο λογαριασμό.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν έψαχνα για πάροχο τον Φεβρουάριο, η ελίν μου είχε δώσει την εντύπωση πως μπορείς να δίνεις ένδειξη στο τηλεφωνικό τους κέντρο και να έχεις μηνιαίο λογαριασμό.

 

Από το ΔΕΚ 19 που είμαι στην ΕΛΙΝ είχε ξεκαθαρίσει ότι παίρνει τις ενδείξεις από τον ΔΕΔΔΗΕ και όχι από τον πελάτη.

Δηλαδή, βγάζει μηνιαίους λογαριασμούς με τις ενδείξεις που δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις μέρες ναι 41 ημέρες αναγράφει. Ως προς το εάν δίνω εγώ τις κιλοβατώρες όχι γιατί πρώτον ο λογαριασμός δεν αναφέρει πουθενά ημερομηνία που ανοίγει το σύστημα της Δεδδηε και δεύτερον δεν έχει ει εφαρμογή η ελιν για καταχώρηση μετρήσεων

 

Μπορείς να μπεις στη σελίδα της ΔΕΔΔΗΕ εδώ, να βάλεις τον αριθμό παροχής σου και έτσι θα σου δείξει πότε να μπείς να δώσεις τη μέτρηση σου.

 

Θεωρητικά (στο περίπου) είναι "2 μηνές-5 ημέρες" μετά την ημερομηνία μέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ και μένει ανοιχτό για 5-6 μέρες

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις στη σελίδα της ΔΕΔΔΗΕ εδώ, να βάλεις τον αριθμό παροχής σου και έτσι θα σου δείξει πότε να μπείς να δώσεις τη μέτρηση σου.

 

Θεωρητικά (στο περίπου) είναι "2 μηνές-5 ημέρες" μετά την ημερομηνία μέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ και μένει ανοιχτό για 5-6 μέρες

 

Μπορείς να δώσεις στον ΔΕΔΔΗΕ τις ενδείξεις και τηλεφωνικά (2111900500).

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόγραμμα της ΕΛΙΝ που βλέπω οτι λέτε οτι δεν έχει ρήτρα εννοείτε προφανώς για το fixed με τα 0.0855 ευρω/κιλοβατώρα σωστά;

Πάντως και με ρήτρα να το βάλεις στην Ελίν (το 24/7) ή σε κάποιο άλλο παρόμοιο πρόγραμμα πρέπει να είναι γύρω στο 60ευρώ η ΟΤΣ για να έρθει στα ίδια με το fixed για μια κατανάλωση 1Mwh. Εκτός κ τα έχω υπολογίσει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί κατ' επανάληψη ότι κάθε καταναλωτής έχει δικό του προφίλ διαχείρισης και κατανάλωσης της ηλεκτρικής ενέργειας.

Δεν υπάρχει γενικός κανόνας και πρόγραμμα παρόχου που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις των καταναλωτών.

Προσωπικά, στον 1 χρόνο περίπου, που είμαι στην ΕΛΙΝ, είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη μείωση που έχω στους μηνιαίους λογαριασμούς μου. Στο κλείσιμο του έτους θα κάνω απολογισμό και θα δώσω στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί κατ' επανάληψη ότι κάθε καταναλωτής έχει δικό του προφίλ διαχείρισης και κατανάλωσης της ηλεκτρικής ενέργειας.

Δεν υπάρχει γενικός κανόνας και πρόγραμμα παρόχου που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις των καταναλωτών.

Προσωπικά, στον 1 χρόνο περίπου, που είμαι στην ΕΛΙΝ, είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη μείωση που έχω στους μηνιαίους λογαριασμούς μου. Στο κλείσιμο του έτους θα κάνω απολογισμό και θα δώσω στοιχεία.

 

Ναι σαυτό έχεις απόλυτο δίκιο για αυτό στο τέλος ανέφερα κ την κατανάλωση με την οποία το υπολόγισα. Δεν σημαίνει ότι όλοι κάνουν τόσο.

Όσο για το πρόγραμμα στο fixed αναφέρεσαι σωστά; Από εξυπηρέτηση για αλλαγή από ΔΕΗ πόσο κάνουν περίπου; Βέβαια κ αυτό εν μέσω καραντίνας ίσως παίζει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή παρόχου δεν καθυστερεί, 10-15 μέρες για όλη τη διαδικασία. Το Δεκέμβρη 2019 που έκανα την αίτηση, μέσω της Γενικής Ταχυδρομικής, με δικά της έξοδα, η αλλαγή έγινε σε λιγότερο από 15 μέρες, αν θυμάμαι καλά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Για κάποιον που είναι στη ΔΕΗ πως σας φαίνεται το παρακάτω; ΔΕΗ myhome enter.5c2fcc2ed70d5690c71db3b1c8eebcd3.jpg

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...