Jump to content

myphone POLL: Έχετε κάνει root την Android συσκευή σας;


AgelosMo
 Κοινοποίηση

Έχετε κάνει root την Android συσκευή σας;  

654 members have voted

  1. 1. Έχετε κάνει root την Android συσκευή σας;

    • Ναι, την έκανα root από την πρώτη στιγμή επίτηδες
      350
    • Ναι την έκανα root για να δω πως είναι / από περιέργεια
      98
    • Όχι δεν την έχω κάνει root ποτέ αλλά το σκέφτομαι
      86
    • Όχι δεν την έχω κάνει root ποτέ και δεν πρόκειται
      113
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      7


Recommended Posts

Οι δύο πραγματικοί λόγοι που θα (ξανά)έκανα root στο κινητό μου είναι για να περνούσα το wpa_supplicant.conf με τα αποθηκευμένα passwords και να διάβαζα NTFS δίσκους/στικάκια.

 

Είχα rooted το Galaxy S3, ότι ρυθμίσεις και αν έκανα, διαφορετικές ROMs, πρασινάδες, kernels και λοιπά "καλούδια", διάρκεια μπαταρίας και ταχύτητα απόκρισης δεν άλλαξαν σε σχέση με τη μαμά ROM.

Πόσες φορές πήρα titanium backup, δεν το χρησιμοποίησα παρά 1-2 φορές και αυτό σιγά, η google επαναφέρει τις εφαρμογές μόνη της (πλέον και τις ρυθμίσεις με τα wi-fi passwords).

Το δε θέμα με το NTFS λύθηκε όταν μπήκε το NAS σπίτι (όλα δικτυακά πλέον).

 

Συμπέρασμα: ΔΕΝ ξανακάνω root (το Asus Zenfone 2 το έχω απείραχτο), μια χαρά κάνω τη δουλειά μου έτσι και στην πραγματικότητα είμαι πολύ πιο ευτυχισμένος με το κινητό μου και με περισσότερο ελεύθερο χρόνο στη διάθεσή μου.

 

Οσον αφορα το χρονο που ειπες ακομα κι καθε μερα nightlies να περνας με clean install πανω απο μισαωρο δε χανεις. Το titanium σε τετοιες περιπτωσεις βοηθαει πιο πολυ. Για ntfs δισκακια υπαρχει λυση και χωρις ροοτ.mlusb mounter

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαλέγω συσκευές που με υπηρετούν χωρίς την ανάγκη για ρουταρισμα. Κάνω ρουτ μόνο όταν χρειαστώ κάτι, που το επιβάλει. Οι διαφημίσεις δεν με έχουν ενοχλήσει πολύ μπορώ να πω, οπότε και είναι ελεγχόμενη η κατάσταση.

 

Αν παραστεί ανάγκη θα το κάνω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Root από την πρώτη στιγμή με τα οφέλη που ανέφεραν και οι παραπάνω συμφορουμίτες.

 

Έχω ξενερώσει απίστευτα με την αδυναμία εκτέλεσης εφαρμογών όπως otetv (ή όπως το λένε τέλος πάντων) και ΕΙΔΙΚΑ μετά από κάποια αναβάθμιση στο winbank της Πειραιώς που δεν παίζει (δεν αναφέρομαι στο wallet, αλλά στη βασική εφαρμογή για e-banking) ...

 

Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν στην επόμενη συσκευή θα κάνω root

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη συσκευή στην οποία είχα root access ήταν το Nexus 5. Κατά τα άλλα, όλα τα υπόλοιπα τηλέφωνα μου είναι stock. Οι διαφημίσεις είναι κάτι που δεν με ενοχλεί (ίσως και γιατί είμαι του χώρου) και έχουν λόγο που υπάρχουν. Συν τοις άλλοις, εφαρμογές τύπου Winbank mobile και OTE TV Go (πιο περιστασιακά βέβαια) μου είναι απαραίτητες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το χρονο που ειπες ακομα κι καθε μερα nightlies να περνας με clean install πανω απο μισαωρο δε χανεις. Το titanium σε τετοιες περιπτωσεις βοηθαει πιο πολυ. Για ntfs δισκακια υπαρχει λυση και χωρις ροοτ.mlusb mounter

 

Ακόμη και αυτό το μισάωρο είναι πολύτιμο φίλε μου. Έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν το S3 και έχανα χρόνο αρκετό.

Thanks για το ntfs αν και πλέον λόγω NAS κοπιάρω ή βλέπω από εκεί :)

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι ορολογίες με μπερδεύουν λιγάκι, αν έχω ξεκλειδώσει τον bootloader τότε σημαίνει ότι έχω κάνει root; Γιατί έχω περάσει ήδη custom rom στο κινητό μου, και στις οδηγίες που είχα βρει δεν έγραφαν τίποτα για rooting παρά μόνο για ξεκλείδωμα του bootloader (όπως και έκανα εφόσον πέρασα custom rom).
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

θέλω να έρθω από το sailfish-android και έχω καποιες απορίες για το root.

1)χάνω τα οτα updates?

2)κάποιος εύκολος οδηγός?

3) και γένικα αν δεν βαριεται καποιος να μου πει τα + και τα -

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αυτό το μισάωρο είναι πολύτιμο φίλε μου. Έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν το S3 και έχανα χρόνο αρκετό.

 

Και εγώ στην ίδια κατάσταση.. Με s3 και κάθε 2 μέρες άλλαζα ρομ. Αρρώστια μιλάμε :p

Για την ψυχική μου υγεία και μόνο δεν το ξανακάνω αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμή δεν έχει χρειαστεί να το κάνω σε καμία απο τις συσκευές μου.

Αν χρειαστεί στο μέλλον ίσως το κάνω αλλα για αυτά που χρειάζομαι στη παρούσα φάση το root είναι αχρείαστο.

Link to comment
Share on other sites

ναι τις κανω ολες αλλα κανα χρονο μετα απο την αγορα που θα πιεζεται λογω αναβαθμισεων παιρνω low end devices δεν εχει αντοιστοιχη το poll και δεν επελεξα τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μετά την παρέλευση της εγγύησης και της υποστήριξης σε αναβαθμίσεις από την εταιρεία. Κυρίως για Custom ROMs

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρουτάρει παλιές συσκευές, μέχρι το galaxy s2, από περιέργεια και από ανάγκη για να γίνουν τα κινητά πιο υποφερτά στη χρήση. Από τα ΝΟΤΕ και μετά δεν χρειάστηκε, κυρίως γιατί λόγω hw σηκώνουν πολλά πράγματα και δεν χρειαζόμουν προσωπικά κάποια βελτιστοποίηση. Μετά λόγω ΚΝΟΧ και λόγω του ότι κάποιες εφαρμογές (τράπεζες και κάποιες εταιρικές που χρησιμοποιώ) δεν τρέχουν σε ρουταρισμένα κινητά, ούτε καν σαν σκέψη.
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή μου, μου δίνει εξαιρετική out of the box χρήση. Δεν έχει bloatware, αλλά και αυτές τις ελάχιστες προεγκατεστημένες που έχει σου δίνει τη δυνατότητα απεγκατάστασης. Οσο για αυτές της google, υπάρχει η επιλογή της απενεργοποίησης, επομένως δεν πρόκειται να σε απασχολήσουν μετά. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει λόγος να κάνω root.
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται. Και ειναι ενας λογος που προτιμω το Android χωρις 2η σκεψη. Ελευθερια

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρουτάρει κατευθείαν την προηγούμενη συσκευή μου (ΖΤΕ V970) και μάλλον μέσα στο καλοκαίρι θα ρουτάρω και το Moto G2 που έχω τώρα.

 

Ελπίζω ότι θα ελαφρύνει το κινητό και επειδή θα μένει μόνο ένα εξάμηνο εγγύησης δεν με ενδιαφέρει και πολύ πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Και ρουτ και ρεκαβερι και ρομς... Από όλα...

Ρουτ κυρίως adaway, titanium και παλαιότερα xmode

Πλέον είναι σχεδόν αχρείαστο όμως για τις επώνυμες συσκευές.. Και ιδιαίτερα όταν τίθεται θέμα εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρουτάρει το προηγούμενο κινητό μου, ένα iNew V3. Αλλά τώρα το LG V10 που έχω δεν βλέπω κανένα σοβαρό λόγο να το κάνω.... Διαφημίσεις ναι... ε, και λοιπόν ? Τις αγνοώ.

Και προτιμώ να διαθέτω καλύτερα τον πολύτιμο και ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου από το να ασχολούμαι με το κινητό μου όλη την ώρα και με ρίσκο μάλιστα την αψεγάδιαστη (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) λειτουργία του... Χώρια το θέμα της εγγύησης... :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ρουτ δεν έχει πλάκα δεν έχει νόημα δεν έχει χάρη, αν θέλαμε περιορισμούς θα παίρναμε iphone ή wp

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Από το Note 2 και μετά δεν κάνω root, του S2 του είχα αλλάξει τα πετρέλαια..
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Το Coolpad F1 που έχω εδώ και 2 χρόνια το έκανα από την αρχή μετά τα όσα είχα διαβάσει και το κινητό έγινε "άλλο κινητό". Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

To Huawei P9 Lite που απέκτησα εδώ και λίγο καιρό δεν το έκανα και για την ώρα δεν βρίσκω κάποιον ιδιαίτερο λόγο να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αντιπροσωπεύει ιδιαίτερα κάποια από τις επιλογές. Το τρέχον κινητό δεν το έχω ρουτάρει, και δε νιώθω πλέον την ανάγκη να το κάνω. Σε παλαιότερες συσκευές χρειαζόμουν το ρουτ περισσότερο και πιο συχνά πχ για βελτίωση αυτονομίας, για σύνδεση USB μέσου αποθήκευσης κλπ.

Απ' ότι βλέπω, δεν είμαι μόνος σε αυτό το μοτίβο - μάλλον είναι δείγμα ότι και το λειτουργικό και οι συσκευές έχουν ωριμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...