Jump to content

OnePlus 3


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα κάτι ενδιαφέρον. Η εφαρμογή για το user feedback μου έφαγε 26% μπαταρία από την τελευταία φόρτιση. Όταν το messenger που είναι από τις πιο ενεργοβόρες και το χρησιμοποιώ συχνά, έφαγε 10%.

 

Επίσης η κατανάλωση του Google play services είναι στο 3%. 28c53fac00bd961a2ec08c040d86651a.jpg

Edited by ch_makis
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι ενδιαφέρον. Η εφαρμογή για το user feedback μου έφαγε 26% μπαταρία από την τελευταία φόρτιση. Όταν το messenger που είναι από τις πιο ενεργοβόρες και το χρησιμοποιώ συχνά, έφαγε 10%.

 

Επίσης η κατανάλωση του Google play services είναι στο 3%.

 

Που την βρίσκεις την εφαρμογή αυτή? Δε μπόρεσα να την βρω. Κανονικά όλοι δεν πρέπει να την έχουμε?

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι μόνο στην beta. Εμένα δεν τρώει καθόλου πάντως

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Το έλεγξα μου έφαγε 5% το οποίο θεωρώ υπερβολικά μεγάλο

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Στις beta είναι λογικό γιατί στέλνει δεδομένα στην εταιρεία για να κάνουν διορθώσεις στην ROM
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στις beta είναι λογικό γιατί στέλνει δεδομένα στην εταιρεία για να κάνουν διορθώσεις στην ROM

Το γνωρίζω. Εφόσον έχω επιλέξει να μην συμμετέχω στο user experience program, εννοώ σαν επιλογή από τις ρυθμίσεις για να δω πως θα πάει η μπαταρία, δε θα έπρεπε να έχει τόσο μεγάλη κατανάλωση.

 

Το έχω κάνει force close προς το παρόν. Βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σαν πρωτη μέρα με τις νέες ρυθμίσεις είδα διαφορά όχι στην οθόνη αλλά στην διάρκεια. Μου κράτησε με δεδομένα 1 ημέρα και 4 ώρες πράγμα αδύνατον πριν.αρα αυτό που κέρδισα είναι ότι στην αναμονή δεν έπιναν την μπαταρία

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Άρχισα να πείραματιζομαι με το εξής:να μπεις σε κάθε εφαρμογή ξεχωριστά και πας στις άδειες στα δεδομένα και κλείσεις το background data θα κάνει μεγάλη δουλειά σε άχρηστα πράγματα . Το έβαλα στα services messenger και ένα παιχνίδι.ισως είναι η λύση να κοπεί το Mobile radio active

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλεις και εσύ το VPN ε;

 

Όντως, μια και το κινητό λειτουργεί άψογα αυτή τη στιγμή δεν επείγομαι να χρησιμοποιήσω VPN. Απλά περιμένω την ΟΤΑ έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, μια και το κινητό λειτουργεί άψογα αυτή τη στιγμή δεν επείγομαι να χρησιμοποιήσω VPN. Απλά περιμένω την ΟΤΑ έκδοση.

Το VPN δεν κάνει τίποτα άλλο από το να σου δίνει μία ip σε διαφορετική γεωγραφική περιοχή, ώστε να αναγνωριστεί η συσκευή από τους servers της OnePlus.

 

Η αναμονή δεν προσφέρει κάτι από άποψη ποιότητας της ρομ. Την ίδια παίρνουμε όλοι.

 

Δεν ξέρω για πιο λόγο επικρατεί αυτός ο φόβος γύρο από την παραπάνω διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Το VPN δεν κάνει τίποτα άλλο από το να σου δίνει μία ip σε διαφορετική γεωγραφική περιοχή, ώστε να αναγνωριστεί η συσκευή από τους servers της OnePlus.

 

Η αναμονή δεν προσφέρει κάτι από άποψη ποιότητας της ρομ. Την ίδια παίρνουμε όλοι.

 

Δεν ξέρω για πιο λόγο επικρατεί αυτός ο φόβος γύρο από την παραπάνω διαδικασία.

Κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι έτσι προστατεύουν τα δεδομένα της συσκευής τους ( εδώ γελάμε :) :) )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το VPN δεν κάνει τίποτα άλλο από το να σου δίνει μία ip σε διαφορετική γεωγραφική περιοχή, ώστε να αναγνωριστεί η συσκευή από τους servers της OnePlus.

 

Η αναμονή δεν προσφέρει κάτι από άποψη ποιότητας της ρομ. Την ίδια παίρνουμε όλοι.

 

Δεν ξέρω για πιο λόγο επικρατεί αυτός ο φόβος γύρο από την παραπάνω διαδικασία.

 

Διαβάζω σε φόρουμ αρκετούς χρήστες που αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα, τα οποία εγώ απλά δεν έχω. Φαντάζομαι μέρος αυτών μπορεί να προκύπτουν από χρήστες που κάνουν root στη σύσκευή τους, χωρίς να γνωρίζουν ακριβώς τι κάνουν. Αναφορικά με το VPN, αναρωτιέμαι αν αναγνωρίζοντας η OnePlus IP του Καναδά για παράδειγμα, έχει κάποια settings ελαφρά διαφοροποιημένα αναφορικά με τοπικά προτόκολλα επικοινωνιών, τα οποία πιθανώς να δημιουργούν προβλήματα. Από την άλλη, μπορεί αυτό που λέω να είναι μια τεράστια μπούρδα.

Σε κάθε περίπτωση, αγόρασα το 1+3 την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας του πέρυσι το καλοκαίρι, όλα τα updates που έχω κατεβάσω είναι ΟΤΑ και, με εξαίρεση κάποια θέματα με τη συνεργασία bluetooth-αυτοκινήτου κάποια στιγμή στο παρελθόν, δεν έχω ποτέ προβλήματα, σε αυτά που εγώ χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω σε φόρουμ αρκετούς χρήστες που αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα, τα οποία εγώ απλά δεν έχω. Φαντάζομαι μέρος αυτών μπορεί να προκύπτουν από χρήστες που κάνουν root στη σύσκευή τους, χωρίς να γνωρίζουν ακριβώς τι κάνουν. Αναφορικά με το VPN, αναρωτιέμαι αν αναγνωρίζοντας η OnePlus IP του Καναδά για παράδειγμα, έχει κάποια settings ελαφρά διαφοροποιημένα αναφορικά με τοπικά προτόκολλα επικοινωνιών, τα οποία πιθανώς να δημιουργούν προβλήματα. Από την άλλη, μπορεί αυτό που λέω να είναι μια τεράστια μπούρδα.

Σε κάθε περίπτωση, αγόρασα το 1+3 την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας του πέρυσι το καλοκαίρι, όλα τα updates που έχω κατεβάσω είναι ΟΤΑ και, με εξαίρεση κάποια θέματα με τη συνεργασία bluetooth-αυτοκινήτου κάποια στιγμή στο παρελθόν, δεν έχω ποτέ προβλήματα, σε αυτά που εγώ χρησιμοποιώ.

 

Αν χρειαστείς να κάνεις χειροκίνητα αναβάθμιση η γενικά να κατεβάσεις την rom βρίσκεις ένα zip για όλες τις χώρες.

Οπότε δεν υπάρχει διαφοροποίηση

Απλά στέλνει τα Ota από χώρα σε χώρα για να μην πέσουν οι servers ή ακόμα και να προλάβει τυχόν προβλήματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με local update μπορεί κάποιος να γυρίσει σε στοκ 7.0 από 7.1.1 beta με full wipe;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.androidauthority.com/oneplus-users-frustrated-broken-promises-763301/

 

Να λέμε και τα άσχημα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.androidauthority.com/oneplus-users-frustrated-broken-promises-763301/

 

Να λέμε και τα άσχημα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

 

Ισχύει απλα πάντοτε στο αντροιντ όσοι ειναι υποψιασμένοι ξέρουν ότι η υποστήριξη ειναι περιορισμένης διαρκείας. Όχι ότι μου αρέσει αλλα καλώς ή κακώς έτσι ειναι και γιαυτο άλλωστε υπάρχει και η ανεπίσημη υποστήριξη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς υπάρχει μεγάλη ανεπίσημη υποστήριξη για τις συσκευές της OnePlus στο xda

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω. Εγώ έχω εντυπωσιαστεί από την επίσημη υποστήριξη και μόνη αυτή πλέον προτιμώ. Αν δε κάτσει 1.5+ χρόνο θα έχει μόνο άκυρο και Χ. Το κέρδος μου εμένα είναι ότι έχω σε εξαιρετική τιμή after sale and R&D . Αλλιώς αν είναι 1 χρόνο παίρνω σαμμυ που δίνει τα ίδια και είναι συνήθως ποιοτικότερη συσκευή.

 

Μέχρι τώρα πάντως κλαίω από τη ποιότητα και τη προσφορά της εταιρείας.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει κι εγώ μερικές από τις ρυθμίσεις που συζητήθηκαν στο θέμα του 3Τ, αλλά δυστυχώς δεν είδα διαφορά (μην πω πως έγινε και χειρότερο :wacko:)

Ενω συνήθως έφτανα να τελειώνει η μέρα με ~50% μπαταρία (τα έχω πάντα όλα ανοιχτά, data, WiFi, Bluetooth), εδώ και λίγες μέρες τελειώνω τη μέρα με ~30%.

 

Δε λέω, έχω χρησιμοποιήσει αρκετά τη συσκευή αυτές τις μέρες, αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογείται αυτή η κατανάλωση... Θα δω πως θα πάει και τις επόμενες μέρες, αν και δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει κι εγώ μερικές από τις ρυθμίσεις που συζητήθηκαν στο θέμα του 3Τ, αλλά δυστυχώς δεν είδα διαφορά (μην πω πως έγινε και χειρότερο :wacko:)

Ενω συνήθως έφτανα να τελειώνει η μέρα με ~50% μπαταρία (τα έχω πάντα όλα ανοιχτά, data, WiFi, Bluetooth), εδώ και λίγες μέρες τελειώνω τη μέρα με ~30%.

 

Δε λέω, έχω χρησιμοποιήσει αρκετά τη συσκευή αυτές τις μέρες, αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογείται αυτή η κατανάλωση... Θα δω πως θα πάει και τις επόμενες μέρες, αν και δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο.

Δεν ταιριάζουν όλες οι ρυθμίσεις σε όλες τις χρήσεις. Αυτό που προσπαθούμε να κανουμε θέλει μέρες για να σταθεροποιηθεί κάπως.

 

Μπες εάν θέλεις στο θέμα για την κατανάλωση και γράψε δυο λόγια.

 

Τι έκανες εσύ.. ή αν προτείνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομορφη παρεα σας...ειμαι πολυ κοντα στο να αποκτήσω ενα oneplus 3 a3000 ξεκλείδωτο και θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι ιδιαίτεροτητες εχει το συγκεκριμένο μοντελο και αν παιρνει ota αναβαθμισεις. Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Ξεκλειδωτο δεν θα παίρνει ΟΤΑ θα πρέπει να κλειδώσει πάλι ο bootloader,η μία και μοναδική διαφορά που έχει με το Α3003 είναι η έλλειψη της μπάντας 800

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...