Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι. Τα έχει τα αρχεία το ζιπ που σου έστειλα. Εκεί θα δεις πως. Δοκίμασε πρώτα να περάσεις χειροκίνητα τα αρχεία από TWRP στην σωστή θέση και μετά βλέπεις τι κάνεις. Αν δεν κάτσει το πέρασμα και πριν το qfil κάνε φουλ Wipe και internal μήπως παίξει. Αλλιώς πας για φλασάρισμα qfil . μόλις ξεζιπαρεις το ζιπ θα βρεις στο φάκελο qfil το αρχείο Fingerprint. mbn θα το ξεζιπαρεις κι αυτό και αυτά είναι τα αρχεία που θα τα πας στο firmware στο TWRP.

]

 

cris για να flasaro το zip σου πρέπει με το flashone 1.9?

δεν μπορεί να ξεζιπαρι το zip sou

τωρα μου λεει please don't contain blank space tool path

και στο zip που μου έδωσες δεν έχει φακέλους έχει μόνο αρχια

 

 

Start to unzip file C:/Users max2 (x820 and x910).zip to folder unbrick max2 (x820 and x910) ...

εδώ έχει σταματήσει

Edited by vaggos1989
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μίξη από έναν Ινδό στο youtube και από σένα Cris και τα κατάφερα με τους drivers και την twrp. Τώρα νομίζω πως το δύσκολο κομμάτι έφυγε και λογικά αύριο θα περάσω την 20 gr

Ευχαριστώ Cris για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Τα έχει τα αρχεία το ζιπ που σου έστειλα. Εκεί θα δεις πως. Δοκίμασε πρώτα να περάσεις χειροκίνητα τα αρχεία από TWRP στην σωστή θέση και μετά βλέπεις τι κάνεις. Αν δεν κάτσει το πέρασμα και πριν το qfil κάνε φουλ Wipe και internal μήπως παίξει. Αλλιώς πας για φλασάρισμα qfil . μόλις ξεζιπαρεις το ζιπ θα βρεις στο φάκελο qfil το αρχείο Fingerprint. mbn θα το ξεζιπαρεις κι αυτό και αυτά είναι τα αρχεία που θα τα πας στο firmware στο TWRP.

]

 

cris για να flasaro το zip σου πρέπει με το flashone 1.9?

δεν μπορεί να ξεζιπαρι το zip sou

τωρα μου λεει please don't contain blank space tool path

και στο zip που μου έδωσες δεν έχει φακέλους έχει μόνο αρχια

 

SOS cris sry άλλα επιγομε δεν έχω κιν να κανω τιν δουλια μου τι κάνω λάθος

 

Start to unzip file C:/Users max2 (x820 and x910).zip to folder unbrick max2 (x820 and x910) ...

εδώ έχει σταματήσει

Link to comment
Share on other sites

cris για να flasaro το zip σου πρέπει με το flashone 1.9?

δεν μπορεί να ξεζιπαρι το zip sou

τωρα μου λεει please don't contain blank space tool path

και στο zip που μου έδωσες δεν έχει φακέλους έχει μόνο αρχια

 

Όπως ανάφερα και προηγουμένως εγώ τρέχω την ινδική 19S και δεν είμαι root. Πέρασα με fastboot TWRP recovery και δεν το άφησα να διαγράψει το εργοστασιακό στην εκκίνηση. Όταν πήγα στο mount υπήρχαν επιλογές για System, Firmware, Cache κ.τ. λ. Έκανα mount το Firmware και μετά επέστρεψα πίσω και επέλεξα file manager (εαν θυμάμαι καλα την ονομασία). Τώρα θα μπορείς βλέπεις το partition Firmware στο οποίο υπάρχουν τα 6 αρχεία του από το finger64.mbn (όταν αποσυμπιέσεις). Το qfil με το flashone τα χρησιμοποιήσουμε για να επαναφέρουμε το κινητό σε εργοστασιακή μορφή. Εσύ τώρα κάνε backup τα 6 αρχεία του finger64.mbn και μετά κάνε αντικατάσταση με αυτά που υπάρχουν στο finger64.mbn όταν κάνεις αποσυμπίεση. Επίσης στο partition Firmware υπάρχει και το fingerpr.mtn το οποίο ανέβασε προηγούμενα ο CrisBal. Κάνε backup το δικό σου και μετά κάνε αντικαταστήσει με αυτό του CrisBal. Ενημέρωσε σε μας για το αποτέλεσμα. Θα δοκιμάσω και εγώ αύριο το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Cris για την άμεση απάντηση,είναι μία σημαντική αρχη να βλέπουμε αυτό που θα προσπαθήσουμε να κάνουμε εστί και στα ισπανικά!
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανάφερα και προηγουμένως εγώ τρέχω την ινδική 19S και δεν είμαι root. Πέρασα με fastboot TWRP recovery και δεν το άφησα να διαγράψει το εργοστασιακό στην εκκίνηση. Όταν πήγα στο mount υπήρχαν επιλογές για System, Firmware, Cache κ.τ. λ. Έκανα mount το Firmware και μετά επέστρεψα πίσω και επέλεξα file manager (εαν θυμάμαι καλα την ονομασία). Τώρα θα μπορείς βλέπεις το partition Firmware στο οποίο υπάρχουν τα 6 αρχεία του από το finger64.mbn (όταν αποσυμπιέσεις). Το qfil με το flashone τα χρησιμοποιήσουμε για να επαναφέρουμε το κινητό σε εργοστασιακή μορφή. Εσύ τώρα κάνε backup τα 6 αρχεία του finger64.mbn και μετά κάνε αντικατάσταση με αυτά που υπάρχουν στο finger64.mbn όταν κάνεις αποσυμπίεση. Επίσης στο partition Firmware υπάρχει και το fingerpr.mtn το οποίο ανέβασε προηγούμενα ο CrisBal. Κάνε backup το δικό σου και μετά κάνε αντικαταστήσει με αυτό του CrisBal. Ενημέρωσε σε μας για το αποτέλεσμα. Θα δοκιμάσω και εγώ αύριο το πρωί.

 

φίλε μου δεν έχεις καταλάβει έχω κάνει βλακεία και πρέπει να κάνω gfil άπλα δεν ξέρω πως

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν έχεις καταλάβει έχω κάνει βλακεία και πρέπει να κάνω gfil άπλα δεν ξέρω πως

 

Κατάλαβα ότι δεν ξεκινάει μετά την αντικατάσταση των αρχείων. Εάν βάλεις τα αρχεία όπως είπε ο CrisBal και εγώ, το πρόβλημα παραμένει;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ότι δεν ξεκινάει μετά την αντικατάσταση των αρχείων. Εάν βάλεις τα αρχεία όπως είπε ο CrisBal και εγώ, το πρόβλημα παραμένει;

 

ναι πέρασα το αρχιο με twrd αυτό που ειχε στο unbrick zip άλλα παλιά το ίδιο

 

πρέπει να flasharo την εργοστασιακή άλλα δεν ξερό πως

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το fingerprint.mtd μεσα στο fakelo firmware/image αλλα κολάσει στο logo eui

 

SOS ξανά πέρασα τιμ 19s άλλα πάλι κολλάει στο eui !!!

 

Γιατί στο firmware/image και όχι στο firmware; Σε recovery μπαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να αλλαζουμε Roms σαν τα πουκαμισα! Βαζουμε μια σταθερη Rom και μενουμε σε αυτην, ειδικα ο αρχαριος χρηστης!

 

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά φίλε μου και εξηγω

Δεν έχω καταφέρει ακόμα να αλλάξω ρομ.

Έχω την ρομ 5.8.015S(Stable) όπως ήρθε τον Σεπτέμβριο, και για μένα είναι βάσανο που είναι μισο μεταφρασμενη.

Θεωρώ πως αν έχουμε οπτικό οδηγό θα είναι ποιο εύκολο μετά την πρώτη φορά να ξανά τολμήσουμε να τιμήσουμε τα διαμάντια του Cris.

Link to comment
Share on other sites

ναι την κάνω και όταν πατήσω flash μου βγάζει αυτό

please don't contain blank space tool path

Δεν το δοκίμασα για να ξέρω, μήπως όμως το ενοχλούν τα κενά εαν υπάρχουν στο path σου. Φτιάξε ενα φάκελο X820 στο C: και βάλε ολα τα αρχεία που χρειάζεσαι εκεί. Το flahone τρέξε το σαν administrator.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκίμασα για να ξέρω, μήπως όμως το ενοχλούν τα κενά εαν υπάρχουν στο path σου. Φτιάξε ενα φάκελο X820 στο C: και βάλε ολα τα αρχεία που χρειάζεσαι εκεί. Το flahone τρέξε το σαν administrator.

 

τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά άλλα τπτ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το πρώτο post ενημερώθηκε με τις δύο νέες rom του CrisBal. Οι κάτοχοι της συσκευής φαντάζομαι ότι γνωρίζετε ήδη πόσο τυχεροί είστε... ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο post ενημερώθηκε με τις δύο νέες rom του CrisBal. Οι κάτοχοι της συσκευής φαντάζομαι ότι γνωρίζετε ήδη πόσο τυχεροί είστε... ;)

 

ένα οδηγώ για unbrick δεν υπαρχει εγώ έχω κύλιση σε ένα σιμιο δεν έχω κινητο να κάνω την δουλειά μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκίμασα για να ξέρω, μήπως όμως το ενοχλούν τα κενά εαν υπάρχουν στο path σου. Φτιάξε ενα φάκελο X820 στο C: και βάλε ολα τα αρχεία που χρειάζεσαι εκεί. Το flahone τρέξε το σαν administrator.

 

Ειχα παρομοιο προβλημα με τον Vaggo, μονο που εμενα δεν εβγαζε το σφαλμα "please don't contain blank space tool path" εμπαινε κανονικα το Zip παταγα Flash και κολλουσε στο 0% επι 10 λεπτα+ καθως εκανε decompressing και το εκλεισα.

 

Εσυ ακολουθησες της οδηγιες για το φτιαξιμο του Fingerprint και δουλεψε σου εφτιαξε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ή καλημερα στην παρεα! Συντομα κατοχος και εγω του Le Max 2 (χθες το αγορασα οποτε αναμενω). Πρωην κατοχος xiaomi mi4 και μελος του xiaomi-miui.gr. Διαβαζοντας αρκετα ποστ εδω και βλεποντας μια προσφορα σε εναν ιστοτοπο στα 190€ λεω ας το παρω μιας και το Mi4 μου το εχω 2 χρονια και εχω και κιτρινη σκια απο υπερθερμανση. Για να μην περναω μια μια τις ρομ μπορει καποιος να βοηθησει..?? Στην miui πως συμπεριφερεται το κινητο?? ειναι πιο γρηγορη η Miui απο τις 19s / 20GRs του Crisbal? Ευχαριστω εκ των προτερων!

~ LeEco Le Max 2 X820~

#5.9.023s_CrisBalGreece_Stable_ROM#

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρομοιο προβλημα με τον Vaggo, μονο που εμενα δεν εβγαζε το σφαλμα "please don't contain blank space tool path" εμπαινε κανονικα το Zip παταγα Flash και κολλουσε στο 0% επι 10 λεπτα+ καθως εκανε decompressing και το εκλεισα.

 

Εσυ ακολουθησες της οδηγιες για το φτιαξιμο του Fingerprint και δουλεψε σου εφτιαξε?

 

προσπαθώ να flasharo to unbrick zip άλλα μου βγάζει σινεχια qfil flash fail

Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία full unbrick για κινητά που δεν μπαίνουν σε fastboot mode για το Lemax2 (x820/x822)

 

1η Μέθοδος με το "FlashOne1.7" για Lemax2 :

 

1, Kατεβάσετε τα εργαλεία, για το Lemax2 (x820/χ822) πακέτο qfil + οδηγός εργαλείο + flashtool:

Εδώ είναι όλα τα αρχεία Qfil Unbrick

https://mega.nz/#F!xAlwjJoK!ytBMDmRcQ0OWCeSy2hHwNA

Κάνουμε λήψη τα αρχεία και τα βάζουμε και τα δύο χύμα στο C:/ drive.,

Αποσυμπιέστε χύμα στο c:\. το FlashOne .

 

2. Ανοίξτε τον "Οδηγό" στο φάκελο, εγκαταστήστε το πρόγραμμα οδήγησης Qualcomm drivers.

http://www.114shouji.com/data/attachment/forum/201610/21/204044it31ouo13ro1co2h.jpg

 

 

3. Ανοίξτε το "FlashOne1.9" φάκελο, κάντε διπλό κλικ ως διαχειριστές στο "main.exe", για να ανοίξτε το εργαλείο επαναφοράς /καθαρισμου.

http://www.114shouji.com/data/attachment/forum/201610/21/204043qkizuilx2l9utbxk.jpg

 

 

4, Με σβηστό το τηλέφωνο το συνδέουμε στο PC .Πατήστε το πλήκτρο: ένταση του ήχου volume+ και volume - και κουμπί τροφοδοσίας, μέχρι να μπει σε λειτουργία Qualcomm και να το δούμε στην διαχείριση συσκευών στη θύρα COM x ως Qualcomm 9008.

 

 

 

5, Στο εργαλείο επαναφοράς Flash One 1.9 κάντε κλικ στην πρώτη καρτέλα flash dead phone και μετά στο "browse/εύρεση ρομ" για το πακέτο επαναφοράς qfil.zip και επιλέγουμε το ζιπ Lemax2 Qfil που κατεβάσαμε χωρίς να το αποσυμπιέσουμε.

 

 

 

6, Στη συνέχεια τικάρετε κάντε κλικ στο κουμπί "κόκκινος κύκλος/Start ".

http://www.114shouji.com/data/attachment/forum/201610/21/204042mcj484h4yydnkikw.jpg

 

 

7,Τελική αναμονή για την ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Αφού τελειώσει, πατάμε αρκετή ώρα το power button και περιμένουμε να ξεκινήσει στο σύστημα. Εκεί θα πάμε στις ρυθμίσεις στην καρτέλα factory reset and restore. Θα μπούμε μέσα και θα πατήσουμε στο πλήκτρο format SD card ώστε να διαβάσει σωστά τον εσωτερικό χώρο (GB).

 

8. Αφού τελειώσει, και επανεκκινήσει στο σύστημα ελέγχουμε ότι βλέπει σωστά τα GB του εσωτερικού χώρου και πάμε σε fastboot τσέκαρουμε και τον bootloader και βάζουμε TWRP (καλύτερα στην αρχή παλιά έκδοση 3.0.2) και περνάμε όποια rom θελουμε. .

 

Αν έχουμε πρόβλημα με fullBrick και δεν δούλεψαν τα πάνω αρχεία (δύσκολο) κοιτάμε και αυτό που έχει οδηγίες

Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες εδώ >> http://www.androidbrick.com/leeco-letv-x820-max-2-qdloader-9008-unbrick-twrpguide/

 

Παρακάτω θα δούμε πως περνάμε fastboot rom κάτι το οποίο μπορεί να γίνει και εντολές fastboot βέβαια

 

2η Μέθοδος soft brick με fastboot εντολές για Lemax2 :

 

Enable USB Debugging under Developer Options

1. Put the phone in fastboot >>Power+Vol down at the same time untill you see fastboot message on Screen

 

2. fastboot devices > ENTER > PC Detect your Device > a Quality cable USB-Typ-C needed !

 

3. fastboot formate user data > Enter ( in this stage you delete All your Data and OS)if you dont want, you musst do it in stock recovery, after Completting the Installation>>>

 

4. extract and encrypt

 

5. Put the extracted file in your ADB folder

 

6. Cut All the files from "image" and paste in "tools"

 

7. open tools folder > shift + Right Click > then open on CMD here

 

8. fastboot flash boot boot.img > Enter

 

9. fastboot flash system system.img

 

9.now wait untill flashing completted

 

10.fastboot reboot > Enter

 

11. if you did,t clean the cash in fastboot, power off the device, go in recovery > Pressing Power+Vol Up at same time , after vibrating loos the power then vol up after 2-3 sec. now you landed in recovery, choose cash,date cleaning, and the restart

 

12. Αφού τελειώσει, βάζουμε TWRP και περνάμε όποια rom θελουμε. Τσέκαρουμε και τον bootloader πρώτα.

 

Βλέπουμε το παρκάτω βίντεο για βοήθεια με τις εντολές fastboot - adb σε recovery flashing command

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αρχεία adb >> https://mega.nz/#!VIM3SIoJ!D6KNeypzcGccU8_eVmFlbdXJdrTCo3y7hm0r7PaCtvw

Fastboot leeco Lemax X822 rom 16s >> https://mega.nz/#F!rpAwXYAB!vOu5puU2lcYm4-GGfn3GBA

Fastboot leeco Lemax X822 rom 18s >> https://mega.nz/#F!i8h0gBbI!RTLICNdYbTJUWawUKyounQ

Fastboot leeco Lemax X820 (Ιταλού) rom 20s >> https://www.androidfilehost.com/?fid=385035244224412741

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ή καλημερα στην παρεα! Συντομα κατοχος και εγω του Le Max 2 (χθες το αγορασα οποτε αναμενω). Πρωην κατοχος xiaomi mi4 και μελος του xiaomi-miui.gr. Διαβαζοντας αρκετα ποστ εδω και βλεποντας μια προσφορα σε εναν ιστοτοπο στα 190€ λεω ας το παρω μιας και το Mi4 μου το εχω 2 χρονια και εχω και κιτρινη σκια απο υπερθερμανση. Για να μην περναω μια μια τις ρομ μπορει καποιος να βοηθησει..?? Στην miui πως συμπεριφερεται το κινητο?? ειναι πιο γρηγορη η Miui απο τις 19s / 20GRs του Crisbal? Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Είτε είναι 19s, είτε είναι 20GRs, είτε είναι miui, είτε china, είτε indian, το κινητό είναι γρή-γο-ρο. Σε όλες τις rom το Antutu βγάζει score από 127.000 μέχρι 147.000, αλλά δεν κάνει απολύτως καμία διαφορά στην πράξη και στην χρήση. Το θέμα είναι η οπτική και η μπαταρία. Σαν επιδόσεις το κινητό είναι πολύ παραπάνω για ότι και να του βάλεις με οποιαδήποτε rom.

Link to comment
Share on other sites

Eιχε κανεις αναλλογο προβλημα στην χειροκινητη αναζητηση δυκτιου κινητης, με MIUI8_6.12.3 CrisBal και Miui8_max2_6.12.29? σε μενα βγαζei προβλημα και μου βγαζει μηνυμα να πατησω οκ η ακυρο και οτι σταματησε το android. Στο αυτοματο φυσικα δεν εχω θεμα Edited by nick1967
Link to comment
Share on other sites

Κατόπην παράκλησης των συμφορουμιτών, έφτιαξα ένα ζιπ που επαναφέρει στην 566D Light τις στοκ εφαρμογές των:

Ημερολόγιο

Φωτογραφίες

Σημειωματάριο

Τα Ρολόι, Μουσική ΔΕΝ επανέρχονται γιατί είναι συνδεδεμένα με όλες τις εφαρμογές LetvAccount. ;) Αν τα θέλετε 566D...

Κατεβάζετε, μπαίνετε TWRP και φλασάρετε όπως κάθε ζιπ. Δεν θα κάνετε wipe ούτε τίποτα άλλο, θα τα κάνει όλα μόνο του και θα ξεκκινήσει μόνο του στο σύστημα.:)

MEGA link>> https://mega.nz/#!4FshnQ5D!bGX1_DGm32QwzOVzYTWbI771shCST55keNQhmSnxA4Y

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...