Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άκυρο πάλι σταματισε να δουλεύη

 

Όποτε βρεις χρόνο κοίτα αυτό που σου είπα αν έμεινε το αρχείο mdt που πέρασες ή αν επαναφέρθηκε το αρχικό.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Όποτε βρεις χρόνο κοίτα αυτό που σου είπα αν έμεινε το αρχείο mdt που πέρασες ή αν επαναφέρθηκε το αρχικό.

 

το mdt το έσβησα εγώ απο twrd πριν καν καταφέρω να bootaro

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε απάντηση από Γερμανία για το Fingerprint.

To Fingerprint.mbn to κάνουμε extract με 7zip. Τα αρχεία που βρίσκουμε τα πάμε μέσω TWRP ή root explorer στο device/persist/data/Fingerprint και κάνουμε επικόλληση και αντικατάσταση των υπαρχόντων με δικαιώματα σωστά read /write. Έκανα αντιγραφή τα δικά μου που δουλεύει ο sensor και τα ανέβασα στο MEGA https://mega.nz/#!ZddkCT5L!L-Y1pUr8_qyrynd6K_zJkuBjhwa4rkv-qzQYbBZ3AO8

ή πάρτε το mbn αρχείο και κάντε το αποσυμπίεση όπως μας είπε ο φίλος από Γερμανία. ;)

 

καλησπέρα.

εχω περάσει την 566D του CrisBal αλλα μετά απο βαθμονόμηση δακτ. αποτυπωμάτων δεν μπορώ να ξανασετάρω αποτύπωμα. Μου βγάζει συνέχεια το 4ψηφιο κωδικο κλείδωμα.

 

Εχω κατεβάσει τα αρχεία αλλά δεν βρίσκω πουθενά το δevice/persist/data/Fingerprint

 

Βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος να μου πει αν τα λεω σωστα! Μολις παραλαβω τσεκαρω bootloader,περναω TWRP και μετα οποια ROM επιθυμω?

~ LeEco Le Max 2 X820~

#5.9.023s_CrisBalGreece_Stable_ROM#

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος να μου πει αν τα λεω σωστα! Μολις παραλαβω τσεκαρω bootloader,περναω TWRP και μετα οποια ROM επιθυμω?

 

Ναι πιθανοτατα ο bootloader να ειναι ηδη ξεκλειδωτος, δωσε μεγαλη βαση στην εγκατασταση της Rom για να μην κανεις καποιο λαθος και κολλησει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιθανοτατα ο bootloader να ειναι ηδη ξεκλειδωτος, δωσε μεγαλη βαση στην εγκατασταση της Rom για να μην κανεις καποιο λαθος και κολλησει το κινητο.

Εχω περασει αρκετες φορες οποτε θα ειναι απλη η διαδικασια πιστευω.. ειμαι κατοχος Mi4 και εχω πειραματιστει αρκετα και με προηγουμενα κινητα. Αν κολλησω καπου θα ζητησω φυσικα την πολυτιμη βοηθεια σας.

~ LeEco Le Max 2 X820~

#5.9.023s_CrisBalGreece_Stable_ROM#

Link to comment
Share on other sites

το mdt το έσβησα εγώ απο twrd πριν καν καταφέρω να bootaro

Καλημέρα...άρα για να σου δουλεύει έστω και με κολήματα το fingerprint σημαίνει ότι το είχες βάλει σε λάθος φάκελο...:p

Δεν πειράζει....αφού έχεις κινητό πάλι...;)

καλησπέρα.

εχω περάσει την 566D του CrisBal αλλα μετά απο βαθμονόμηση δακτ. αποτυπωμάτων δεν μπορώ να ξανασετάρω αποτύπωμα. Μου βγάζει συνέχεια το 4ψηφιο κωδικο κλείδωμα.

Εχω κατεβάσει τα αρχεία αλλά δεν βρίσκω πουθενά το δevice/persist/data/Fingerprint

Βοήθεια?

Καλημέρα. Έκανες βαθμονόμηση.Οκ...είχες βάλει κωδικό? Αν ναι γι αυτό...Βάζεις τον κωδικό επάνω στην καρτέλα αποτυπωμάτων 2 φορές όπως το ζητάει, μετά ανοιγει η καρτέλα που του λες απενεργοποίηση μετά πας στην καρτέλα αποτύπωμα1 μπαίνεις και βγαζει την καρτέλα που λέει διαγραφή. Του λες ναι και σβήνει.Γενικά πάντα μας ρωτάει σε κάθε αλλαγή να βάλουμε τον κωδικό. Διέγραψέ τα όλα και βάλε καινούργιο αποτύπωμα με την σειρά¨Κωδικός-Αποτύπωμα..;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...άρα για να σου δουλεύει έστω και με κολήματα το fingerprint σημαίνει ότι το είχες βάλει σε λάθος φάκελο...:p

Δεν πειράζει....αφού έχεις κινητό πάλι...;)

 

Καλημέρα. Έκανες βαθμονόμηση.Οκ...είχες βάλει κωδικό? Αν ναι γι αυτό...Βάζεις τον κωδικό επάνω στην καρτέλα αποτυπωμάτων 2 φορές όπως το ζητάει, μετά ανοιγει η καρτέλα που του λες απενεργοποίηση μετά πας στην καρτέλα αποτύπωμα1 μπαίνεις και βγαζει την καρτέλα που λέει διαγραφή. Του λες ναι και σβήνει.Γενικά πάντα μας ρωτάει σε κάθε αλλαγή να βάλουμε τον κωδικό. Διέγραψέ τα όλα και βάλε καινούργιο αποτύπωμα με την σειρά¨Κωδικός-Αποτύπωμα..;)

 

CrisBal καλημερα. Κάνω απερνεργοποίηση του κλειδώματος οθόνη (δείχνει swipe μετά). Μπαίνοντας στο Ξεκλείδωμα με δάχτυλο μετά ξαναβγαίνει η οθόνη Κλειδωμα οθόνης με τις 4 επιλογές (Μοτίβο, 4ψηφιο, 6ψηφιο & κωδικος προσβασης) και δεν βγάζει καμια επιλογή για σετάρισμα δαχτ. αποτυπωματος.

Τι κάνω λάθος?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ChriBal, δοκίμασα να περάσω σήμερα το αρχείο fingerpr.mdt που ανέβασες, με TWPR (δεν το άφησα να κάνει overwrite το εργοστασιακό recovery). Τώρα έχω το ίδιο πρόβλημα με τον vaggos1989. Κάνει συνεχώς restart. Το πρόβλημα δεν είναι το αρχείο fingerpr.mdt που αλλάξαμε αλλά κάτι κάνει με το partition data το TWPR και δεν είναι πλέον encrypted, γιατι τώρα όταν μπαίνω στο TWPR δεν μου ζητά password και επίσης κάνει mount το data. Edited by kekkos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η gearbest για να δω αν θα διορθωθεί το θέμα με το δακτυλικό αποτύπωμα μου λέει να κάνω factory reset. Αν κάνω μπορεί να λυθεί? Και έχω περάσει την twrp, θα πρέπει να επαναλάβω τη διαδικασία με τους drivers και την twrp??
Link to comment
Share on other sites

ChriBal, δοκίμασα να περάσω σήμερα το αρχείο fingerpr.mdt που ανέβασες, με TWPR (δεν το άφησα να κάνει overwrite το εργοστασιακό recovery). Τώρα έχω το ίδιο πρόβλημα με τον vaggos1989. Κάνει συνεχώς restart. Το πρόβλημα δεν είναι το αρχείο fingerpr.mdt που αλλάξαμε αλλά κάτι κάνει με το partition data το TWPR και δεν είναι πλέον encrypted, γιατι τώρα όταν μπαίνω στο TWPR δεν μου ζητά password και επίσης κάνει mount το data.

Πρέπει να είσαι root κανονικά με δικαιώματα shell....Βάλε πίσω το παλιό που κράτησες backup και δοκίμασε πάλι. Ποια ρομ είχες και έχει encryption? Την 19s Indian?

Καλημέρα. Η gearbest για να δω αν θα διορθωθεί το θέμα με το δακτυλικό αποτύπωμα μου λέει να κάνω factory reset. Αν κάνω μπορεί να λυθεί? Και έχω περάσει την twrp, θα πρέπει να επαναλάβω τη διαδικασία με τους drivers και την twrp??

Όχι δεν διορθώνεται αλλά εσύ κάντο με video με την μαμα ρομ να τους το στείλεις για να το αποδείξεις ότι δεν διορθώθηκε..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι root κανονικά με δικαιώματα shell....Βάλε πίσω το παλιό που κράτησες backup και δοκίμασε πάλι. Ποια ρομ είχες και έχει encryption? Την 19s Indian?

 

Αυτή έχω. Τι encryption έχει που πλέον τα βλέπω όλα χωρίς βασικά να κάνω κάτι; Μπορώ από command να το κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή έχω. Τι encryption έχει που πλέον τα βλέπω όλα χωρίς βασικά να κάνω κάτι; Μπορώ από command να το κάνω κάτι;

Μπουτάρει κανονικά τώρα?Αν ναι άστην όπως είναι...Υπάρχει το encryption και θα το καταλάβεις όταν θα βάλεις άλλη rom και θα κάνει κόλπα....Θα χρειαστείς full wipe με πρώτο το wipe data και μετά τα υπόλοιπα.;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Μπουτάρει κανονικά τώρα?Αν ναι άστην όπως είναι...Υπάρχει το encryption και θα το καταλάβεις όταν θα βάλεις άλλη rom και θα κάνει κόλπα....Θα χρειαστείς full wipe με πρώτο το wipe data και μετά τα υπόλοιπα.;)

Έβαλα πίσω το backup και τώρα όλα μια χαρά. Ίσως πρέπει να περάσουμε τα αρχεία με άλλο τρόπο. Επανέρχομαι για το θέμα του encryption. Όταν έβαλα πίσω το backup αρχείο το TWPR έγραψε πως έκανε decrypt με το default password και δεν έβγαλε πρόβλημα. Επίσης το data partition ήταν mounted και προσβάσιμο. Πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πίσω το backup και τώρα όλα μια χαρά. Ίσως πρέπει να περάσουμε τα αρχεία με άλλο τρόπο. Επανέρχομαι για το θέμα του encryption. Όταν έβαλα πίσω το backup αρχείο το TWPR έγραψε πως έκανε decrypt με το default password και δεν έβγαλε πρόβλημα. Επίσης το data partition ήταν mounted και προσβάσιμο. Πως γίνεται;

Γενικότερα στα ηλεκτρονικά και πόσο περισσότερο στα software γίνονται πολλά κουλά κατα καιρούς!!:lol::lol:

Ρώτα και τον @vago1989 να σου πει πόσα κουλά είδε!:lol::lol::wacko::wacko:

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα στα ηλεκτρονικά και πόσο περισσότερο στα software γίνονται πολλά κουλά κατα καιρούς!!:lol::lol:

Ρώτα και τον @vago1989 να σου πει πόσα κουλά είδε!:lol::lol::wacko::wacko:

Άστα δεν ξανά πειράζω τπτ καλλίτερα να μιν δουλεύη το fingerprint παρά να μην δουλεύη το κινητό

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άστα δεν ξανά πειράζω τπτ καλλίτερα να μιν δουλεύη το fingerprint παρά να μην δουλεύη το κινητό

Λογικά αν είσαι root & full shellinux δικαιώματα και με partition ΧΩΡΙΣ encryption και μπούν σωστά ΟΛΑ τα αρχεία από το ξεζιπαρισμένο fingrprint64.mbn απο το Qfil zip θα παίξει. Τουλάχιστον αυτό ισχυρίζονται οι Ρώσσοι στο PDA ότι έτσι έπαιξε... Ή αν βάλεις την αρχική fastboot rom 16s που είχε το τηλέφωνο...;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι root κανονικά με δικαιώματα shell....Βάλε πίσω το παλιό που κράτησες backup και δοκίμασε πάλι. Ποια ρομ είχες και έχει encryption? Την 19s Indian?

 

Όχι δεν διορθώνεται αλλά εσύ κάντο με video με την μαμα ρομ να τους το στείλεις για να το αποδείξεις ότι δεν διορθώθηκε..

Αν κάνω factory reset, θα πρέπει να ξαναπερασω μετά drivers και twrp?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω εδώ το 4GB/32GB στα 190€ και έχω τις εξής απορίες:

  • δεν αναφέρει την 3G/2100 που νομίζω ότι έχει η Vodafone που είμαι συνδρομητής. Είναι όντως έτσι ή ξεχάσανε να το γράψουν;
  • το μόνο διαθέσιμο χρώμα είναι Rose gold. Θα το χαρακτηρίζατε αυτό "γυναικείο" χρώμα ή δεν είναι τόσο ροζ όσο στη φωτογραφία;
  • το κινητό δεν παίρνει TF κάρτα, ούτε ως εναλλακτική της δεύτερης SIM, σωστά;

 

ΥΓ Αν έχετε άλλη πρόταση για κατάστημα αγοράς, ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω factory reset, θα πρέπει να ξαναπερασω μετά drivers και twrp?

 

Όχι βέβαια.....Δεν έχει καμία σχέση το factory reset με τους drivers στο pc και το recovery. Απλά θα χάσεις τις εφαρμογές & ρυθμίσεις που έχεις κάνει.;)

Βλέπωτο 4GB/32GB στα 190€ και έχω τις εξής απορίες:


  • [1]δεν αναφέρει την 3G/2100 που νομίζω ότι έχει η Vodafone που είμαι συνδρομητής. Είναι όντως έτσι ή ξεχάσανε να το γράψουν;
    [2]το μόνο διαθέσιμο χρώμα είναι Rose gold. Θα το χαρακτηρίζατε αυτό "γυναικείο" χρώμα ή δεν είναι τόσο ροζ όσο στη φωτογραφία;
    [3]το κινητό δεν παίρνει TF κάρτα, ούτε ως εναλλακτική της δεύτερης SIM, σωστά;

4 Αν έχετε άλλη πρόταση για κατάστημα αγοράς, ευπρόσδεκτη.

1. Δες εδώ>> http://www.gsmarena.com/leeco_le_max_2-8051.php

2. Έχουν ξεπουλήσει όλα τα άλλα γι αυτό!! :lol::lol:

3. Όχι δεν παίρνει κάρτα sd οπότε κανόνισε να σε φτάνουν τα 32GB.

4. Kοίτα από AliExpress που είναι τα φθηνότερα με ότι συνεπάγεται αυτό...:happy:

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω εδώ το 4GB/32GB στα 190€ και έχω τις εξής απορίες:

  • δεν αναφέρει την 3G/2100 που νομίζω ότι έχει η Vodafone που είμαι συνδρομητής. Είναι όντως έτσι ή ξεχάσανε να το γράψουν;
  • το μόνο διαθέσιμο χρώμα είναι Rose gold. Θα το χαρακτηρίζατε αυτό "γυναικείο" χρώμα ή δεν είναι τόσο ροζ όσο στη φωτογραφία;
  • το κινητό δεν παίρνει TF κάρτα, ούτε ως εναλλακτική της δεύτερης SIM, σωστά;

 

ΥΓ Αν έχετε άλλη πρόταση για κατάστημα αγοράς, ευπρόσδεκτη.

 

1. Και εγώ vodafone έχω και όλη την ώρα έχω 4g

2. Και εγώ είχα τους ίδιους ενδοιασμούς και τώρα που το πήρα θα έλεγα πως φαίνεται πιο πολύ χρυσό παρά ροζ. Στον ήλιο ροζίζει λίγο ελαφρά, αλλά και πάλι είναι διακριτικό. Εγώ θα έλεγα πως μου αρέσει πολύ το χρώμα τώρα που το απέκτησα.

3. Δεν παίρνει, είναι μείων αυτό, για αυτό θα σου πρότεινα να κοιτούσες την 6/64 έκδοση, εκτός και αν δεν θες να το φουλάρεις τόσο με ταινίες, βίντεο κλπ και σου κάνει η 4/32

Πάντως 2 μέρες το έχω, του πήρα και μια ωραία θήκη, και σου δίνει την αίσθηση ότι έχεις κινητό των 500-600 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Cris υπάρχει περίπτωση στο επόμενο miui release να έχεις μέσα και το fingerprint fix?

Ρωτάω για να μη μπλέξω τώρα με fastboot και μπρικάρω κατα λάθος τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...