Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση χωρίς κανένα πρόβλημα, μια ερώτηση μόνο το nfs γιατί ξεκινάει πάντα μετά από ενεργοποίηση της συσκευής; Υπάρχει τρόπος να παραμείνει σβηστό;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μετα την αναβαθμιση μενει ανοιχτο αλλα θα πας ρυθμισεις να το κλεισης απο εκει. Επισης θα χαθει ο ηχος κλησης και μυνηματων και βαιμπερ που εχετε βαλει απλα θα κανετε τον κόπο να τα ξαναβαλετε. Κανενα αρχειο η εφαρμογη δεν χανεται και ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ χρειαζεται μηδενισμο εργοστασιακων.

Αυτα για τα ελληνικα 2καρτα απειραχτα κινητα.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άρα τι κάνουμε;Wipe cache μόνο;Με τους κωδικούς google κλπ;Τους σβήνουμε πριν την εκκαθάριση ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ελπίζω να λυθεί το θέμα με το αποτύπωμα, κάνοντας factory reset.

 

Το αποτύπωμα σε εμένα που έκανα την αναβάθμιση από πάνω και είμαι τώρα τρεις μέρες χωρίς factory reset παίζει μια χαρά.

 

Το μόνο θέμα που έχω είναι με το NFC που ανοίγει και χρειάζεται να το κλείνω. Προς το παρόν στο δικό μου κινητό όλα παίζουν μια χαρά και δεν σκέφτομαι το factory reset. Ίσως το κάνω κάποια άλλη στιγμή αν αρχίσουν τα κολλήματα και τέτοια. Επί τι ευκαιρίας πριν το factory reset πρέπει να βγάλω το λογαριασμό της Google ή όχι. Κάπου είχα διαβάσει πως αν δε το κάνεις μπορεί να έχεις πρόβλημα με το Play Store?

Link to comment
Share on other sites

Το αποτύπωμα σε εμένα που έκανα την αναβάθμιση από πάνω και είμαι τώρα τρεις μέρες χωρίς factory reset παίζει μια χαρά.

 

Το μόνο θέμα που έχω είναι με το NFC που ανοίγει και χρειάζεται να το κλείνω. Προς το παρόν στο δικό μου κινητό όλα παίζουν μια χαρά και δεν σκέφτομαι το factory reset. Ίσως το κάνω κάποια άλλη στιγμή αν αρχίσουν τα κολλήματα και τέτοια. Επί τι ευκαιρίας πριν το factory reset πρέπει να βγάλω το λογαριασμό της Google ή όχι. Κάπου είχα διαβάσει πως αν δε το κάνεις μπορεί να έχεις πρόβλημα με το Play Store?

 

Ανοιγει στα καλα καθουμενα το nfc?:worry:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη μέρα που πήρα το P9, μέχρι τώρα -γύρω στους 9 μήνες- δεν έχω κάνει ούτε μία φορά hard reset και το τηλέφωνο πάει μια χαρά. Δεν έχει χρειαστεί. Δεν έχω δει ποτέ ούτε πτώση ταχύτητας ούτε τίποτα. Όλες οι αναβαθμίσεις είναι με download, καμία ΟΤΑ.

 

Μόνο 2 θέματα είχα με την 7.

Το ένα με το ΒΤ, το οποίο για κάποιο λόγο χάνει κατά καιρούς το ποια εφαρμογή είναι default για μουσική και μου ανοίγει το soundcloud αντί του music, και το δεύτερο με το NFC που άνοιγε πάντα μετά από reboot.

 

Και τα δύο λύθηκαν με wipe cache.

 

Με το BT είχα σβήσει την cache παλαιότερα μόνο του BT, τώρα στην 7 δεν το βρήκα πουθενά, αλλά με wipe cache partition στρώσαν όλα.

 

By the way, όσες μα όσες αναβαθμίσεις έχω κάνει στο τηλέφωνο, όλες ήταν προς το καλύτερο. Ούτε μία δεν είπα "Πω ρε, τι βλακεία έκαναν και σέρνεται/whatever"...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση της Nougat παρατήρησε η κόρη την μπαταρία να τελειώνει πιο γρήγορα. Οι απόψεις σας????

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ - ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΟ UPDATE ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥ L21

 

Δεν σβήνω τη διαδικασία γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμη στους κατόχους του L31

Ενώ φαίνεται να εγκαταστάθηκε μια λειτουργική ρομ, ανακάλυψα ότι δεν είναι πλήρης 100%, μάλλον είναι beta.

Όσοι έχουν το L31 και θέλουν να βάλουν Nougat να κατεβάσουν την έκδοση με τα 1,99gb μέγεθος και όχι με τα 1,2.

Ενημερωτικά για όποιον έχει βάλει με οποιοδήποτε τρόπο το ελλειπές nougat update με το 1,2gb, μπορεί εύκολα να γυρίσει σε marshmallow, αλλά να μην κάνει factory reset γιατί θα έχει bootloop.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πώς να κάνετε ota update σε nougat & emui 5 εύκολα και γρήγορα μέσω της εφαρμογής Firmware Finder :

 

1. Ανοίγετε το firmware finder*, πάτε ρυθμίσεις και ενεργοποιείτε την επιλογή installation via system update. Ενεργοποιώντας

την επιλογή θα κατέβει γρήγορα ένα μικρό addon και πατάτε install. Μετά την εγκατάσταση του addon επιλέγετε ξανά installation via system update.

 

2. Πηγαίνετε στη firmware list και επιλέγετε το VNS-L21C432B370 - OTA - 700MB (για όσους έχουν το L21 μοντέλο) και πατάτε στο send firmware to updater. (Όσοι έχετε C900 πρέπει πριν πατήσετε για τη λήψη firmware λίστας να πάτε στις 3 τελίτσες πάνω δεξία και να κάνετε αλλαγή μοντέλου σε VNS-L21C432 για να σας το εμφανίσει).

 

3. Όπως σας προτείνει και το πρόγραμμα, πάτε ρυθμίσεις, wifi, πατάτε παρατεταμένα πάνω στο wifi που είστε συνδεδεμένοι, τροποποίηση δικτύου, εμφάνιση σύνθετων επιλογών και στο διακομιστή μεσολάβησης βάζετε μη αυτόματα. Όνομα κεντρικού υπολογιστή διακομιστή μεσολάβησης βάζετε localhost και θύρα βάζετε 8080. Πατάτε σύνδεση.

 

4. Πάτε ρυθμίσεις, ενημέρωση λογισμικού και κάνετε έλεγχο για νέες εκδόσεις. Θα σας εμφανίσει ότι υπάρχει νέα ενημέρωση ota περίπου 1,24gb και πατάτε γρήγορη εγκατάσταση.

 

5. Πάμε τώρα να βγάλουμε τον proxy που βάλαμε στο βήμα 3. Ρυθμίσεις, wifi, παρατεταμένο πάτημα στο wifi που είμαστε συνδεδεμένοι, τροποποίηση δικτύου, εμφάνιση σύνθετων επιλογών, σβήνετε το localhost και το 8080 και διακομιστής μεσολάβησης βάζετε κανένας και πατάτε σύνδεση. Είμαστε έτοιμοι και ξεκινάει το ota κατέβασμα.

 

* Την εφαρμογή firmware finder την κατεβάζετε εδώ

Για l31 ποιο version κατεβάζω;

Link to comment
Share on other sites

Το θεματάκι με το αποτύπωμα λύθηκε μετά το factory reset. Όλα καλά πλέον.

Επίσης όχι μόνο δεν παρατήρησα πτώση στην απόδοση της μπαταρίας, αλλά το ακριβώς αντίθετο: Η διαχείριση της μπαταρίας είναι πολύ καλύτερη, πολύ αισθητή προς το καλύτερο η διαφορά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε μου θα απαντήσω το ΣΚ για το πόσο απαράδεκτο είναι το Service της Huawei (Smartphones) στην Ελλάδα. Εν συντομία, μετά από ΟΤΑ (ένα από τα πρώτα) το τηλέφωνο έπεσε σε boot lock, το έβγαλαν εκτός εγγύησης με κατεστραμμένη πλακέτα και κόστος επισκευής 242€ (αν θυμάμαι καλά).

Το έφτιαξα μόνος μου , με τέσσερις ώρες ψάξιμο και δοκιμές. Πραγματικά θα ήθελα να μάθω αν έκαναν τον κόπο να το βάλουν σε υπολογιστή ή αν απλά πάτησαν το πλήκτρο Power.

Απλά γελοίοι.

Θα επανέλθω, θέλω πρώτα να τους στείλω μια επιστολή (και στην κίνα βέβαια για να ξέρουν με ποιους συνεργάζονται εδώ στο Ελλάδα)

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε με το αποτυπωμα μια χαρα δουλευει μετα την βαναβαθμιση ποτέ εργοστασισκο μηδενισμο.

 

Δηλαδή εμείς που κάναμε τι πάθαμε?ίσα ίσα πάει καλύτερα. Υποχρεωτικά κάνεις εργοστασιακές ρυθμίσεις δουλεύει πολύ καλύτερα .

: Αναρωτιέμαι ποιος σας τα μαθαίνει αυτά

Link to comment
Share on other sites

Την Chase του ΒΤ πώς την έσβησες ;Γιατί ψάχνω και δεν μπορούσα να την βρώ!!!

 

Στο 7 δεν την βρήκα, στο 6 κάπου υπάρχει στις εφαρμογές συστήματος το ΒΤ...

 

Υποχρεωτικά κάνεις εργοστασιακές ρυθμίσεις δουλεύει πολύ καλύτερα .

: Αναρωτιέμαι ποιος σας τα μαθαίνει αυτά

 

Μην είσαι απόλυτος. Αν ήταν υποχρεωτικό, θα στο έκανε με την αναβάθμιση η Huawei... Πιθανότατα, κάτι παραπάνω ξέρουν...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μεσω FF ειδα οτι εχει αλλες δυο αναβαθμισεις σε Β382/Β383. Ξερετε αν υπαρχουν αλλαγες και αν αξιζει να γινει η αναβαθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μεσω FF ειδα οτι εχει αλλες δυο αναβαθμισεις σε Β382/Β383. Ξερετε αν υπαρχουν αλλαγες και αν αξιζει να γινει η αναβαθμιση?

 

σιγουρα καινουρια ενημερωση ασφαλειας και ισως να διορθωνει το nfc που αναβει μονο του μετα απο επαννεκινηση

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα καινουρια ενημερωση ασφαλειας και ισως να διορθωνει το nfc που αναβει μονο του μετα απο επαννεκινηση

Αυτό άνοιγε και στην mm.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά έτσι ήταν και πριν την αναβάθμιση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά η παρακάτω ερώτηση...Εάν μπορώ να βάλω το δακτυλικό αποτύπωμα πχ σε κάποια εφαρμογή,χωρίς αυτό να μην μπορεί να την ανοίξει κάποιος και αν ναι ποια είναι η διαδικασία; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.μετα την αναβάθμιση αντιμετωπίζω προβληματα στι ειδοποιησεις στο twitter και viber.Εχω κανει παραβλεψη βιλτιστοποιησεων και στις δυο εφαρμογες.Οπως και οι ενημερωσεις εφαρμογων απο play store,ενω τις εχω ρυθμίσει να γινονται αυτοματα,δεν γινονται.μετα την αναβαθμιση εκανα soft reset και το εστεισα απο την αρχη.Εχει κανεις καμιά συμβουλη;Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά το reset δεν πείραξα τίποτε και οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά, τόσο από Yahoo! mail όσο και από viber και messenger.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

................................

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά η παρακάτω ερώτηση...Εάν μπορώ να βάλω το δακτυλικό αποτύπωμα πχ σε κάποια εφαρμογή,χωρίς αυτό να μην μπορεί να την ανοίξει κάποιος και αν ναι ποια είναι η διαδικασία; Ευχαριστώ

 

Διαχειρηση συσκευης>κλειδωμα εφαρμογης και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, όλα οκ πήραμε το android 7 προσωπικά σε μένα όλα είναι μαι χαρά αν εξαιρέσω το NFC που ενεργοποιείται μόνο του το update είναι μια χαρά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πότε τα Huawei P9 lite (2016) θα πάρουν το EMUI 5.1?? :D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, όλα οκ πήραμε το android 7 προσωπικά σε μένα όλα είναι μαι χαρά αν εξαιρέσω το NFC που ενεργοποιείται μόνο του το update είναι μια χαρά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πότε τα Huawei P9 lite (2016) θα πάρουν το EMUI 5.1?? :D:D:D

 

νομιζω ειχε ανακοινωσει οτι κανενα περσινο μοντελο δεν θα παει σε emui 5.1

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...