Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περί Nougat:

 

Είχα την VNS-L21C150B130

 

Έβαλα την VNS-L21C432B170 (με dload) και η έκδοση άλλαξε σε VNS-L21C900B170

 

Πώς μπορώ να κάνω update σε Nougat και σε ποια έκδοση;

 

Δοκίμασα C432B381 & C150B361 αλλά βγάζει μήνυμα ότι είναι λάθος version.

 

Βρες το αρχείο με τα ~2gb και την έκδοση C432B370 στη συνέχεια πας με OTA στην τελευταία.

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρες το αρχείο με τα ~2gb και την έκδοση C432B370 στη συνέχεια πας με OTA στην τελευταία.

Εγω παντως στο ff βρηκα την ρομ με μεγεθος περιπου 1,9GB και μολις την έστειλα στο updater μου εβγαλε μεγεθος 1,24.κουφο τελειως.και μου την εβγαλε σαν test keys και εκανα rollback.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω αναφερθει πολλες φορες αλλα δυστυχως δεν εχω παρει απαντηση.Μετα απο την αναβαθμηση δεν εχει ""κατσει"" καλα το twitter.Μια δεν λαμβανω ηχο στις ειδοποιησεις,μια λαμβανω τον μισο ηχο.Κουφο τελειως.Τι πρεπει να κανω;Σε ολες τις αλλες εφαρμογες δεν εχω κανενα θεμα.Συγνωμη αμα κουρασα αλλα δεν εχω παρει απαντηση καμια.Σημειωση:εχω κανει απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση πολλες φορες.

 

Φίλε μου δεν έχω το τηλέφωνο αλλά μιας κ το κάνω κ εγώ για όσες εφαρμογές δεν μου λειτουργούν όπως θελω,θα σου πω τι θα έκανα εγώ.Για να σιγουρευτεις ότι δεν είναι θέμα ρομ κατέβασε από το google κάποια πιο παλιά έκδοση του twitter,θα κατεβάσεις δηλαδή πιο παλιό apk κ θα το εγκαταστήσεις.Ισως είναι θέμα της εφαρμογής κ όχι της αναβάθμισης που έκανες.Φυσικα θα σβήσεις την έκδοση που κατέβασες από το play store πριν τα κάνεις όλα αυτά.Δοκιμασε το να δούμε αν τρέχει σωστά κ μετά κοιτάς αν φταίει η εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και να γίνει rollback, το region παραμένει C900.

 

Για να αλλάξει το Region απο C900 σε C432, πρέπει να φλασαριστούν τα Oeminfos απο C432. (oeminfo.img & custom.bin)

Για να φλασαριστούν τα oeminfos, πρέπει να έχουμε ξεκλείδωτο bootloader & root.

Όλα γίνονται με το VNS-L21/22/23/31 [EUROPE] Toolkit.

 

Όταν γίνουν όλα τα παραπάνω, η έκδοση πλέον είναι VNS-L21C432B160 και κάνει κατευθείαν update OTA σε VNS-L21C432B370.

 

UPDATE: To ΟΤΑ Update VNS-L21C432B370 (απο το πρόγραμμα ενημέρωσης) είναι μόνο 1,24GB και φυσικά βγάζει NRD90M Test-Keys. Ξαναέκανα rollback σε C432B160... Μεσω dload το update δεν περνάει (βγάζει incompatible firmware)

Edited by saxon_747
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη της αδερφης μου στραβωσε μετα απο πτωση..Το κινητο λειτουργει μια χαρα αλλα ειναι αρκετα λυγισμενο..Υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε, ή παμε συμφωνα με το σερβις;
Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια!

 

έχω κάνει μέσω του ΗiSuite backup. Πως το περνάω πίσω στο κινητό μετά απο hard reset?

 

Πάλι απο το HiSuite , στην επιλογή "επαναφορά συστήματος"

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και να γίνει rollback, το region παραμένει C900.

 

Για να αλλάξει το Region απο C900 σε C432, πρέπει να φλασαριστούν τα Oeminfos απο C432. (oeminfo.img & custom.bin)

Για να φλασαριστούν τα oeminfos, πρέπει να έχουμε ξεκλείδωτο bootloader & root.

Όλα γίνονται με το VNS-L21/22/23/31 [EUROPE] Toolkit.

 

Όταν γίνουν όλα τα παραπάνω, η έκδοση πλέον είναι VNS-L21C432B160 και κάνει κατευθείαν update OTA σε VNS-L21C432B370.

 

UPDATE: To ΟΤΑ Update VNS-L21C432B370 (απο το πρόγραμμα ενημέρωσης) είναι μόνο 1,24GB και φυσικά βγάζει NRD90M Test-Keys. Ξαναέκανα rollback σε C432B160... Μεσω dload το update δεν περνάει (βγάζει incompatible firmware)

Με το ίδιο εργαλείο μπορώ να κάνω ένα branded vodafone σε unbranded official και μετα να κλειδώσω bootloader και να παίρνει OTA τα update;

Knowledge Is Power
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος οδηγός για root στα ελληνικά υπάρχει;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , είχα γράψει και παλιότερα που είχα θέμα μετά την αναβάθμιση σε nougat για κάποιες εφαρμογές που ενώ τις είχα σε λευκή λίστα , αυτές στην ουσία έκλειναν και δεν έρχονταν ειδοποιήσεις . Κάποιος μου υπέδειξε και μια άλλη ρύθμιση που έπρεπε να κάνω και όλα κομπλέ για λίγο καιρό. Τώρα πάλι χωρίς να πειράξω τίποτα ,messenger και viber κολλάνε. Τα μηνύματα του messenger τις περισσότερες φορές έρχονται όταν μπω εγώ να τσεκάρω και ας μου τα έχουν στείλει 2-3 ώρες πριν ενώ έχω ανοιχτό wifi . τι μπορώ να κάνω ? γτ καλώς η κακώς πλέον οι περισσότεροι έτσι επικοινωνούμε κανείς δεν παίρνει τηλέφωνο και χάνω πράγματα .

ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχω το τηλέφωνο αλλά μιας κ το κάνω κ εγώ για όσες εφαρμογές δεν μου λειτουργούν όπως θελω,θα σου πω τι θα έκανα εγώ.Για να σιγουρευτεις ότι δεν είναι θέμα ρομ κατέβασε από το google κάποια πιο παλιά έκδοση του twitter,θα κατεβάσεις δηλαδή πιο παλιό apk κ θα το εγκαταστήσεις.Ισως είναι θέμα της εφαρμογής κ όχι της αναβάθμισης που έκανες.Φυσικα θα σβήσεις την έκδοση που κατέβασες από το play store πριν τα κάνεις όλα αυτά.Δοκιμασε το να δούμε αν τρέχει σωστά κ μετά κοιτάς αν φταίει η εγκατάσταση

 

Φιλε μου σ' ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.Κατεβασα μια παλαιοτερη έκδοση και όλα δουλεύουν απροβλημάτιστα.Οποτε μενω σ'αυτη και προσπαθω παλι σε καποιο μελοντικο update του twitter.Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σ' ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.Κατεβασα μια παλαιοτερη έκδοση και όλα δουλεύουν απροβλημάτιστα.Οποτε μενω σ'αυτη και προσπαθω παλι σε καποιο μελοντικο update του twitter.Σωστα;

 

Σωστά,αν δουλεύει σωστά κράτα την.Αν βγεί στο play κάποια ενημέρωση για το twitter κ σε τρώει να την κάνεις κάνε την κ δες ανάλογα, ξέρεις τον τρόπο να γυρίσεις πίσω αν δεν είναι καλή.Συνηθως αυτές οι κακογραμμένες εφαρμογές ευθύνονται για τυχόν δυσλειτουργίες

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι και εγώ για διαδικασία ξεκλειδώματος bootloader/ρουτ/ custom rom. ο,τι έχω δει στο xda θεωρούν δεδομένο οτι εισαι ρουταρισμένος με twrp recovery. κυριως θελω να βάλω μια ρομ στοκ αντροιντ, για να μπορώ να έχω καλύτερο multitasking. το 2ρι μοντέλο είναι χάλια σε αυτό.

 

είμαι στην -380

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει λέγοντας μου πώς στο καλό θα σταματήσω από τις ειδοποιήσεις την εφαρμογή "υγεία";;;;....

Αν δεν την θες διέγραψε την

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει λέγοντας μου πώς στο καλό θα σταματήσω από τις ειδοποιήσεις την εφαρμογή "υγεία";;;;....

Η κανε την απενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει λέγοντας μου πώς στο καλό θα σταματήσω από τις ειδοποιήσεις την εφαρμογή "υγεία";;;;....

 

Η μπες ρυθμισεις εφαρμογες υγεία ειδοποιήσεις και το ρυθμιζεις οπως θελεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καθως επίσης

να σας αναφέρουμε πως απο την στιγμή που χρησιμοποιήσατε μη εξουσιοδοτημένο τρόπο για την αλλαγή του

λογισμικού της συσκευής σας, η συσκευή αυτομάτως θεωρείτε εκτός εγγύησης.

 

Αυτη ειναι η απαντηση σε ενα ερωτημα μου στην επίσημη ιστοσελίδα της Huawei.Αρα οσοι καναμε αναβάθμιση χωρις να την εχει βγαλει το κινητο παπαλα εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

καθως επίσης

να σας αναφέρουμε πως απο την στιγμή που χρησιμοποιήσατε μη εξουσιοδοτημένο τρόπο για την αλλαγή του

λογισμικού της συσκευής σας, η συσκευή αυτομάτως θεωρείτε εκτός εγγύησης.

 

Αυτη ειναι η απαντηση σε ενα ερωτημα μου στην επίσημη ιστοσελίδα της Huawei.Αρα οσοι καναμε αναβάθμιση χωρις να την εχει βγαλει το κινητο παπαλα εγγυηση.

 

σαν αλλαγή λογισμικού θεωρείται το ρουταρισμα και το φλασαρισμα custom rom η το φλασαρισμα ευρωπαϊκής ρομ σε ασιατική συσκευη.οσοι έχουμε στην ευρωπαϊκή συσκευή μας p9 lite την επίσημη ευρωπαικη ρομ 380 και δεν είμαστε ρουτ φυσικά,έχουμε κανονικά εγγυηση και αυτό ισχύει σε όλες τις εταιριες χρόνια τωρα.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

σαν αλλαγή λογισμικού θεωρείται το ρουταρισμα και το φλασαρισμα custom rom η το φλασαρισμα ευρωπαϊκής ρομ σε ασιατική συσκευη.οσοι έχουμε στην ευρωπαϊκή συσκευή μας p9 lite την επίσημη ευρωπαικη ρομ 380 και δεν είμαστε ρουτ φυσικά,έχουμε κανονικά εγγυηση και αυτό ισχύει σε όλες τις εταιριες χρόνια τωρα.

Μα δεν εβαλα custom rom.Την B160 εβαλα εκτος και αν θεωρειται και αυτη custom.

Link to comment
Share on other sites

θυμαται κανεις πως μπορω να ρυθμισω να αναβει η οθονη οταν ερχεται ειδοποιηση η μνμ απο messenger viber κλπ ? εκανα επαναφορα εργοστασιακων γτ κολλουσαν οι ειδοποιησεις και τωρα δε το βρισκω. Επισης πλεον οταν ειναι κλεισδωμενη η οθονη δεν μου δειχνει τιποτα απο ειδοποιησεις στην αρχικη ,πρεπει να ξεκλειδωσω για να φανουν . ξερει κανεις τι παιζει ? οτι ρυθμισεις κοιταξα ειναι σωστες και ενεργοποιημενες ολες οι ειδοποιησεις . Edited by panos_saxo
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...