Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τις επαφές κάνει κάτι χαζό, είναι θολές οι φωτογραφίες Όταν τηλεφωνεί. Ή Μόλις απαντάς
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα δούλευε μια χαρά η συσκευή (με OTA χωρίς reset) μέχρι που είπα να κάνω ένα factory reset για να "διορθώσω" το αυτόματο άνοιγμα του NFC.

 

Πάω να κατεβάσω την εφαρμογή για backup της Huawei και μου πετάει error -505. Κατεβάζω άλλη εφαρμογή και προχωράω στο factory reset.

 

Όλα κυλάνε ομαλά μέχρι που ανοίγω τη συσκευή να τη ρυθμίσω. Βάζω γλώσσα/περιοχή κτλ, βλέπω την άσπρη οθόνη του Emui και περιμένω να πατήσω "Get Started". Όμως αντί γι'αυτό μου βγάζει πάλι την οθόνη επιλογής γλώσσας. Έκανα κύκλο συνέχεια χωρίς να μπορώ να περάσω την οθόνη του Getting Started.

Το πρόβλημα λύθηκε όταν πέρασα το λογαριασμό Google (δεν​ τον πέρναγα επειδή έχω τους κωδικούς στο LastPass)

 

Το γράφω για την περίπτωση που κάνει κάποιος την ίδια μ.....α με εμένα.

 

Γενικά εμένα μ'αρέσει η 7.0 και το μόνο αρνητικό που έχω παρατηρήσει είναι με τη διαχείριση μνήμης και εξηγώ.

Μέσω του κουμπιού εφαρμογών μπορείς να κλειδώσεις κάποιες ανοιχτές εφαρμογές ώστε όταν "καθαρίζεις" τη RAM (το κουμπί με τον κάδο), αυτές να μένουν ανοιχτές. Ε, με την 7.0 για κάποιο λόγο μπορεί να μου κλείσει - καθαρίσει κλειδωμένη εφαρμογή. Δεν είναι πάντα η ίδια και συνήθως συμβαίνει όταν έχω πολλές ανοιχτές.

 

Πχ: Έχω κλειδωμένα το Pac-Man, το Tetris και την πασιέντζα. Άμα ανοίξω 2-3 εφαρμογές (μυνήματα, dialer, browser) και κάνω εκκαθάριση, τότε οι κλειδωμένες παραμένουν. Αν ανοίξω άλλες πχ 3 ώστε σύνολο να έχω 8+ ανοιχτές, τότε παίρνει η μπάλα και μια εκ των κλειδωμένων.

 

Είναι ψιλό τυχαίο, δηλαδή πρέπει να το κάνω αρκετές φορές για να συμβεί. Δεν έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις developer.

 

ΥΓ: Ξέρει κανείς αν γίνεται να έχουμε ως περιοχή την Ελλάδα και ως γλώσσα εμφάνισης τα Αγγλικά? Ούτε στην 6 μπορούσα, ενώ πχ γίνεται για Κύπρο/Αγγλικά. Αναγκαστικά έχω United Kingdom, για να εμφανίζονται κανονικά οι ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Χθες αναβάθμισα κι εγώ σε 7.0 και έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αρχικοποίηση από την αρχή. Το μόνο θέμα που βρήκα μέχρι τώρα είναι ότι δεν μπορώ να ξεκλειδώσω το κινητό με δαχτυλικό αποτύπωμα, ενώ προφανώς πριν το έκανα. Στη διαχείριση για το δαχτυλικό αποτύπωμα δεν έχει επιλογή για ξεκλείδωμα. Ξεχνάω κάτι;

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Χθες αναβάθμισα κι εγώ σε 7.0 και έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αρχικοποίηση από την αρχή. Το μόνο θέμα που βρήκα μέχρι τώρα είναι ότι δεν μπορώ να ξεκλειδώσω το κινητό με δαχτυλικό αποτύπωμα, ενώ προφανώς πριν το έκανα. Στη διαχείριση για το δαχτυλικό αποτύπωμα δεν έχει επιλογή για ξεκλείδωμα. Ξεχνάω κάτι;

Υπάρχει η επιλογή για ξεκλείδωμα, ψάξ' το λίγο πιο προσεκτικά.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειχε ανακοινωσει οτι κανενα περσινο μοντελο δεν θα παει σε emui 5.1

Στην αρχή ναι αλλά κάτι άκουσα ότι θα το πάρουν όσα έχουν το EMUI 5.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά

Πήρα κι εγώ την αναβάθμιση αλλά περιμένω...

Τώρα αυτό που θέλω να με βοηθήσετε, κάτι έκανα προχτές και μου ξανά βγάζει στις ειδοποιήσεις το υγεία και δεν μπορώ να το κλείσω...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με επανεκκίνηση το nfc δεν ενεργοποιήθηκε. Το μόνο που έκανα σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες ήταν η σύνδεσή μου με το αναγνωριστικό της huawei. Δεν ξέρω αν αυτο έπαιξε ρόλο.
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά

Πήρα κι εγώ την αναβάθμιση αλλά περιμένω...

Τώρα αυτό που θέλω να με βοηθήσετε, κάτι έκανα προχτές και μου ξανά βγάζει στις ειδοποιήσεις το υγεία και δεν μπορώ να το κλείσω...

Πήγαινε στο Μενού ---> Εφαρμογές ---> Υγεία ---> Απεγκατάσταση εφαρμογής

(εάν δεν θέλεις την εφαρμογή καθόλου).

Αλλιώς, αν τη θέλεις αλλά δεν θέλεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις, πήγαινε στο μενού των ειδοποιήσεων και ξεκλικάρισε την επιλογή να έρχονται ειδοποιήσεις.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

χθες ξαφνικά το κινητό της ανηψιάς μου έσβησε και κάνει συνέχεια reboot μένοντας το αρχικό logo της Huawei.

Δεν γνωρίζω τι έκδοση έχει και αν έχει κάνει τα update.

Δοκίμασα να μπω recovery έκανα wipe και factory reset αλλά τα ίδια.

 

Έχουμε καμιά λύση?

Link to comment
Share on other sites

χθες ξαφνικά το κινητό της ανηψιάς μου έσβησε και κάνει συνέχεια reboot μένοντας το αρχικό logo της Huawei.

Δεν γνωρίζω τι έκδοση έχει και αν έχει κάνει τα update.

Δοκίμασα να μπω recovery έκανα wipe και factory reset αλλά τα ίδια.

 

Έχουμε καμιά λύση?

Πέρνα μια ρόμ με καθαρή εγκατάσταση. Βάλε την τελευταία διαθέσιμη για το μοντέλο.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα μια ρόμ με καθαρή εγκατάσταση. Βάλε την τελευταία διαθέσιμη για το μοντέλο.

 

υπάρχει κάπου οδηγός?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ώρα μπήκα fastboot aαλλα εδώ δεν κάνει τίποτα

 

https://imagizer.imageshack.us/v2/320xq90/r/923/kllmG9.jpg

 

δοκιμασε και αυτο που γραφει.βαλε το hi suite στον υπολογιστη και συνδεσε το οπως ειναι τωρα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά την αναβάθμιση όταν μου έρχεται κάποια ειδοποιήσει από εφαρμογή ψηλά στη μπάρα ειδοποιήσεων δεν φαίνεται πλεον η εικόνα της εφαρμογής (π.χ στο viber δεν φαίνεται η φωτό αυτού που μου έστειλε μνμ αλλά το σήμα του viber). Τι πρέπει να κάνω για φαίνεται η εικόνα κανονικα όπως πριν?
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αλλά μου λέει ότι η συσκευή δεν βρέθηκε

 

η φωτογραφία που ανέβασες πάντως δείχνει ότι έχεις κλειδωμένο bootloader και το fpr

(oem unlock).. μόνο "μαμά" περνάς.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση λογισμικού σας εμφανίζεται στο εικονίδιο του φβ ο αριθμός όταν έχετε ειδοποίηση;

 

Και να συμπληρωσω μετα την αναβαθμιση οποτε κανετε επανεκινηση σας ενεργοποιει το NFC; Το κλεινω και παντα το ανοιγει μετα ,ενω στις προηγουμενες ρομ δεν το εκανε.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρωσω μετα την αναβαθμιση οποτε κανετε επανεκινηση σας ενεργοποιει το NFC; Το κλεινω και παντα το ανοιγει μετα ,ενω στις προηγουμενες ρομ δεν το εκανε.

Για το NFC πας στις ρυθμίσεις --> Περισσότερα --> NFC και στο Huawei Beam πατάς απενεργοποίηση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το NFC πας στις ρυθμίσεις --> Περισσότερα --> NFC και στο Huawei Beam πατάς απενεργοποίηση. ;)

 

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά;

Αυτό κάνω και το κλείνω.. αν κάνω επανεκκίνηση.... αυτό ενεργοποιηται πάλι και πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις να το απενεργοποιώ κ πάλι.

Αυτό μόνο με την 380 μου το κάνει.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρωσω μετα την αναβαθμιση οποτε κανετε επανεκινηση σας ενεργοποιει το NFC; Το κλεινω και παντα το ανοιγει μετα ,ενω στις προηγουμενες ρομ δεν το εκανε.

 

Το έκανε και σε μένα μετά από δύο μέρες από μόνο του σταμάτησε να ανοίγει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

................................

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Διαχειρηση συσκευης>κλειδωμα εφαρμογης και εισαι ετοιμος.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

η φωτογραφία που ανέβασες πάντως δείχνει ότι έχεις κλειδωμένο bootloader και το fpr

(oem unlock).. μόνο "μαμά" περνάς.

 

Μαμά θέλω για να μη χάσω εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάντα ανοιχτά Wi-Fi, δεδομένα και Bluetooth. Στην Ultra εξοικονόμηση ενέργειας, ενώ έχω επιλέξει μόνο λειτουργία τηλεφώνου βλέπω πως αφήνει σε λειτουργία το Wi-Fi και τα δεδομένα και κλείνει το Bluetooth.

Δεν θα έπρεπε να τα κλείνει όλα για περισσότερη οικονομία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά την αναβάθμιση όταν μου έρχεται κάποια ειδοποιήσει από εφαρμογή ψηλά στη μπάρα ειδοποιήσεων δεν φαίνεται πλεον η εικόνα της εφαρμογής (π.χ στο viber δεν φαίνεται η φωτό αυτού που μου έστειλε μνμ αλλά το σήμα του viber). Τι πρέπει να κάνω για φαίνεται η εικόνα κανονικα όπως πριν?

Νομιζω δεν μπορεις να κανεις κατι...δεν εξαρταται απο εσενα και τις ρυθμισεις του κινητου,ειναι ετσι πια

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ώρα μπήκα fastboot aαλλα εδώ δεν κάνει τίποτα

 

https://imagizer.imageshack.us/v2/320xq90/r/923/kllmG9.jpg

Φίλε μου από το screen που έστειλες καταλαβαίνω ότι η συσκευή σου δεν μπορεί να επανέλθει ούτε από την "φανταστική" TS Solutions!

Θα σου πρότεινα να το πας στο επίσημο service στη Μιχαλακοπούλου και να μην κάνεις κάτι άλλο. Αν δεν έχεις κάνει κάτι εκτός από ΟΤΑ νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή.

Μπορείς να δοκιμάσεις να στείλεις το εργοστασιακό ROM από την κάρτα SD αλλά δεν νομίζω να το καταφέρεις καθώς το FRP απαγορεύει την διαδικασία.

Αν χρειαστείς βοήθεια PM για να σου στείλω οδηγίες.

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...