Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια γνωριζει πως ενεργοποιουνται οι ειδοποιησεις με led?

 

Δυστηχως δεν υποστηριζει κατι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι'σαι καλα φιλε μου και τα δυο λεντακια τουλαχιστον ετσι νομιζω αριστερα απο το ακουστικο τι ειναι?

Αισθητήρες είναι, φωτός και απόστασης νομίζω.

 

Στο σκρουτζ πάντως οι αξιολογήσεις διίστανται, οι μισοί λένε τέλειο (ένας από αυτούς αναφέρει και exynos) ενώ οι υπόλοιποι το θάβουν. Τι γίνεται ρεεεεεεεεεεεεε;

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι αστεράκι, αρκεί να ξέρεις κανείς γιατί το παίρνει. Αυτά που υπόσχεται τα κάνει και με το παραπάνω, το πολύ παραπάνω και δε κοστίζει μια περιουσία όπως άλλα που απλά κάνουν << κάτι ακόμα >> που το χρυσοπληρώνεις. Εξάρταται βέβαια θα μου πεις αν αυτό το << κάτι παραπάνω >> ό χρήστης το χρειάζεται ή το θέλει πολύ. Τότε χαλάλι ίσως το << χρυσοπλήρωμα >> αν είναι επιλογή του.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αυτός με τον exynos... Φίλε μου η συσκευή είναι αστέρι όπως λέει και ο φίλος από πάνω, φτάνει να ξέρεις τι ζητάς... Το τηλέφωνο δεν μου κολλάει σε νορμάλ χρήση που κάνω δηλαδή κλήσεις, μηνύματα mail και surfing. Έχει την καλύτερη μπαταρία που μπορείς να βρεις, οθόνη που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αλλά κινητά με μεγαλύτερη ανάλυση γιατί απλά δεν τη βλέπεις και σχεδίαση κατά την γνώμη μου κορυφαία με premium υλικά όπως γυαλί και μέταλλο μαζί.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αυτός με τον exynos... Φίλε μου η συσκευή είναι αστέρι όπως λέει και ο φίλος από πάνω, φτάνει να ξέρεις τι ζητάς... Το τηλέφωνο δεν μου κολλάει σε νορμάλ χρήση που κάνω δηλαδή κλήσεις, μηνύματα mail και surfing. Έχει την καλύτερη μπαταρία που μπορείς να βρεις, οθόνη που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αλλά κινητά με μεγαλύτερη ανάλυση γιατί απλά δεν τη βλέπεις και σχεδίαση κατά την γνώμη μου κορυφαία με premium υλικά όπως γυαλί και μέταλλο μαζί.

 

Φίλε μου, υπάρχει καμμία ένδειξη εξωτερικά στο κουτί για ποιόν επεξεργαστή έχει (exynos στην περίπτωσή σου) ή πρέπει να ανοίξει η συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να γράφει κάτι στο κουτί, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το δικό μου είναι ελληνικό λόγω ότι έχει αυτοκόλλητο της samsung hellas άρα ότι φέρνουν με τον exynos σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θέλει ερώτηση στο μαγαζί αν φυσικά γνωρίζουν κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να γράφει κάτι στο κουτί, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το δικό μου είναι ελληνικό λόγω ότι έχει αυτοκόλλητο της samsung hellas άρα ότι φέρνουν με τον exynos σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θέλει ερώτηση στο μαγαζί αν φυσικά γνωρίζουν κάτι τέτοιο.

 

Ok, ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις διίστανται ακόμη. Οι μισοί λένε οτι το κινητό είναι μπόμπα και οι άλλοι μισοί οτι είναι τραγικό. Μπορεί να παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής που είναι λίγο kinder εκπληξη, ο,τι σου κάτσει. Πάντως απο το εξωτερικό που είδα κατι reviews δεν λένε και τα καλύτερα, μέτρια πράγματα ενώ σε άλλα βιντεο είδα πως εκτός απο τα παιχνίδια και την κάμερα τα παει μια χαρα. Μάλλον εμείς που ενδιαφερόμαστε θα πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα να δούμε τί παίζει με το Α5 2016. Αλλα η τιμή του θεωρώ πως είναι αρκετά υψηλή για αυτά τα specs..
Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις διίστανται ακόμη. Οι μισοί λένε οτι το κινητό είναι μπόμπα και οι άλλοι μισοί οτι είναι τραγικό. Μπορεί να παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής που είναι λίγο kinder εκπληξη, ο,τι σου κάτσει. Πάντως απο το εξωτερικό που είδα κατι reviews δεν λένε και τα καλύτερα, μέτρια πράγματα ενώ σε άλλα βιντεο είδα πως εκτός απο τα παιχνίδια και την κάμερα τα παει μια χαρα. Μάλλον εμείς που ενδιαφερόμαστε θα πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα να δούμε τί παίζει με το Α5 2016. Αλλα η τιμή του θεωρώ πως είναι αρκετά υψηλή για αυτά τα specs..

 

Γνώμη μου είναι να μη διαβάζετε αξιολογήσεις από το skroutz. Πχ λέει ένας "απίστευτη κάμερα". "Απίστευτη" σε σχέση με τι ; Με τις απαιτήσεις του ; Και που ξέρεις εσύ πόσο χαμηλές ή υψηλές είναι οι απαιτήσεις του ; Θα ήταν τουλάχιστον πιο σωστό, αυτός που χαρακτηρίζει "απίστευτη" την κάμερα, να αναφέρει ποιο κινητό κατείχε πριν και πόση σημασία δίνει στο θέμα "φωτογραφία". Κοιτάζει αν ο ουρανός από μπλε έγινε άσπρος ; Κοιτάζει τον θόρυβο ή το λάσπωμα στο δέντρο, το συγκρίνει με άλλα κινητά παραπλήσιας τιμής αγοράς ή πετάει ένα "απίστευτη" επειδή εκείνου του αρέσει το αποτέλεσμα και τελειώσαμε ; Αυτά δεν είναι σοβαρές κριτικές. Βοηθούν ψυχολογικά στο να χαρεί κάποιος με την αγορά του κινητού αλλά δεν βοηθούν αυτόν που θέλει να κάνει την καλύτερη δυνατή αγορά με βάση τα χρήματα που δίνει και τις απαιτήσεις του.

 

Επειδή απέκλεισα το Α5 2016 και δεν θα σε συνεχίσω να παρακολουθώ το νήμα , θα ήθελα να ξαναπώ ότι το Α5 2016 αποτελεί μια πολύ καλή αγορά για αυτόν που :

1) Δίνει μεγάλη σημασία στο design

2) Η καθημερινή χρήση που κάνει στο κινητό δεν περιλαμβάνει βαριές εφαρμογές και αν περιλαμβάνει κάποιες, δεν τον ενδιαφέρει αν στο Α5 2016 φορτώνουν στα 6 δευτερόλεπτα ενώ σε άλλα κινητά σε 3 ( πχ ένα παιχνίδι, ένα πρόγραμμα πλοήγησης κτλ) .

3) Θέλει μια καλή κάμερα, τον ικανοποιούν τα samples του Α5 2016 ( υπάρχουν στα γνωστά sites) και δεν τον απασχολεί αν άλλα κινητά κοντά στα ίδια λεφτά βγάζουν καλύτερες.

4) Δεν τον ενδιαφέρει η απουσία led notification

5) Tον ενδιαφέρει η μπαταρία.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Και πως βλέπουμε (έστω και με άνοιγμα κουτιού) ποιον έχει;

 

Ο exynos ειναι 1,6 ενω ο snapdragon 1,5.γι'αυτο διαβαστε προσεκτικα τι αγοραζετε, υπαρχουν και σκρουτζομαγαζα που εχουν τον exynos.

Link to comment
Share on other sites

Ο exynos ειναι 1,6 ενω ο snapdragon 1,5.γι'αυτο διαβαστε προσεκτικα τι αγοραζετε, υπαρχουν και σκρουτζομαγαζα που εχουν τον exynos.

 

Στα public έχουν τον 1.6! Άρα exynos έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα καταστήματα που έχουν ελληνικής αντιπροσωπείας είναι με τον exynos.

 

Εσυ το εχεις παρει? γραφει πουθενα εξω απο το κουτι κατι, 1,6 ή 1,5 ? ή πρεπει να ανοιχθει η συσκευασια?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει, ελληνικό δεν γράφει κάτι απ έξω

 

μια ακομη ερωτηση, μεσα το γραφει πουθενα ή πρεπει να κατεβασεις το phone info να το δεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από PUBLIC.

Στο site γράφει: ''Επεξεργαστής: Οcta Core 1.60 GHz. Το Galaxy A5 2016 διαθέτει επεξεργαστή Οcta Core επεξεργαστή χρονισμένο στα 1.60 GHz, που σε συνδυασμό με το 2GB μνήμης RAM, υπόσχεται να μην σε απογοητεύσει στις καθημερινές σου εργασίες, όσο απαιτητικές και αν είναι αυτές.''

Στο ΠΛΑΙΣΙΟ γράφει αυτό: ''Με 8πύρηνο επεξεργαστή στα 1.6 GHz, δεν καθυστερεί καμία λειτουργία και κανένα πρόγραμμα, ενώ το multi-tasking σε συνεργασία με τη RAM γίνεται πιο δυναμικό από ποτέ.''

Αυτό εννοείται? Γιατί κάπου αλλού δεν γράφει τίποτα!

Edited by jimP
Link to comment
Share on other sites

Exynos εχουν της αγορας μας.

Σκεφτειτε οτι συζηταμε για ποσο καλο design εχει ενα mid-range smartphone της Samsung. Ζουμε ιστορικες στιγμες.

Δεν κολλαει πουθενα, οποτε δε ξερω σε τι αναφερονται καποιοι (πιθανοι αραγε) χρηστες. Ρολαρει αψογα.

Η μπαταρια ειναι μετα την πρωτη φορτιση σε μετρια επιπεδα. Δεν ξερω τι θα αλλαξει ακριβως. Βεβαια, εχω μετρο συγκρισης ενα προηγουμενο Lenovo με επεξεργαστη 4πυρηνο στο 1 Ghz και 4000 mAh μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Στον Κωτσοβολο που το ειχα δει την πρωτη ημερα παρουσιασης εγραφε

επεξεργαστης SEC S5E7580 (EXYNOS7580)

Τωρα βεβαια δεν ξερω εάν υπαρχει ακομη η ταμπελιτσα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Galaxy alpha SM-G850F με το οποίο ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεδομένης επιδότησης απο εταιρεία κινητής αξίζει να πάρω το Α5; Στα γενικά χαρακτηριστικά κλέβω πως το Alpha αν και πιο παλιό υπερτερεί. Επισης το Α5 εχει μονο 16GB onboard μνήμη, θα μου πείτε πως παίρνει SD αλλα η onboard δεν ειναι πολυ πιο γρήγορη σε I/O ; Το Alpha εχει 32gb το οποίο και με καλύπτει.

Ειναι κάποιο χαρακτηριστικό στο οποίο υπερτερεί με διαφορά και δεν το βλέπω ;

Link to comment
Share on other sites

Στον Κωτσοβολο που το ειχα δει την πρωτη ημερα παρουσιασης εγραφε

επεξεργαστης SEC S5E7580 (EXYNOS7580)

Τωρα βεβαια δεν ξερω εάν υπαρχει ακομη η ταμπελιτσα.

 

το αναφερει και στα τεχνικα χαρακτηριστικα της συσκευης στο side , τοσο για το Α5 οσο και για το Α3.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...