Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα απο το 50% μου λεει 1 ωρα και 10 λεπτα για πληρη φορτιση.Ή εχει προβλημα η μπαταρια ή ο φορτιστης.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τριτη φορα που μου κλεινη το τηλεφωνο στα καλα καθουμενα.Να αρχιζω μα ανυσηχω ουτε 2 βδομαδες δε το εχω.

 

Εκανες hard reset;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι συμβαίνει;

Το απλό screen mirroring δεν υπάρχει! Miracast γιοκ

Σε εσάς;

Ότι ξετρέχει κανείς, του τρέχει
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι συμβαίνει;

Το απλό screen mirroring δεν υπάρχει! Miracast γιοκ

Σε εσάς;

 

Καλά το παρατήρησα στο Α5(2016) ενός φίλου έλειπε και από τα quick toggles,αισθητήρα πυξίδας άραγε έχει;

Link to comment
Share on other sites

Εκανες hard reset;

 

Ετσι οπως παει την επομενη φορα δε το γλυτωνει το reset αλλα δε μπορω να καταλαβω καινουργιο τηλεφωνο γιατι το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως παει την επομενη φορα δε το γλυτωνει το reset αλλα δε μπορω να καταλαβω καινουργιο τηλεφωνο γιατι το κανει.

 

Μηπως ειναι η πισω πλατη χρυση; αμα ειναι αλλαξε την σε μαυρη εχω ακουσει οτι μονον τα χρυσα το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως παει την επομενη φορα δε το γλυτωνει το reset αλλα δε μπορω να καταλαβω καινουργιο τηλεφωνο γιατι το κανει.

 

Reset , μην βάζεις καμιά εφαρμογή για λίγες μέρες και δες αν στο κάνει πάλι, αν ναι κάποιο θέμα έχει.

 

Μηπως ειναι η πισω πλατη χρυση; αμα ειναι αλλαξε την σε μαυρη εχω ακουσει οτι μονον τα χρυσα το κανουν.

 

Ελα μην λέμε ότι να 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την πολωνικη rom από το sammobile και τέρμα τα reboot.

:)

 

Πολωνικό έχει από την μάνα του εμένα και είναι οκ, εκτός από την αντιγραφή αρχείων στην sd μέσα από το τηλέφωνο. Το κολάει εντελώς και πρέπει να την βγάζω για να λειτουργήσει. Αναγκαστηκά τα αρχεία τα περνάω με card reader και δουλεύει ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε root για τους ενδιαφερομενους http://forum.xda-developers.com/samsung-a-series/help/questionroot-a5-2016-t3309021

100% γράφει στον Knox , οπότε και χάνεται η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέει το τηλέφωνό πως τα πάει σε θέμα λαγ βλέπω πολλά άτομα εδώ μέσα έχουνε κάποια προβλήματα, αν και φοβάμαι πολύ την samsung λόγο κακής υποστήριξις τον συσκευών της ιδικά της μεσαίας κατηγορίας όπως ειναι το Α5, δεν προορίζεται για μένα θέλει να το πάρει ένας φίλος πού του αρεσε και θέλω μια γνώμη από κάποιον που το έχει.
Link to comment
Share on other sites

Παντως σχετικα γρήγορα έπεσε στο όριο των 300 ευρω,ενω το περίμενα προς τέλη Μαρτίου το νωρίτερα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως αλλά τώρα που βγαίνει το S7 θα πρέπει το 6άρι να πάει στα 350 για να πουλήσουν

Άρα το Α5 εκεί στα 280 το βλέπω να φτάνει τέλη Μάρτη.

Θα είναι μια σχετικά νορμάλ τιμή αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Και το πρώτο αναλυτικό και διεξοδικό review για το νέο A5.

http://www.notebookcheck.net/Samsung-Galaxy-A5-2016-Smartphone-Review.160595.0.html

 

Pro

 

+ superb screen

+ very good build

+ very long battery life

+ low emissions

+ expandable storage via micro-SD

+ fingerprint scanner

 

Cons

 

- middling performance

- non-removable battery

- slippery back side

- PWM flickering

 

Verdict

 

 

Samsung's Galaxy A5 (2016) proves to be a successful advancement of the predecessor in most sectors. The mid-range smartphone is again very elegant and, apart from PWM flickering, it has one of the best panels in this segment. The cameras have also been improved slightly. Further plus points are the low emissions and long battery life.

 

Real shortcomings are not found. We would have wished for ac Wi-Fi, and the casing is quite slippery due to its glass back, which lessens the good overall impression to a small extent. However, the biggest issue is - like in the predecessor - the performance. At an RRP of 429 Euros (~$466), we would have hoped for a bit more power. The Galaxy A5 not only falls behind its opponents in the benchmarks, but small lags and glitches are also noticed time and again in everyday use. Whether or not the mid-range models from the A lineup will be updated to Android 6.0 is not yet known, either.

 

Samsung again provides a very high-quality as well as very pricey mid-range smartphone with its new Galaxy A5. The screen belongs to the best of its kind, but it lags behind its rivals in performance.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αμαρτία να μην έχει τουλάχιστον έναν snap 650/652... :(

 

Έχει με snap 650 έκδοση η οποία αν δεν κάνω λάθος έχει πολύ χειρότερες κριτικές σε σχέση με τον exynos.

Link to comment
Share on other sites

Έχει με snap 650 έκδοση η οποία αν δεν κάνω λάθος έχει πολύ χειρότερες κριτικές σε σχέση με τον exynos.

 

Έχει με Snapdragon 615, αυτό εννοείς μάλλον. Άλλο πράγμα ο 615 άλλο ο 650.:)

Link to comment
Share on other sites

20 μέρες περίπου πλέον με το Α5 (6) , έχω να πω τα εξής:

 

1. Μπαταριά, φορτίζω κάθε 30 ώρες περίπου έχοντας ακόμα 20-30%, με εφαρμογές όπως viber,skype,facebook,twiter (75 εφαρμογές σύνολο), με 4G 10 ώρες και μόνιμα ανοιχτό wi-fi. Γενικά πάρα πολύ καλή μπαταριά και η γρήγορη φόρτιση από 20% στο 100% σε λιγότερο από ώρα. (9/10)

 

2. Απόδοση, 42,000 antutu με τον exynos.Lag σε ανεκτό σημείο που δεν ενοχλεί, αν και δεν παίζω games κατέβασα το asphalt 8 και το τρέχει χωρίς θέματα (παράδειγμα), είχα 1 θέμα με την sd (kingston ushd-1 32GB ) αλλάζοντας την με μια sundisk (ushd-1 16GB) όλα λύθηκαν, άρα υπάρχουν θέματα συμβατότητας με κάποιες κάρτες και προκαλούν επανεκινήσεις. Συνήθως στο 70% load η μνήμη ,αλλά οι εφαρμογές βλέπω πως μένουν και μετά από πολλές ώρες εκεί που τις άφησα.Το multitasking του αρκετά καλό (2 χρόνια iphone 5s είχα οπότε αυτό το μέτρο σύγκρισης έχω + κάποιες μέτριες συσκευές από κίνα). (6/10)

 

3. Εμφάνιση, μέταλλο με γυαλί δένουν πάρα πολύ ωραία , προσωπικά το θεωρώ πιο όμορφο από το s6 , αλλά γενικά γλιστράει αρκετά από τα χέρια (δεν έχω θήκη, ούτε και πρόκειται να βάλω). Το γυαλί από πίσω αφήνει πολύ εύκολα δαχτυλιές και κάτι που με πείραξε ήταν η υγρασία από τα χέρια και το λίπος που μένουν πίσω.Γενικά όμως από τα πιο όμορφα που κυκλοφορούν.(9/10)

 

4. Κάμερα, δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις και δεν γνωρίζω πολλά για τις κάμερες. Οικογενειακές photo κυρίως τραβάω , προσωπικά για τέτοιου είδους photo είμαι ευχαριστημένος, από την άλλη όλα τα smartphones μάλλον θα με ικανοποιούσαν όποτε δεν έχω και ιδιαίτερη γνώμη.(-)

 

5. Τιμή, το πήρα στα 320 + μεταφορικά και λοιπά, σύνολο 330e.To μετάνιωσα εννοείται καθώς αυτή τη στιγμή είναι ήδη στα 295e και πολύ σύντομα το βλέπω στα 250e. Καλή τιμή αγοράς θα το θεωρούσα τα 200 με 250e.(3/10)

 

6. Γενικά , αν αφαιρέσουμε την τιμή, είναι 1 συσκευή μέτρια με όμορφο design που δίνει την ψευδαίσθηση του premium.Αν βάλουμε την τιμή τότε μακριά, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές, άλλωστε με +100e παίρνεις s6.(5/10)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι για την αγορά του Α5 2016 ξέρει κανείς πως μπορώ να δω αν είναι με exynos αυτό που θα πάρω??? Ειμαι ανάμεσα σε gold και white Edited by dimcreed
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι για την αγορά του Α5 2016 ξέρει κανείς πως μπορώ να δω αν είναι με exynos αυτό που θα πάρω??? Ειμαι ανάμεσα σε gold και white

 

Με ερώτηση στο κατάστημα αγοράς ίσως. Εξωτερικά δεν μπορείς να το καταλάβεις, πρέπει να ανοιχτεί, να βάλεις κάποια εφαρμογή όπως το phone info και θα ξέρεις σίγουρα.

Το citisshop πάντως είναι από τα λίγα καταστήματα που το γράφουν πως είναι με exynos.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...