Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το Galaxy alpha SM-G850F με το οποίο ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεδομένης επιδότησης απο εταιρεία κινητής αξίζει να πάρω το Α5; Στα γενικά χαρακτηριστικά κλέβω πως το Alpha αν και πιο παλιό υπερτερεί. Επισης το Α5 εχει μονο 16GB onboard μνήμη, θα μου πείτε πως παίρνει SD αλλα η onboard δεν ειναι πολυ πιο γρήγορη σε I/O ; Το Alpha εχει 32gb το οποίο και με καλύπτει.

Ειναι κάποιο χαρακτηριστικό στο οποίο υπερτερεί με διαφορά και δεν το βλέπω ;

 

Δεν νομίζω πως αξίζει να πας στο 5αρι φίλε μου. Το δικό σου είναι δυνατότερο κινητό ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το Galaxy alpha SM-G850F με το οποίο ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεδομένης επιδότησης απο εταιρεία κινητής αξίζει να πάρω το Α5; Στα γενικά χαρακτηριστικά κλέβω πως το Alpha αν και πιο παλιό υπερτερεί. Επισης το Α5 εχει μονο 16GB onboard μνήμη, θα μου πείτε πως παίρνει SD αλλα η onboard δεν ειναι πολυ πιο γρήγορη σε I/O ; Το Alpha εχει 32gb το οποίο και με καλύπτει.

Ειναι κάποιο χαρακτηριστικό στο οποίο υπερτερεί με διαφορά και δεν το βλέπω ;

 

Η μπαταρία και το υλικό κατασκευής, αυτές είναι οι διαφορές υπέρ του Α5.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Galaxy alpha SM-G850F με το οποίο ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεδομένης επιδότησης απο εταιρεία κινητής αξίζει να πάρω το Α5; Στα γενικά χαρακτηριστικά κλέβω πως το Alpha αν και πιο παλιό υπερτερεί. Επισης το Α5 εχει μονο 16GB onboard μνήμη, θα μου πείτε πως παίρνει SD αλλα η onboard δεν ειναι πολυ πιο γρήγορη σε I/O ; Το Alpha εχει 32gb το οποίο και με καλύπτει.

Ειναι κάποιο χαρακτηριστικό στο οποίο υπερτερεί με διαφορά και δεν το βλέπω ;

 

Καθησε στο ALPHA σου ησυχος, το τηλεφωνο που εχεις ειναι τουμπανο αμα αποφασισεις για αλλαγη πας s6 με 64 gb μνημη και εισαι θεος.τωρα ενα πραγμα που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης: ζηταμε καλυτερο υλικο πλατης και μολις το παιρνουμε με glass στο πισω μερος παμε και βαζουμε θηκες σιλικονης και το ξανακανουμε πλαστικο...οποτε ενας λογος που μενω στο alpha μου ειναι οτι η πλατη ειναι βεντουζα και δεν μου γλυστρησε ποτε και ετσι δεν χρειαζεται να το πλαστικοποιησω με θηκη.ενα tempered glass το πολυ πολυ και τελος.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε σχεση με το παλιο α5 ειναι αναβαθμιση; και αν ναι σε ποιους τομεις; δεν εννοω στα χαρτια

 

Σαφεσταστη αναβαθμιση, σε ολους τους τομεις ανεξαιρετως.

 

Δεν νομίζω πως αξίζει να πας στο 5αρι φίλε μου. Το δικό σου είναι δυνατότερο κινητό ξεκάθαρα.

 

Ξεκαθαρα κιολας. Γιατι να εκφερετε αποψη που δε στηριζεται σε κανενα αντικειμενικο δεδομενο ;

Link to comment
Share on other sites

Σαφεσταστη αναβαθμιση, σε ολους τους τομεις ανεξαιρετως.

 

ευχαριστω για την απαντηση...εσυ το εχεις το κινητο; και αν ναι, με τον exynos;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση...εσυ το εχεις το κινητο; και αν ναι, με τον exynos;

 

Nαι ειναι στην κατοχη μου εδω και 3 μερες. Και ειναι με τον exynos, δεν εχει στη δικη μας αγορα με τον 615 απ' οσο αντιληφθηκα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. Από χθες είμαι κάτοχος του νέου Α5.Η αλήθεια είναι ότι είναι νωρίς ακόμα για να σχηματισω αποψη αλλά η πρώτη εντύπωση είναι πραγματικά πολύ καλή από θέμα επεξεργαστή, καμερας,design,οθονης.Για την μπαταρια ακομα δεν ξερω γιατι πρεπει να κανει καποιες φορτισεις πρωτα για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη αλλα δειχνει καλη.Το πηρα απο καταστημα cosmote λόγω επιδότησης και ειναι με τον exynos αν και νομιζω ολα τα νεα Α5 στην Ελλάδα με αυτον θα ερχονται.Τωρα αυτο που λετε για το fingerprint περι ρουφιανου αν περιμενατε να μας έχουν φακελωμενους απο αυτο ειστε πολυ γελασμενοι. Ειμαστε ολοι εδω και πολυ καιρο.Βαζω και μια φωτο με hdr που εβγαλα αλλα να ξερετε ειμαι ασχετος στο να βγαζω καλες φωτο.Αυτα τα ολίγα

http://postimg.org/image/brp0bipzj/

Edited by bikas4
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. Από χθες είμαι κάτοχος του νέου Α5.Η αλήθεια είναι ότι είναι νωρίς ακόμα για να σχηματισω αποψη αλλά η πρώτη εντύπωση είναι πραγματικά πολύ καλή από θέμα επεξεργαστή, καμερας,design,οθονης.Για την μπαταρια ακομα δεν ξερω γιατι πρεπει να κανει καποιες φορτισεις πρωτα για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη αλλα δειχνει καλη.Το πηρα απο καταστημα cosmote λόγω επιδότησης και ειναι με τον exynos αν και νομιζω ολα τα νεα Α5 στην Ελλάδα με αυτον θα ερχονται.Τωρα αυτο που λετε για το fingerprint περι ρουφιανου αν περιμενατε να μας έχουν φακελωμενους απο αυτο ειστε πολυ γελασμενοι. Ειμαστε ολοι εδω και πολυ καιρο.Βαζω και μια φωτο με hdr που εβγαλα αλλα να ξερετε ειμαι ασχετος στο να βγαζω καλες φωτο.Αυτα τα ολίγα

http://postimg.org/image/brp0bipzj/

 

Πότισμα θέλει η γλάστρα :p .

Link to comment
Share on other sites

Nαι ειναι στην κατοχη μου εδω και 3 μερες. Και ειναι με τον exynos, δεν εχει στη δικη μας αγορα με τον 615 απ' οσο αντιληφθηκα

 

προσοχη στις αγορες σας απο τα μαγαζια του skroutz, αλλα φερνουν με τον exynos βλεπετε citisshop, αλλα με το smaragdon βλεπετε kaizer, αυτοι βεβαια το αναφερουν στις σελιδες τους, για τα αλλα μαγαζια πρεπει να ρωτατε.το μονο σιγουρο που φαινεται ειναι οτι οι μεγαλες αλυσιδες φερνουν με τον exynos, αλλα με την προτεινομενη τιμη 429 ευρω για ολες τις αλυσιδες.

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χαλαρώστε μια μικρή έρευνα έκανα στο Skroutz το μεγαλύτερο ποσοστό των καταστημάτων αναφέρουν αναλυτικά στα χαρακτηριστικά τη επεξεργαστή φοράει το προϊόν που πουλάνε στα περισσότερα ευτυχώς εντόπισα ότι είναι ο Εxynos..... Ελπίζω βέβαια να μην έχουν κάνει καμιά κουτοπονηριά.... :P
Link to comment
Share on other sites

το ρωτησες ή το ειδες πουθενα γραμμενο?

 

Και το γράφουν στο σάιτ τους και το είδα με το phone info που κατέβασα. exynos FTW!

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις σε αυτά τα χρήματα.... Κορυφαίο design, πολύ καλή amoled οθόνη, μπαταρία ίσως η καλύτερη μπαταρία αυτή τη στιγμή, υλικά αντάξια των κορυφαίων ναυαρχιδων και τέλος αξιοπρεπεστατη κάμερα. Σίγουρα δεν είναι το τηλέφωνο για power users, είναι όμως μια πολύ καλή all around επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όσοι το έχετε αγοράσει πως σας φαίνεται?

Πιστεύετε είναι υπερβολή τα 350?

 

Πιστεύω πως όποιος το θέλει καλό είναι να κάνει λίγες βδομάδες υπομονή.

Και περισσότεροι θα το έχουν στα χέρια τους για καλύτερα reviews και η τιμή θα υποχωρήσει κι άλλο.

Άλλωστε σε 7 μέρες παρουσιάζετε το νέο s7 , οπότε λογικά θα έχουμε σπρωξιμο τις τιμής προς τα κάτω και του Α5 και του s6 που έχουν 50e διαφορά αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όσοι το έχετε αγοράσει πως σας φαίνεται?

Πιστεύετε είναι υπερβολή τα 350?

 

Για τα 350 ειναι εξαιρετικο. Κανενα προβλημα δεν αντιμετωπιζει.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι για αντικαταστάτη του G2. Το είδα απο κοντά και μου άρεσε πολύ η premium κατασκευή και η αίσθηση στο χέρι. Μόλις φτάσει στα 300, το τσίμπησα. Με την μπαταρία τελικά τι παίζει; Έχω διαβάσει διφορούμενες απόψεις.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι για αντικαταστάτη του G2. Το είδα απο κοντά και μου άρεσε πολύ η premium κατασκευή και η αίσθηση στο χέρι. Μόλις φτάσει στα 300, το τσίμπησα. Με την μπαταρία τελικά τι παίζει; Έχω διαβάσει διφορούμενες απόψεις.

 

Δεν εχει εξαιρετικη μπαταρια, ειναι λαθος αυτο. Εχει μετρια, ικανοποιητικη αποδοση. Το μεγαλο προσον του ομως ειναι η πραγματικα γρηγορη φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οι 5 ώρες και 5 λεπτά δεν είναι εξαιρετική μπαταρία? Εγώ πάλι θεωρώ ότι έχει μια από τις καλύτερες μπαταρίες σε smartphone που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Πιο όμορφη συσκευή από τα Galaxy S κατά τη γνώμη μου αφού δεν έχει αυτές τις χαρακτηριστικές χαζές στρογγυλεμένες γωνίες που δεν μου αρέσουν καθόλου, αλλά....όταν το G4 που υπερτέρει σημαντικά σε οθόνη, επεξεργαστή, ram, αποθηκευτικό χώρο, κάμερα κάνει μόνο 340ε τώρα και είναι πραγματικό flagship με την υποστήριξη στο software που συνεπάγεται, είναι λίγο δύσκολο για κάποιον να δώσει 350ε για να πάρει μια έστω upper-midrange συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Οι 5 ώρες και 5 λεπτά δεν είναι εξαιρετική μπαταρία? Εγώ πάλι θεωρώ ότι έχει μια από τις καλύτερες μπαταρίες σε smartphone που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή.

 

Μιλας για ωρες οθονης να υποθεσω.

Με το Lenovo P1m που ειχα πριν, με 4000mAh και εναν 4πυρηνο στα 1,1, ειχα 7,5 με 9 ωρες οθονης. Οχι το πλεον καταλληλο μετρο συγκρισης αλλα καλομαθα. Ηρθα καλομαθημενος δηλαδη.

Θα σας πω τι εντόπισα: εχει εξαιρετικη διαχειριση με ανοιχτη οθονη, στην αναμονη θεωρω οτι ειναι πιο μετρια η διαχειριση.

Η συσκευη ειναι κοσμημα, εγω γι αυτο το λογο την αγορασα. Εχω πολυ καιρο να ερωτευτω συσκευη. Απο flagship συσκευες εχω δει τα χειροτερα σε επιδοσεις οποτε δεν στοχευσα ποτε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες αλλά νομίζω ότι είναι άδικη η σύγκριση όχι κυρίως λόγω της διαφοράς χωρητικοτητας της μπαταρίας όσο ότι το lenovo έχει πάχος 9.3 και το Samsung 7.3 που είναι πολύ μεγάλη διαφορά αν σκεφτείς ότι η τάση σήμερα είναι λεπτές και κομψες συσκευές. Θεωρώ ότι έκανες πολύ καλή επιλογή φίλε μου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε μια συσκευή με 4000 με μια αλλη με 2900 ετσι.

Μιλάμε για αυτονόητα πράγματα και κοινή λογική.

 

Κατα τα αλλα πιστεύω μέσα στον Μάρτιο θα προσεγγίσει τα 300 ευρω που εκει πιστεύω θα αποτελέσει λουκούμι πρόταση.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια του μετα την πρωτη φορτιση ειναι στο 12% μετα απο 33 ωρες και 30 λεπτα χρηση,με λειτουργια οθονης 49% δηλαδη 5 ωρες και 48 λεπτα.Το μονο θεμα που μου κανει ειναι οτι μου βγαζει συνεχεια μη αναμενομενη αφαιρεση καρτας sd χωρις να την εχω βγαλει.Η καρτα ειναι της kingston.Μηπως να βαλω μια της samsung;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...