Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί όταν στο Sony που είχα όταν έκανα αναβάθμιση στην 5.0.1 το τηλέφωνο δεν λειτουργούσε σωστά και έστρωσε στην 5.1.1 .Γιαυτό πάντα καλύτερα να περιμένω την 6.1.1 πάρα να πάω στην 6.0.1 που πάντα έχει προβλήματα.

 

Αν πάρει ποτέ 6.x.x το Α5, γιατί ως τώρα δεν έχει ειπωθεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα έχω πρόβλημα με το ασύρματο wifi παρόλο που εκάνα την ενημέρωση λογισμικού δεν έστρωσε κάποιες φορές ενώ το σήμα είναι φουλ δεν μπαίνει στο ίντερνετ την ίδια στιγμή με άλλο κινητό μπαίνω οπότε δεν είναι θέμα ρουτερ.κλείνω και ανοίγω το wifi και μετά μπαίνει τι μπορεί να συμβαινει μήπως πρέπει να απευθυνθω στη Samsung .
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω πρόβλημα με το ασύρματο wifi παρόλο που εκάνα την ενημέρωση λογισμικού δεν έστρωσε κάποιες φορές ενώ το σήμα είναι φουλ δεν μπαίνει στο ίντερνετ την ίδια στιγμή με άλλο κινητό μπαίνω οπότε δεν είναι θέμα ρουτερ.κλείνω και ανοίγω το wifi και μετά μπαίνει τι μπορεί να συμβαινει μήπως πρέπει να απευθυνθω στη Samsung .

 

Δοκίμασε και με άλλο router για αρχή. Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να φταίει το router , να μην δίνει σωστά τις dhcp διευθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και με άλλο router για αρχή. Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να φταίει το router , να μην δίνει σωστά τις dhcp διευθύνσεις.

 

Δεν το κάνει πάντα αλλά αν έφταιγε το ρούτερ δεν θα έχει πρόβλημα το άλλο κινητό και το λάπτοπ γιατί το κάνει μόνο στο a5

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνει πάντα αλλά αν έφταιγε το ρούτερ δεν θα έχει πρόβλημα το άλλο κινητό και το λάπτοπ γιατί το κάνει μόνο στο a5

Δοκίμασε όπως σου είπαν και με άλλο ρούτερ. Μπορεί ο συνδυασμός των δύο τους να μην << κάθεται >> καλά. Έχουμε πολλά παράξενα και απίθανα δει στα << ζευγαρώματα >> της τεχνολογίας, μόνο αν δοκιμάσεις θα είσαι σίγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε σύγκριση σύγκριση με το G4 πώς τα πάει; Από θέμα κάμερας και μπαταρίας κυρίως.. Γιατί τώρα παίζουν και τα 2 γύρω στα 300...
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει αλλά γενικά είναι σίγουρα πολύ πιο αργό σε σχέση με το g4 το οποίο έχει και φοβερή κάμερα.

Σε μπαταρία υπερέχει το Α5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Κι εγω εβαλα καρτα Kingston και μου βγαζει το μη αναμενομενη αφαιρεση καρτας κτλπ. Τι καρτα προτεινετε να βαλω; αποκλειστικα και μονο samsung; ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Κι εγω εβαλα καρτα Kingston και μου βγαζει το μη αναμενομενη αφαιρεση καρτας κτλπ. Τι καρτα προτεινετε να βαλω; αποκλειστικα και μονο samsung; ευχαριστω.

 

Με sundisk εμένα έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρεται συγγενικό μου πρόσωπο να πάρει το συγκεκριμένο κινητό, αυτήν την στιγμή είναι γύρω στα 300 στο skroutz,

 

http://www.skroutz.gr/s/8221632/Samsung-Galaxy-A5-2016-16GB.html?keyphrase=galaxy+a5+2016

 

Από ό,τι φαίνεται είναι πιο φθηνό είναι στα εξής μαγαζιά:

- Mobile Arena (κατόπιν παραγγελίας) που το έχει σε Gold & Black

- Kaizer store (black)

- QuickShop (Gold & White)

- Phonegallery (Black & Gold)

- Smarties

κλπ,

σε όλα κυμαίνεται μαζί με τα μεταφορικά (είμαι Θεσσαλονίκη) και ίσως αντικαταβολή γύρω στα 305-310 ευρώ..

 

Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω/απορρίψω κάποιο από αυτά; Ή πάω στο πρώτο στην λίστα (που αν υπολογίσω ότι μου ανέφερε μια προτίμηση στο χρυσό είναι το QuickShop, μιας και το Mobile Arena αναφέρει 'κατόπιν παραγγελίας' με άγνωστο -υποθέτω- χρόνο αναμονής, αν έχει κάποιος εμπειρία με χρόνους στους οποίους εκπληρώνεται κάποια παραγγελία είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη), με κριτήρια προηγούμενη εμπειρία σε θέματα εξυπηρέτησης, after sales service κλπ μιας και θεωρητικά δεν έχουν διαφορές; Σε όλα βλέπω το A510F μοντέλο πάντως...

 

Αλήθεια, αν χρειαστώ κάτι μέσα στην εγγύηση το πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο service εδώ Θεσσαλονίκη; Ή πρέπει να το στείλω (στο σκρουτζοκατάστημα ή στην Samsung) στην Αθήνα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, αν χρειαστώ κάτι μέσα στην εγγύηση το πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο service εδώ Θεσσαλονίκη; Ή πρέπει να το στείλω (στο σκρουτζοκατάστημα ή στην Samsung) στην Αθήνα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Καλό είναι να μάθεις αν είναι ευρωπαικής ένωσης συσκεύη και αν ναι καλύπτεται πλήρως απο Samsung. Αν το μαγαζί που το αγοράσεις ένα περίοδος D.O.A τότε συνήθως τις 7 πρώτες μέρες το στέλνεις σε αυτούς για πλήρη αντικατάσταση αν αποδειχθεί ότι έχει πρόβλημα "απο τη μάνα του". Ειδάλλως, μετά το πέρες της εβδομάδας, σε ένα απο τα τρία Σέρβις της Sasmung που υπάρχουν στη Θεσσαλονίκη. 2 Χρόνια εγγύηση για τη συσκευή, ένα για τα παρελκόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι με δεδομένα στο κέντρο της Αθήνας αλλά δεν λέει να μου εμφανίσει 4G!!!Μου εμφανίζει H+.... μήπως είναι το ίδιο;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

LTE είναι το 4g.

Πάνε: Ρυθμίσεις / Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας / λειτουργία δικτύου / 4g/3g/2g (αυτόματη σύνδεση). Συνήθως μέσα σε 15-30 secs εμφανίζει το LTE.

Link to comment
Share on other sites

LTE είναι το 4g.

Πάνε: Ρυθμίσεις / Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας / λειτουργία δικτύου / 4g/3g/2g (αυτόματη σύνδεση). Συνήθως μέσα σε 15-30 secs εμφανίζει το LTE.

 

Αυτό έχω κάνει...στο αυτόματο το έχω αλλά δεν μου το βγάζει αυτό που λες...πάροχος είναι η cosmote.

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία 4g;; Μπορείς και μέσα απο το application της cosmote.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι με δεδομένα στο κέντρο της Αθήνας αλλά δεν λέει να μου εμφανίσει 4G!!!Μου εμφανίζει H+.... μήπως είναι το ίδιο;

 

Αν το ενεργοποίησες πρώτη φορά, κάνε τη μιά επανεκκίνηση και θα εμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Μια ερώτηση...αξίζει να πάω από Samsung S5 στο τηλέφωνο αυτό;

Με το δικό μου δεν έχω συναντήση κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι τώρα ούτε κολλήματα ούτε το παραμικρό.

Απλώς μου άρεσε πάρα πολύ το Α5 εμφανισιακά και λέω να κάνω την αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Μια ερώτηση...αξίζει να πάω από Samsung S5 στο τηλέφωνο αυτό;

Με το δικό μου δεν έχω συναντήση κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι τώρα ούτε κολλήματα ούτε το παραμικρό.

Απλώς μου άρεσε πάρα πολύ το Α5 εμφανισιακά και λέω να κάνω την αλλαγή;

 

Μόνο για εμφανισιακούς λόγους νομίζω αξίζει η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το τσ είναι (τσουκ)όχι;

 

Σωστος το τσ ειναι τσουκ και εχε υπ'οψιν σου και τον κωδικο (ονομα) παραγωγης G...F που σημαινει πολλα απο την αρχιτεκτονικη του τηλ μεχρι την συνεχομενη εξελιξη της καθε σειρας.

Link to comment
Share on other sites

εχε υπ'οψιν σου και τον κωδικο (ονομα) παραγωγης G...F που σημαινει πολλα απο την αρχιτεκτονικη του τηλ μεχρι την συνεχομενη εξελιξη της καθε σειρας.

 

Αυτό μπορείς να το εξηγησεις λίγο πιο ανσλυτικά;

Link to comment
Share on other sites

Σου εστειλα πμ για να μην γραφουμε σεντονια οπωσδηποτε ειναι κωδικος συγκεκριμενης σειρας παραγωγης με δεδομενη αρχιτεκτονικη..πχ G 850F, G 900F, G 920F, Και τελος φτανουμε στο G 930F, Και αγνωστο, τουλαχιστον σ'εμας, προς το παρον ποσα ακομη μοντελα θα εχουν την συγκεκριμενη ονομασια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

Σκέφτομαι να πάρω το τηλέφωνο που είναι πανέμορφο αλλά ποιον επεξεργαστή να ψάξω?

Το F είναι κωδικός για τον επεξεργαστή η για το ευρωπαϊκό μοντέλο?

Να είστε καλά παιδιά

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...