Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειλικρινά παρακολουθώ τόση ώρα τη συζήτηση περι "βάρους"... τί είναι το τόσο σημαντικό με το "βαρος" ενός κινητού δηλαδή;; :ninja:

 

Πρέπει να κάνει λίγο δίαιτα. Έχει μερικά γραμμάρια παραπάνω.:lol::rotfl::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Έχει αγοράσει κανείς τη Dual Sim έκδοση και να μου πει τις εντυπώσεις του? Έχω ένα S5 και επειδή ενδιαφέρομαι να το αντικαταστήσω με dual sim σκέφτομαι να πάω για το A5 2016.
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει αγοράσει κανείς τη Dual Sim έκδοση και να μου πει τις εντυπώσεις του? Έχω ένα S5 και επειδή ενδιαφέρομαι να το αντικαταστήσω με dual sim σκέφτομαι να πάω για το A5 2016.

 

Όχι φίλε, δεν έχει βγει με dual sim στην Ελλάδα. Yπάρχει το μοντέλο Α510FD με dual sim, αλλά από όσο έχω δει κυκλοφορεί στην Ινδία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει ακουστει τιποτα για update σε 6 marshmallow?

To μοναδικό που υπάρχει είναι αυτό.

Samsung Galaxy A5 Android 6.0 Marshmallow update: Expected

Τώρα το πότε θα βγει, κανείς δεν το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

 

Στο playstore μου βγάζει δυο εφαρμογές προς ενημέρωση την ΑΝΤ Radio Service και την ΑΝΤ+ Plugins Service.

 

Κάπου αλλού, αλλά και μέσα στις ίδιες τις εφαρμογές, στα σχόλεια των χρηστών διάβασα πολύ χάλια κριτικές. Εως και πολύ κράξιμο. Αυτές συνεχίζονται να εμφανίζονται έτοιμες για Ενημέρωση.

 

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής:

Α) μήπως τα σχόλεια των χρηστών είναι υπερβολικά και μιας και δεν θα τις χρησιμοποιήσω να κάνω την Ενημέρωση;;; Ή

Β) να μην τις κάνω καθόλου γιατί όντως δεν αξίζουν;;

 

Αλλά εάν δεν τις κάνω πως θα φύγουν οι εφαρμογές από το playstore μην γίνει καμιά στραβή και πατήσω άθελα μου Ενημέρωση και περαστούν οι εφαρμογές;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου.

 

Κάτοχος Samsung S3 εδώ και 3 χρόνια περίπου, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας (ή μάλλον τη γνώση σας σε περίπτωση που κάποιος έχει συγκρίνει τα 2 τηλέφωνα), διότι είμαι ανάμεσα στο A5 (2016 έκδοση) και το LG G3 (3 RAM, 32 GB). Παίζουν πάνω κάτω στα ίδια χρήματα για μένα, (περίπου ένα 30άρι πιο φτηνό το Α5).

 

Πιθανότατα κάποιος να προτείνει και κάποιο άλλο, αλλά απ' αυτά που μπορώ να αγοράσω (εταιρικό το τηλέφωνο), αυτά τα δύο καλύπτουν καλύτερα τις προδιαγραφές που έχω θέσει (με μια εξ αυτών να είναι η ακτινοβολία).

 

Οποιαδήποτε άποψη θα εκτιμηθεί δεόντως και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μια ερωτησω θελω να κανω. Το πισω μερος ειναι απο γυαλι σωστα? Εχει καποια προστασια για γρατζουνιες στο πισω μερος, δηλ κατι σε gorilla glass? Για να ξερω εαν μπορει να αντεξει χωρις καποια θηκη, ή εστω με καποια ζελατινα και μπρος και πισω. Επισης το πλαισιο του ειναι full μεταλλο η εχει καποια πλαστικα τμηματα και γενικα αντεχει σε μικροχτυπηματακια?
Link to comment
Share on other sites

Σε γρατζουνιες ειναι ανθεκτικο καθως εχει gorilla glass 4. Σε πτωσεις παντα υπαρχει περιπτωση να σπασει το γυαλι. Εχει 2 πλαστικες γραμμες πανω και κατω για την κεραια.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε γρατζουνιες ειναι ανθεκτικο καθως εχει gorilla glass 4. Σε πτωσεις παντα υπαρχει περιπτωση να σπασει το γυαλι. Εχει 2 πλαστικες γραμμες πανω και κατω για την κεραια.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ! Ήσουν κατατοπιστικός!

Link to comment
Share on other sites

Εχω στη κατοχη μου το συγκεκριμενο κινητο εδω και μια εβδομαδα...design αψογο..καμερα για τα δικα μου γουστα αψογη..ειδικα στις νυχτερινες ληψεις δε το συζητω..αναλυση το ιδιο αψογη..η φωτεινοτητα ειναι υψηλοτερη του s6..προσωπικα βλεπω οτι δε κολλαει πουθενα το κινητο ουτε στα παιχνιδια ουτε πουθενα..ο ηχος ισως λιγακι χαμηλος! Το μονο αρνητικο...μπαταρια αψογη..μου βγαζει πολυ ανετα μια μερα..μονο μια παρατηρηση..το βραδυ ενω τα χω ολα κλειστα η μπαταρια σιγουρα πεφτει 6 7% και με προβληματιζει..δε ξερω τι μπορει να φταιει..ενω καθαριζω και τη ram και τη cache!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου.

 

Κάτοχος Samsung S3 εδώ και 3 χρόνια περίπου, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας (ή μάλλον τη γνώση σας σε περίπτωση που κάποιος έχει συγκρίνει τα 2 τηλέφωνα), διότι είμαι ανάμεσα στο A5 (2016 έκδοση) και το LG G3 (3 RAM, 32 GB). Παίζουν πάνω κάτω στα ίδια χρήματα για μένα, (περίπου ένα 30άρι πιο φτηνό το Α5).

 

Πιθανότατα κάποιος να προτείνει και κάποιο άλλο, αλλά απ' αυτά που μπορώ να αγοράσω (εταιρικό το τηλέφωνο), αυτά τα δύο καλύπτουν καλύτερα τις προδιαγραφές που έχω θέσει (με μια εξ αυτών να είναι η ακτινοβολία).

 

Οποιαδήποτε άποψη θα εκτιμηθεί δεόντως και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θα πρέπει να ανοίξεις ένα θέμα με το ερώτημα σου στην ενότητα Επιλογή συσκευής γιατί εδώ κάτι τέτοιο είναι off topic.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum!

Μια πολύ γρήγορη ερώτηση για όποιον δε βαριέται...

 

Κάτοχος s5 έχω εμπειρία με odin flashαρίσματα κτλ. Αναγκάστηκα γιατί το πήρα με λογισμικό vodafone και σερνόταν.

 

Φίλος μόλις πήρε, επίσης από vodafone, το α5 2016 και ανέλαβα να του περάσω άλλο λογισμικό για να το ευχαριστηθεί. Η διαδικασία με odin-flashαρίσματα-hard reset πριν και μετά το flash είναι πανομοιότυπη ή υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα; Με knox ισχύουν τα ίδια ακριβώς; Εμένα προσωπικά δεν έχει γράψει ποτέ και έχω κάνει στο δικό μου 5 φλασαρίσματα με όντιν.

 

Έχει το Α510F. Ποια προτείνεται να κατεβάσω από sammobile; Κλασσικά την αγγλική;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχει android 6. Διάβασα ότι κάποια στιγμή μαλλον θα κάνει την αναβάθμιση, το θέμα είναι εάν αξίζει να αγοράσω ένα κινητό με καλές σχετικά επιδόσεις αλλά που δεν ξέρουμε σίγουρα εάν θα πάρει το καινούριο android (και εάν θα το πάρει σίγουρα θα είναι και η τελευταία αναβάθμισή του).

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχει android 6. Διάβασα ότι κάποια στιγμή μαλλον θα κάνει την αναβάθμιση, το θέμα είναι εάν αξίζει να αγοράσω ένα κινητό με καλές σχετικά επιδόσεις αλλά που δεν ξέρουμε σίγουρα εάν θα πάρει το καινούριο android (και εάν θα το πάρει σίγουρα θα είναι και η τελευταία αναβάθμισή του).

 

Θα το παρει αλλα εγω προσωπικα ελπιζω να αργησει τοσο ώστε να στρωσουν το bug με τη συνεργασια του fingerprint sensor με 3rd part apps σα το screen off

Επισης να πω πως θα γραψω και εγω καποια στιγμη εντυπώσεις γιαυτο το ομορφο και τιμιο κινητο καθως το εχω πανω από 1 μιση μηνα σα δευτερο(ειχα S7 EDGE k απλο) αλλα πλεον σα..πρωτο!!:):)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντελο φοράει τον exynos;Έχω χάσει τα αυγά και τα πασχαλιά.
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει notification led? Και αν οχι μπορουν να χρησιμοποιηθουν τα κουμπια αφης για αυτο τον σκοπο ( να αναβοσβηνουν σαν ειδοποιηση)?
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντελο φοράει τον exynos;Έχω χάσει τα αυγά και τα πασχαλιά.

SM -A510F

Παιδια υπαρχει notification led? Και αν οχι μπορουν να χρησιμοποιηθουν τα κουμπια αφης για αυτο τον σκοπο ( να αναβοσβηνουν σαν ειδοποιηση)?

Οχι δεν εχει και δεν γινεται. Λυνεται με εφαρμογη οπως το noled.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παδιά για βοηθήστε... Screen Protector έχει τοποθετήσει κάποιος ή tempered glass, πως εφαρμόζει?

Λόγω του ότι η οθόνη έχει μια μικρή καμπυλότητα στο τελείωμά της, υπάρχει πρόβλημα καθώς περνάμε το δάχτυλο πάνω στην οθόνη ή κυλάει καλά?

Link to comment
Share on other sites

η παρακατω ειναι tempered glass? απο ποιοτητα τι λεει?με βολευει το public γιατι θα μου την περασουν οι ιδιοι στο μαγαζι :)

 

http://www.public.gr/product/aksesoyar/kiniton/memvranes-othonis-mobile/prostasia-othonis-samsung-galaxy-a5-2016-sbs-screen-protector-glass-effect-and-high-resistant/prod8000082pp/

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

η παρακατω ειναι tempered glass? απο ποιοτητα τι λεει?με βολευει το public γιατι θα μου την περασουν οι ιδιοι στο μαγαζι :)

 

http://www.public.gr/product/aksesoyar/kiniton/memvranes-othonis-mobile/prostasia-othonis-samsung-galaxy-a5-2016-sbs-screen-protector-glass-effect-and-high-resistant/prod8000082pp/

 

Καλησπερα σε ολους σας.

Σημερα πηγα στο Media Markt και κοιτουσα να παρω κατι για προστασια στην οθονη του A5

(2016) και μου προτειναν να βαλω κατι καινουριο που ειναι καλυτερο απο ολα τα (film ή Tempered glass)...!!!

Ονομαζεται (Υγρο προστασιας με Νανοτεχνολογεια).

Μπαινει μονιμα στην οθονη, δεν εχει προβλημα να δημιουργησει φουσκαλες αν δεν μπει καλα, γιατι μου ειπαν οτι ειναι κατι σαν μονιμη βαφη πανω στην οθονη.

Γινεται μεσα σε ενα τεταρτο εκει στο μαγαζι και ειναι αντιχαρακτικο, τελειως διαφανες (δεν φαινεται τιποτα).

Το ειχε περασει ενας πωλητης εκει στο δικο του κινητο και μου το εδωσε να δω πως ειναι η υφη στο χερι μου. Δεν εχει καθολου διαφορα απο την κανονικη του οθονη.

Θελω να πω οτι γλυστραει κανονικα και δεν κολαει καθολου. Σκεφτειτε οτι πηρα το κλειδι του σπιτιου μου και δοκιμασα την οθονη του, το χτυπουσα και το ετριβα με δυναμη και δεν εκανε ουτε γρατσουνιες ουτε τιποτα. Κοστιζει 14 ευρω.

Σκεφτομαι να παω να το βαλω και εγω. Γνωριζει καποιος αλλος για αυτην την καινουρια τεχνικη προστασιας για την οθονη...???????????????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους σας.

Σημερα πηγα στο Media Markt και κοιτουσα να παρω κατι για προστασια στην οθονη του A5

(2016) και μου προτειναν να βαλω κατι καινουριο που ειναι καλυτερο απο ολα τα (film ή Tempered glass)...!!!

Ονομαζεται (Υγρο προστασιας με Νανοτεχνολογεια).

Μπαινει μονιμα στην οθονη, δεν εχει προβλημα να δημιουργησει φουσκαλες αν δεν μπει καλα, γιατι μου ειπαν οτι ειναι κατι σαν μονιμη βαφη πανω στην οθονη.

Γινεται μεσα σε ενα τεταρτο εκει στο μαγαζι και ειναι αντιχαρακτικο, τελειως διαφανες (δεν φαινεται τιποτα).

Το ειχε περασει ενας πωλητης εκει στο δικο του κινητο και μου το εδωσε να δω πως ειναι η υφη στο χερι μου. Δεν εχει καθολου διαφορα απο την κανονικη του οθονη.

Θελω να πω οτι γλυστραει κανονικα και δεν κολαει καθολου. Σκεφτειτε οτι πηρα το κλειδι του σπιτιου μου και δοκιμασα την οθονη του, το χτυπουσα και το ετριβα με δυναμη και δεν εκανε ουτε γρατσουνιες ουτε τιποτα. Κοστιζει 14 ευρω.

Σκεφτομαι να παω να το βαλω και εγω. Γνωριζει καποιος αλλος για αυτην την καινουρια τεχνικη προστασιας για την οθονη...???????????????

 

Ναι υπάρχει αυτό που λες και νομίζω πως αυτή η προστασία κρατά για έξι μήνες- με ένα χρόνο περίπου αναλόγως την χρήση. Υπάρχει σε σπρέι και σε μαντηλάκι, αν και πιστεύω ότι αν όχι με αυτό, αλλά με κάποια παρόμοια τεχνολογία είναι περασμένη η οθόνη του A5 και γενικότερα η οθόνες gorilla glass.

Η προστασία που προσφέρει το Tempered Glass πιστεύω είναι καλύτερη διότι δεν προστατεύει μονο από γρατζουνιές αλλά και από μια πιθανή πτώση, αν έρθει σε επαφή η οθόνη με το πάτωμα, δάπεδο ή ότι αλλο είναι αυτό!!!

Πάντως δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=416176

Κσι εδώ

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...