Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα.

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν στην εφαρμογή S Health μπορείτε να μετρήσετε τους σφυγμούς σας. Στο G850F που έχω η εφαρμογή έχει την επιλογή Καρδιακοί παλμοί. Στο A5 βρίσκω μόνο Αρτηριακή πίεση η οποία επίσης υπάρχει και στο G850F.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα.

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν στην εφαρμογή S Health μπορείτε να μετρήσετε τους σφυγμούς σας. Στο G850F που έχω η εφαρμογή έχει την επιλογή Καρδιακοί παλμοί. Στο A5 βρίσκω μόνο Αρτηριακή πίεση η οποία επίσης υπάρχει και στο G850F.

Έχει τον απαραίτητο αισθητήρα όπως έχει το Alpha; αν όχι, τότε δε μπορεί. Το Alpha ας πούμε τον έχει εκεί που είναι το led φλας μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του πέφτει δραματικά. Στα 258 ευρώ πλέον θεωρώ πως είναι value https://www.skroutz.gr/s/8221632/Samsung-Galaxy-A5-2016-16GB.html?keyphrase=a5+2016 Το σκέφτομαι σοβαρά για αντικαταστάτη του G2, αλλά εκτός απο την premium κατασκευή, δεν ξέρω αν είναι ουσιαστική αναβάθμιση όσον αφορά τα specs και την εμπειρία χρήσης γενικότερα.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Tο Skroutz τωρα το εχει 286 δεν ειδα πουθενα τετοια τιμη...

 

Μάλλον είναι τα γνωστά λάθη που κάνουν τα μαγαζιά ,ήθελαν να βάλουν 285 και πάτησαν από λάθος 258.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά όντως. Χτες το βράδυ ένα κατάστημα το είχε στα 258 για λίγο.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Tο Skroutz τωρα το εχει 286 δεν ειδα πουθενα τετοια τιμη...

Χθες βράδυ 258€ μάλλον λάθος καταστήματος 285 ήθελε να βάλει.

Όποιος πρόλαβε-πρόλαβε !!!!!!!!

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ 258€ μάλλον λάθος καταστήματος 285 ήθελε να βάλει.

Όποιος πρόλαβε-πρόλαβε !!!!!!!!

 

Καλά δεν υπάρχει αυτό το οποίος πρόλαβε. Εγώ παλιά είχα πετύχει μια πολύ καλή τιμή για το HTC wildfire (τότε τα android ήταν πολύ λίγα) και το μαγαζί επειδή έκανε λάθος απλά μου ακύρωσε την παραγγελία χωρίς να μου στείλει καν mail....

Link to comment
Share on other sites

Ok μην τρελαίνεστε, έτσι και αλλιώς δεν θα αργήσει να πέσει γύρω στα 260 όπως πάει. Αξίζει η μετάβαση απο g2;; Με έχουν προβληματίσει κάποια hands on στο youtube που δείχνουν αρκετό lag..
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω το Α5 του 2015 και σκέφτομαι την μετάβαση στο καινούργιο...αξιζει τελικά η να κάτσω εδω που είμαι τωρα;σαν design μου αρέσει το καινουργιο,οσον αφορά τα υπόλοιπα δεν ξέρω...
Link to comment
Share on other sites

Ok μην τρελαίνεστε, έτσι και αλλιώς δεν θα αργήσει να πέσει γύρω στα 260 όπως πάει. Αξίζει η μετάβαση απο g2;; Με έχουν προβληματίσει κάποια hands on στο youtube που δείχνουν αρκετό lag..

Και εγώ το έχω εντοπίσει. Ενώ το είχα δοκιμάσει στο Πλαίσιο και δούλευε άψογα, στο Public αντιθέτως είχε κολληματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από 3 χρόνια συμβίωσης με το z1 λίγο η αλλαγή 2 μπαταριών χωρίς αποτέλεσμα λίγο η άθλια οθόνη που έβαλε η Sony τότε με έκαναν να κοιτάξω για καινούρια συσκευή.

Μια υποψήφια είναι το a5 2016. Δεν ασχολούμουν ποτέ με παιχνίδια απλά κάνω light χρήση δηλαδή facebook,viber, σερφαρισμα, tapatalk και πολύ λίγη ομιλία. Η σύζυγος έχει το a5 2015 και ήδη ζηλεύω την οθόνη του την καθαρότητα του σχεδίου και γενικά το ρολαρισμα της συσκευής. Διαβάζοντας το τοπικ λίγο τρόμαξα όσον αφορά την απόδοση της συσκευής.

Οι κάτοχοι μπορείτε να με βοηθήσετε? Έχει παραπλήσια απόδοση του περσινού μοντέλου με καλύτερη οθόνη ,κάμερα και μπαταρία? Είναι πιο αργό σαν χρήση?

Γενικά δεν ζητάω πολλά απλά μια καλή οθόνη που νομίζω ότι έχει, μια μέτρια προς καλή κάμερα που ελπίζω ότι έχει και άνετη λειτουργία που λόγω exynos δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Σας ευχαριστώ προκαταβολικα (παραπάνω χρήματα δεν υπάρχουν οπότε μην μπείτε στον κόπο για ακριβότερη αντιπρόταση, ήδη είμαι στα όρια ελπίζοντας να πέσει κάνα 20ευρω στον προσεχή μήνα ).

Link to comment
Share on other sites

Κινητάρα ειναι σε όλα! Και κατά πολύ ανώτερο σε όλα από το περσινό. Αγόρασε το και δεν θα το μετανιώσεις.
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και μία εβδομάδα είμαι ευχαριστημένος με τη διάρκεια της μπαταρίας και γενικά το κινητό είναι καταπληκτικό το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα ειναι ότι κάποιες φορές δεν μπαίνει στο ίντερνετ ενώ είναι συνδεδεμένο κανονικά στο wifi.θέμα ρουτερ δεν μπαίζει γιατί με άλλο κινητό μπαίνω την ίδια στιγμή τι μπορεί να συμβαινει;χθες μου ήρθε η πρώτη ενημέρωση λογισμικού να την κάνω; βελτιώνεται η θα γίνει χειρότερο;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και μία εβδομάδα είμαι ευχαριστημένος με τη διάρκεια της μπαταρίας και γενικά το κινητό είναι καταπληκτικό το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα ειναι ότι κάποιες φορές δεν μπαίνει στο ίντερνετ ενώ είναι συνδεδεμένο κανονικά στο wifi.θέμα ρουτερ δεν μπαίζει γιατί με άλλο κινητό μπαίνω την ίδια στιγμή τι μπορεί να συμβαινει;χθες μου ήρθε η πρώτη ενημέρωση λογισμικού να την κάνω; βελτιώνεται η θα γίνει χειρότερο;

Να τη κάνεις την ανβάθμιση.

Επίσης διέγραψε το ρούτερ και ξανά καταχώρησέ το. Έχεις δοκιμάσει να συνδεθείς σε άλλο ρούτερ, κάνει τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και απο εμένα, έχω το κινητό περίπου 15 μέρες και η συνολική εμπειρία μέχρι τώρα είναι θετική. Δεν είμαι πολύ απαιτητικός χρήστης όσον αφορά τα specs τα κλασσικά παιχνίδια και κανα mortal combat x αν παίξω, αλλά μιλάω αρκετά λόγω δουλειάς, σερφάρω αρκετά, μνμ κτλ. Σε όλα αυτά ανταποκρίνεται άψογα. 1-2 φορες μόνο μου κράσαρε όταν έπαιζα πολύ ωρα mortal combat αλλά μετα την επανεκίνηση της εφαρμογής ολα οκ. laggαρισμα δεν έχω παρατηρήσει κάτι φοβερό μέχρι στιγμής, φυιολογικά τα βλέπω τα πράγματα. Αλλωστε ποια συσκευή έχει μηδενικό lag?


Το κυριότερο είναι η μπαταρία του. Είναι όντως πολύ καλή (1μιση μέρα σίγουρα για μένα) και η γρήγορη φόρτιση βολεύει πολύ.


Η εμφάνιση του είναι απιστευτη. Η ομορφότερη συσκευή που έχω πιάσει στα χέρια μου. Πολύ καλή δουλεια, μεταλλο κ γυαλί με gorilla glass 4 μπρος-πίσω.


Χαμηλό sar (0,286 W/kg)


Πολύ καλή οθόνη κλασσική super amoled


Πολύ καλή κάμερα (εγώ δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις)


Στα 300 ευρώ βρίσκεις εννοειται πιο δυνατή συσκευή αλλά οκ, την ποιότητα κατασκευής και τη μπαταρία της δε θα την έχει μάλλον. Για όποιον τον ενδιαφέρει η μπαταρία, η εμφάνιση και μια καθημερινή χρήση είναι απο τις καλύτερες επιλογές.

Edited by newcell
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.εσείς που λέτε ότι σας κάνει επανεκκινήσεις, με ποιόν επεξεργαστή σας το κάνει αυτό? Με τον 7580 ή με τον 615?

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την ενημέρωση λογισμικού δεν ήταν αναβάθμιση σε adroid 6 ευτυχώς.Όσο για το ρουτερ έκανα διαγραφη και καταχώρηση δεν το ξαναέκανε ελπίζω να έστρωσε .ευχαριστώ για την απάντηση
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την ενημέρωση λογισμικού δεν ήταν αναβάθμιση σε adroid 6 ευτυχώς.Όσο για το ρουτερ έκανα διαγραφη και καταχώρηση δεν το ξαναέκανε ελπίζω να έστρωσε .ευχαριστώ για την απάντηση

Να σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Kανει και σ εμενα επανεκκινησεις, 3-4 σε δυο μηνες σχεδον. Και freezαρισματα κανει μια στο τοσο, ακριβως μολις συνδεθει στο router και ανοιξω messenger. Αρα ευθυνεται σιγουρα το router, το δικο μου ειναι ενα αθλιο της Wind.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ευτυχώς δεν θες αναβάθμιση σε 6???

 

Γιατί όταν στο Sony που είχα όταν έκανα αναβάθμιση στην 5.0.1 το τηλέφωνο δεν λειτουργούσε σωστά και έστρωσε στην 5.1.1 .Γιαυτό πάντα καλύτερα να περιμένω την 6.1.1 πάρα να πάω στην 6.0.1 που πάντα έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά, παρατηρώ ότι απο bezels είναι πολύ ικανοποιητικό. (Το ζαχαρώνω).κάτι που θέλω να ρωτήσω, είναι όποιος τυχόν γνωρίζει, με τι επεξεργαστή σας έρχετε κατα την αγορά. Ακολουθεί τα χνάρια του s7 δηλαδή ο 615 Αμερική-Κίνα-Ιαπωνία και ο 7580 Ευρώπη? Η έρχεται και εδώ με τον 615?

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...