Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα.Εγω εχω καταληξει μετα απο τοσα κινητα που εχω αλλαξει οτι καλα τα review,αλλα και η προσωπικη γνωμη μετραει.Καντε μια ληψη μεσα στα μεντια με το ταπεινο j5 και με το s6 και αν δειτε την σουπερ ουαου διαφορα εδω ειμαστε.Αυτο το λεω γιατι δουλευω το J 3 μηνες τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την καμερα του.Οκ δεν αντιλεγω σε ειδικες συνθηκες το 6αρι πιστευω θα ειναι καλυτερο του J στην φωτο,αλλα στην καθημερινοτητα,δεν δικαιολογητε η διαφορα τιμης.Προτιμω να εχω παντως μια ολοκληρωμενη υλοποιηση με ραδιο,μεγαλη αυτονομια,αποσπωμενη μπαταρια και καλη καμερα,παρα ενα λειψο τηλεφωνο με αριστη καμερα...Το Ζ2 ειχα για σουπερ καμερα και καλα,μεχρι που το j5 του εβαλε τα γυαλια σε ολα,κυριως σε καμερα ...και μιλαμε για 160 ευρω κινητο.....Η μεσαια σειρα υποβαθμιζετε σκοπιμως για να πουλησει η S σειρα...στην πραγματικοτητα τι γινεται ομως:X.....το J7 περιμενω να δω....θα το φερουν ομως?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Α5 2016 το θάβουν όλες πάντως οι κριτικές για το πως ανταποκρίνονται cpu/gpu πάνω στη rom. Το συμπέρασμα είναι ένα : Δεν ήταν το TW που έγινε καλύτερο φέτος αλλά η επεξεργαστική δύναμη του S6 που κάλυψε την αδυναμία του TW. Γι' αυτό και η διαφορετική προσέγγιση των κριτικών απέναντι στο S6.

 

Κρίμα πάντως για το Α5 2016 γιατί εξωτερικά είναι πανέμορφο ενώ παράλληλα διαθέτει πολύ καλή οθόνη και μπαταρία. Το έφαγε το εσωτερικό του ( επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, κάμερα και έλλειψη led notification).

Καλλιστα ομως με software update να στρώσει σε σημαντικό βαθμο.

Εδω η s6 σειρα το πρώτο τετράμηνο κυκλοφοριας ήταν για κλάματα η software υλοποίηση και έστρωσε θεαματικά απο Αύγουστο και μετα.

 

Και ειμαι σίγουρος οτι με τον Exynos θα αποδίδει πιο ομαλά και σβέλτα η συσκευή.

Ανέκαθεν στα Samsung οι Exynos είχαν το πανω χέρι σε σχέση με Qualcomm.

 

Και πως γίνεται όλο τυχαίος σε αρκετα review η βαρύτητα της ποιότητας της κάμερας στην συνολική βαθμολογία να ειναι πολυ υψηλότερη απο την αποδοση της μπαταρίας.:blink:

Σιγά τωρα που μου έγιναν όλοι expert φωτογράφοι μην τρελαθούμε δηλαδη και ανακάλυψαν την Αμερική.

 

Και γιατι να αποτελει ως κριτήριο σύγκρισης σε σχέση με την s6 την κάμερα η του Note 5 ενδεχόμενος η του G4 ας πούμε.

Η ακόμα και του Alpha που λανσαρίστηκε με αρχική τιμή τα 600+ ευρω εως μια high end πρόταση.

Η σύγκριση και εξαγωγή συμπερασμάτων πρεπει να γίνεται με τον προκάτοχο του που αντικαθιστά η το z5c η φετινές mid προταςεις η εστω με ναυαρχίδες του 14.

 

Εγω δηλαδη δεν βλέπω να υστερεί σε τίποτα απο την περσινό A5 που συγκέντρωσε υψηλή βαθμολογία για την κατηγορία της συσκευής.

http://www.notebookcheck.net/Samsung-Galaxy-A5-Smartphone-Review.136551.0.html

 

Και το πιο σωστο review ειναι οταν συγκρίνουμε μια συσκευή με αντίστοιχη στην κατηγορία του παρα οι γελοιότητες του phonearena που αποτελει ο ορισμός της αναξιοπιστίας να μου συγκρίνει με το s6 για να βγάλει μάπα τη συσκευή.

 

Και φετος έχουμε επιπλεον αύξηση σημαντική αυτονομια,πιο υψηλή ποιότητα κατασκευης και premium feeling καλυτερη οθονη.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.Εγω εχω καταληξει μετα απο τοσα κινητα που εχω αλλαξει οτι καλα τα review,αλλα και η προσωπικη γνωμη μετραει.Καντε μια ληψη μεσα στα μεντια με το ταπεινο j5 και με το s6 και αν δειτε την σουπερ ουαου διαφορα εδω ειμαστε.

 

Συμφωνώ ότι πάντα η προσωπική άποψη μετρά πιο πολύ από όλα τα reviews. Για τον εαυτό μας όμως και τις προσωπικές μας απαιτήσεις.

Πχ αυτό που λες ως προσωπική άποψη για την κάμερα μπορεί να εμπεριέχει δύο παραδοχές :

1η) Να κρίνεις τη φωτό βάσει του πως τη βλέπεις στο κινητό σου ή στα social media. Εκεί οι διαφορές σε φωτό έξω με φως ημέρας σίγουρα θα φαίνονται πολύ μικρές γιατί είναι μικρές οι διαστάσεις της φωτό. Θα φανούν όμως αν ανοίξεις τις φωτό στην 22άρα πχ οθόνη του PC σου ή στην 32άρα, 40άρα, 50άρα TV σου.

2η) Ακόμα κι αν τις δεις τις φωτό σε μεγάλη οθόνη, να μην είναι εξοικειωμένο το μάτι σου σε σχέση με το μάτι του άλλου ώστε να βλέπει τη διαφορά στον κόκκο πχ στον ουρανό ή το "λάσπωμα" στα φύλλα των δέντρων.

 

Τα παραπάνω δεν αφορούν εσένα προσωπικά. Μιλώ γενικά. Το ίδιο θέμα με την προσωπική αξιολόγηση της κάμερας μπορεί να συμβεί και με όλους τους άλλους τομείς του κινητού. Κάνε μια γύρα στις αξιολογήσεις στο skroutz και θα δεις τι διθυραμβικά λόγια γράφονται για τα περισσότερα κινητά. Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί είτε ο κάτοχος θέλει να νιώθει ότι έχει το super κινητό, είτε γιατί προερχόταν από ένα αδύναμο κινητό και η μετάβαση του φάνηκε πολύ μεγάλη. Αν πχ ένας κάτοχος του Ace 3 πάρει το Α5 2016 θα βγει και θα πει "τι βλακείες μου λέγατε για τον επεξεργαστή του Α5, τέλειος είναι και τέλεια και η κάμερα!!!". Αν το Α5 2016 το αγοράσει όμως ένας κάτοχος κινητού με καλύτερο επεξεργαστή και κάμερα, τότε πολύ πιθανό να καταλάβει τη διαφορά.

 

Αυτά. Προσωπικά θα πρότεινα άνετα να προχωρήσουν στην αγορά του Α5 2016 όσοι έχουν αυτή τη στιγμή στην κατοχή τους low ή midrange κινητό. Aυτοί θα τα δουν όλα άψογα. Πχ προσωπικά αν κατείχα το περσινό Α5 άνετα θα πήγαινα στο φετινό και θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Αντίθετα δεν θα πρότεινα να το αγοράσουν όσοι κατέχουν upper midrange και high range κινητά περσινής σοδειάς ή ακόμα και προπέρσινης για τα high. Από κει και πέρα παίζει ρόλο και σε τι ιεραρχία βάζει ο καθένας τα κριτήρια αγοράς. Όπως είπα και στο προηγούμενο post : Θέλεις άψογη εμφάνιση, full hd super amoled οθόνη και πολύ καλή μπαταρία χωρίς να δίνεις μεγάλη σημασία σε cpu/gpu και κάμερα ; Αν ναι τότε χτύπα το Α5 2016.

Link to comment
Share on other sites

ipred πολύ σωστό το σχόλιο σου φίλε.

Πραγματικά συμφωνώ 100%.

 

Πιστεύω βέβαια πως η τιμή του ακόμη είναι πολύ υψηλή,αλλά στο skroutz καθημερινά πέφτει.

Ίσως το Πάσχα θα προσεγγίζει τα 300 και θα είναι πολύ καλή αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω στα περισσοτερα.Απο οτι εχω παρατηρησει στον υπολογιστη μου,απο τα 8 mp του Νοτε2 που εχω στα 13 του Αλφα που ειχα και του j5 τωρα ειναι αισθητη η διαφορα ποιοτητας της φωτο,ζουμαρωντας 100 τα εκατο υπερ των 13mp.Απο εκει και πανω ομως δεν ξερω αν κανω λάθος δύσκολα διακρινω διαφορα.Αν εξαιρεσουμε τις φωτο του 808 που πραγματικα ειναι αλλου καθως τραβαγε πραγματικα 41mp και κοντα του 1020, όλες οι αλλες 13 με 20.7 του z2 που ειχα δεν βλέπω ουσιώδη διαφορα.Απλως οι φωτο ολων των σαμσουνγκ που εχω σωσει ολα τα χρονια ειναι πολυ ποιο "δυνατες"απο τις ψοφιες του σονυ....Απο εκει κ περα ενας ποιο εμπειρος θα μπορούσε να διακρινει κατι περισσοτερο....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο κινητό αλλά γιατι ρε παιδια να βάλουν παλιο επεξεργαστη σε ενα καινούριο κινητό? πιστεύετε πως θα έχει επίπτωση στη smooth καθημερινή εμπειρία του αυτό? αν είχε καλύτερο επεξεργατη κ κάρτα γραφικών θα το έπαιρνα σίγουρα λόγω κατασκευής και μπαταρ'ιας αλλά τώρα το σκέφτομαι.. οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες ούτε τρελά παιχνίδια παίζω, η μπαταρια, το ιντερνετ, η καμερα και το σήμα του κινητού με ενδιαφέρουν πιο πολύ αλλά δε θέλω να αλλάζω σε ένα χρόνο κινητό.. μπορεί να βοηθήσει κάποιος που το έχει πάρει, είναι αργό? έχει lag? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από s3 με ρουτ, xposed, archidroid κτλ αξίζει η μετάβαση σε Α5? Δεν θα ήθελα να πάω σε κατι υποδεεστερο αλλά κ για να δίνω 600αρια όπως όταν βγήκε το s3 δεν με κόβω...
ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ειναι τιμια συσκευη. Ειχα ενα a3 2015 και ηταν πολυ γρηγορο με αξιοπρεπη καμερα. Το a5 σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ειναι αργο. Μπαταρια πολυ καλη,αριστη οθονη,καμερα σε επιπεδο motorola,xperia z5,ναυαρχιδων 2014 περιπου. Πάντως οσοι γνωστοί μου (κι εγω μαζι ) πηραν samsung a δεν το μετανιωσαν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από s3 με ρουτ, xposed, archidroid κτλ αξίζει η μετάβαση σε Α5? Δεν θα ήθελα να πάω σε κατι υποδεεστερο αλλά κ για να δίνω 600αρια όπως όταν βγήκε το s3 δεν με κόβω...

 

H πιο έξυπνη κίνηση ( αν θέλεις να κινηθείς στο χώρο της Samsung ) είναι να περιμένεις λίγο να βγει το S7, να πέσει η τιμή του S6 γύρω στα 370 σε 2-3 μήνες και να το χτυπήσεις. Αν δεν θέλεις να δώσεις 300+ ευρώ, τότε να πάρεις το A5 2016 όταν η διαφορά τιμής του σε σχέση με το S6 στα ιντερνετικά καταστήματα βρεθεί τουλάχιστον στα 150€ ( πχ S6 400, A5 2016 250 ) που και πάλι μικρή τη θεωρώ βάσει του τι δίνεις και τι παίρνεις. Μιλάω πάντα για ιντερνετικά καταστήματα γιατί το θεωρώ τραγικό κάποιος ακόμα να αγοράζει από τα μεγάλα καταστήματα με τα καπέλα των 300€ στις τιμές των κινητών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο κινητό αλλά γιατι ρε παιδια να βάλουν παλιο επεξεργαστη σε ενα καινούριο κινητό? πιστεύετε πως θα έχει επίπτωση στη smooth καθημερινή εμπειρία του αυτό? αν είχε καλύτερο επεξεργατη κ κάρτα γραφικών θα το έπαιρνα σίγουρα λόγω κατασκευής και μπαταρ'ιας αλλά τώρα το σκέφτομαι.. οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες ούτε τρελά παιχνίδια παίζω, η μπαταρια, το ιντερνετ, η καμερα και το σήμα του κινητού με ενδιαφέρουν πιο πολύ αλλά δε θέλω να αλλάζω σε ένα χρόνο κινητό.. μπορεί να βοηθήσει κάποιος που το έχει πάρει, είναι αργό? έχει lag? ευχαριστω

 

Μέχρι στιγμής, που δεν έχει παιζτεί παιχνίδι παρά μόνο εφαρμογες και φωτογραφίες, δεν έχει λαγκάρει ούτε δευτερόλεπτο! Η μπαταρία του είναι πραγματικά ΑΨΟΓΗ (σε 5 ώρες με λίγη χρήση -κλήσεις, μέσεντζερ,φβ) ξόδεψε μόλις 4% μπαταρία!! Δυσκολευόμουν να το πιστέψω! Η κάμερα του επίσης είναι πολύ καλή (όσο να'ναι απο samsung δεν περίμενα κάτι λιγότερο στα 13ΜΡ). Και η ομορφιά αν σε επηρεάζει, μετράει πολύ! Αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην έχουμε ψευδαισθήσεις.

250 ευρω θα πέσει προς Χριστούγεννα περίοδο και έπειτα.

Το 1 έτους A5 2015 edition 1-2 μήνες ειναι που έπεσε σε αυτα τα λεφτά και πολλους μήνες έπαιζε στα 300 ευρω περίπου.

 

Η τιμή που θα παίξει ειναι στα 300-320 ευρω το μεγαλύτερο μέρος του 16 και για τον διάδοχο.

 

Σε σχέση με το s3 η διαφορα ειναι χαώδεις πραγματικά σε όλους τους τομείς.

 

Και ειμαι σίγουρος οτι με επόμενα software update θα αυξηθεί περαιτερω η συνολική εμπειρία χρησης.

 

Αν ήθελα να αγοράσω τωρα μια κορυφαια mid πρόταση που συναγωνίζεται σε αρκετες παραμέτρους και high end προτάσεις του 15 θα ήταν η νουμερο ενα επιλογη μου.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει η συσκευή, ξέρει κανένας ποιά από τις δύο εκδόσεις έρχεται Ελλάδα? (snap ή exynos).

Σε όλα τα review που έχω διαβάσει για την συσκευή ο επεξεργαστής είναι ο 615 (και τον ψιλο(χοντρό)-θάβουν) και έχω ακούσει-διαβάσει οτι ο 7580 είναι πολύ καλύτερος από τον 615.

Αν καπόιος ξέρει και μπορεί να απαντήσει.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

επισης αν ερχονται και οι 2 εκδοσεις , για επεξεργαστη μιλαω, υπαρχει τροπος να το ξεχωρισουμε πριν το αγορασουμε φυσικα
Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα sites πάντως δεν γράφει ποιος είναι.

Οπότε ένα τηλέφωνο πριν καλύτερα, για να είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, που δεν έχει παιζτεί παιχνίδι παρά μόνο εφαρμογες και φωτογραφίες, δεν έχει λαγκάρει ούτε δευτερόλεπτο! Η μπαταρία του είναι πραγματικά ΑΨΟΓΗ (σε 5 ώρες με λίγη χρήση -κλήσεις, μέσεντζερ,φβ) ξόδεψε μόλις 4% μπαταρία!! Δυσκολευόμουν να το πιστέψω! Η κάμερα του επίσης είναι πολύ καλή (όσο να'ναι απο samsung δεν περίμενα κάτι λιγότερο στα 13ΜΡ). Και η ομορφιά αν σε επηρεάζει, μετράει πολύ! Αυτά. :)

 

Συμφωνώ απόλυτα το έχω 4 ημέρες και πραγματικά είναι απόλαυση

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, που δεν έχει παιζτεί παιχνίδι παρά μόνο εφαρμογες και φωτογραφίες, δεν έχει λαγκάρει ούτε δευτερόλεπτο! Η μπαταρία του είναι πραγματικά ΑΨΟΓΗ (σε 5 ώρες με λίγη χρήση -κλήσεις, μέσεντζερ,φβ) ξόδεψε μόλις 4% μπαταρία!! Δυσκολευόμουν να το πιστέψω! Η κάμερα του επίσης είναι πολύ καλή (όσο να'ναι απο samsung δεν περίμενα κάτι λιγότερο στα 13ΜΡ). Και η ομορφιά αν σε επηρεάζει, μετράει πολύ! Αυτά. :)

ευχαριστω πολύ φίλε. όταν παίξεις και κανα απαιτητικό παιχνίδι περιμένω εντυπώσεις! αν είναι όλα smooth και η μπαταρία του είναι τόσο εντυπωσιακή όπως λες τοτε θα το χτυπήσω! Αν και μπαταριάρα σαν το LG L90 που εχω τώρα δε νομίζω να βρω.

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα sites πάντως δεν γράφει ποιος είναι.

Οπότε ένα τηλέφωνο πριν καλύτερα, για να είσαι καλυμμένος.

 

αυτοι θα ξερουν ομως σιγουρα η δεν υπαρχει τροπος να το ξερουμε αν δεν ανοιξουν τη συσκευη;

Link to comment
Share on other sites

αυτοι θα ξερουν ομως σιγουρα η δεν υπαρχει τροπος να το ξερουμε αν δεν ανοιξουν τη συσκευη;

 

 

Έξω από το κουτί γράφει, 64 bit octacore ,οπότε μόνο με άνοιγμα. Αν θες τους λες να το ανοίξουν να το δουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην έχουμε ψευδαισθήσεις.

250 ευρω θα πέσει προς Χριστούγεννα περίοδο και έπειτα.

Το 1 έτους A5 2015 edition 1-2 μήνες ειναι που έπεσε σε αυτα τα λεφτά και πολλους μήνες έπαιζε στα 300 ευρω περίπου.

 

Η τιμή που θα παίξει ειναι στα 300-320 ευρω το μεγαλύτερο μέρος του 16 και για τον διάδοχο.

 

Σε σχέση με το s3 η διαφορα ειναι χαώδεις πραγματικά σε όλους τους τομείς.

 

Και ειμαι σίγουρος οτι με επόμενα software update θα αυξηθεί περαιτερω η συνολική εμπειρία χρησης.

 

Αν ήθελα να αγοράσω τωρα μια κορυφαια mid πρόταση που συναγωνίζεται σε αρκετες παραμέτρους και high end προτάσεις του 15 θα ήταν η νουμερο ενα επιλογη μου.

 

Από την άλλη όμως το a5 mk1 άργησε να πέσει λόγω των capital control όπου πολλές συσκευές τότε είδαν και αύξηση της τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη όμως το a5 mk1 άργησε να πέσει λόγω των capital control όπου πολλές συσκευές τότε είδαν και αύξηση της τιμής.

 

Και αυτο έπαιξε τον ρόλο του αλλα δεν σημαινει οτι τωρα που δεν υπαρχει το θέμα με τα capital control στο βαθμο που ήταν το δίμηνο Ιουλιος-Αύγουστος περσι η τιμή θα πάρει την κατω βόλτα να πέσει 250 σε 1-2 μήνες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

250 δεν θα παέι με τίποτα.

Πιστεύω ως Πάσχα θα προσεγγίσει τα 320 και τότε θα είναι μια ακριβή αγορά ποιοτικής όμως συσκευής.

 

Το Α7 (6) ξέρουμε πότε έρχεται?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο έπαιξε τον ρόλο του αλλα δεν σημαινει οτι τωρα που δεν υπαρχει το θέμα με τα capital control στο βαθμο που ήταν το δίμηνο Ιουλιος-Αύγουστος περσι η τιμή θα πάρει την κατω βόλτα να πέσει 250 σε 1-2 μήνες.

 

Ωπα ρε παιδια!! 250€ από που και ως που?? εδώ το Α5 το παλιο ακομη δεν επεσε στα 250€ (εκτος σε κατι σκρουτζομαγαζα)... Το πολύ να πεσει το σεπτεμβριο στα 300-350€

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ρε παιδια!! 250€ από που και ως που?? εδώ το Α5 το παλιο ακομη δεν επεσε στα 250€ (εκτος σε κατι σκρουτζομαγαζα)... Το πολύ να πεσει το σεπτεμβριο στα 300-350€

 

361€ αυτή τη στιγμή , με την κυκλοφορία και του s7 τον άλλο μήνα, θα έχουμε κι άλλη κατηφόρα στην τιμή εκτός απροόπτου.

Link to comment
Share on other sites

Έξω από το κουτί γράφει, 64 bit octacore ,οπότε μόνο με άνοιγμα. Αν θες τους λες να το ανοίξουν να το δουν.

 

τνχ φιλος να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Επειδη θελω να παρω το κινητο απο καταστημα της cosmote λογω επιδοτησης να τους πω να ψαχτουν να μου βρουν με τον exynos;Ρωταω γιατι συνηθως αυτοι που δουλευουν εκει δεν γνωριζουν.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...