Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Exω το iriver Lplayer και επειδη τωρα τελυταια κολλαει παααρα πολυ θελω να του κανω firmware update αλλα δεν ξερω πως...κατεβασα το iriver plus 4 αλλα δεν αναγνωριζει την συκσυη....ξερει κανεις τιποτα??

 

Εγω εχω το iRiver iFP-895 του ειχα κανει πριν αρκετο καιρο update αν και δεν ειχα καποιο προβλημα αλλα δε ειδα και καμια διαφορα.Το μονο που πετυχα ηταν να το μετατρεψω σε εξωτερικο δισκο και να μην χρειαζομαι το προγραμμα της iriver για να περναω τραγουδια.

Το L ειναι πιο καινουργιο και δε ξερω τι παιζει αλλα δεν υπαρχει προγραμμα για να περνας τραγουδια? και να εχει και επιλογη για upgrade firmware? το κατεβαζεις απο την iriver και μεσα απο το προγραμμα το κανεις εγκατασταση στο L ετσι τουλαχιστον γινεται η διαδικασια στο δικο μου.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω το creative zen x-fi 8gb. μεχρι τωρα το φορτιζα απο το laptop. πριν λιγο μου δωσαν ενα usb φορτιστη ρευματος της belkin. θα υπαρξει καποιο προβλημα αν φορτιζω το mp3 με αυτον τον φορτιστη?
Link to comment
Share on other sites

εχω το creative zen x-fi 8gb. μεχρι τωρα το φορτιζα απο το laptop. πριν λιγο μου δωσαν ενα usb φορτιστη ρευματος της belkin. θα υπαρξει καποιο προβλημα αν φορτιζω το mp3 με αυτον τον φορτιστη?

 

Λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα, μιας και όλοι οι usb φορτιστές ρεύματος έχουν ως standard την τάση των 5V. Διαφέρουν συνήθως ως προς τα mA αλλά δεν νομίζω να προκύψει κάτι στο creative...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παίδες. Θέλω να αγοράσω ΄ενα mp3 player.

Τα τρία κριτηρια που βάζω είναι η ποιότητα μουσικής, αυτονομία και να έχω γρηγορη και ευκολη προσβαση στα τραγούδια .Αν μπορώ να το παίρνω και για τρέξιμο καλά θα ήταν. Στην αρχή σκεφτόμουνα το sansa fuze. αλλά διαβασά οτι απο ήχο υπάρχουν και καλύτερα και είπα να δώσω ακομα λίγα λεφτά. Είμαι μεταξύ του samsung p3 και του cowon s9. το s9 πιστευετε αξίζει τα 55 ευρώ παραπάνω? Επίσης πρόσεξα οτι βγήκε και το samsung R1 που μοιάζει πολύ με το p3 αλλά είναι αρκετά πιο φθηνό. Έχετε κάποια συμβουλή ή εμπειρία?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας το cowon s9 να μου πει την γνώμη του. Μάλλον το αγοράζω στα 140 ευρώ.
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας το cowon s9 να μου πει την γνώμη του. Μάλλον το αγοράζω στα 140 ευρώ.

 

Το έχω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η ποιότητα αναπαραγωγής της μουσικής είναι πολύ καλή, και η διάρκεια της μπαταρίας ατελείωτη. Και αυτά τα λέω συγκρίνοντάς το με το άλλο mp3 player που έχω, το sony a826. Το μενού του είναι λίγο δύσκολο στην αρχή, λόγω του ότι είναι πολύ παραμετροποιήσιμο, αλλά μετά το συνηθίζεις. Και αυτός είναι ο λόγος που ήθελα να το πουλήσω στην αρχή, αλλά τώρα δεν το αλλάζω. Οι ρυθμίσεις του ήχου είναι όλα τα λεφτά. Υπόψη, ακούω με τα fischer eterna και όχι με τα ακουστικά της συσκευασίας του.

Link to comment
Share on other sites

απο πόσα ξεκινάει ένα mp3 player με wifi ; Ή μονο το ipod υπάρχει;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η ποιότητα αναπαραγωγής της μουσικής είναι πολύ καλή, και η διάρκεια της μπαταρίας ατελείωτη. Και αυτά τα λέω συγκρίνοντάς το με το άλλο mp3 player που έχω, το sony a826. Το μενού του είναι λίγο δύσκολο στην αρχή, λόγω του ότι είναι πολύ παραμετροποιήσιμο, αλλά μετά το συνηθίζεις. Και αυτός είναι ο λόγος που ήθελα να το πουλήσω στην αρχή, αλλά τώρα δεν το αλλάζω. Οι ρυθμίσεις του ήχου είναι όλα τα λεφτά. Υπόψη, ακούω με τα fischer eterna και όχι με τα ακουστικά της συσκευασίας του.

 

Τις αναβαθμίσεις τις κάνεις? βλέπω βελτιώνονται πολλά με αυτές. Κάτι που θαθελα να μου πεις είναι αν μπορεις να συνδέσεις το κινητό σου με το s9. Ωστε αν ακούς μουσική απτο s9 να σταματά όταν σε καλούν. με το πρωτο firmware νομίζω δεν γινόταν.

Σε γενικές γραμμές έχει κάτι που δεν σάρεσε.? Ποιότητα κατασκευής?( Σκεφτόμουν να πηδήσω στο cowon j3 αλλά έιδα οτι υπάρχει ενα προβληματάκι που δεν κάθετε καλά η οθόνη)Θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και για γυμναστική ή είναι κρίμα τέτοιο εργαλείο?

 

απο πόσα ξεκινάει ένα mp3 player με wifi ; Ή μονο το ipod υπάρχει;

 

Μπορείς να βρεις σε πολύ καλή τιμή αξιόλογα. όπως τα creative zen xifi 1 και 2. και με 70 ευρώ το βρίσκεις. ψάξτω λίγο και θαβρεις και αλλα αν δεν σαρέσουν αυτά. νμζ έχει και ένα sony φτηνό.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Firmwere έχω το τελευταίο, το 2.52. Δεν το έχω συνδέσει με το τηλέφωνο, ουτε και ξέρω πως γίνεται. Από ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλό. Η οθόνη του δεν γρατσουνιέται, ούτε βέβαια το υπόλοιπο σώμα. Το θεωρώ αρκετά ανθεκτικό, το βάζω στην τσέπη με κλειδιά, μου έχει πέσει κάτω, και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα. Γενικά,σαν πρώτη εντύπωση μου φάνηκε λίγο ψεύτικο, αλλά αποδείχτηκε πολύ γερό. Και βέβαια δεν έχει ξεβάψει πουθενά, όπως το sony που έχω. Εγώ πάντως, το χρησιμοποιώ όταν πάω για τρέξιμο, και δεν έχει κάνει κιχ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
γεια σας! εχω sony mp3 και δυσλειτουργει το sonicstage με τον υπολογιστη μου (win7).. και σκεφτηκα μηπως να αλλαξω.. εσεις ποιο θα μου προτεινατε? θελω καλη ποιοτητα στα τραγουδια, χωρητικοτητα 1-2gb και αν γινεται να φορτιζετε απο ρευμα ή υπολογιστη, και οχι με μπαταριες.. αυταα...:)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας! εχω sony mp3 και δυσλειτουργει το sonicstage με τον υπολογιστη μου (win7).. και σκεφτηκα μηπως να αλλαξω.. εσεις ποιο θα μου προτεινατε? θελω καλη ποιοτητα στα τραγουδια, χωρητικοτητα 1-2gb και αν γινεται να φορτιζετε απο ρευμα ή υπολογιστη, και οχι με μπαταριες.. αυταα...:)

 

Μέχρι πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! εχω sony mp3 και δυσλειτουργει το sonicstage με τον υπολογιστη μου (win7).. και σκεφτηκα μηπως να αλλαξω.. εσεις ποιο θα μου προτεινατε? θελω καλη ποιοτητα στα τραγουδια, χωρητικοτητα 1-2gb και αν γινεται να φορτιζετε απο ρευμα ή υπολογιστη, και οχι με μπαταριες.. αυταα...:)

Παρε ενα Samsung τελειωσες.

Παρε οποιο σου αρεσει αναλογα με το κομποδεμα σου.

Απλα τα πετας μεσα στο mp3 και τελος,και ετσι σε οποιο PC και να εισαι μπορεις να παρεις οτι τραγουδια θες.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

γεια σας! εχω sony mp3 και δυσλειτουργει το sonicstage με τον υπολογιστη μου (win7).. και σκεφτηκα μηπως να αλλαξω.. εσεις ποιο θα μου προτεινατε? θελω καλη ποιοτητα στα τραγουδια, χωρητικοτητα 1-2gb και αν γινεται να φορτιζετε απο ρευμα ή υπολογιστη, και οχι με μπαταριες.. αυταα...:)

 

Αφού είχες Sony την ποιότητα ήχου τους την ξέρεις … εγώ δεν τα συγκρίνω καν με τα Samsung ή τα iPod, μόνο με τα Cowon τα οποία εδώ στην Ελλάδα είναι πολύ τσιμπημένα σε τιμές σε σύγκριση με τα αντίστοιχης χωρητικότητας Sony.

Άποψή μου είναι ότι δεν συμφέρει να πάρεις τόσο μικρής χωρητικότητας (1 με 2GB), αφού θα πάρεις που θα πάρεις πάρε ένα τουλάχιστον 4GB (μην κάθεσε κιόλας κάθε βδομάδα να σβήνεις/γράφεις), το Sony που είχες μέχρι τώρα τι χωρητικότητας είναι ;

Edited by cyboy25
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ψηφιζω SONY με κλειστα ματια για την ποιοτητα ηχου τους και την ποιοτητα κατασκευης τους.

Ειχα το Samsung YP T10, καλος ηχος αλλα ψευτοκατασκευη, μεσα σε 2-3 μηνες σε νορμαλ συνθηκες (γυμναστηριο) διαλυθηκε !

Απο τοτε μονο SONY πλεον, για κατι SanDisk κτλ δεν το συζηταω, επιασα ενα και φοβομουνα να πατησω τα κουμπια μην μου μεινει στα χερια, απο ηχο μπορει να

ειναι καλα αλλα απο ποιοτητα κατασκευης βραστα Χαραλαμπε ...

Μην κανεις το λαθος και παρεις no name τυπου United, TurboX, Crypto, FU, SCHAUB LORENZ, SWEEX, TELEFUNKEN ... πεταμενα λεφτα.

Διαλεξε καποιο σοβαρης/γνωστης εταιριας.

Φυσικα μπορεις να παρεις και καποιο iPod, αλλα ο ηχος τους ειναι απλα καλουτσικος και το μεγαλο τους μειονεκτημα ειναι οτι θες δε θες πρεπει να χρησιμοποιεις μονο το iTunes για να τα συγχρονιζεις (ξεχνα το γνωστο, απλα πεταω τραγουδακια μεσα οπως σε USB φλασακια, μεταφερω και γραφω τραγουδια η αλλα αρχεια απο και προς υπολογιστες φιλων ... ), ασε που ειναι και πανακριβα για τη χωρητικοτητα τους (με τα ιδια λεφτα παιρνεις πχ SONY 2πλασιας χωρητικοτητας).

Edited by neove_1
Link to comment
Share on other sites

στον κωτσοβολο εχει ενα sony σε προσφορα. απο 69€ νομιζω 40 ή 45. ειναι 4gb. απο οτι θυμαμαι πρεπει να υποστηριζει drag 'n drop
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα SONY απο το πιο φθηνο 65 ευρω ως το πιο ακριβο που κανει +350 ευρω εχουν πραγματικα εξαιρετικη ποιοτητα ηχου,εξαιρετικη κατασκευη,απλο μενου,αρκετα καλη οθονη και τα ακριβα μοντελα διαθετουν wi-fi και γυροσκοπιο ενω καποια αλλα διαθετουν ενσωματομενο η εξωτερικο ανταπτορα bluetooth...

Τα apple απο την αλλη ειναι εξισου καλα λιγο πιο ευαισθητα με καταλληλα ακουστικα ψειρες πχ YAMAHA ειδικα το ipod nano και το ipod touch αποδιδουν εξαιρετικο ηχο,εχουν γυροσκοπιο οθονη φοβερη και το νανο διαθετει ραδιοφωνο με RDS..

Τα samsung εχουν εκπληκτικο σχεδιασμο πρωτοπορα κατασκευη ,εξαιρετικα απλη χρηση ουτε sonicstage ουτε itunes και τα philips ειναι τα πιο user friendly,απλα και λιτα χωρις κατι το εξαιρετικο και χωρις να ειναι ομως ασχημα στην ποιοτητα.....

Ολες οι αλλες συσκευες ειναι απλα κατω του μετριου και ειναι φθηνες λυσεις για target group που δε θελει να ξοδεψει πολλα και δε ζηταει πολλα

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ποσο κοστιζει αυτη τη στιγμη το Philips GoGear 8 GB Multimedia Player ?

Το ειχα αγορασει περσι στο Σατουρν καπου στα 150 Ε και το εχω βαρεθει εδω και καιρο ...τζαμπα αγορα πηγα κι εκανα μου φαινεται .

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ποσο κοστιζει αυτη τη στιγμη το Philips GoGear 8 GB Multimedia Player ?

Το ειχα αγορασει περσι στο Σατουρν καπου στα 150 Ε και το εχω βαρεθει εδω και καιρο ...τζαμπα αγορα πηγα κι εκανα μου φαινεται .

Το 4αρι ασχετο αλλα στα καταστηματα forthnet εχει κοστος 30 ευρο προσφορα.

το 8αρι απο 65 ευρο το βρισκεις.αληθεια απο ηχο τι λεει???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης προβλημα τις τελευταιες μερες:ο ηχος βγαινει μονο στο ενα εκ των 2 ακουστικων ενω πρεπει να το τοποθετω σε καποια συγκεκριμενη θεση καθε φορα για να βγαινει ηχος κι απ'τα 2 ακουστικα...φταιει το καλωδιο της συσκευης?πως διορθωνεται?
Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης προβλημα τις τελευταιες μερες:ο ηχος βγαινει μονο στο ενα εκ των 2 ακουστικων ενω πρεπει να το τοποθετω σε καποια συγκεκριμενη θεση καθε φορα για να βγαινει ηχος κι απ'τα 2 ακουστικα...φταιει το καλωδιο της συσκευης?πως διορθωνεται?

 

Πας για άλλα ακουστικά. Χάλασαν...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

που θα παραγγειλω?

 

Δεν ξερω τι συσκευη εχεις αλλα καλο ειναι να κοιταξεις και τα χαρακτηριστικα της συσκευης σου και να παρεις και τα αναλογα ακουστικα για να καταλαβεις:

π.χ. εμενα το mp3 player εχει εξοδο 18mw + 18mw αντιστοιχα(για καθε ακουστικο) στα 16 ohm. Λοιπον επρεπε να βρω ή ιδια ή μικροτερης ισχυος γτ μεγαλυτερα δε θα "γεμιζουν" και θα χρειαζεται να αυξανεις πολυ το volume ετσι βρηκα ακουστικα 15mw για καθε καναλι στα 16 ohm συγκεκριμενα της Philips SHS 3200 και καλη αποδοση εχουν και 7 ευρω τα οποια σιγουρα θα τα βρεις σε πολλα καταστηματα ηλεκτρικων-ηλεκτρονικων οπως και αλλες μαρκες.

Edited by madwalker
Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...