Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θέλεις να περάσεις τραγούδια, φωτογραφίες, βίντεο κλπ στην εσωτερική μνήμη της συσκευής, πέρνατα με το πρόγραμμα της creative.

Είναι ωραίο προγραμματάκι και εύχρηστο. Επίσης, είναι ο μόνος τρόπος για να φτιάξεις Playlists.

 

Επίσης, μπες εδώ

http://support.creative.com/Products/ProductDetails.aspx?catID=213&CatName=MP3+Players&subCatID=214&subCatName=ZEN&prodID=16999&prodName=ZEN

και αναβάθμισε τη συσκευή σου με το αμερικάνικο firmware.

Η ευρωπαική έκδοση έχει περιορισμό στην ένταση του ήχου. Θα δείς μεγάλη διαφορά...

 

Το σκεφτηκα να το κανω αλλα δεν εχω ασχοληθει παλι με firmware και φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια. Γιατι καποιος ελεγε οτι δεν το εκανε σωστα και του μπλοκαρε το Zen.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το σκεφτηκα να το κανω αλλα δεν εχω ασχοληθει παλι με firmware και φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια. Γιατι καποιος ελεγε οτι δεν το εκανε σωστα και του μπλοκαρε το Zen.

 

Είναι απλή η διαδικασία. Δεν τα πολυθυμάμαι, αλλά θυμάμαι ότι είναι πολύ απλό.

Κατεβάζεις το fimware στο pc σου, μετά συνδέεις το zen, τρέχεις το αρχείο από το pc και γίνεται μόνο του.Τίποτα άλλο.

Σου εμφανίζονται και κάποια μηνύματα στην οθόνη του zen.

Τα ελληνικά δεν χάνονται!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα παω σημερα να παρω το creative zen x-fi 8gb! θα επιστρεψω με εντυπωσεις! ελπιζω να μεινω ικανοποιημενος!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ηρθε το creative zen x-fi 8gb! παω να το παραλαβω απο eshop.gr. τι ενεργειες πρεπει να κανω για αρχη? ποση ωρα φορτιση, να περασω κατευθειαν καινουργιο firmwire αν εχει παλιο, ενω φορτιζει πειραζει αν το εχω ανοιχτο και το σκαλιζω? γενικα πειτε μου αν πρεπει να προσεξω κατι. ειναι η πρωτη φορα που παιρνω mp3/mp4 player και δεν γνωριζω πολλα.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οι "κανόνες" φόρτισης είναι οι ίδιοι με αυτούς ενός κινητού τηλεφώνου γιατί έχουν και τα δύο ακριβώς τον ίδιο τύπο μπαταρίας, απλά εδώ δεν θα μπορέσεις να την ανικαταστήσεις αν δείς ότι μετά απο κανά 2 χρόνια έχει ελαττωθεί η διάρκειά της.

 

Firmware πέρνα το τελευταίο που υπάρχει, απλά διάβασε και τις αλλαγές που επιφέρει, ίσως κάποια αλλαγή να μην σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

οκ! thanx! αν περασω το νεο firmwire δεν θα χαθει η ελληνικη γλωσσα ε? επισης με την αλλαγη του νεου λογισμικου θα διαγραφουν και τα δεδομενα που ενδεχεται να εχω περασει στην μνημη?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το Creative Zen, για να βαλω καποιο βιντεο και να το "βλεπει" η συσκευη σε τι μορφη πρεπει να ειναι? Το εβαλα σαν mp4 αλλα δεν το βλεπει. Σε τι πρεπει να το μετατρεψω?
Link to comment
Share on other sites

οκ! thanx! αν περασω το νεο firmwire δεν θα χαθει η ελληνικη γλωσσα ε? επισης με την αλλαγη του νεου λογισμικου θα διαγραφουν και τα δεδομενα που ενδεχεται να εχω περασει στην μνημη?

Η Ελληνική όπως και κάθε άλλη γλώσσα αποτελούν αναπόσπαστο

κομμάτι του firmware.

Όχι δεν θα χαθεί τίποτε από όσα έχεις περάσει, εκτός κι αν

κανείς εσύ ο ίδιος format.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα! πιστευω αξιζει για τα χρηματα του! αριστη ποιοτητα μουσικης, πολυ καλη οθονη, χωρις κολληματα! το εκανα update firmwire μολις το πηρα! δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτως προβλημα. εγινε μεσα σε ουτε 5 λεπτα. πολυ γρηγορη και ευκολη μεταφορα αρχειων με drag 'n drop! ακομη δεν δοκιμασα να περασω καποιο βιντεο μεσα, αλλα δεν νομιζω να δυσκολευτω! επισης εχει πολυ καλη αναπαραγωγη βιντεο. με το x-fi καταλαβα μια διαφορα, αλλα μικρη! οχι κατι τραγικο δηλαδη.

τωρα θελω να κανω μια χ@ζη ερωτηση. εχω μια micro sd και το ανταπτορα της για sd. γινεται να την χρησιμοποιησω ή να παρω καλυτερα κατευθειαν μια sd? μεχρι ποσα gb αναγνωριζει χωρις κολληματα? θελω επισης και ενα screen protector. που μπορω να βρω για οθονη 2.5"? δεν θελω ebay, κλπ. προτιμω απο φυσικο καταστημα. επισης θελω και μια θηκουλα. μια απλη που να χωραει και τα ακουστικα. εχετε να προτεινεται τιποτα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το Creative Zen, για να βαλω καποιο βιντεο και να το "βλεπει" η συσκευη σε τι μορφη πρεπει να ειναι? Το εβαλα σαν mp4 αλλα δεν το βλεπει. Σε τι πρεπει να το μετατρεψω?

 

Όποιο βίντεο θέλεις, μπορείς να το μετατρέψεις σε συμβατό με τη συσκευή τύπο με το πρόγραμμα που υπάρχει στο cd της συσκευασίας.

Τα μετατρέπει γρήγορα και τα περνάει στη συσκευή.

Μην παιδεύεσαι άδικα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θέλω mp3 player με καλή ποιότητα αναπαραγωγής, μεγάλη αυτονομία και ραδιόφωνο. Επίσης, θέλω να αναγνωρίζει απευθείας τα αρχεία mp3 με το που τα περνάω στο mp3 player, χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα (Plug and Play λέγεται αυτό;). Δε με ενδιαφέρει τίποτα άλλο (οθόνη, ηχείο κλπ). Διαθέτω 50€ περίπου.

 

Βρήκα το Creative Zen Mozaic. Τι γνώμη έχετε για αυτό; Καμιά άλλη πρόταση;

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Tα philips ειναι καλα σε ποιοτητα κατασκευης κ ηχου γιατι δεν τα βλεπω ουτε σε πλαισιο,eshop κλπ..μονο στο public...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

εγω πριν 2 χρονια ενα mp3 player philips που ειχα παρει,το αγορασα απο μουλτιραμα και μου χει κανει εντυπωση η παρα πολυ καλη αναμονη που ειχα με μια μπαταρια ΑΑΑ.10 ωρες χαλαρα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tα ακουστηκα ειναι καλα???ακουγονται δυνατα?

Σε ολα τα mp3 player που εχω,τα ακουστικα τα εχω αλλαξει.τα philips ηταν μαπα :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν ειδατε τα posts μου παραπανω θα καταλαβατε οτι πηρα το zen x-fi. ο μονος τροπος που το εχω φορτισει μεχρι τωρα ειναι μεσω usb. ακομη δεν πηρα φορτιστη για πριζα. αλλα, εχω ενα ακουστικο bt motorola που φορτιζει με φορτιστη ρευματος micro-usb(?). την ιδια θυρα τελοως παντων εχει και το zen. δοκιμασα να το φορτισω αλλα δεν εκανε τιποτα. σαν να μην συνδεσα τιποτα. δεν θα επρεπε να φορτισει κανονικα? επισης ξαναρωταω που μπορω να βρω screen protector 2.5" για το zen.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σου είπε ή που το είδες γραμμένο ότι επειδή χρησιμοποιούν

τον ίδιο τύπο υποδοχής θα έπρεπε το ένα να φορτίζει το άλλο;

Το manual του mp3 το διάβασες ποτέ να δείς τι λέει για την φόρτιση;

Στο λέω γιατί είναι "επικίνδυνο" (όταν δίνει περισσότερη τάση ο φορτιστής) μην το ξαναπροσπαθήσεις.

Ακόμη και αν οι δυο μπαταρίες φορτίζουν υπό ακριβώς ίδια τάση(πολύ αμφιβάλλω),

η μπαταρία για το mp3 σου το πιθανότερο είναι ότι χρειάζεται

ρεύμα έντασης 500mA - 550mA για να φορτίσει, ενώ είμαι σχεδόν σίγουρος

ότι αν κοιτάξεις πάνω στο φορτιστή του Bluetooth ακουστικού

θα δείς ότι δίνει ρεύμα μικρότερης έντασης.

Οι φορτιστές ξέρεις τι είναι; Απλά, μετασχηματιστές.

Όλες οι ηλεκτρικές συσκευές που συνδέεις στις πρίζες του σπιτιού

σου χρειάζονται ρεύμα ίδιας τάσης και ίδιας έντασης επειδή απλά όλες χρησιμοποιούν τον ίδιο τύπο υποδοχής ;;;!

Όχι βέβαια!!! Γι αυτό έχουν ενσωματωμένους μετασχηματιστές.

Εεεε το ίδιο συμβαίνει και εδώ.

Screenprotector κομμένα ακριβώς στις διαστάσεις συγκεκριμένων

συσκευών έχουν λόγο ύπαρξης μόνο για touchscreen συσκευές, η δική

σου δεν χρησιμοποιεί touchscreen.

Link to comment
Share on other sites

το manual το διαβασα αλλα δεν προσεξα τι ελεγε για την φορτιση. μου φαινεται εκανα χ@ζομ@ρ@ ε? αμαν... για προστασια οθονης λεω να παρω μικροτερης διαστασης 2.4" (που κανει για το νοκια ν82 πχ). ε, θα φαινεται χαλια αλλα δεν θελω να παθει τιποτα. dbekia ευχαριστω για τις συμβουλες!
Link to comment
Share on other sites

επισης ξαναρωταω που μπορω να βρω screen protector 2.5" για το zen.

ευχαριστω.

 

http://www.zagg.com/invisibleshield/creative-zen-cases-screen-protectors-covers-skins-shields.php

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως πριν μια εβδομαδα το sony nw-a806 π ειχα τα 2 τελευταια χρονια και ειχα καταλατρεψει αναιτια εφαγε κολλημα και αχρηστευτηκαν τα κουμπια τ...παρολα τα reset δν το επανεφερα αλλα βεβαια δν το εχω παει ακομα στη sony..!!τεσπα επειδη το χρησιμοποιουσα καθημερινα και στο αυτοκινητο και στο γυμναστηριο εφαγα τρελη φρικη να μν ζω χωρις αυτο και αρχισα να σκεφτομαι την αναγκαστικη αντικατασταση του..επειδη εχω καιρο να ασχοληθω και επειδη θελω κατι π να εχει πολυ καλη ποιοτητα ηχου οπως και το sony μου τι εχετε να μ προτεινετε σε χωρητικοτητες 4 ή 8 gb??
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου,ξερετε μηπως πού μπορω να βρω στην Αθηνα καποιο μαγαζι με φορητους amplifiers ακουστικων που να λειτουργουν με μπαταρια?Βασικα θελω το φθηνοτερο δυνατο γκατζετακι που να δυναμωνει καπως τον ηχο που βγαζει το pmp μου!

 

Υπαρχουν τετοια μαγαζια που να πουλανε Ελλαδα και εχετε υπ'οψιν σας καποιο φθηνο,καλουτσικο μοντελο?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως πριν μια εβδομαδα το sony nw-a806 π ειχα τα 2 τελευταια χρονια και ειχα καταλατρεψει αναιτια εφαγε κολλημα και αχρηστευτηκαν τα κουμπια τ...παρολα τα reset δν το επανεφερα αλλα βεβαια δν το εχω παει ακομα στη sony..!!τεσπα επειδη το χρησιμοποιουσα καθημερινα και στο αυτοκινητο και στο γυμναστηριο εφαγα τρελη φρικη να μν ζω χωρις αυτο και αρχισα να σκεφτομαι την αναγκαστικη αντικατασταση του..επειδη εχω καιρο να ασχοληθω και επειδη θελω κατι π να εχει πολυ καλη ποιοτητα ηχου οπως και το sony μου τι εχετε να μ προτεινετε σε χωρητικοτητες 4 ή 8 gb??

 

τλκ το πηγα στη sony κ μου ειπανε πως επιασε υγρασια η πλακετα..δυστυχως δλδ πρεπει να βρεθει ο αντικαταστατης του..εκανα μια ερευνα και βρηκα τα παρακατω..ποια ειναι η γνωμη σας??

http://www.pixmania.gr/gr/gr/1713929/art/sony/nwz-s738f-8gb-fm-radio-mp.html

http://www.pixmania.gr/gr/gr/1618850/art/sony/mp3-player-fm-walkman-nwz.html

http://www.pixmania.gr/gr/gr/1581511/art/apple/ipod-nano-8ga-iayni-nai.html

http://www.pixmania.gr/gr/gr/1409628/art/creative/mp3-player-zen-x-fi-8-gb.html

Link to comment
Share on other sites

εχω το creative zen x-fi στα 8gb. το εχω κανα μηνα περιπου και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος! ημουν αναμεσα σε sony, apple και creative. το sony το απερριψα λογω της μικρης οθονης του. το apple λογω απουσιας ραδιοφωνου και αναγκαστικης μεταφορας δεδομενων μεσω i-tunes.

τελικα πηρα το creative. αριστη οθονη 2.5", αριστη ποιοτητα μουσικης (τελικα το x-fi κανει αρκετη δουλεια) και πολυ καλη διαρκεια μπαταριας. σου το προτεινω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...