Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Cowon S9 το χει κανείς; εντυπώσεις ήχου;

 

Όχι, δεν το έχω, ούτε το έχω ακούσει, αλλά λόγω μάρκας είμαι σίγουρος ότι θα είναι εξαιρετικό + ότι όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του (οθόνη, μπαταρία κλπ κλπ) είναι εξαιτερικά.

Αν ήταν να έπαιρνα τώρα Mp3, θα έπαιρνα αυτό. (ακριβούτσικο βέβαια)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παίδες σκοπεύω να πάρω ακουστικά πολύ ακριβά(κλάσης westone 3)και θέλω να εκμεταλλευτώ και την τελευταία δραχμή που θα δώσω σε αυτά.οπότε ψάχνω για την καλύτερη ποιότητα ήχου που υπάρχει σε mp3.δεν με ενδιαφέρουν να έχουν φρου φρου και αρώματα το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ποιότητα ήχου (και μετά η ανάλυση σαν δεύτερο)να είναι η καλύτερη που υπάρχει ανεξαρτήτως κόστους.ποια mp3 players να κοιτάξω? γίνεται ένας χαμός εκεί έξω και έχω μπερδευτεί....άλλος λέει ipod,άλλος λέει sony άλλος creative....πφφφφφ
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μιλαμε για την ανωτερη SQ ανεξαρτητως κοστους,εχει ακουσει κανεις το Beosound 2 της B&O?

 

http://www.bang-olufsen.com/beosound2

 

Το ακουσα σε συνδυασμο με τα Α8 της ιδιας εταιρειας, σε ενα demo shop,και ομολογω πως ηταν απιστευτη εμπειρια.Δεν ξερω αν ηταν placebo λογω brand name,αλλα αυτο που ακουσα ηταν ενας απιστευτα δυναμικος ηχος για mp3.

 

Μαλιστα ειχε πλακα επειδη η μουσικη ηταν απο ζωντανη ηχογραφηση λαικου κεντρου.Ενα ειδος μουσικης δλδ που δεν ακουω και τοσο συχνα.Αλλα ακομα κι ετσι ηταν σαν να ημουν πρωτο τραπεζι πιστα.Μου θυμισε δηλαδη τις φορες που εχω βρεθει σε αντιστοιχο περιβαλλον.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

κοίταξα το Cowon S9,και ομολογώ πως με εντυπωσίασε.16bit χρώματα 480 x 272 pixels και amoled!!! dual core 500mhz(φαντάζομαι εδώ τα βίντεα θα σκύζουν)και η ποιότητα του ήχου είδα σε ένα review ότι είναι τέλεια....με μια αναβάθμιση νομίζω παίρνει και widget.εδώ όμως είδα και το samsung yp-p3 όπου και αυτό με ενθουσίασε με το vibe-sound κ.λ.π....ανάλυση πάλι 480 x 272....ποιότητα ήχουν DNSe 3.0......αλλά το μενού του με τα widgets είναι απίστευτο! έχει και recorder από ράδιο....

βασικά τα καλύτερα νομίζω είναι το p3,το cowon s9,το sony χ1000,το ipod touch(προσωπικά δεν μου αρέσει η apple με το itunes στη μεταφορά ήχου και το μέγεθος)....μάλλον ότι βρω φτηνότερα θα πάρω....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Στην ποιότητα ήχου το Cowon S9 είναι απλά ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΟ.

Απο την στιγμή που με σαφήνεια δηλώνεις

... ψάχνω για την καλύτερη ποιότητα ήχου που υπάρχει σε mp3 ... το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ποιότητα ήχου να είναι η καλύτερη που υπάρχει ανεξαρτήτως κόστους ...

αποψή μου είναι ότι θα κάνεις λανθασμένη επιλογή (σύμφωνα πάντα με τα κριτήρια που ο ίδιος έχεις καθορίσει) αν επιλέξεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα ηχου ειναι και (λιγο) υποκειμενικη υποθεση.Αλλα στα μετρησιμα χαρ/κα το S9 ξεχωριζει
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

H ποιότητα ήχου δεν είναι καθόλου υποκειμενική υπόθεση.

Αντίθετα, απόλυτα υποκειμενική υπόθεση είναι η μουσική χροιά που προτιμά ο καθένας και θεωρεί πιο ευχάριστη.

Κάποιος που ψάχνει "την καλύτερη ποιότητα ήχου που υπάρχει σε mp3", λαμβάνοντας υπ όψην του τα παραπάνω, θα πρέπει να καταλήξει στο Cowon S9 άσχετα με το ηχόχρωμα που προτιμά, ακριβώς γιατί έχει

α) με διαφορά την καλύτερη ποιότητα ήχου (= πιστότερη απόδοση του αναπαραγώμενου περιεχομένου χωρίς "χρωματισμό")

και

β) με διαφορά

του πιθανού ηχοχρώματος που μπορεί να προτιμά.
Link to comment
Share on other sites

ναι μου αρέσει πολύ το Cowon S9,αν και η φωτεινότητα που έχει θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.και μάλιστα με την αναβάθμιση που κάνεις βάζεις και widgets! αλλά από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι στην ποιότητα του ήχου το καλύτερο είναι το s9? το p3 της samsung,που έχει το σύστημα DNSe 3.0 δηλαδή γιατί είναι χειρότερο? δεν λέω είδα ένα review στο youtube για αυτόν που έκανε το s9,νομίζω έχει το παρατσούκλι golden-ear αν θυμάμαι,γιατί λέει ότι μπορούσε να ξεχωρίσει συχνότητες και κάτι τέτοια:blink:

anyway εγώ προσωπικά της sony τα mp3 που δοκίμασα μου άρεσε ο ήχος αρκετά.μάλλον από τα ακουστικά όμως που ήταν inear,και λιγότερο που έχουν τεχνολογίες όπως clear audio,clear stereo κ.λ.π που είδα στα χαρακτηριστικά....πάντος με ακριβά ακουστικά σίγουρα θέλω το καλύτερο και ποιο απαιτητικό mp3

σημαντικό είναι και το bitrate όμως που είναι γραμμένο το τραγούδι.....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

hackfree και το creative zen x-fi ειναι πολυ καλο..το εχει ενας φιλος μου και εχει μεινει πολυ ικανοποιημενος απ'τον ηχο (και τα μαμισια ακουστικα που δινει ειναι αρκετα καλα)..εχει αγορασει και κατι φοβερα ακουστικα και ειναι κομπλε..:)

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς σε εντυπωσιακούς τίτλους όπως "DNSe 3.0", το DNSe 3.0 είναι πολύ απλά ένα "bank" απο digital EQ presets τα οποία προσίδουν εφέ "τρισδιάστατου" ήχου στο ηχόχρωμα, με άλλα λόγια ΑΧΡΗΣΤΟ για κάποιον που θέλει να ακούει μουσική με τη μεγαλύτερη δυνατή πιστότητα και όσο γίνεται πιο κοντά στο original recording.

To P3 δεν το έχω ακούσει, έχω ακούσει όμως το P2 με το οποίο έχουν την ίδια "υπογραφή" τοv ίδιο DSP, άρα ακουστικά αν όχι ταυτόσημα, είναι ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ.

Το S9 το έκανα δώρο στη κοπέλα μου πρόσφατα και το έχω ακούσει εκτενέστατα με πλήθος ακουστικών (από τα "κοινά" in-ear των 50 euro μέχρι επαγγελματικά studio monitor των 700 euro) και με πλήθος αναπαραγώμενου περιεχομένου (εννοείται φυσικά ΚΑΙ ΜΕ ασυμπίεστο περιεχόμενο).

Για να μην μακρηγορώ άσκοπα και κουράζω με τεχνικές λεπτομέρειες, θα σου πώ μόνο το συμπέρασμα που έχω βγάλει.

Το S9 απλά "παίζει" σε άλλη κατηγορία και όσο πιο καλά ακουστικά χρησιμοποιεί κανείς τόσο πιο εμφανής γίνεται η ανωτερότητά του.

Link to comment
Share on other sites

H ποιότητα ήχου δεν είναι καθόλου υποκειμενική υπόθεση.

Αντίθετα, απόλυτα υποκειμενική υπόθεση είναι η μουσική χροιά που προτιμά ο καθένας και θεωρεί πιο ευχάριστη.

Κάποιος που ψάχνει "την καλύτερη ποιότητα ήχου που υπάρχει σε mp3", λαμβάνοντας υπ όψην του τα παραπάνω, θα πρέπει να καταλήξει στο Cowon S9 άσχετα με το ηχόχρωμα που προτιμά, ακριβώς γιατί έχει

α) με διαφορά την καλύτερη ποιότητα ήχου (= πιστότερη απόδοση του αναπαραγώμενου περιεχομένου χωρίς "χρωματισμό")

και

β) με διαφορά

του πιθανού ηχοχρώματος που μπορεί να προτιμά.

 

Ναι κακη επιλογη λεξης απο μερους μου.Φανταζομαι πως εσυ την ποιοτητα την αξιολογεις με βαση τα μετρησιμα χαρ/κα οπως frequency response,δυναμικο ευρος,THD,SNR κτλ,ετσι?

 

Εγω εννουσα το ηχοχρωμα που λες κι εσυ.Και σε αυτη την περιπτωση μπορει η πιστοτερη αποδοση(flat response) να μην ικανοποιει καποιον που επιθυμει πιο χρωματισμενο ("ψυχροτερο" ή πιο "ζεστο" ηχο) και ως εκ τουτου να τη θεωρει κατωτερη/χειροτερη.Εξαλλου για να εκτιμησει καποιος την πιστοτητα ηχου πρεπει κατ'αρχας να μπορει να την αναπαραξει με τον καταλληλο εξοπλισμο και να ειναι σε θεση να την αντιληφτει.

 

Οσο για την παραμετροποιηση οσο ανωτερη απο τον ανταγωνισμο κι αν ειναι για καποιους σκληροπυρηνικους ειναι ημιμετρο.Π.χ και το συστημα της BBE στην ουσια ειναι μια σειρα απο ψυχοακουστικα φιλτρα,αν δεν κανω λαθος.

 

Οπως και να χει ομως συμφωνω πως το S9 θα καλυψει και τον purist αλλα και τον οπαδο της παραμετροποιησης

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

hackfree πάρε το s9 και θα το λατρέψεις, γενικα απο τη εμπειρία που ειχα με τα mp3 players τα iaudio/cowon είναι μακράν ότι καλύτερο έχω ακούσει.
Link to comment
Share on other sites

hackfree πάρε το s9 και θα το λατρέψεις, γενικα απο τη εμπειρία που ειχα με τα mp3 players τα iaudio/cowon είναι μακράν ότι καλύτερο έχω ακούσει.

 

ποτέ δεν άκουσα μουσική από iaudio/cowon αλλά θα το επιλέξω μάλλον αυτό.θα δω που το πουλάνε ποιο φτηνά και πόσο.σε συνδιασμό με τα image x10 φαντάζομαι θα κλαίω όταν ακούω μουσική! :lol:

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

γενικα το sq δεν πρεπει να χρησιμοποιειται γιατι χαλαει το original recording. γενικα θα πρεπει τα ακουστικα σε οποιοδηποτε mp3 να παιζουν αυτο που πρεπει χωρις διορθωσεις.

 

και φυσικα θα συμφωνισω για το s9

Link to comment
Share on other sites

καπου πήρε το μάτι μου το iriver spinn.είδα έχει την ίδια ανάλυση και oled οθόνη όπως το s9(τώρα δεν ξέρω αν έχει 16bit χρώματα) τι λέει αυτό?

κατά 99% θα πάω για s9....ψάχνω που μπορώ να το βρω φτηνότερα...μάλλον από αμερική

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

καπου πήρε το μάτι μου το iriver spinn.είδα έχει την ίδια ανάλυση και oled οθόνη όπως το s9(τώρα δεν ξέρω αν έχει 16bit χρώματα) τι λέει αυτό?

κατά 99% θα πάω για s9....ψάχνω που μπορώ να το βρω φτηνότερα...μάλλον από αμερική

 

http://reviews.cnet.co.uk/digitalmusic/0,39029995,49298485,00.htm

 

http://reviews.cnet.co.uk/digitalmusic/0,39029995,49301978,00.htm

 

http://reviews.cnet.co.uk/digitalmusic/0,39029995,49300645,00.htm

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς που μπορώ να πάρω το cowon s9 εκτός αμερικής?(σε τιμή αμερικής βέβαια.το 8gb κοστίζει εκεί 200$)ας είναι και μεταχειρισμένο....
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς που μπορώ να πάρω το cowon s9 εκτός αμερικής?(σε τιμή αμερικής βέβαια.το 8gb κοστίζει εκεί 200$)ας είναι και μεταχειρισμένο....

 

Ριξε μια ματια στο ebay..

 

Στο σκρουτζ οι τιμες δυστυχως δν ειναι σαν της αμερικης..(κλικ εδω)..:(

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.Εχω το creative zen το οποιο απο ποιοτητα σκιζει,αλλα απο ενταση.......ΔΕΝ...

Και να σκεφτειτε οτι εχω τα ακουστικα shure e2c.

Δεν ξερω αν φταινε τα αυτια μου(ισως ναμαι κουφος:p) αλλα αποφασισα οτι πρεπει να προβω σε αγορα mp3 player το οποιο να συνδιαζει και ποιοτητα ηχου αλλα και γκαζια

 

Να αναφερω οτι δεν με ενδιαφερουν βιντεο,αναλυσεις οθονης κλπ κλπ

Θα ηθελα ομως να εχει ραδιο και να ειναι περιπου 8gb

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

μπα τελικά από αμερική θα το πάρω αν δεν βρώ τίποτα άλλο μέχρι αύριο....αποφάσισα για το 16gb που βγαίνει κάπου 200 ευρώ(χωρίς τελωνείο ελπίζω να περάσει....)συμφώνησε ο αμερικάνος να το δηλώσει σαν gift,αλλά είναι δεν είναι πάντα σίγουρο....μπορεί πχ να το ξεχάσει να το βάλει σαν gift,η μπορεί να μην την πατήσουν στο τελωνείο και να μου την βάλουν την χρέωση την επιπλέον....
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Το http://www.advancedmp3players.co.uk πουλα το cowon s9 16gb στα 199£.Ελληνικο ηλεκτρονικο μαγαζι μου ζητησε σε μεηλ που ρωτησα 320€ !!!
Link to comment
Share on other sites

μπαααα ακριβά....με τα μεταφορικά ειδικά....μάλλον θα πάω για αμερική μεριά...περιμένω να μου έρθουν τώρα τα klipsh image x10;)
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε τωρα που θα νακοινωθει (μαλλον) το καινουριο iphone θα βγουν και καινουρια ipods?αν οχι ξερετε ποτε θα βγουν?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...