Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προτείνω να γράφουμε εδώ για τις τιμές των mp3 players και τις δυνατότητες που έχει το καθένα .Kαλό είναι να κάνουμε και μια σύγκριση ανάμεσα στις τιμές τους και να βρούμε πια είναι τα φθηνότερα και πιο ποιοτικά που κυκλοφορούν. Επίσης μπορούμε να γράφουμε και για τις εντυπώσεις που έχουμε αποκoμίσει ο καθένας από το δικό του!

_______________________

 

Θέλω να αγοράσω ένα mp3 player με ανώτατο όριο τιμής 100e +memory card. Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό και αξιόπιστο;

_______________________

 

Μικρό FAQ για τα mp3/mp3 players

 

Τι είναι τα MP3;

Το MP3 είναι ψηφιακό αρχείο, όπως ψηφιακό αρχείο είναι και ένα κείμενο Word το οποίο φυλάσσουμε στην μνήμη του υπολογιστή μας. Η ιδιαιτερότητα του MP3 είναι ότι αποτελεί ψηφιακό αρχείο ήχου, το οποίο έχει συμπιεστεί χωρίς να χάσει σε σημαντικό βαθμό την αρχική ποιότητα αναπαραγωγής. Χωρίς αυτή την συμπίεση το αρχείο θα ήταν περίπου 10 φορές πιο μεγάλο (για παράδειγμα, πριν την συμπίεση ένα αρχείο ήχου έχει μέγεθος 30 MB, ενώ μετά την συμπίεση το μέγεθος μειώνεται σε 3 MB χωρίς να ελαττώνεται αισθητά η ποιότητα αναπαραγωγής). Πριν την τεχνολογία των MP3 τα αρχεία ήχου ήταν τόσο μεγάλα που ήταν πρακτικά αδύνατο να ανταλλαγούν μεταξύ υπολογιστών συνδεδεμένων μέσω του διαδικτύου . Με την έλευση των MP3 ένας υπολογιστής με μόντεμ 56K μπορεί να κατεβάσει ένα MP3 (δηλαδή το συμπιεσμένο ψηφιακό αρχείο ήχου) μέσα σε λίγα λεπτά. Τα MP3 δεν είναι η μόνη, ωστόσο είναι η πιο διαδεδομένη φόρμα για την ανταλλαγή και την ακρόαση ψηφιακών αρχείων ήχου μέσω του διαδικτύου.

 

Γιατί ονομάζονται MP3;

MP3 είναι συντομογραφία του MPEG Audio Layer 3. MPEG είναι τα αρχικά του Moving Pictures Experts Group, μία οργάνωση που θέτει τα διεθνή πρότυπα για τα ψηφιακά αρχεία ήχου και εικόνας. Η συγκεκριμένη τεχνολογία συμπίεσης είναι προστατευμένη δημιουργία/ανακάλυψη του Fraunhofer Institute στη Γερμανία.

 

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα του MP3;

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία: Τα MP3s είναι η πιο συναρπαστική ανακάλυψη στην ιστορία της αναπαραγωγής της μουσικής. Για αυτούς τους λόγους:

  • Είναι online! Τα MP3 είναι ιδανικά για διανομή μέσω του διαδικτύου γιατί έχουν φανταστική ποιότητα αναπαραγωγής και "κατεβαίνουν" γρήγορα.
  • Μπορείς να δημιουργήσεις τα δικά σου MP3. Με έναν υπολογιστή, ένα απλό πρόγραμμα και μερικά κλικ στο ποντίκι, καθένας μπορεί να δημιουργήσει τα δικά του MP3 από την συλλογή σου σε μουσικά CD.
  • Μπορείς να διαχειριστείς τη μουσική σου με έναν μοναδικό, πρωτόγνωρο τρόπο. Σου δίδεται η δυνατότητα να διαχειριστείς τα μουσικά κομμάτια που αγαπάς ως απλά αρχεία του υπολογιστή, να τα αποθηκεύσεις, να δημιουργήσεις τις δικές σου συλλογές, και να τα απολαύσεις σε έναν φορητό MP3 Player όποτε και όπου θέλεις. Σε ένα MP3 Player στο μέγεθος ενός αναπτήρα μπορείς να αποθηκεύσεις και να ακούσεις εκατοντάδες μουσικά κομμάτια και μόνο εκείνα που εσύ επιλέγεις, χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς κασέτες και μεγάλες συλλογές από CD.
  • Τα φορητά MP3 players είναι τόσο μικρά και αναπαράγωγούν την μουσική με τέτοια ποιότητα που δεν θα το πιστεύεις! Τα περισσότερα δεν ξεπερνούν το μέγεθος ενός αναπτήρα και αναπαράγουν τον ήχο με ποιότητα που ανταγωνίζεται αυτή ενός "μεγάλου" ηχοσυστήματος.
  • Απόκτησε την μουσική που θέλεις, όποτε την θέλεις. Για τους λάτρεις της μουσικής, το MP3 έχει γίνει το σύμβολο της απόλυτης ελευθερίας, έχει ανοίξει νέες οδούς διανομής, προοθώντας έναν εντελώς διαφορετικό κόσμο στην απόλαυση της μουσικής, μακριά από το μάρκετινγκ των μουσικών πολυεθνικών που θησαυρίζουν με τον έλεγχο της παγκόσμιας διανομής της μουσικής.
  • Το MP3 δεν ανήκει σε κανέναν! Γι'αυτό, ανήκει σε όλους! Γι'αυτό το MP3 εξαπλώνεται ραγδαία με όλο και περισσότερους υποστηρικτές, παραμερίζοντας τα παραδοσιακά μέσα αναπαραγωγής.

Πώς μπορώ να αποκτήσω MP3;

Καταρχήν, μπορείς να δημιουργήσεις τα δικά σου MP3. Με την εφαρμογή πολύ απλών προγραμμάτων μπορείς να μετατρέψεις την συλλογή σου από CD σε ψηφιακά αρχεία ήχου MP3. Ένας δεύτερος τρόπος απόκτησης MP3 είναι μέσω της ανταλλαγής στις on-line κοινότητες. Με σεβασμό στα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών, μπορείς να αποκτήσεις τα μουσικά κομμάτια που σε ενδιαφέρουν από τις online κοινότητες ανταλλαγών.

 

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα των MP3 Players;

Τα φορητά MP3 players έχουν ασύγκριτα πλεονεκτήματα:

  • Σε αντίθεση με παραδοσιακά μέσα αναπαραγωγής τα φορητά MP3 players έχουν την δυνατότητα αποθήκευσης μεγάλου αριθμού μουσικών κομματιών. Ανάλογα με τον τύπο του MP3 player, ο αριθμός αυτός μπορεί να είναι από πολλές δεκάδες σε μερικές χιλιάδες. Ουσιαστικά, όπου και να βρεθείτε μπορείτε να έχετε όλη την μουσική συλλογή μαζί σας.
  • Ένα φορητό MP3 player σας επιτρέπει να απολαύσετε την μουσική συλλογή σας και όταν βρίσκεστε μακριά από τον υπολογιστή σας.
  • Τα περισσότερα φορητά MP3 players έχουν μία σειρά από επιπρόσθετα χαρακτηριστικά.
  • Έχουν ραδιόφωνο και σας επιτρέπουν να "γράψετε" πολλές ώρες από την ραδιοφωνική εκπομπή που επιθυμείτε. Επειδή δημιουργείται αρχείο ήχου, μπορείτε να μεταφέρετε και να σώσετε στον υπολογιστή σας αυτό το αρχείο, να το αποθηκεύσετε και να το μοιραστείτε όπως εσείς θέλετε.
  • Έχουν μικρόφωνο και σας δίδεται η δυνατότητα να "γράψετε" πολλές ώρες ομιλίας ή ήχου. Φανταστείτε ότι μπορείτε κάθε μέρα να "γράφετε" τα μαθήματα στο σχολείο, τις παραδόσεις στο πανεπιστήμιο, τις συναντήσεις στην εργασία, και ύστερα να μετέφερε αυτά τα ψηφιακά αρχεία ήχου στον υπολογιστή σας για να τα ακούσετε όποτε επιθυμείτε. Επίσης να τα αποθηκεύσετε, δημιουργώντας για παράδειγμα CD με όλες τις παραδόσεις ενός μαθήματος! Και με το φορητό MP3 player να τα ακούσετε όποτε θέλετε.
  • Σχεδόν όλα τα MP3 players μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως USB storage devices, δηλαδή ως συσκευές αποθήκευσης ψηφιακών αρχείων. Συνδέοντας το MP3 player στη θύρα USB του υπολογιστή σας μπορείτε αποθηκεύσετε σε αυτό εκτός από αρχεία MP3 για αναπαραγωγή και ό,τι άλλο αρχείο θέλετε να μεταφέρετε (δηλαδή να το χρησιμοποιήσετε ως ένα PenDrive).
  • Η ποιότητα αναπαραγωγής του ήχου είναι τόσο καλή και τόσο καθαρή, σαν αν ακούτε ένα μουσικό CD στο ηχοσύστημα του σπιτιού σας.

Τα εξελιγμένα MP3 players είναι πολύ μικρά σε μέγεθος και βάρος (για παράδειγμα, τα flash memory MP3 players έχουν περίπου το μέγεθος ενός αναπτήρα και βάρος μόλις 32 γραμμάρια).

 

Mod edit: To μικρό FAQ για τα mp3/mp3 players έχει γραφτεί από το χρήστη teorizo που άνοιξε το αρχικό thread και προστέθηκε από 'μένα σήμερα 9/2/2005.

Επίσης την 15/2/05 με ενημέρωσε ότι οι πληροφορίες έχουν συλλεγεί από το site digimania.gr

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά σήμερα ο αδερφός μου έριξε κάτω το mp3 player μου και χάλασε. :cry: :cry: θέλω επειγόντως να πάρω καινούργιο πέστε μου ένα καλο γύρο στα 60-80ε plz!! :cry: :worry:
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Συλληπητήρια??Ποιο μηχανάκι ήτανε??Προτείνω creative muvo tx fm 256 mb!!Το χω εγώ,κορυφαίο!!Λίγο δυνατότερο θα το ήθελα γιατί σε χώρους με θόρυβο πρέπει να το βάλεις στο 39-40(μαξ)για να μην ακους τίποτα άλλο!!Απο ποιότητα σκίζει(κοίτα,ipod δεν είναι αλλά στα 60-80 ευρώ είναι το καλύτερο!
Link to comment
Share on other sites

Συλληπητήρια??Ποιο μηχανάκι ήτανε??Προτείνω creative muvo tx fm 256 mb!!Το χω εγώ,κορυφαίο!!Λίγο δυνατότερο θα το ήθελα γιατί σε χώρους με θόρυβο πρέπει να το βάλεις στο 39-40(μαξ)για να μην ακους τίποτα άλλο!!Απο ποιότητα σκίζει(κοίτα,ipod δεν είναι αλλά στα 60-80 ευρώ είναι το καλύτερο!

ητανε το πολυαγαπημενο μου PHILIPS MP3 Player SA230 :cry: . αυτο που προτείνεις πόσο κάνει; :worry:

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

ειδα 2 mp3 players που μου άρεσαν το:

 

NGS MP3 Player MPX 128 Mb vs CIBOX MP3 Player FM My NRJbox 256 MB

 

ποιο μου προτείνετε; :rolleyes:

φιλε justme! απο ότι είδα και αυτο που μου προτείνεις ειναι παρα πολυ καλό! ;)

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Σε τί τιμή είναι το Shuffle; Με ενοχλεί προσωπικά που δεν έχει οθόνη...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Σε τί τιμή είναι το Shuffle; Με ενοχλεί προσωπικά που δεν έχει οθόνη...

 

http://netgr.com/applepiraeus/appleaccessories.html

 

Απο εδώ όπως βλέπεις το 512 mb κοστίζει 97 ευρώ οσο για οθόνη τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή :D

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτο

 

Στο Πλαίσιο τα 20GB έχουν 209 ευρώ και τα 60GB 249!!! Τι να τα κανεις τα 256MB όταν μπορεις να παρεις 20 γίγα?

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω μπερδευτεί. είμαι ανάμεσα σε mp3 player με cd και mp3 player με memory. τι μου προτείνεται; :worry:

βρεικα και αυτο το mp3 player INOVIX Mp3 Player IMP-20 512 MΒκάνει 98 € αλλα δεν ξέρω αν ειναι με φπα! απο το http://www.pixmania.com/gr/gr

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτο

 

Στο Πλαίσιο τα 20GB έχουν 209 ευρώ και τα 60GB 249!!! Τι να τα κανεις τα 256MB όταν μπορεις να παρεις 20 γίγα?

 

Ti na ta kaneis 20 giga sto dromo?

Den tha ksanapas spiti?Ase to kouvalima.

Eno ta 256-512 einai oso enas anaptiras pleon.

Den anaferomai se esena,genika.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ti na ta kaneis 20 giga sto dromo?

Den tha ksanapas spiti?Ase to kouvalima.

Eno ta 256-512 einai oso enas anaptiras pleon.

Den anaferomai se esena,genika.

 

Δεν πάει έτσι φίλε aggelopa τα 20 -60 gb είναι για πολλά πράγματα όχι απλά να ακούς μουσική(μεταφορά αρχείων-ταινίες-φωτό κτλ)όπως και ολόκληρη τη μουσική σου βιβλιοθήκη,ελπίζω τώρα να κατάλαβες.

Αλλά ο τεοριζο ρώτησε για μέχρι ένα ποσό έως 90 ευρώ και για έως 512 Mb οπότε και για αυτό αφήνουμε τα "μεγάλα" εκτός,αν και συμμερίζομαι τη σκέψη του Οvelix.

Link to comment
Share on other sites

98 ευρώ τα 512ΜΒ μας κάνει περίπου 19 cents το MB. 209 ευρώ τα 20GB είναι 1 cent το ΜΒ. Τα 98 ευρώ λοιπόν είναι 19 φορές "ακριβότερα" από τα 209 και δεν έχουν καμία από τις λειτουργιες του creative. Από εκεί και πέρα ας κρίνει ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του.
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Koita gia metafores arheion kai apothikefsi pira ena me 60 cent/giga.

Ego pistevo oti sta mp3 paizei perissotero rolo i foritotita gia afto eho ena muvo 256.

Panta ithela kai ena zen omos,alla otan to skeftika kalitera kateliksa oti einai peritto.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Koita gia metafores arheion kai apothikefsi pira ena me 60 cent/giga.

Ego pistevo oti sta mp3 paizei perissotero rolo i foritotita gia afto eho ena muvo 256.

Panta ithela kai ena zen omos,alla otan to skeftika kalitera kateliksa oti einai peritto.

παιδια μηπως ξέρετε εαν αυτο το mp3 player http://www.profibuy.com/advanced_search_result.php?keywords=MP3+Player+Verbatim+MP3%2F+8cm+M&x=12&y=7 ειναι δυο σε ενα; (mp3 player και cd player) παρακαλω πέστε μου.

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Ναι,είναι teo,αλλά για τα μικρά δισκάκια,όχι τα κανονικά!Εγώ νομίζω να αφήσεις τα πειράματα και να πάρεις ένα κανονικό mp3player μιας καλής εταιρίας!!Και σε αυτά τα χρήματα κορυφή είναι τα muvo της creative πιστεύω(με flash memory πάντα και όχι σκληρό!!)
Link to comment
Share on other sites

Teorizo φίλε συγνώμη που θα σου προτείνω άλλον ένα υποψήφιο :o αυτό τόχεις δεί?

MobiBlu DAH-1400 δείχνει πολύ καλό.

και συμπληρώνω με αυτό που πιστεύω οτι θα βοηθήσει τα μέγιστα http://www.mp3.com/tech/top_flash_1.php

Link to comment
Share on other sites

ωραία όλα αυτά , σας ευχάριστο που με βοηθάτε αλλα θέλω να πάρω ένα mp3 player σε καλή τιμή που να δέχεται κανονικά δισκάκια μουσικής και να έχει σκληρό ή εστω flash memory !!! γίνετε; :cry:
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Paidia eimai se megalo deilima, sas parakalo voithiste na apofasiso

MPIO FL-100 512MB vs DIVA GEM 512MB?

 

Poio apo ta dio na epilejo?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/efthimis_2/29662/350010/1/palastijns+mobieltje222.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτό που εχετε πάθει με τα flash memory mp3 players? Σοβαρά θα δίνατε 180 με 200 ευρώ για 512MB (όπως το MPIO FL-100) και δεν θα δίνατε 209 για 20GB του Creative Zen ειναι στο μέγεθος ενός ipaq????!!!!

 

Μυστήρια πράματα.....

 

Επίσης όποιος μελετά αγορά mp3 player με CD ας το ξανασκεφτεί. Ο σκληρός δίσκος είναι μακράν η πιο συμφέρουσα και βολική λύση.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

συμφέρουσα μπορεί αλλα βολική δεν θα το έλεγα. λέμε πως παω ταξίδι φορτώνω στο mp3 player 60 τραγούδια βρίσκω σε κάποιο δισκάδικο στο ταξίδι μου ένα cd που ήθελα τι θα κάνω για να το ακούσω; θα πρέπει να έχω έναν υπολογιστή μαζί μου ;)
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Kathe mera sxoli kai genika metakiniseis stin poli xoris aftokinito nomizo oti ena flash einai oti prepei.Min kouvalao kai tsanta gia to mp3.

 

Tora an to kalokairi pao kapou kai mou leipei toso i prosopiki mousiki,tote xreiazetai to hdd mp3.Den mporo na vro kati allo.

 

Ektos an den exete provlima me tis megales siskeves sto dromo.Tote ok.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...