Jump to content

[Windows 10 Mobile] Εφαρμογές Πλοήγησης


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως..., γιατί θέλει τόνους στις λέξεις. Δεν είναι optimized για παράλειψη ορισμένων χαρακτήρων. Το format από ό,τι έχω καταλάβει για "σωστή" επιστροφή αποτελεσμάτων είναι: Πρώτο γράμμα κεφαλαίο, με τόνους στις λέξεις. Νομίζω δηλαδή, γιατί συνήθως χρησιμοποιώ greeklish.

Σχετικά με αυτά που γράφει o dekaohtoura… Ωμέγα δεν υπάρχει, όπως και Ήτα. Υπάρχει ύψιλον και είναι το αγγλικό y. Για το ελληνικό χ(χι) χρησιμοποιείται ch, για το ξ χρησιμοποιείται το αγγλικό (x). Οπότε: oplon, chalkokondyli και xanthi (για Ξάνθη).

 

Ναι. Χρησιμοποίησε το format που σου γράφω. Πρώτο γράμμα κεφαλαίο, με τόνους. Δοκίμασε αν επιστρέφονται σωστά αποτελέσματα.

 

Θα γίνουν κι αυτά.

 

Για κάποιο λόγο, το κινητό το θέλω στα ελληνικά...υπολογιστές κλπ, όλα στα αγγλικά, στο κινητό μου χτυπάει άσχημα.

 

Αν δεν πάρει αναβάθμιση-διόρθωση τις επόμενες μέρες, θα το γυρίσω.

 

Μου κάνει εντύπωση, πάντως...να λειτουργεί η αναζήτηση στα ελληνικά με γλώσσα συσκευής τα αγγλικά, αλλά το ανάποδο όχι (γιατί ούτε στα αγγλικά-λατινικά βρίσκει κάτι με γλώσσα συσκευής τα ελληνικά).

 

Όσο για τον τρόπο αναζήτησης, πάντα πρώτο γράμμα κεφαλαίο και χρήση τόνων, ποτέ δεν το άφησα "έτσι".

 

Άντε, να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για κάποιο λόγο, το κινητό το θέλω στα ελληνικά...υπολογιστές κλπ, όλα στα αγγλικά, στο κινητό μου χτυπάει άσχημα.

 

Αν δεν πάρει αναβάθμιση-διόρθωση τις επόμενες μέρες, θα το γυρίσω.

 

Μου κάνει εντύπωση, πάντως...να λειτουργεί η αναζήτηση στα ελληνικά με γλώσσα συσκευής τα αγγλικά, αλλά το ανάποδο όχι (γιατί ούτε στα αγγλικά-λατινικά βρίσκει κάτι με γλώσσα συσκευής τα ελληνικά).

 

Όσο για τον τρόπο αναζήτησης, πάντα πρώτο γράμμα κεφαλαίο και χρήση τόνων, ποτέ δεν το άφησα "έτσι".

Ναι με γλώσσα τα αγγλικά, λειτουργεί η αναζήτηση στα ελληνικά.

Δοκίμασα λίγο την αναζήτηση στα ελληνικά. Και χωρίς κεφαλαία (τα πρώτα γράμματα) φαίνεται να λειτουργεί. Οι τόνοι είναι απαραίτητοι.

Πάντα ελπίζουμε προς διόρθωση, αλλά όπως έγραψα παραπάνω αν το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο στα ελληνικά, χλωμό το κόβω να διορθωθεί σύντομα. Οπότε μιας και έχεις συνηθίσει τα αγγλικά.... Και τα λατινικά πάντως στην αναζήτηση συνηθίζονται. 5-6 πράγματα πρέπει να θυμάσαι. Τα 3-4 στα γράφω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με γλώσσα τα αγγλικά, λειτουργεί η αναζήτηση στα ελληνικά.

Δοκίμασα λίγο την αναζήτηση στα ελληνικά. Και χωρίς κεφαλαία (τα πρώτα γράμματα) φαίνεται να λειτουργεί. Οι τόνοι είναι απαραίτητοι.

Πάντα ελπίζουμε προς διόρθωση, αλλά όπως έγραψα παραπάνω αν το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο στα ελληνικά, χλωμό το κόβω να διορθωθεί σύντομα. Οπότε μιας και έχεις συνηθίσει τα αγγλικά.... Και τα λατινικά πάντως στην αναζήτηση συνηθίζονται. 5-6 πράγματα πρέπει να θυμάσαι. Τα 3-4 στα γράφω παραπάνω.

 

Εντάξει, είναι αστείο.

Λειτουργεί στα ελληνικά η αναζήτηση με το τηλέφωνο στα αγγλικά.

Τα μπουτάκια τους, εκεί, μέσα, τα έχουν μπουρδομπερδέψει.

 

Μιλάτε για αναζήτηση με ανοιχτό το ίντερνετ ή offline;

Online.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είναι αστείο.

Λειτουργεί στα ελληνικά η αναζήτηση με το τηλέφωνο στα αγγλικά.

Τα μπουτάκια τους, εκεί, μέσα, τα έχουν μπουρδομπερδέψει.

Δεν έχουν μπερδέψει κάτι στο συγκεκριμένο. :) Πάντα έτσι ήταν. Και στο pc, το ίδιο ισχύει. Λογικό είναι να ισχύουν αναζητήσεις για τα POIs τόσο στην τοπική γλώσσα όσο και στα αγγλικά (διεθνής ονομασία προορισμού).

Το αντίθετο είναι περίεργο γιατί δεν ισχύει. Γιατί δηλαδή απενεργοποιούνται τα λατινικά, όταν είναι ενεργοποιημένη η «τοπική» (σχετική με τη χώρα που ανήκει το poi) γλώσσα. Δεν το ξέρω.

 

Αν δεν είναι τεχνικής φύσεως... Όταν είχες επιλεγμένη γλώσσα την ελληνική, είχες κατεβάσει και την αγγλική γλώσσα;

(settings -> time & language -> language -> add a language). Τώρα που την κατέβασες... Δοκίμασε να ξανά αλλάξεις τη γλώσσα τηλεφώνου σε ελληνικά. Η εφαρμογή χάρτες θα ανοίξουν στα ελληνικά. Άλλαξε τη γλώσσα πληκτρολογίου στα αγγλικά και δοκίμασε αν ψάχνει στα αγγλικά (λατινικά).

 

edit. από περιέργεια άλλαξα τη γλώσσα συσκευής σε ελληνικά (lumia 950). Η αναζήτηση με ελληνικά (πάντα με τόνους) και η πλοήγηση λειτουργεί στη συσκευή μου. Δοκίμασα να ψάξω καμιά 10αρια νέους προορισμούς (μη αποθηκευμένους)

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως δεν έχει θέμα, ούτε στο 950 ούτε στο 735 που τα έχω όλα στα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις οτι δεν εχεις κανένα προβλημα με την πλοήγηση μετα την τελευταία αναβάθμιση και εχεις Ελληνικά ως γλώσσα τηλεφώνου? Οκ,τι να πω...μιλάμε για μπέρδεμα που ποιος ξέρει με τι εχει να κανει πια.
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις οτι δεν εχεις κανένα προβλημα με την πλοήγηση μετα την τελευταία αναβάθμιση και εχεις Ελληνικά ως γλώσσα τηλεφώνου? Οκ,τι να πω...μιλάμε για μπέρδεμα που ποιος ξέρει με τι εχει να κανει πια.

 

Αυτό λέω δεν έχω κάποιο θέμα με την αναζήτηση online.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν μπερδέψει κάτι στο συγκεκριμένο. :) Πάντα έτσι ήταν. Και στο pc, το ίδιο ισχύει. Λογικό είναι να ισχύουν αναζητήσεις για τα POIs τόσο στην τοπική γλώσσα όσο και στα αγγλικά (διεθνής ονομασία προορισμού).

Το αντίθετο είναι περίεργο γιατί δεν ισχύει. Γιατί δηλαδή απενεργοποιούνται τα λατινικά, όταν είναι ενεργοποιημένη η «τοπική» (σχετική με τη χώρα που ανήκει το poi) γλώσσα. Δεν το ξέρω.

 

Αν δεν είναι τεχνικής φύσεως... Όταν είχες επιλεγμένη γλώσσα την ελληνική, είχες κατεβάσει και την αγγλική γλώσσα;

(settings -> time & language -> language -> add a language). Τώρα που την κατέβασες... Δοκίμασε να ξανά αλλάξεις τη γλώσσα τηλεφώνου σε ελληνικά. Η εφαρμογή χάρτες θα ανοίξουν στα ελληνικά. Άλλαξε τη γλώσσα πληκτρολογίου στα αγγλικά και δοκίμασε αν ψάχνει στα αγγλικά (λατινικά).

 

edit. από περιέργεια άλλαξα τη γλώσσα συσκευής σε ελληνικά (lumia 950). Η αναζήτηση με ελληνικά (πάντα με τόνους) και η πλοήγηση λειτουργεί στη συσκευή μου. Δοκίμασα να ψάξω καμιά 10αρια νέους προορισμούς (μη αποθηκευμένους)

 

Παρεξήγηση.

Το να λειτουργεί η αναζήτηση τόσο στην τοπική όσο και στα Αγγλικά/Λατινικά, με γλώσσα τηλεφώνου Αγγλική, το βρίσκω λογικό (αφού μιλάμε για το χάρτη της Ελλάδας, μεταξύ άλλων).

Το να μη λειτουργεί με κανένα τρόπο (Ελληνικά-Αγγλικά-Λατινικά) με γλώσσα τηλεφώνου Ελληνικά, μου δημιουργεί "θέματα".

 

Όσο για γλώσσες κλπ, από την 1η στιγμή του σεταρίσματος του τηλεφώνου, ήταν κατεβασμένα τα Ελληνικά (προφανώς) καθώς και US English.

 

Μόλις ξαναγύρισα το τηλέφωνο σε Ελληνικά, θα κάνω κάποιες δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Nope...

Ούτε στα Ελληνικά (τόνοι, κεφαλαία κλπ), ούτε στα Λατινικά, ούτε τίποτα, με γλώσσα τηλεφώνου Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Πλοήγηση με ελληνικές ρυθμίσεις πάπαλα, δηλαδή. Πολύ δύσκολα θα ασχοληθούν με την λύση του προβλήματος, το οποίο αφορά μόνο τις ελληνικές συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσαν να κάνουν κάτι πολύ πιο απλό, που δε θα ταν και καθόλου κοπος. Να μας εδιναν ενα λινκ με την προηγούμενη εκδοση της εφαρμογης. Αλλά τόσο μπετόστοκοι
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών μένουμε στα αγγλικά. Άκουσα προχτές...proceed to Ταϊσέως (Θησέως) και μου φυγε το τιμόνι απ τα γέλια.
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών μένουμε στα αγγλικά. Άκουσα προχτές...proceed to Ταϊσέως (Θησέως) και μου φυγε το τιμόνι απ τα γέλια.

 

Δεν στο έκανε spelling οπως κάνει τα ονόματα στα ελληνικά η Cortana? :lol:

Θήταηττασιγκμαεψιλονωμεγκασιγκμα

Εκεί να δεις γέλιο :lol:

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Δεν στο έκανε spelling οπως κάνει τα ονόματα στα ελληνικά η Cortana? :lol:

Θήταηττασιγκμαεψιλονωμεγκασιγκμα

Εκεί να δεις γέλιο :lol:

 

Xαχαχαχαχα ναι έχει και τέτοια πλεονεκτήματα εντάξει μιλάμε για χαμό..τουλάχιστον έχουμε μια ας πούμε πλοήγηση..αλλά πρέπει να κοιτάω για άλλη συσκευή δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσαν να κάνουν κάτι πολύ πιο απλό, που δε θα ταν και καθόλου κοπος. Να μας εδιναν ενα λινκ με την προηγούμενη εκδοση της εφαρμογης. Αλλά τόσο μπετόστοκοι

Δεν είναι δυνατόν (τεχνικώς). Η προηγούμενη έκδοση αντικαθίσταται από την επόμενη. Θα πρέπει να ξανά-μεταγλωττίσουν την παλιά έκδοση δίνοντας της μεταγενέστερο αριθμό έκδοσης, ...και να την ξανά-ανεβάσουν στο store αντικαθιστώντας την τωρινή, για την οποία δε βλέπω να έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα. Οπότε... απίθανο. Ούτε εμείς δε θα το κάναμε για 5 χρήστες (αν ήταν δική μας η εφαρμογή).

 

Κατά τα άλλα, όπως έγραψε και ο @Katsiletra και επιβεβαιώνω και 'γω, με γλώσσα τηλεφώνου Ελληνικά, η αναζήτηση και η πλοήγηση στη συσκευή μου λειτουργεί κανονικά. Οπότε κάποιου είδους ρύθμιση -μάλλον- (προφανώς και δεν είμαι σίγουρος) δημιουργεί το συγκεκριμένο bug και όχι αυτή καθαυτή η έκδοση.

 

Κάποια βήματα που ενδεχομένως θα προσπαθούσα προς διόρθωση:

 

Όσοι αντιμετωπίζουν θέμα, το εικονίδιο της θέσης (ο κύκλος) τι χρώμα έχει; Είναι γκρι ή με χρώμα;

1. Αν το εικονίδιο είναι γκρι: Κλείσιμο εφαρμογής. Location off, cellular off, wifi off. Άνοιγμα εφαρμογής. Κλείσιμο. Άνοιγμα location, cellular, wifi

 

2. Θα άλλαζα το region(περιοχή): ρυθμίσεις -> Ώρα και γλώσσα -> Περιοχή -> Χώρα/περιοχή: Ηνωμένες Πολιτείες. Δοκιμή εφαρμογής σε συνδυασμό με το βήμα 1.

 

3. Σε περίπτωση που δεν μπορούσα να συνηθίσω τα Αγγλικά θα προχωρούσα σε απεγκατάσταση των χαρτών και εγκατάσταση ξανά.

Χρειάζεται να εγκατασταθεί το εργαλείο Interop Tools. Υπάρχουν οδηγίες στο νετ.

Με ρίσκο το 3, δεν το προτείνω. Κυρίως γιατί δεν ξέρω αν θα υπήρχε θέμα για την εκ νέου εγκατάσταση της εφαμρογής

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι από χθες πριν το καθιερωμένο update αλλά και μετά, πατάω το εικονίδιο "χάρτες" ανοίγει η εφαρμογή και κλείνει ξανά μόνη της σε δύο δευτερόλεπτα. Τι να πω...…….
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι από χθες πριν το καθιερωμένο update αλλά και μετά, πατάω το εικονίδιο "χάρτες" ανοίγει η εφαρμογή και κλείνει ξανά μόνη της σε δύο δευτερόλεπτα. Τι να πω...…….

Δεν έχω τέτοιο θέμα εγω. Ούτε πριν ούτε μετά το update. Ανοίγουν κανονικά.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοιο θέμα εγω. Ούτε πριν ούτε μετά το update. Ανοίγουν κανονικά.

 

Άβυσσος......οι εφαρμογές της Μicrosoft

Link to comment
Share on other sites

@faasf πως δεν ειναι δυνατόν τεχνικως να δωθει; Εδω χρόνια των χρονων λειτουργουν sites σαν το apkmirror οπου ανα πασα στιγμή παίρνεις το apk οποιαδήποτε εφαρμογής του android θες σε ολες τις εκδοσεις που έχουν κυκλοφορήσει μεχρι τωρα.

Δεν ειπα να ανεβει στο store, μπορεί ομως να ανεβει οπουδήποτε αλλού. Καλημέρα

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

@faasf πως δεν ειναι δυνατόν τεχνικως να δωθει; Εδω χρόνια των χρονων λειτουργουν sites σαν το apkmirror οπου ανα πασα στιγμή παίρνεις το apk οποιαδήποτε εφαρμογής του android θες σε ολες τις εκδοσεις που έχουν κυκλοφορήσει μεχρι τωρα.

Δεν ειπα να ανεβει στο store, μπορεί ομως να ανεβει οπουδήποτε αλλού. Καλημέρα

Καλημέρα.

Μέσω του store εννοώ (και για την πλατφόρμα της MS) δεν είναι τεχνικώς δυνατό. Η παλιά έκδοση αντικαθιστά την νέα, εφόσον χρησιμοποιούνται οι ίδιες εκδόσεις (ελάχιστη/μέγιστη) API.

Ακόμη και να γινόταν αυτό που λες με την ενημέρωση που θα γίνει, πάλι θα αντικατασταθεί η παλιά.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω αγγλικη γλωσσα, οι οδηγιες θα ειναι στα αγγλικα? να δω ποτε θα το φτιαξουν. για την ωρα με σωζει το οτι εχω αποθηκευμενα αυτα τα μερη που πηγαινω και ολα καλα. κατα τα αλλα....
Link to comment
Share on other sites

Nαι στα Aγγλικά θα είναι.

Απο ότι έχω καταλάβει όσοι έχουν το τηλέφωνο στα Ελληνικά δεν έχουν όλοι το πρόβλημα με την πλοηγηση.Σε κάποιους δουλεύει κανονικά.Άρα κάποιο άλλο θέμα είναι μάλλον συνδιασμος πολλών πραγμάτων κ μάλλον δεν θα ασχοληθεί κανείς για να το φτιάξει για τόσο μικρή βάση χρηστών.Από την άλλη η εταιρεία λέει ότι ακόμη υποστηρίζει το λειτουργικό έστω κ στην μορφή που το κάνει τώρα πια, άρα έχει την υποχρέωση κατά την άποψή μου να βρεί μια λύση στο πρόβλημα που η ίδια προκάλεσε. Το bug testing αυτό γιατί περί αυτού πρόκειται-όσο κι αν ακούγεται αστείο - προκειμένου να βρεθεί η λύση, καλό είναι να γίνεται από τους μηχανικούς της ΜS κ όχι τον τελικό χρήστη τόσα χρόνια μετά την κυκλοφορία του λειτουργικού.Μια εταιρεία με το όνομα κ το κυρος της MS νομίζω ότι οφείλει να δώσει μια λύση με τον Α ή Β τρόπο ακόμη κ για 100 χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν ξέρει η εταιρεία πόσοι χρήστες wp παγκοσμίως μείνανε ακόμα! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...