Jump to content

[Windows 10 Mobile] Εφαρμογές Πλοήγησης


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Δεν το δοκίμασα!

Απλά ενημερωτικά το είπα.

Καλα εκανες.

Το ε και πηγαινε στην Microsoft που ολο ενημερωνει την εφαρμογή και τους χαρτες αλλα το πρόβλημα παραμενει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε φαντάζομαι πως και στην επίσημη το ίδιο θα ειναι. Μάλλον οι χάρτες εσωτερικά είναι το πρόβλημα. Όχι η εφαρμογή!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ε φαντάζομαι πως και στην επίσημη το ίδιο θα ειναι. Μάλλον οι χάρτες εσωτερικά είναι το πρόβλημα. Όχι η εφαρμογή!

 

Μάλλον ο συνδυασμός τους.

 

Άμα μπεις σε παραδίπλα forum/site που το συζητάμε λίγο παραπάνω, φαίνεται πως η ίδια η εφαρμογή έχει ξαναγραφτεί έτσι ώστε να "ζητά" τα στοιχεία μόνο από τους MS/Bing servers και όχι τοπικά (συγκεκριμένα, μοιάζει να μην της επιτρέπεται η πρόσβαση στα "κατεβασμένα" στοιχεία).

 

Επίσης, παρουσιάζει μια ακόμα παραξενιά η τελευταία έκδοση (δεν ξέρω για προηγούμενες):

 

Offline αναζήτηση ακόμα δεν έχει, γενικά.

 

Αλλά, ειδικά, ακολουθώντας την Ιονία οδό πάνω στο χάρτη, έκλεισα τα δίκτυα και έβαζα αναζήτηση για κάθε μικρό ή μεγάλο χωριό που είχε γύρω-τριγύρω και έβγαζε ήδη το όνομά του στην οθόνη.

 

Αυτά, τα βρήκε με τη μία...μετά από 5-6 αναζητήσεις, έβαλα στο ξεκάρφωτο Νέα Ιωνία...φυσικά δεν βρήκε τίποτα και πέταξε μήνυμα για σύνδεση.

 

Χώρια από αυτό, στην προηγούμενη τουλάχιστον έκδοση, με γλώσσα τηλεφώνου αγγλικά, είχα offline αναζήτηση με λατινικούς χαρακτήρες, αλλά όχι με ελληνικούς. Με ελληνικά στο τηλέφωνο, δεν είχα και δεν έχω φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο συνδυασμός τους.

 

Άμα μπεις σε παραδίπλα forum/site που το συζητάμε λίγο παραπάνω, φαίνεται πως η ίδια η εφαρμογή έχει ξαναγραφτεί έτσι ώστε να "ζητά" τα στοιχεία μόνο από τους MS/Bing servers και όχι τοπικά (συγκεκριμένα, μοιάζει να μην της επιτρέπεται η πρόσβαση στα "κατεβασμένα" στοιχεία).

 

Επίσης, παρουσιάζει μια ακόμα παραξενιά η τελευταία έκδοση (δεν ξέρω για προηγούμενες):

 

Offline αναζήτηση ακόμα δεν έχει, γενικά.

 

Αλλά, ειδικά, ακολουθώντας την Ιονία οδό πάνω στο χάρτη, έκλεισα τα δίκτυα και έβαζα αναζήτηση για κάθε μικρό ή μεγάλο χωριό που είχε γύρω-τριγύρω και έβγαζε ήδη το όνομά του στην οθόνη.

 

Αυτά, τα βρήκε με τη μία...μετά από 5-6 αναζητήσεις, έβαλα στο ξεκάρφωτο Νέα Ιωνία...φυσικά δεν βρήκε τίποτα και πέταξε μήνυμα για σύνδεση.

 

Χώρια από αυτό, στην προηγούμενη τουλάχιστον έκδοση, με γλώσσα τηλεφώνου αγγλικά, είχα offline αναζήτηση με λατινικούς χαρακτήρες, αλλά όχι με ελληνικούς. Με ελληνικά στο τηλέφωνο, δεν είχα και δεν έχω φυσικά.

Εγώ πάντα όλα στα ελληνικά τα έχω! Με τα αγγλικά δεν τα πάω καλά....

Πιστεύω θα το διορθώσουν κάποια στιγμή.

Πάντως με τους γνήσιους here των 8.1 καμία σχέση δεν έχουν.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο συνδυασμός τους.

 

Άμα μπεις σε παραδίπλα forum/site που το συζητάμε λίγο παραπάνω, φαίνεται πως η ίδια η εφαρμογή έχει ξαναγραφτεί έτσι ώστε να "ζητά" τα στοιχεία μόνο από τους MS/Bing servers και όχι τοπικά (συγκεκριμένα, μοιάζει να μην της επιτρέπεται η πρόσβαση στα "κατεβασμένα" στοιχεία).

 

Επίσης, παρουσιάζει μια ακόμα παραξενιά η τελευταία έκδοση (δεν ξέρω για προηγούμενες):

 

Offline αναζήτηση ακόμα δεν έχει, γενικά.

 

Αλλά, ειδικά, ακολουθώντας την Ιονία οδό πάνω στο χάρτη, έκλεισα τα δίκτυα και έβαζα αναζήτηση για κάθε μικρό ή μεγάλο χωριό που είχε γύρω-τριγύρω και έβγαζε ήδη το όνομά του στην οθόνη.

 

Αυτά, τα βρήκε με τη μία...μετά από 5-6 αναζητήσεις, έβαλα στο ξεκάρφωτο Νέα Ιωνία...φυσικά δεν βρήκε τίποτα και πέταξε μήνυμα για σύνδεση.

 

Χώρια από αυτό, στην προηγούμενη τουλάχιστον έκδοση, με γλώσσα τηλεφώνου αγγλικά, είχα offline αναζήτηση με λατινικούς χαρακτήρες, αλλά όχι με ελληνικούς. Με ελληνικά στο τηλέφωνο, δεν είχα και δεν έχω φυσικά.

Με την πληκτρολογηση δεν τα πανε καλα.

Αν πατησεις σε οποιοδήποτε σημειο πανω στο χαρτη θα κανει πλοηγηση.

Αρα ψαχνει κανονικα στους χαρτες που εχουμε κατεβασει.

Link to comment
Share on other sites

Με την πληκτρολογηση δεν τα πανε καλα.

Αν πατησεις σε οποιοδήποτε σημειο πανω στο χαρτη θα κανει πλοηγηση.

Αρα ψαχνει κανονικα στους χαρτες που εχουμε κατεβασει.

Κι αν κάποιος δεν ξέρει που βρίσκεται ακριβώς το σημείο που θέλει να πάει, τι κάνει; :worry:

Υπάρχει κι αυτή η περίπτωση....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κι αν κάποιος δεν ξέρει που βρίσκεται ακριβώς το σημείο που θέλει να πάει, τι κάνει; :worry:

Υπάρχει κι αυτή η περίπτωση....

Σωστο αυτό που λες. Δεν λεω ότι είναι ενταξει η πλοηγηση. Κουβεντα κανουμε μηπως βρουμε τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτό που λες. Δεν λεω ότι είναι ενταξει η πλοηγηση. Κουβεντα κανουμε μηπως βρουμε τι φταιει.

Ναι το ξέρω. Πάντως εγώ αν γράψω το χωριό ανοίγει η πλοήγηση χωρίς ίντερνετ. Αν βάλω όμως και την οδό που θέλω να πάω, δεν αναγνωρίζει το μέρος! Ενώ πριν δεν ήταν έτσι. Για να δούμε πότε θα το διορθωσουν αυτό!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή Αγρίνιο. Με data on. Βρήκε τις διευθύνσεις και εκπληκτική φωνητική πλοήγηση με πήγε στον προορισμό. Αύριο δοκιμή χωρίς data
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή Αγρίνιο. Με data on. Βρήκε τις διευθύνσεις και εκπληκτική φωνητική πλοήγηση με πήγε στον προορισμό. Αύριο δοκιμή χωρίς data

Ανυπομονούμε...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις ψώνισα το Lumia 950XL και προσπαθώ να εξοικειωθώ ως πρώην κάτοχος android.

Μιας και η πλοήγηση μου είναι αρκετά σημαντική μιας και θα πάω ταξίδι την επόμενη βδομάδα εκτός ελλάδος, ποια δωρεάν εφαρμογή προτείνετε για χάρτες και πλοήγηση (offline)?

Είδα ότι το sygic είναι free, μα για να σε πλοηγήσει έχει χρεώσεις; Here maps δεν παίζουν :( ?

Edited by s2117
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις ψώνισα το Lumia 950XL και προσπαθώ να εξοικειωθώ ως πρώην κάτοχος android.

Μιας και η πλοήγηση μου είναι αρκετά σημαντική μιας και θα πάω ταξίδι την επόμενη βδομάδα εκτός ελλάδος, ποια δωρεάν εφαρμογή προτείνετε για χάρτες και πλοήγηση (offline)?

Είδα ότι το sygic είναι free, μα για να σε πλοηγήσει έχει χρεώσεις; Here maps δεν παίζουν :( ?

 

Στα Lumia η ενσωματωμένη εφαρμογή "Χάρτες" της Microsoft είναι οι αντίστοιχοι Here Maps. Επίσης μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής κατέβασε και ποιους χάρτες θέλεις για Offline πλοήγηση και είσαι κομπλέ.

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Στα Lumia η ενσωματωμένη εφαρμογή "Χάρτες" της Microsoft είναι οι αντίστοιχοι Here Maps. Επίσης μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής κατέβασε και ποιους χάρτες θέλεις για Offline πλοήγηση και είσαι κομπλέ.

 

Αρκεί να έχεις δεδομένα ανοιχτά εκεί που θα είσαι...χωρίς δεδομένα θα έχεις θέμα με την εύρεση του προορισμού σου.

 

Η πλοήγηση δεν έχει πρόβλημα, αλλά δεν θα μπορείς να την ξεκινήσεις αφού δεν θα βρίσκεις προορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας!

2 ακόμα ερωτησούλες:

1. Αν βρίσκω χειροκίνητα μέσα από το χάρτη τον προορισμό μου, είμαι ΟΚ? Ή δε φορτώνει καν ονόματα δρόμων κλπ χωρίς ίντερνετ?

2. Εναλλακτική υπάρχει? Για να μην κάνω παραπληροφόρηση, το sygic που είπα προηγουμένως είναι για 1 εβδομάδα μόνον free..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας!

2 ακόμα ερωτησούλες:

1. Αν βρίσκω χειροκίνητα μέσα από το χάρτη τον προορισμό μου, είμαι ΟΚ? Ή δε φορτώνει καν ονόματα δρόμων κλπ χωρίς ίντερνετ?

2. Εναλλακτική υπάρχει? Για να μην κάνω παραπληροφόρηση, το sygic που είπα προηγουμένως είναι για 1 εβδομάδα μόνον free..

Αν πατησεις σε ένα σημειο πανω στο χαρτη θα κανει κανονικα πλοηγηση. Βεβαια δεν ξερω ποσο πρακτικο είναι αυτό.(βγαζει πολεις,χωρια και μεγαλους δρομους οσο και να ζουμαρεις τον χαρτη)

Μια εναλλακτικη εφαρμογή που εχω βρει είναι το map factor που εχει ένα μειονέκτημα.

Δεν μπορεις να βαλεις αριθμο σε μια διευθυνση αλλα μονο διασταυρωση.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς data, ΔΕΝ βρίσκει διεύθυνση. Βγάζει και σχετικό μήνυμα. Όταν εχεις data, βρίσκει αμέσως. Πλοήγηση κανονικά χωρίς data. Πολλά μικρολαθακια στον χάρτη. Ταχύς επαναπροσδιορισμος διαδρομής.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στην απλή μετακίνηση χωρίς ίντερνετ, δεν σε δείχνει τη σωστή κατεύθυνση ούτε την ονομασία ορισμένων δρόμων, ειδικά σε χωριά! Εν το μεταξύ η οθόνη σβήνει μετά από 2-3 λεπτά και δεν εχει ρύθμιση στο χάρτη να μένει ανοιχτή!

Τελικά οι Here των 8.1 ήταν έτη μπροστά! Αυτοί της Microsoft δεν έχουν καμία σχέση κι ας γράφει HERE. :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στην απλή μετακίνηση χωρίς ίντερνετ, δεν σε δείχνει τη σωστή κατεύθυνση ούτε την ονομασία ορισμένων δρόμων, ειδικά σε χωριά! Εν το μεταξύ η οθόνη σβήνει μετά από 2-3 λεπτά και δεν εχει ρύθμιση στο χάρτη να μένει ανοιχτή!

Τελικά οι Here των 8.1 ήταν έτη μπροστά! Αυτοί της Microsoft δεν έχουν καμία σχέση κι ας γράφει HERE. :(

Έχω και καλύτερο!

Έξω από το Αττικό Νοσοκομείο [Χαϊδάρι] χωρίς δεδομένα, πατάω να με βρει ο χάρτης για να ανοίξω το Taxibeat και το κινητό να επιμένει πως είμαι... στον Πειραιά [λιμάνι].

Άνοιξα δεδομένα, ανοιξοέκλεισα χάρτες, τα ίδια.

Περίπου... 5 λεπτά μετά με έβγαλε σχετικά κοντά στην τοποθεσία μου, μόλις... 1800 μέτρα πιο κάτω.

[Βαθμονομημένοι από την εποχή των Here πυξίδα και χάρτες].

Α ρε Microsoft.... με βλέπω να γυρνάω στα 8.1 πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και καλύτερο!

Έξω από το Αττικό Νοσοκομείο [Χαϊδάρι] χωρίς δεδομένα, πατάω να με βρει ο χάρτης για να ανοίξω το Taxibeat και το κινητό να επιμένει πως είμαι... στον Πειραιά [λιμάνι].

Άνοιξα δεδομένα, ανοιξοέκλεισα χάρτες, τα ίδια.

Περίπου... 5 λεπτά μετά με έβγαλε σχετικά κοντά στην τοποθεσία μου, μόλις... 1800 μέτρα πιο κάτω.

[Βαθμονομημένοι από την εποχή των Here πυξίδα και χάρτες].

Α ρε Microsoft.... με βλέπω να γυρνάω στα 8.1 πάλι...

Με λίγα λόγια υποβαθμίζουν αντί να αναβαθμίζουν τους χάρτες ή την εφαρμογή!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχω και καλύτερο!

Έξω από το Αττικό Νοσοκομείο [Χαϊδάρι] χωρίς δεδομένα, πατάω να με βρει ο χάρτης για να ανοίξω το Taxibeat και το κινητό να επιμένει πως είμαι... στον Πειραιά [λιμάνι].

Άνοιξα δεδομένα, ανοιξοέκλεισα χάρτες, τα ίδια.

Περίπου... 5 λεπτά μετά με έβγαλε σχετικά κοντά στην τοποθεσία μου, μόλις... 1800 μέτρα πιο κάτω.

[Βαθμονομημένοι από την εποχή των Here πυξίδα και χάρτες].

Α ρε Microsoft.... με βλέπω να γυρνάω στα 8.1 πάλι...

 

Αυτό είναι θέμα λειτουργικού και εφαρμογής στη συσκευή σου, όχι γενικό.

 

Ακαριαία βρίσκει θέση μόνο με gps όταν πατάς στην κουκίδα, ανεξάρτητα από data κλπ.

 

Ούτε πυξίδα, ούτε γυροσκόπιο ούτε τπτ.

 

Για κάποιο λόγο δεν συνεννοείται καλά ο δέκτης gps της συσκευής σου με τους "Χάρτες".

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την πλοηγηση είναι γενικο η συμβαινει μονο σε μας στην ελλαδα?

Το λεω γιατι ένα ξενο site πριν 2-3 μερες σε ένα αρθρο του παρουσιαζε τους χαρτες και πως να κανουμε offline πλοηγηση.

Καμια αναφορα για πρόβλημα σαν να μην υπαρχει.

https://www.onmsft.com/news/how-to-download-offline-maps-in-windows-10

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την πλοηγηση είναι γενικο η συμβαινει μονο σε μας στην ελλαδα?

Το λεω γιατι ένα ξενο site πριν 2-3 μερες σε ένα αρθρο του παρουσιαζε τους χαρτες και πως να κανουμε offline πλοηγηση.

Καμια αναφορα για πρόβλημα σαν να μην υπαρχει.

https://www.onmsft.com/news/how-to-download-offline-maps-in-windows-10

 

Κάνε μια δοκιμή:

 

Βάλε στη συσκευή σου γλώσσα (μόνο, όχι τοποθεσία) Αγγλικά Αμερικής και επανεκκίνησε.

 

Δοκίμασε να κάνεις offline αναζήτηση με λατινικούς χαρακτήρες (πάντα σε νέες περιοχές, που δεν υπάρχουν στο ιστορικό σου).

 

Αν λειτουργεί, παίρνουμε την απάντηση.

 

Πριν λίγο καιρό που το είχα έτσι, η αναζήτηση λειτουργούσε.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια δοκιμή:

 

Βάλε στη συσκευή σου γλώσσα (μόνο, όχι τοποθεσία) Αγγλικά Αμερικής και επανεκκίνησε.

 

Δοκίμασε να κάνεις offline αναζήτηση με λατινικούς χαρακτήρες (πάντα σε νέες περιοχές, που δεν υπάρχουν στο ιστορικό σου).

 

Αν λειτουργεί, παίρνουμε την απάντηση.

 

Πριν λίγο καιρό που το είχα έτσι, η αναζήτηση λειτουργούσε.

Το γυρισα σε αγγλικα(ΗΠΑ)

Οι χαρτες εχουν την ιδια συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...