Jump to content

[Windows 10 Mobile] Εφαρμογές Πλοήγησης


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς εννοείς ότι δε δουλεύει η offline αναζήτηση και όχι η offline πλοήγηση. Έτσι δεν είναι;

Η offline πλοήγηση λειτουργεί (από τη στιγμή που εισαχθεί ο προορισμός). Στο δικό σου δε λειτουργεί, ούτε η offline πλοήγηση;

Σε ποιους λειτουργεί η offline αναζήτηση αν δεν υπάρχει ο προορισμός στο ιστορικό; Δε χρειάζεται να είναι αποθηκευμένος.

 

Με την αναβάθμιση της cu σταμάτησε να λειτουργεί η αναζήτηση χωρίς δεδομένα για προορισμούς που δεν είχες αναζητησει ποτέ στο παρελθόν. Όταν την βρει τώρα απλα κλείνεις τα δεδομένα και η πλοήγηση λειτουργεί κανονικά. Κάποιοι αναφέρουν ότι στην cu λειτουργεί η αναζήτηση και χωρίς δεδομένα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με την αναβάθμιση της cu σταμάτησε να λειτουργεί η αναζήτηση χωρίς δεδομένα για προορισμούς που δεν είχες αναζητησει ποτέ στο παρελθόν. Όταν την βρει τώρα απλα κλείνεις τα δεδομένα και η πλοήγηση λειτουργεί κανονικά. Κάποιοι αναφέρουν ότι στην cu λειτουργεί η αναζήτηση και χωρίς δεδομένα.

Σε μένα λειτουργεί!...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λεει ο snapp με την αναβαθμιση στην15063.297 δεν δουλευει η offline πλοηγηση.

Αν όμως πατησεις σε καποιο σημειο πανω στον χαρτη τοτε ξεκιναει πλοηγηση προς το συγκεκριμενο σημειο κανονικα.

Αν πληκτρολογήσεις μια διευθυνση δεν βρισκει τιποτα.

Εχω φαγωθει να βρω τι φταιει γιατι μερικοι φιλοι λενε ότι εχουν πλοηγηση κανονικα.

Απ ότι διαβαζω δεν είναι θεμα συγκεκριμενων συσκευών.

Εχω δοκιμασει τα παντα και δεν εχω καταφερει τιποτα.

 

Μηπως φταιει το hardreset που εκανα όταν περασα την 15063.297? Γιατι για παράδειγμα ο εβρις ξερω ότι δεν εχει κανει ποτε και λειτουργει η πλοηγηση

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση της cu σταμάτησε να λειτουργεί η αναζήτηση χωρίς δεδομένα για προορισμούς που δεν είχες αναζητησει ποτέ στο παρελθόν. Όταν την βρει τώρα απλα κλείνεις τα δεδομένα και η πλοήγηση λειτουργεί κανονικά. Κάποιοι αναφέρουν ότι στην cu λειτουργεί η αναζήτηση και χωρίς δεδομένα.

Σωστό. Αυτό έχω διαπιστώσει και εγώ.

 

Σε μένα λειτουργεί!...

Evris αν βάλεις προορισμό που δεν τον έχεις αναζητήσει ποτέ, σου βρίσκει τον προορισμό; Χωρίς σύνδεση wifi, χωρίς data;

Αν ναι, είναι όντως περίεργο.

 

Αυτό που λεει ο snapp με την αναβαθμιση στην15063.297 δεν δουλευει η offline πλοηγηση.

Αν όμως πατησεις σε καποιο σημειο πανω στον χαρτη τοτε ξεκιναει πλοηγηση προς το συγκεκριμενο σημειο κανονικα.

Αν πληκτρολογήσεις μια διευθυνση δεν βρισκει τιποτα.

Εχω φαγωθει να βρω τι φταιει γιατι μερικοι φιλοι λενε ότι εχουν πλοηγηση κανονικα.

Απ ότι διαβαζω δεν είναι θεμα συγκεκριμενων συσκευών.

Εχω δοκιμασει τα παντα και δεν εχω καταφερει τιποτα.

Έχεις δίκιο. Είναι περίεργο που λειτουργεί σε κάποιους. Στο δικό μου, ισχύει ό,τι και στο δικό σου. Θεωρούσα πως είναι πρόβλημα(bug) της εφαρμογής και δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία, από τη στιγμή που η κατανάλωση data είναι αμελητέα, και όπως σωστά λες, ακόμη και στην χειρότερη περίπτωση που δεν έχει σήμα πατώντας πάνω στο χάρτη λειτουργεί η εύρεση του προορισμού.

 

Μηπως φταιει το hardreset που εκανα όταν περασα την 15063.297? Γιατι για παράδειγμα ο εβρις ξερω ότι δεν εχει κανει ποτε και λειτουργει η πλοηγηση

Δε νομίζω να φταίει αυτό. Και εγώ δεν έχω κάνει hard reset. Ποτέ και σε καμία αναβάθμιση. Και δε μου λειτουργεί η offline αναζήτηση.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Όχι το firmware.

14393.

H 15063.297?

 

λοιπόν μπήκα στο πληροφορίες συσκευής και γράφει.

Έκδοση λειτουργικού συστήματος

10,0,14393,1198

μοντέλο Nokia lumia 730 dual sim.

πληκτρολογώ τη διεύθυνση τον αριθμό και το δήμο που θέλω να πάω και η πλοήγηση ξεκινάει κανονικά.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μπήκα στο πληροφορίες συσκευής και γράφει.

Έκδοση λειτουργικού συστήματος

10,0,14393,1198

μοντέλο Nokia lumia 730 dual sim.

πληκτρολογώ τη διεύθυνση τον αριθμό και το δήμο που θέλω να πάω και η πλοήγηση ξεκινάει κανονικά.

Σε αυτή την εκδοση δεν υπαρχει πρόβλημα.

Τα προβληματα με την πλοηγηση ξεκινανε με την 15063.297.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο κοιταγα το 650 ενός φιλου. Η πλοηγηση χωρις δεδομενα δουλευει κανονικα.

Τελικά ανακάλυψα ότι αν βάλω και οδό δεν αναγνωρίζει τον προορισμό χωρίς δεδομένα. Αν βάλω μόνο τη πόλη ή το χωριό ξεκινάει η πλοήγηση χωρίς δεδομένα κανονικά! :(

Περίεργο μου φαίνεται! :worry:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το λογικό Evris. Έτσι λειτουργεί σε όλους. Το περίεργο είναι να λειτουργεί διαφορετικά σε ίδιες συσκευές η ίδια εφαρμογή (έκδοση) με τους ίδιους χάρτες στην ίδια έκδοση λειτουργικού.

 

Πριν λιγο κοιταγα το 650 ενός φιλου. Η πλοηγηση χωρις δεδομενα δουλευει κανονικα.

Σε 650 που μόλις τσέκαρα, δεν υπάρχει διαφορά. Η offline αναζήτηση δε λειτουργεί. Αν το ξαναπάρεις στα χέρια σου το 650 του φίλου σου, τσέκαρε μήπως έχει ενεργοποιημένη wifi σύνδεση ή άλλη έκδοση λειτουργικού. Διαφορετικά όπως είπαμε είναι περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το λογικό Evris. Έτσι λειτουργεί σε όλους. Το περίεργο είναι να λειτουργεί διαφορετικά σε ίδιες συσκευές η ίδια εφαρμογή (έκδοση) με τους ίδιους χάρτες στην ίδια έκδοση λειτουργικού.

 

 

Σε 650 που μόλις τσέκαρα, δεν υπάρχει διαφορά. Η offline αναζήτηση δε λειτουργεί. Αν το ξαναπάρεις στα χέρια σου το 650 του φίλου σου, τσέκαρε μήπως έχει ενεργοποιημένη wifi σύνδεση ή άλλη έκδοση λειτουργικού. Διαφορετικά όπως είπαμε είναι περίεργο...

Μεχρι σημερα το πρωι ημουν πολύ δύσπιστος με οσους ελεγαν ότι εχουν κανονικα πλοηγηση χωρις δεδομενα.

Με το που επιασα το 650 τρελαθηκα. Όλα κανονικα.

Εκδοση 15063.297

Εσβησα και το ιστορικο των χαρτων. Εβρισκε τα παντα χωρις δεδομενα.

Δεν ξερω τι να πω .

Link to comment
Share on other sites

Οπότε στο 650 του φίλου σου έχουμε:

wifi κλειστό, cellular data κλειστά, ιστορικό καθαρό, έκδοση λειτουργικού 10.0.15063.297, έκδοση χαρτών 5.1705.1391.0 και μέγεθος των χαρτών 203 MB

 

Με τα παραπάνω, λειτουργεί η offline αναζήτηση.

Και 'γω δεν μπορώ να σκεφτώ τι γίνεται. Θεωρούσα ότι είναι bug της εφαρμογής, αλλά το ότι λειτουργεί στο 650 του φίλου σου, κάτι άλλο ευθύνεται. Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στις ρυθμίσεις (μία προς μία), αλλά δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση (δεν είναι και πολλές) που θα μπορούσε να φέρει πρόβλημα (π.χ. αντίθετη λογική λειτουργία).

Link to comment
Share on other sites

Οπότε στο 650 του φίλου σου έχουμε:

wifi κλειστό, cellular data κλειστά, ιστορικό καθαρό, έκδοση λειτουργικού 10.0.15063.297, έκδοση χαρτών 5.1705.1391.0 και μέγεθος των χαρτών 203 MB

 

Με τα παραπάνω, λειτουργεί η offline αναζήτηση.

Και 'γω δεν μπορώ να σκεφτώ τι γίνεται. Θεωρούσα ότι είναι bug της εφαρμογής, αλλά το ότι λειτουργεί στο 650 του φίλου σου, κάτι άλλο ευθύνεται. Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στις ρυθμίσεις (μία προς μία), αλλά δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση (δεν είναι και πολλές) που θα μπορούσε να φέρει πρόβλημα (π.χ. αντίθετη λογική λειτουργία).

Σου λεω ουτε εγω το πιστευα.

Πιναμε καφε σε ανοιχτο χωρο (τα gps κλειδωμένα στα 5 μετρα)και εψαχνα τα ιδια και στο 640 και στο 650.

Αυτό εβρισκε τα παντα το δικο μου τιποτα.

Η διαφορα μας είναι ότι ο φιλος δεν το σκαλιζει το τηλεφωνο.

Οποτε του δωσει αναβαθμιση θα την κανει αυτόματα το τηλ. και απλα θα τον ειδοποιησει για επανεκινηση.

Δεν εχει υπαρξει ποτε insider εδώ και 6 μηνες που εχει το τηλ. αντίθετα με μενα (17 αντιγραφα ασφαλειας ειχε το δικο μου)

Δεν ξερω τι γινεται το ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

Σου λεω ουτε εγω το πιστευα.

Πιναμε καφε σε ανοιχτο χωρο (τα gps κλειδωμένα στα 5 μετρα)και εψαχνα τα ιδια και στο 640 και στο 650.

Αυτό εβρισκε τα παντα το δικο μου τιποτα.

Η διαφορα μας είναι ότι ο φιλος δεν το σκαλιζει το τηλεφωνο.

Οποτε του δωσει αναβαθμιση θα την κανει αυτόματα το τηλ. και απλα θα τον ειδοποιησει για επανεκινηση.

Δεν εχει υπαρξει ποτε insider εδώ και 6 μηνες που εχει το τηλ. αντίθετα με μενα (17 αντιγραφα ασφαλειας ειχε το δικο μου)

Δεν ξερω τι γινεται το ψαχνω.

 

Πάντως δεν είσαι και ο μοναδικός που έχει το πρόβλημα. Οπότε είναι θέμα bug της εφαρμογής. Εγώ σε δύο 640 χωρίς δεδομένα δεν έχω αναζήτηση. Μικρό το κακό. Η κατανάλωση δεδομένων είναι πολύ μικρή.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Σε Lumia 930 με release preview 15063.330 , σε 650 και 550 με 15063.297 και χάρτες 5.1705.1391.0 χωρίς ίντερνετ δεν βρίσκει τίποτα. Γράφει δεν λειτουργεί η αναζήτηση offline
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είσαι και ο μοναδικός που έχει το πρόβλημα. Οπότε είναι θέμα bug της εφαρμογής. Εγώ σε δύο 640 χωρίς δεδομένα δεν έχω αναζήτηση. Μικρό το κακό. Η κατανάλωση δεδομένων είναι πολύ μικρή.

Συμφωνω η καταναλωση δεδομενων είναι πολύ μικρη.

Αλλα σου τη δινει όταν εχεις κατι και στο κοβουν. Όπως με το ραδιοφωνο παλιοτερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε Lumia 930 με release preview 15063.330 , σε 650 και 550 με 15063.297 και χάρτες 5.1705.1391.0 χωρίς ίντερνετ δεν βρίσκει τίποτα. Γράφει δεν λειτουργεί η αναζήτηση offline

Πλοηγηση δοκιμασε και πες μας άλλο η αναζητηση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως δεν έχει και τόσο νόημα η χρήση χωρίς δεδομένα;

 

Έτσι και αλλιώς, αν χρειαστεί επαναϋπολογισμός διαδρομής, πως θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως δεν έχει και τόσο νόημα η χρήση χωρίς δεδομένα;

 

Έτσι και αλλιώς, αν χρειαστεί επαναϋπολογισμός διαδρομής, πως θα γίνει;

Γινονταν κανονικα Ακριβως όπως στα κλασικα gps

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε αν βρει προορισμό κάνει πλοήγηση, προορισμό δεν βρίσκει

Ακριβώς αυτό....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε αν βρει προορισμό κάνει πλοήγηση, προορισμό δεν βρίσκει

Ναι δικαιο εχεις σε αυτό που λες αλλα ας το δουμε πρωτα με τον κλασικο τροπο. Από το σημειο Α στο σημειο Β γιατι θα μας τρελλανουν αυτοι οι χαρτες.

Ετσι από περιεργεια για αναζητησε βενζινάδικα (με δεδομενα) να δουμε τι βγαζει?

Γιατι εμενα εδώ και 18μηνες επιμενει να μου βγαζει μια παραλια σε ένα νησι στο ιωνιο.

Αν γραψω όμως gas station βγαζει κανονικα τα βενζινάδικα στην περιοχη που βρίσκομε.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με την αναζήτηση, για δοκιμάστε και γυρίστε το τηλέφωνο σε "Αγγλικά" (US, εγώ) και κάντε την offline αναζήτηση σε greeklish.

 

Λειτούργησε, έτσι. Ελληνική αναζήτηση με Αγγλικά στο τηλέφωνο, δεν λειτουργεί.

 

Αναζήτηση Ελληνικά ή Αγγλικά με Ελληνικά στο τηλέφωνο, εξακολουθεί να μην λειτουργεί.

 

Το ανέφερα ήδη στα καμάρια της MS, γιατί έχω την εντύπωση πως ελέγχουν με συσκευές στα Αγγλικά, και νομίζουν πως το έφτιαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια πως πολλές φορές η αναζήτηση λειτουργεί καλύτερα με αγγλικά. Πάντως σαν γενική εμπειρία έως τώρα με μόνο μέτρο σύγκρισης τους google maps που δούλευα χρόνια, θα έλεγα ότι με δυσκολεύουν κάπως ενώ μου έχουν δημιουργήσει ένα αίσθημα δυσπιστίας και κάθε φορά πρέπει να τσεκάρω την διαδρομή πρίν αρχίσω. Αναμένω σε καλύτερες μέρες :)
Link to comment
Share on other sites

Ε και. Δεν αλλαξε και τιποτα,

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Δεν το δοκίμασα!

Απλά ενημερωτικά το είπα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...