Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραθετω το review μου απο skroutz:

 

Θετικα:*

Οθοναρα με εξαιρετικα ακριβη και ξεκουραστα χρωματα.*

Γρηγορο ελαφρυ και ομορφο stock android με updates.*

Πολυ βολικο μεγεθος και πιασιμο.*

Καμεραρα! Αψογες φωτογραφιες ισορροπημενες με σωστα χρωματα.*

Γρηγορη φορτιση.*

Καλο σημα δικτυου και wifi.*

Γρηγορος δακτυλικος αισθητηρας

 

Αρνητικα:*

Ο ηχος του ηχειου (οχι του ακουστικου) δεν ειναι τοσο δυνατος οσο G4 S6 χωρις ομως αυτο να ειναι ιδιαιτερης σημασιας θεμα.

Χρειαζεστε καλωδιο η ανταπτορα απο type c σε κανονικο usb για συνδεση σε pc και μαλιστα οχι οποιο φτηνο κινεζικο βρειτε γιατι καποια ειναι επικινδυνα για το φορτιστη η το pc.*

Μονοφωνικος ηχος στη ληψη βιντεο, απουσια σταθεροποιητη ois.*

Ισως τα 2GB ram να μη αρκουν σε 1μιση+ χρονο για απαιτητικους χρηστες multitasking browsing κλπ. (Οχι οτι τα iphones εχουν περισσοτερο)*

Τα 16GB δεν ειναι αρκετα για χρηστες που τραβανε απειρες φωτο και βιντεο χωρις αποθηκευση στο cloud και παιζουν μεγαλα/πολλα παιχνιδια.*

Δεν εχει ραδιοφωνο FM.*

Η προεπιλεγμενη εψαρμογη καμερας δεν εχει manual ρυθμισεις. Παρολαυτα μπορειτε να βρειτε στο store αλλες οπως manual camera.

 

Επαναλαμβανω, στα λεφτα του δεν υπαρχει ανταγωνισμος. Οποιος θελει 32gb ειναι 30€ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν είσαι ευχαριστημενος με το note 2 τότε περίμενε να πέσει η τιμή καινούριων κινητών και οποτε αισθανθείς ότι δεν σε βολεύει πια το note το αλλάζεις με κάποιο από skroutz και τα λεφτά της επιδότησης τα κρατάς για μείωση παγίου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

πρέπει άμεσα να επιλέξω μεταξύ των παρακάτων συσκευών

 

1. Samsung Galaxy J3

2. LG Spirit

3. LG G4 C

 

Επειδή δεν γνωρίζω ποιά θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη επιλογή, και (ιδανικά) γιατί

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 χρονια λεω να αλλαξω το τιμιο xperia t που εχω και να αγορασω κατι καινουργιο στα 200€. Επειδη βλεπω οτι στην αγορα της κινας υπαρχουν απειρα μοντελα, για βοηθηστε. Ως τωρα αυτα που μου εχουν κεντρισει το ενδιαφερον ειναι το mi4s , και τα redmi note 3 pro? Και αυτο που λενε οτι υπαρχει προβλημα εστιασης στης νυχτερινες ληψεις ειναι τοσο μεγαλο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Το s6 edge plus δεν είναι αδιάβροχο?

 

Όχι.Τα S7 είναι αδιάβροχα. Πάντως ανάμεσα στις 3 αυτές επιλογές EDGE plus η V10.

Link to comment
Share on other sites

κλεινω στην περιπτωση του πρωτου

 

στο LG με απετρεψε το φαινομενο του draining της μπαταριας που διαβασα οτι εχει σαν ελλατωμα

στο ASUS με απετρεψε οτι δεν υπαρχει στην Ελλαδα service για τυχον επισκευη

 

εχει καποιος καποια ολοκληρωμενη αποψη για την επιλογη ?

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Στα 200€ υπάρχουν άπειρες επιλογές αναλογα το μέγεθος οθόνης το συνολο της ram-rom.προσωπική μου άποψη είναι να κοιτάξεις ανάμεσα σε meizu,xiaomi και huawei.κάτοχος redmi note2 είμαι ευχαριστημένος απόλυτα για τα λεφτά που διεθεσα.ότι πάντως και να διαλέξεις πιστεύω θα μείνεις ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε απλό είναι. Εάν σε ενδιαφέρει περισσότερο το design και η μόστρα πας σε iphone ή edge plus αν σε ενδιαφέρει η πρακτικότητα και το vfm πας σε v10. Και το αναλύω για να καταλάβεις το σκεπτικό.

Σε θέμα εμφάνισης και τα 3 είναι όμορφα και ξεχωριστά και είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου. Σαν πιο premium κατασκευή αλλά και με βάση το brand name δείχνουν κατά σειρά το iphone, το edge και τέλος το v10. Πρακτικά όμως καλύτερο κράτημα στο χέρι θα βρεις στο v10 καθώς τα άλλα και γλιστράνε περισσότερο στο χέρι λόγο του υλικού κατασκευής ενώ το edge σε δυσκολεύει περισσότερο λόγο των edge πλευρών στο κράτημα. Πέρα από αυτό το v10 είναι και πολύ πιο ανθεκτικό σε πτώσεις που ενδεχομένως να μην χρειάζεται να το "κρύβεις" σε θήκες τόσο πολύ.

Στον τομέα ταχύτητας και πάλι η σειρά είναι η ίδια που ανέφερα πριν αλλά πρακτικά μιλάμε για ασήμαντες διαφορές. Είναι σαν να έχεις να διαλέξεις ένα αμάξι από 3 που το ένα έχει τελική 380 το άλλο 370 και το άλλο 350. Αν είσαι οδηγός αγώνων ταχύτητας θα το δώσεις μία βαρύτητα αλλά δεν θα έμπαινες σε διαδικασία να ρωτήσεις και πιο θα πάρεις γιατί ήδη θα ήξερες πιο είναι το γρηγορότερο.

Στην κάμερα εδώ η σειρά είναι ανάποδα δηλαδή v10, s6 edge plus , iphone 6s plus αλλά και εδώ μιλάμε για μικροδιαφορές που αν δεν είσαι ψείρας πρακτικά δεν θα δεις τρελές διαφορές καθώς και τα 3 βγάζουν κορυφαίες φώτο για ένα μέσο χρήστη.

Σε μπαταρία πάλι η σειρά είναι iphone, edge, v10 αλλά στο v10 εάν δεν σου είναι αρκετή έχεις τη δυνατότητα με ένα μικρό κόστος και μία μικρή ταλαιπωρία να έχεις και μία δεύτερη

Στο θέμα αποθήκευσης το iphone έρχεται με 16GB τα άλλα 2 με 32 αλλά εάν δεν σου είναι αρκετά στο iphone 6s και το s6 edge plus πρέπει να δώσεις 100 ευρώ επιπλέον για να πας στα 64 ενώ στο v10 με τα ίδια χρήματα μπορείς να έχεις 2-3 γρήγορες 64αρες sd κάρτες

Πέρα από όλα αυτά στο v10 βρίσκεις και άλλα πραγματάκια χρήσιμα στην καθημερινότητα όπως fm radio, ir για χειρισμό συσκευών, hifi chip για κορυφαίο ήχο

Επομένως εάν το βασικό σου κριτήριο είναι η πρακτικότητα στην καθημερινή χρήση και η χαμηλή τιμή πας στο v10 με κλειστά μάτια, αν είναι το design και η μόστρα πας είτε στο φθηνότερο s6 edge plus ή στο 6s ανάλογα με το γούστο σου και τα χρήματα που διαθέτεις

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειμαι σε μεγάλο δίλημμα. Θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό για να βγάλω τον στρατό και ψάχνω ένα με καλή αυτονομία μπαταρίας. Έχω ήδη σχεδιασει να πάρω το S7 Edge, που εχει αυτονομία 20 ωρες αναπαραγωγης βιντεο (για να βλεπω ταινιες στις εμπλοκές) μόλις πέσει η τιμή του στο επίπεδο που αρμόζει για την τσέπη μου, αλλά προς το παρών αργεί αυτό. Οπότε θα αρκεστώ σε κάτι πιο οικονομικό αλλά καλό και αξιόπιστο μέχρι λίγο μετά το καλοκαίρι. Έχω καταλήξει μετά από ώρες αναγνώσεις από reviews, comparisons και πολλά άρθρα ότι το ZUK Z1 και το Xiamo Redmi 3 (Note/Pro) είναι οι καλύτερες επιλογές. Επισης γνωριζω οτι με λιγο παραπανω ή και ιδια χρήματα μπορώ να αγοράσω μια περσινή ναυαρχίδα πχ. G3, S6, 1+X, 1+1, G4, M8, αλλά καμία από αυτές δεν δίνει ικανοποιητική αυτονομία στην μπαταρία και επειδή δεν υπάρχουν πολλές μπριζες στο στρατόπεδο και δεν λέει συνέχεια να έχω κουμπωμένο το power bank είπα να επικεντρωθώ στους κινέζους. Τι λέτε εσείς? Έχετε καμία συμβουλή για κάποια άλλη συσκευή?
Nokia 3310 -> Nokia 3410 -> Sony Ericson K700i -> Sony Ericson K800i -> iPhone 3G -> Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 1020 -> HTC 10
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν νομίζω πως αξίζει να πουλήσεις note.. 3 χρόνια κινητό δύσκολα θα πουληθεί και μόνο με απελπιστικά χαμηλή τιμή. Κράτα το, πιο χρήσιμο θα είναι.

 

Εφόσον είσαι ήδη σε μεγαλουτσικο κινητό πήγαινε πάλι σε μεγάλο. S7 edge, LG v10 ας πούμε είναι καλές επιλογές.. Ανάλογα τι ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εάν σου δίνουν τα 380 σε έκπτωση παγίου κάντο και αγόρασε τη συσκευή που θα καταλήξεις από skroutz πολύ φθηνότερα. Αν σου δίνουν καμιά έκπτωση παγίου 10€ για 2 χρόνια σε ίσως συμφέρει να πάρεις μία συσκευή και να την πουλήσεις σφραγισμένη (δες τι τιμές όμως παίζουν στο skroutz για τη συγκεκριμένη συσκευή και υπολόγισε λίγο πιο κάτω να την πουλήσεις)

Τώρα για το τι συσκευή να πάρεις. Εάν κάνεις χρήση το πενάκι πας αναγκαστικά σε note. Αν δεν σε ενδιαφέρει έχεις πολλές επιλογές που σίγουρα είναι πολύ καλύτερες από το note 2. Εξαρτάται από το μέγεθος της συσκευής που θέλεις. Στις 5,5 ίντσες που είναι το note 2 το s7 edge είναι πολύ καλή επιλογή όπως και το lg g4 που είναι και αρκετά φθηνό. Αν πας σε πιο μικρή συσκευή δες s7 ή το sony z5. Σε πιο μεγάλη το lg v10. Δεν γνωρίζω τι απαιτήσεις και τι χρήση κάνεις αλλά σίγουρα θα δεις εμφανή διαφορά σε ταχύτητα, κάμερα, οθόνη όποια από τις συσκευές που είπα (όπως και πολλές άλλες) είπα

Link to comment
Share on other sites

Quiktel K6000,K10000 δες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

J3 το καλυτερο απ ολα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Quiktel K6000,K10000 δες.

Παρόλο που όντως χρειάζομαι κάτι οικονομικό θα προτιμούσα κάτι λίγο πιο αξιόπιστο ή επώνυμο έτσι ώστε να έχω μικρή πιθανότητα να πάθει κάποια βλάβη το κινητό ή σε περίπτωση που πάθει να μην υπάρχει μηδενική υποστήριξη.

Nokia 3310 -> Nokia 3410 -> Sony Ericson K700i -> Sony Ericson K800i -> iPhone 3G -> Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 1020 -> HTC 10
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας περασει απο το σταδιο αυτο (μπηκα Νοεμβριο και ημουν Θηβα κεντρο) θα σε συμβουλευσω τα εξης:

 

Παρε ενα midrange mε "μυθικη" μπαταρια.

Προμηθευσου 2 powerbanks των 10000mAh. Ενα να φορτιζει, ενα να φορτιζεις το κινητο σου.

 

Περασα απο Samsung J5 (με κακο σημα 3g που τελειωνει την μπαταρια στο πι και φι εβγαζα 4 μερες με 6 ωρες screen on) και LG G3. Η μερα με τη νυχτα.

 

Συμφωνώ, λοιπον κι εγω, να προτιμησεις μια εστω λιγοτερο επωνυμη λυση με πολυ καλη μπαταρια.

 

Αν δεν σε απωθει η φαση Windows Phone, πολυ καλη αυτονομια εχει και το τεραστιο Lumia 640 XL που εχω αυτες τις μερες. Μου βγαζει 3 μερες με πολλη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

s6 edge+ για αυτονομια.

v10 αν σε ενδιαφερει η επεκτασιμη μνημη.

 

Εχουν παρομοιες καμερες, επιδοσεις και οθονες.

 

Μεγαλυτερο vfm κι εγω θεωρω το V10 στις τιμες που κινειται.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, αφ' ενος η αγορα των smartwatches δεν ανθισε ακομα (ισως διοτι δεν εχει καποια αμεση χρηστικοτητα σαν ειδος) και αφ' ετερου καποιες λειτουργιες που ζητας δεν ικανοποιουνται. π.χ. 2-3 μερες αυτονομια.

 

Τα περισσοτερα smartwatches εχουν μικρες μπαταριες και προοτιζονται οριακα για μια μιαμιση μερα χρησης.

 

Το Smartwatch 3 της Sony ειναι το μονο που εχει εσωματωμενο gps για να κανεις track τις διαδρομες αν ασκεισαι και τρεχεις/περπατας συστηματικα.

 

Το Asus ZenWatch κατ' εμε αποτελει το vfm καθοτι μοιαζει περισσοτερο με ρολόι παρα με καποιο φουτουριστικο gadget.

 

Γενικοτερα παντως εκτος απο το να προβαλλουν τις ειδοποιησεις και να μπορεις να απαντησεις σε μηνυματα/mails με φωνητικες εντολες, καθως και να κανεις track τη γυμναστικη σου, τα smartwatches δεν χρησιμευουν καπου αλλου.

 

Ισως γι αυτο δεν εχει και κανενας να προτεινει κατι.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να παρω ένα κινητό ,αρχικά έλεγα να δώσω μέχρι 100€ και έτσι βρήκα το cubot note s στα 100-105€ από Ελλάδα. Μετά είδα στο public το lenovo a7000 σε προσφορά στα 130€

Τι λέτε,ποιο αξίζει ; Αν έχετε επίσης να προτεινετε κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να ψωνισεις από Κίνα φίλε μου...:D

Σε 10 μέρες το χεις στο ταχυδρομείο της περιοχής σου!!

Να πάρεις το redmi note 2 (16Gb) από εδώ:

https://mega.nz/#!c5MHzSpT!EPwOv8f4GH__-iF09s9D7RMd5xAm29XO1dHJlgLRXm8

ή το redmi 3 από εδώ:

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-3-2gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-4g-lte-smartphone-snapdragon-616-octa-core-1-5ghz-4100mah-battery-golden.html

Αυτά....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, τα τελευταια 2 χρονια ειμαι με ενα xiaomi mi2s 32gb οπου με εχει βολεψει μια χαρα απλα τελευταια ωρες ωρες εχει αρχισει να μην φορτιζει και γενικα κατα καιρους ξεμενω απο διαθεσιμο χωρο στις εφαρμογες. Μου εχουν μπει σκεψεις να το αλλαξω σιγα σιγα σε κατι αλλο με ταβανι τα 200 ευρω.

 

Με ενδιαφερει η μεγαλη μπαταρια (γιατι το Mi2s δεν αντεχε και πολυ), οι καλυτερες επιδοσεις, να με βγαλει αλλα 2 χρονια σαν συσκευη και καλο θα ηταν να εχει υποστηριξη απο την κοινοτητα για το θεμα των custom roms πχ μια cm13 να την παρει τους επομενους μηνες. Σαν καλυτερη λυση σε αυτα τα χρηματα νομιζω ειναι το redmi note 3 pro αλλα δεν ξερω μου φαινεται πολυ μεγαλο μιας και θα ηθελα να μπορω να δουλεψω το κινητο και με το ενα χερι. Απο την xiaomi παλι εχω δει το redmi 3 αλλα και το mi4c οπου το τελευταιο νομιζω υπερχει σε σχεση με το redmi εκτος απο το κομματι της μπαταριας. Υπαρχει καποια αλλη αξιολογη προταση μεχρι τα 200; Ιδανικα θα ηταν αν εβρισκα κατι στα specs του redmi note 3 pro σε μικροτερο μεγεθος αλλα δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...