Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα! θα ηθελα τη βοηθεια σας για την αγορα δυο κινητων για συγγενεις...

 

1.μεχρι 200 με 230 ευρω που να εχει καλη κάμερα και καλή μπαταρια ενω θα βοηθούσε πολύ να ειναι δικαρτο. Απο ελληνικό μαγαζί για τιμολογιο

2. μεχρι 170 ευρω λόγω επιδότησης απο wind οποτε... απο συγκεκριμένα μαγαζια :)

καποιες συσκευες που εχω δει ειναι p8 lite, j5 vibe p1m.... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά στο G4 θα πήγαινα αλλά εξαρτάται εσύ τι ζητάς από τη συσκευή που θα πάρεις και το τι χρήση κάνεις. Για την μπαταρία σίγουρα δεν είναι η καλύτερη της αγοράς αλλά ακόμη και αν δεν καλύπτεσαι το να πάρεις μία ακόμη ένα μικρό σχετικά κόστος και μικρή ταλαιπωρία για την φόρτιση-αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

G4, αλλα εχε υποψη σου τα περιστατικα με bootloops κλπ

To p8 ειναι επεισης πολυ καλο, αλλα εχει μεγαλο σαρ

Το α5 ειναι υπερκοστολογημενο οποτε οχι, και το g8... snapdragon 615 στα 300 ευρω... μμ... δεν ξερω, δεν με εντυπωσιαζει προσωπικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρέπει να απασχολεί το sar του Ρ8. Είναι γνωστό ότι έχει 2 κεραίες. Η δεύτερη ενεργοποιείται μόνο σε περιπτώσεις όπου το σήμα δεν είναι ισχυρό, ώστε να υπάρξει βελτιστοποίηση στη λήψη σήματος. Με αλλά λόγια: 1. το sar που αναφέρεται είναι το μέγιστο και ισχύει μόνο σε ειδικές συνθήκες, δηλαδή σε φυσιολογικές συνθήκες είναι πολύ μικρότερο και 2. Θα έχει σήμα Εκεί όπου τα άλλα κινητά όχι.

Αν σου αρέσει επομένως το Ρ8 δεν θεωρώ αποτρεπτικό παράγοντα το sar. Από την άλλη, το g4 προσφέρει πιο πολλά και είναι πιο ολοκληρωμένο κινητό. Οι αποτρεπτικοι παράγοντες σε αυτή την περίπτωση είναι τα bootloops, καθώς και η όχι καλή ποιότητα υλικών, όπου όσον αφορά την ποιότητα υλικών και λογισμικού υπερέχουν τόσο το Ρ8 όσο και το g8. Αλλιώς δεν θα το συζητούσαμε για το πιο πρέπει να αγοράσεις.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για τη 2 επιλογη ειδα στη wind και οι μονες καλες επιλογες στο budget σου ειναι το lumia 640 στα 160 που ειναι πολυ καλη συσκευη

και μετα με υπερβαση 30 αυρω στα 200 που δεν ξερω κατα ποσο αξιζουν τη διαφορα το j5 kai p8 lite που ειναι επεισης εξαιρετικες συσκευες

Αν το λειτουργικο δεν ειναι προβλημα τοτε προτεινω να παρετε απλα το 640, αν ομως θελεις οπσδηποτε ανδροιδ τοτε μονο τα αλλα λενε με λιγα χρηματα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πιστευετε οτι το xiaomi mi4 ειναι οτι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα?

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-mi4-4g-fdd-lte-smartphone-snapdragon-801-2-5-ghz-quad-core-5-0-inch-13mp-camera-ram-2gb-rom-16gb-android-4-4.html

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε ενδιαφέρει ο περιορισμος στον αποθηκευτικό χώρο, που στην πράξη έχεις γύρω στα 11-12 GB ελεύθερα, είναι κινητάρα...;)
Link to comment
Share on other sites

Δες αν σε ενδιαφέρει το LG K10 στα 157€!!!!

http://www.skroutz.gr/s/8348233/LG-K10-16GB.html

Το είδα σε Γερμανό πριν λίγες μέρες και μου άρεσε πολύ!!

 

 

Το oneplus 2 που λες πάει στα 450€ (σε σκρουτζομαγαζο κιόλας.. Φαντάσου! ) . Πολύ παραπάνω από αυτά που διαθέτεις.... Οπότε....

 

 

Ωραίο είναι και το LG g3 αλλά ανεβαίνει λίγο και πας στα 213€ http://www.skroutz.gr/s/4929883/LG-G3-16GB.html

 

 

H το Samsung Galaxy j5 στα 148€ http://www.skroutz.gr/s/7333160/Samsung-Galaxy-J5-8GB.html

 

 

Αυτά από μένα... Πήγαινε να τα δεις από κοντά σε ένα κατάστημα Γερμανός να δεις ποιο σου αρέσει κιόλας. Αλλά επειδή οι μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων (Γερμανός, γουιντ, κοσμοτε, βονταφον κτλ) είναι πανάκριβες, σε όποιο καταλήξεις πήγαινε να το πάρεις από σκρουτζομαγαζο που είναι φθηνότερα. Όπως νομίζεις....

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από όλα τα παραπάνω κινητά μόνο το LG g3 πλησιάζει κάπως τα χαρακτηριστικά του αντίστοιχου κινέζου ( π.χ. Xiaomi Redmi Note 2 ) και σε τιμή 100 ευρώ κάτω απο το LG...

Κατά την γνώμη μου μέσα στα κριτήρια επιλογής ενός κινητού πρέπει να είναι και το value for money , εκτός των άλλων...

Edited by gyrismata
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά σε σχέση με το 6s, το Galaxy S7 υπερτερεί σε κάμερα σε όλες τις συνθήκες.

Σε ημερήσιες σε τοπία δεν θα δει μεγάλες διαφορές αλλά στο είδος που τον ενδιαφέρει η κάμερα του S7 θα κάνει πιο εύκολα αυτό που θέλει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

αξιζει ρε παιδια να πουλησω το note 2 για τα ματια του s7????το note το εχω 3 χρονια κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!ελεω μεγαλης επιδοτησης για συσκευη(380€) αξιζει ν'αλλαξω?τι αλλο να προτιμησω κοντα στα χαρακτηριστικα του note????
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από όλα τα παραπάνω κινητά μόνο το LG g3 πλησιάζει κάπως τα χαρακτηριστικά του αντίστοιχου κινέζου ( π.χ. Xiaomi Redmi Note 2 ) και σε τιμή 100 ευρώ κάτω απο το

LG...Κατά την γνώμη μου μέσα στα κριτήρια επιλογής ενός κινητού πρέπει να είναι και το value for money , εκτός των άλλων...

 

Eνταξει αυτα ειναι τα καλα της κινας, παιρνεις συσκευες 100 ευρω πιο κατω;)

Αν συγκρινουμε κινεζικα με εγχωρια τοτε τα εγχωρια δεν προκειται να βγουν περισσοτερο vfm σε καμια περιπτωση, ειναι γενικα αδικη συγκριση

Αφου ομως ψαχνεις απο ελλαδα τοτε λεω απλα να παρεις το j5, ειναι φτηνο, καλο, και θα σε υπερκαλυψει σε αυτα που γραφεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση. Οσον αφορα για τη wind η αγορα μπορεί να γίνει και απο πλαίσιο ή public. Βλέπω και κάποια lenovo... Θα προτιμούσα android...

 

Για το πρωτο που δεν υπάρχει επιδότηση κάποια πρόταση?

Edited by cac
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

 

Είμαι κάτοχος ενός Samsung Galaxy Core II Duos που νιωθω ότι δε με καλύπτει κυρίως στα παρακάτω (κατά σειρά προτεραιότητας):

 

  • Αυτονομία Μπαταρίας και Χωρητικότητα ROM
  • Αργές επιδόσεις
  • Έλλειψη 4G

 

  • Δεν με ενδιαφέρουν επιδόσεις γραφικών (δεν παίζω παιχνίδια ανώτερα ενός sudoku :D)
  • Δεν έχω στόχο "κάθε βδομάδα να κατεβάζω κι άλλη ROM" (στο τωρινό δεν έχω κάνει ούτε root)
  • Αν μπορούσα να είναι και μέχρι 5" θα ήταν τέλεια.
  • Θέλω μεγάλη μπαταρία περί τα 4000mAh
  • Θέλω δυνατότητα να παίζουν οι εφαρμογές από την SD σε περίπτωση που δεν έχω πολλή μνημη.
  • Υποθέτω ότι δεν μου χρειάζονται 8 πυρήνες αλλά απ' το πολύ δεν πέθανε κανείς.
  • Χρησιμοποιώ το navigation Sygic για το αυτοκίνητο και περιμένω μια αξιοπρεπή επίδοση του GPS module για αυτό το λόγο
  • Για όταν ανεβαίνω για ski χρησιμοποιώ επίσης μια εφαρμογή που χρειάζεται GPS και θα ήθελα αξιοπρεπείς επιδόσεις και γι αυτό (μέχρι τώρα το Samsung ανταποκρίνεται και βγάζει οριακά 7 ώρες με gps, ανοιχτό τηλέφωνο και δεδομένα κλειστά)
  • Η φωτογραφική δεν είναι στις άμεσες προτεραιότητες, αλλά κατ' ελάχιστον να είναι κατά τι καλύτερη από την τωρινή.

 

 

Σκεφτόμουν το Elephone P8000 στα περίπου 150€.

Εντόπισα και το OUKITEL K4000 λόγω μεγάλης μπαταρίας και πολύ φθηνής τιμής (85€) αλλά φοβάμαι ότι με 2GB Ram θα μου είναι λίγο.

Αν πιστεύετε ότι θα είναι ΟΚ για browsing και απλές εφαρμογές είναι πολύ δελεαστικό.

Έχετε καμία καλή ανταγωνιστική πρόταση με βάση τα παραπάνω?

Edited by panchristo
Acer X960 Windows Mobile 6.1 --> Samsung Galaxy Core Duos i8262 --> Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι την αγορά smartwatch προς το παρών εχω το note 4 οπότε Θέλω να συνεργάζονται όσο γίνεται καλύτερα πχ χωρίς αποσυνδεσεις.

 

Θέλω να έχει πολλά μέσα! δε με νοιάζει η μάρκα χρήματα Θέλω να μου προτεινειτε ένα οικονομικό κ vfm αλλά κ κάποιο πιο ακριβό.

Το Θέλω να με βοηθαει στη γυμναστική με τα απαραίτητα! Θέλω να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν ρολόι μονο του

Θα ήθελα να έχει χώρο για μουσική κ Εικόνες κ να διαβαζει pdf και text αν Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κ σαν κινητό με SIM μονο του ευπρόσδεκτο να κάνω κλήσεις κτλ. Αν παίρνει κάρτα μνήμης δεκτο αλλά κ μονο εσωτερική να έχει π.χ σχετικά αρκετή οκ . Αν μπορεί να δει ότι εχω στη συσκευή π.χ text Εικόνες μουσική η να παίζει τα δικα του

Βρήκα κ κινέζικα που κάνουν πολλά αλλά κ άλλα επώνυμα ακριβά αλλά δεν ξέρω ποιο αξιζει. Απο ομορφιά ότι αρέσει σε εσάς θα μου αρέσει κ μένα. Αυτονομία 2 με 3 μέρες. Όσα πιο πολλά έχει απο αυτά τόσο το καλύτερο

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΆ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΉΘΕΙΑ

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...