Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μιλήσουμε καθαρά για το κομμάτι της μπαταρίας πιστεύω ότι το oukitel k10000 δεν έχει αντίπαλο.Απο εκει και πέρα προσωπικά έχω το homtom ht6 και είμαι ικανοποιημένος απο την αυτονομία του.Οτι και να κάνω θα μου βγάλει 24 γεμάτες ώρες με -+10 ώρες χρήση οθόνης συν την γρήγορη φόρτιση που θέλει περίπου 2 και 20 λεπτά για να φορτίσει είναι ιδανικός συνδυασμός για μένα.Gps,wifi,σήμα άψογα αλλά δυστυχώς όχι και τόσο ποιοτική κατασκευή.Το sim slot έχει πλαστικά αυτάκια που σπάνε σχετικά εύκολα και έτσι μένεις με 2 μικρές τρυπούλες σε εκείνο το σημείο. Χωρίς να μου έχει πέσει κάτω μετά απο 3 περίπου μήνες χρήσης μου έβγαλε πρόβλημα το ηχείο του και μια λειτουργούσε και μια όχι.Μετά μου έπεσε κάτω και σταμάτησε να λειτουργεί για τα καλά..Αρνητικό θα έλεγα το βάρος του που είναι περίπου 240gr και άμα πέσει κάτω απο κάποιο ύψος,αυτό λειτουργεί αρνητικά ως προς την ανθεκτικότητα της συσκευής.Εμένα μου έπεσε κάτω απο ύψος ενός περίπου μέτρου με την οθόνη και μαύρισε.Μετά απο κάποιες ημέρες που το είχα κλειστό η οθόνη επανήλθε πάλι μόνη της αλλά το ηχείο που απο πριν μου έκανε κάτι κόλπα,πλέον δε λειτουργεί καθόλου

Επίσης με εντυπωσίασε θετικά η κάμερα του για τα χρήματα που κοστίζει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πήρα το power

Εμφανισιακά κορυφή

Μέγεθος καλό, βαρος Για 6000mah καλο

Gps-camera, καλά, άνω του μετρίου

Οθόνη άψογη, γρήγορο, δε λαγκαρει,

Μόνα προβλήματα η υπερθέρμανση στονπανω μέρος του κινητού

Και μία μικρή ασπριλα στο κάτω μέρος Της οθόνης του κινητού όταν αυτο έχει μαύρο φόντο

Δεν είναι ενοχλητικό αλλά φαίνεται

Αν λυθεί η υπερθέρμανση θα είναι καλή αγορά

Ή αυτονομία ακόμα δενμε ξετρελανε

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Moto E χαλαρά! Θα σου το πρότεινα ακόμα κι αν δεν ήταν στη λίστα σου! Είναι ακριβώς στο μέγεθος που ζητάς και στην τιμή ακόμη και ελληνικά (ιντερνετικά) μαγαζιά. Η μπαταρία του είναι πολύ καλή για τα χαρακτηριστικά του και με τη χρήση που αναφέρεις θα πρέπει να φτάνει ίσως και τις 3 μέρες.. (Με επιφύλαξη αυτό). Επιπλέον έχει πολύ καλή εργονομία και φυσικά... είναι Motorola!
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Χρηστο (@bbbb), όλα αυτά που κάνει το oukitel, τα κάνει και το redmi note 3 pro, δηλαδή 24ωρο άνετα με 8-9 ώρες οθόνη, επεξεργαστή που σκοτώνει, gps που γαζωνει, "μούρη" που αναστατώνει και καμερα που το παλεύει να μην τα θαλασσωνει!!!! :lol: :rotfl: :lol:

Αυτό με την οθόνη όμως, που να φτιάχνει μόνη της σαν τον Arnold Schwarzenegger στον terminator :lol:, δεν ξέρω αν το κάνει, ούτε θέλω να το δοκιμασω!! :w00t: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Το power στα 155€ που το πήρα είναι εξαιρετικό

Αλλά ζεσταίνεται το πάνω μέρος του.

Αν χρησιμοποιείς Bluetooth hands free ειναι οκ, αν όχι όμως......

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Χρηστο (@bbbb), όλα αυτά που κάνει το oukitel, τα κάνει και το redmi note 3 pro, δηλαδή 24ωρο άνετα με 8-9 ώρες οθόνη, επεξεργαστή που σκοτώνει, gps που γαζωνει, "μούρη" που αναστατώνει και καμερα που το παλεύει να μην τα θαλασσωνει!!!! :lol: :rotfl: :lol:

Αυτό με την οθόνη όμως, που να φτιάχνει μόνη της σαν τον Arnold Schwarzenegger στον terminator :lol:, δεν ξέρω αν το κάνει, ούτε θέλω να το δοκιμασω!! :w00t: :shock:

Προσωπικά δε μου αρέσει η μούρη-->δηλαδή η miui.Κατά τα άλλα ναι αν πάμε τόσο ψηλά στην τιμή (το ht6 το πήρα 103€) προφανώς συμφέρει το redmi 3 note pro αρκεί σε κάποιον να αρέσει η miui και να μην νοιάζεται που δεν έχει band 20 στο 4g.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια συσκευή για έναν μεγάλο άνθρωπο ο οποίος θα μεταβεί από τις παλιές κλασσικές συσκευές κινητού με τα κουμπιά σε οθόνη αφής.

Προτείνετε μήπως κάποια από τις εξής: samsung CorePRIME VE,

Samsung Grand Prime, Samsung J5, MLS 4G 1;

Με ενδιαφέρει εκτός από τη ποιότητα της συσκευής, να είναι κυρίως εύκολο στη χρήση καθώς κι η οθόνη να είναι ευανάγνωστη. Φωτογραφίες καλές επίσης..

Σας ευχαριστώ!

 

δεν πιστευω οτι εχει νοημα η μεταβαση σε αφης..

 

μεχρι και καποιο bb 9900 με τα μεγααλα κουμπια πιο ουσιαστικο μου φαινεται.

οχι οτι δε βλεπει ο μεγαλος ανθρωπος

οχι οτι ειναι χαζος

οχι οτι δεν διαθετει την αναλυτικη σκεψη να βρει τον τροπο λειτουργιας

αλλα η μεγαλη ηλικια τον οδηγει σαυτο που λεει το ρητο you cant teach an old dog new tricks

δεν καθεται να ασχοληθει και κοπανα με το δαχτυλο την οθονη και εσυ θα νιωθεις χαζος..

 

bb φιλε μου με μεγαλα κουμπια είναι αρκετα εξυπνα και αρκετα κουμμποκατασταση και λογικες φωτο

και pinch to zoom στις φωτο και ιντερνετ!!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

το redmi δεν εχει doubletap

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

φευγει

 

παμε g3 ειτε με 801 ειτε με 805 vs mx4 pro

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω για φιλο,μικρο android στις 4-4,5 ίντσες, κοντά στα 60 ευρω .

θα δουλεύει σαν απλό κινητό απλα θέλει καλούτσικη αυτονομία,υπάρχει κάτι απο κίνα να πάρουμε.

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα να βρεις κάτι πλέον σε αυτές τις ιντσες.Καταρχήν 4" και καλή αυτονομία δεν πάνε μαζί...To μικρότερο που μπορώ να σκεφτώ με σχετικά σύγχρονο hw είναι το doogee x3 που όμως είναι 4.5" http://www.vickmall.com/doogee-x3-3g-smartphone-4-5-inch-android-5-1-mt6580-quad-core-1-3ghz-1gb-ram-8gb-rom-gps-dual-cameras-black.html και με μπαταρία 1800mah δεν περιμένεις και την τέλεια αυτονομία

ή αυτό http://www.geekbuying.com/item/VKworld-F1-4-5inch-Android-5-1-Smartphone-MT6580-Quad-Core-1-3GHz-1GB-RAM-8GB-ROM-3G-GPS-Dual-Camera---Black-363403.html

ισως μπορεις να βρεις και κάποια παλιότερα με 4" αλλά εν έτει 2016 με τις εφαρμογές που κυκλοφορούν σήμερα,δε θα πρότεινα προσωπικά κάτι λιγότερο σε hw απο τον 4πυρηνο mtk6580 και 1gb ram/8gb rom

και απο ελλάδα αν ανεβείς στα 80€ motorola moto E

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

εντάξει θα συμβιβαστεί και με 4.5.

αυτο εδω τι λεει?

http://www.vickmall.com/leagoo-elite-6-android-5-1-4-5-inch-4g-smartphone-golden.html

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Aυτο σε χαρακτηριστικά είναι καλύτερο απο αυτά που πρότεινα πιο πάνω.Εχει καλύτερο επεξεργαστή,μπαταρία και 4G.Συγκρίνεται με το moto E 4G
Link to comment
Share on other sites

το vkworld καλο φαινεται.
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω μια συσκευη για upgrade απο LG G4 με μπροστινη και πισω καμερα πολυ καλη. Με ενδιαφερει να εχει 3GB RAM.

 

H λειτουργία του θα ειναι 80% χρηση μπροστινης καμερας για video και selfie και δυνατοτητα καλης λειτουργιας σε χαμηλο φωτισμο.

Δεν θα παω σε V10 η σε κινητο με dual camera γιατι η μπροστινη δεν συνεργαζεται σωστα με το snapchat, instagram και apps live streaming που δουλευω αρκετα με αποτελεσμα οταν μπαινεις στα app να δουλευουν wide και οι 2 καμερες και να παραμορφωνει.

 

Εχω σκεφτει για SONY Z5 αν και ειδα σε καποια video οτι δεν ειναι τοσο καλη η μπροστινη και εχει κουκιδες.

Τι λετε για HUAWEI P8 ειδα οτι εχει και αυτο 8megapixel.

Δεν θελω να ξεφυγω αρκετα απο τα specs του G4....καμια ιδεα; :rolleyes:

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω μια συσκευη για upgrade απο LG G4 με μπροστινη και πισω καμερα πολυ καλη. Με ενδιαφερει να εχει 3GB RAM.

 

H λειτουργία του θα ειναι 80% χρηση μπροστινης καμερας για video και selfie και δυνατοτητα καλης λειτουργιας σε χαμηλο φωτισμο.

Δεν θα παω σε V10 η σε κινητο με dual camera γιατι η μπροστινη δεν συνεργαζεται σωστα με το snapchat, instagram και apps live streaming που δουλευω αρκετα με αποτελεσμα οταν μπαινεις στα app να δουλευουν wide και οι 2 καμερες και να παραμορφωνει.

 

Εχω σκεφτει για SONY Z5 αν και ειδα σε καποια video οτι δεν ειναι τοσο καλη η μπροστινη και εχει κουκιδες.

Τι λετε για HUAWEI P8 ειδα οτι εχει και αυτο 8megapixel.

Δεν θελω να ξεφυγω αρκετα απο τα specs του G4....καμια ιδεα; :rolleyes:

 

Πολύ συγκεκριμενη η χρήση που το θες είναι αλήθεια. Από αυτά ναι το P8 θα έχει την καλυτερη μπροστινη κάμερα, αλλά και το Ζ5 δεν πάει πίσω. Αν θες κάτι κοντά στο G4 σου όμως, το P8 είναι πιο πολύ αυτό που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να δωσεις το g4;;Δεν καλυπτει αυτα που θες;;Θεωρω εχει πολυ καλη μπροστινη καμερα.Το p8 δεν ξερω αν εχει τοσο καλη μπροστινη αλλα σιγουρα θα εχεις ξεφυγει πολυ στα specs και ειδικα στην καρτα γραφικων..Ριξε μια ματια στο moto x style που εχει κ led flash μπροστα κ σιγουρα καλυτερο soc απο το p8 κ λογισμικο βουτυρο..
Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να δωσεις το g4;;

 

1) Για το service. Ειναι πανω απο 1 εβδομαδα στο service και περιμενει ακομα πλακετα για το γνωστο προβλημα με bootloop.

2) Το χειροτερο ειναι πως ειναι ενα προβλημα που ουτε ιδια η LG ξερει που ειναι. Μπορει να ξαναγινει bootloop εφοσον καποιοι το επαθαν σε σε νεες παρτιδες με νεα πλακετα.

3) Δεν του εχω εμπιστοσυνη γιατι δεν κραταω ποτε back up και παντα αποθηκευω στον εσωτερικο χωρο του κινητου.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Χα χα ναι κάτι βρήκα όταν έψαξα στο γκουγκλ κ έγραψα στο φόρουμ αλλά δεν θυμάμαι να πρότειναν κάτι παω να ξαναδω

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι στο παραπάνω τρίλημμα και θα ήθελα τα φώτα σας. Δίνω μέχρι 260€ max οπότε αν έχετε κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτό το budget πείτε τη. Δεν βιάζομαι να την αγοράσω τη συσκευή ακόμα αλλά κάνω αναζήτηση. Επίσης αν έχετε κάποια αξιόπιστα σκρουτζομαγαζα που έχετε αγοράσει ή έχετε ακούσει αναφέρετε τα. Ευχαριστώ,
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Το G Flex 2 δεν θα το πρότεινα για τα 2gb ram. G3 μόνο την έκδοση με τα 3gb ram. Με το nexus αν και έχει 2gb ram θα τρέχει απροβλημάτιστα λόγω pure android. Συν του ότι θα έχεις δακτυλικό αποτύπωμα, στερεό ηχεία και ενημερώσεις για πολύ καιρό ακόμα. Το μόνο μειονέκτημα είναι η εσωτερική μνήμη. Θα πρέπει να πάρεις και κανένα type-c otg για να έχεις πολλά αρχεία μαζί σου. Εκτός και αν σε καλύπτει το 16άρι.

Από skroutz δεν βλέπω κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα. Μετά θα πρέπει να πας στα 280+ για να βρεις κάτι αξιόλογο. Αλλιώς Κίνα μεριά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α δεν είπα και για τα καταστήματα. Έχω αγοράσει κινητά από ίντερνετ από το Birdphone και από κατάστημα με κράτηση από AskAdam και το Kaizershop που βρίσκεται Ομόνοια 3ης Σεπτεμβρίου 3. Όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Το Huawei Honor 7 θα σε ενδιέφερε; Θεωρώ πως είναι ένα καλύτερο P8. Έχει και φλας για την μπροστινή, ελαφρώς καλύτερο επεξεργαστή και μεγαλύτερη μπαταρία.

Edit: έχει και αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος.

Edited by Kozi0
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...