Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομιζω πως ξεφευγει πολυ σε τιμη και ποιοτητα . δεν της χρειαζεται τοσο καλη συσκευη οποτε αδικα λεφτα. νομιζω οτι μπορει να υπερκαλυψει τις αναγκες της με το note 2 αν οντως αυτη η συσκευη προσφερει τα αναμενομενα με βαση τα specs της

 

Αφου βάζεις το mi4c στην λίστα, δεν ξεφεύγει μιας και είναι πιο φθηνό. Αλλά εσύ ξέρεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είδα να δίνεις καμιά πληροφορία σχετικά με το τι χρήση θα κάνει, πέρα από το ότι θα το χρησιμοποιεί η αδερφή σου.

Έτσι θα έλεγα redmi 2 ή redmi note 2. Διαλέγει μέγεθος οθόνης που την βολέβει και διαλέγει κινητό. Και τα 2 είναι vfm!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)

 

Μικρή σημείωση:

Τους τελευταίους μήνες έχω επιστρέψει στο παλιό-καλό Nokia...E63!

Προφανώς, είναι "αρχαίο" με τα σημερινά δεδομένα.

Ωστόσο, πέραν της κακής κάμερας και της μέτριας ποιότητας ήχου,

σαν τηλέφωνο καλύπτει αρκτετά καλά αυτά που έθεσα παραπάνω,

πλην όμως...η μπαταρία του έχει "κουραστεί", ενώ η κάρτα sim εξακολουθεί να μην είναι σταθερή (όσο κι αν την έχω σφηνώσει),

με αποτέλεσμα να σβήνει (περιστασιακά) το τηλέφωνο...

Συνεπώς, πάμε για συσκευή!

 

Εξυπακούεται πως ένα σύγχρονο τηλέφωνο θα είναι κλάσεις ανώτερο.

Τα Blackberries είναι δελεαστικότατα - αν και όχι οικονομικά...

Από όσα έχω διαβάσει, το Q10 συνδυάζει καλύτερα, την ποιότητα με το κόστος.

Το Q20 είναι αδικαιολόγητα ακριβό σε σχέση με το 10, ενώ το (φθηνό) Curve 9320 δεν προσφέρει τόσα πολλά περισσότερα από το Ε63 μου, που να με δελεάσει για την αγορά του...

 

Συμφωνείτε;

"Και να, αδερφέ μου, που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα, ήσυχα, ήσυχα κι απλά"
Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει ή τιμή αλλά τι από αυτά τα τηλέφωνα σε ικανοποιεί με τα στάνταρ σου.

Αν είναι να το κρατήσεις για καιρό ίσως να έπαιρνες το πιο ακριβο

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες φωτό lg g4 αν θες updates n6

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το zte blade s6 καθως είχα και στο παρελθόν zte και έμεινα ευχαριστημένος!!!Θα θελα απόψεις απ όσους το έχουν για την κάμερα, το φλας του , το multitasking και κυριως τον αποθηκευτικο χωρο γιατί έχω ακούσει για ενα θέμα με το partition της rom!!!Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 χρόνια με το -τίμιο- Xperia Neo V σκέφτομαι να αγοράσω νέα συσκευή μιας και δεν τραβάει πλέον και ας έχω περάσει custom rom. Κατά καιρούς του έχω περάσει τα πάντα (ακόμα και gta san andreas) αλλά πλέον έχω καταλήξει ότι όσο λιγότερα πράγματα έχεις στο κινητό σου, τόσο το καλύτερο....

Καταρχάς να πω ότι θέλω αποκλειστικά Dual sim, οθόνη μέχρι 5",μεγάλη μπαταρία και με κόστος ~150ε. Η χρήση -πέρα από κλήσεις/sms- είναι κυρίως browsing, ανάγνωση email/pdf, άντε και κανένα παιχνιδάκι. Όσον αφορά την κάμερα θέλω απλά να είναι ικανοποιητική χωρίς να ζητάω πολλά.

Όχι βαριές εφαρμογές δηλαδή και φυσικά δεν με ενδιαφέρουν twitter, instagram κτλ, πέρα από το facebook που έχω συνηθίσει να μπαίνω από τον browser για να μην καταναλώνει πόρους..

 

Τις τελευταίες μέρες έψαξα λίγο μιας και είχα καιρό να ασχοληθώ με τα κινητά που κυκλοφορούν στην αγορά και βρήκα 2-3 που πιστεύω ότι με καλύπτουν.

 

1: Microsoft Lumia 640 3g [145ε]. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου είχε περάσει από το μυαλό να αγοράσω κάποιο windows phone αλλά το συγκεκριμένο έχει εξαιρετικές κριτικές και πιστεύω θα με καλύψει για τη χρήση που το θέλω.

Στα + ότι έχει και δωρεάν χάρτες και ότι θα πάρει πρώτο windows 10. Φυσικά δεν έχω ξαναδουλέψει windows και δεν ξέρω πως θα μου "κάτσουν"...Το μεγαλύτερο - που έχω βρει είναι ότι δεν υποστηρίζει usb otg, κάτι που θα ήθελα να έχω..

 

2: Lenovo Vibe P1m[160ε]. Φαίνεται τίμιο κινητό με 2gb ram και πολύ μεγάλη μπαταρία, αλλά δεν έχω διαβάσει αρκετές κριτικές ώστε να είμαι αρκετά σίγουρος...

 

3: Meizu M2[170ε]: Ξεφεύγει λίγο από το budget αλλά είναι αρκετά δυνατό σχεδόν ισάξιο με το lenovo.

 

Το μόνο αρνητικό στα 2&3 είναι ότι η κάρτα sd μπαίνει στο 2o sim slot, άρα δεν θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω μένοντας στα ~10gb του κινητού...Το θετικό ότι είναι 4G και ότι έχουν καλύτερη κάμερα. Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα είναι IR port για να το χρησιμοποιώ σαν τηλεκοντρόλ στην τηλεόραση και τη φωτογραφική μου αλλά δυστυχώς κανένα από τα 3 δεν έχει.

 

Τι προτείνετε; Εγώ πάντως γέρνω περισσότερο προς τα Lumia 640....

Edited by tsourakis13
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του 640DS από τον Ιούνιο και δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος! Πραγματικά το κινητό πετάει και δεν κολλάει πουθενά. Κάνει ότι του πεις. Είναι το πρώτο μου windows και πραγματικά εξεπλάγην ευχάριστα με την απλότητα και ευχρηστία του λειτουργικού και σε ένα μήνα θα πάρει πρώτο και τα 10άρια. Πολύ καλή οθόνη και δυνατή μπαταρία. Επίσης κορυφαία ποιότητα συνομιλίας. Το μόνο μειονέκτημα η τοποθέτηση του ηχείου που σε επίπεδη επιφάνεια το καλύπτει και δεν ακούγετε δυνατά ενώ έχει πολύ δυνατό ήχο αν δεν καλύπτετε το ηχείο.Σαν πρώτη επαφή με τα windows σε μια μέρα θα τα συνηθίσεις λόγω της απλότητας του. Εγώ δεν δυσκολεύτηκα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Με τα Windows 10 Mobile φημολογείται ότι όλες οι συσκευές θα αποκτήσουν USB OTG, οπότε αν βρίσκεις ποικιλία σε εφαρμογές, το 640 είναι μία ποιοτική πρόταση με πολύ ωραίο οθόνη και τρέχει "νεράκι". Το μόνο μείον, όπως ανέφερε και ο φίλος snapp, είναι η θέση του ηχείου.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα μόνο οι καινούριες WP 10 συσκευές θα υποστηρίζουν usb otg μιας και τίθεται θέμα με το hardware των τωρινών συσκευών. Κρίμα γιατί με βολεύει αρκετά να περνάω αρχεία απευθείας από το usb.

Φυσικά αν όντως το κινητό είναι τόσο καλό μπορώ να το παραβλέψω το συγκεκριμένο. Για το ηχείο τώρα υπάρχει οντως σχεδιαστικό λάθος αλλά σκέφτομαι να βάλω θήκη σιλικόνης οπότε εν μέρη λύνεται το πρόβλημα αν το αφήνεις ανάποδα. (Έτσι κάνω και τώρα)

 

Κάτι άλλο που έχω διαβάσει είναι ότι το market των Windows ειναι ελλιπές. Θα το τσεκάρω για να δω ποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν υπάρχουν πριν το αγοράσω...

 

Καμιά γνώμη για τα άλλα 2 κινητά;

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

Πρώτο μήνυμα στο φόρουμ αλλά παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις.

Είναι αρκετά άτομα εδώ μέσα που τους ευχαριστούμε που μοιράζονται τις εμπειρίες και γνώσεις τους.

Στο θέμα τώρα για να μη κουράζω...

Είμαι σε αναζήτηση συσκευής καθώς το κινητό μου (samsung grand duos) φαίνεται να δυσκολεύεται όσο περνάει ο χρόνος.

Δεν είμαι χρήστης που κάθε 6 μήνες 1 χρόνο θέλει καινούρια συσκευή, ούτε από αυτούς που ασχολούνται και πάρα πολύ με το κινητό (φλασαρίσματα ρουτ νέες ρομ κτλ κτλ) όχι επειδή τα θεωρώ δύσκολα (κάθε αρχή και δύσκολη) απλά ποτέ δεν έτυχε να ασχοληθώ.

Επίσης δεν έτυχε μέχρι πρότεινος να πραγματοποιήσω κάποια αγορά από κίνα μεριά καθώς με φοβίζει το ενδεχόμενο να χρειαστεί service η συσκευή και να έχω πήγαινε έλα και να είμαι 6 μήνες χωρίς κινητό.

Ο προυπολογισμός είναι περίπου 400€ και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 κινητά.

Το μεν G4 δοκιμασμένο, με καλά χαρακτηριστικά, υποστήριξη πλήρεις και 2 χρόνια εγγύηση αγοράζοντας το από Ελλάδα σε γνωστό σκρουτζομάγαζο ετοιμοπαράδοτο.

Από την άλλη διάβασα για το x800 και δεν έχω λόγο να μη πιστέψω τους χρήστες που λένε ότι είναι πραγματικά πολύ δυνατό τηλέφωνο (φαίνεται και από τα χαρακτηριστικά του) σε πάρα πολύ καλή τιμή (είτε από Κίνα κατευθείαν, είτε από κινέζικο μαγαζί μεν, σε Ευρωπαική αποθήκη δε) δίκαρτο που θα το ήθελα, χωρίς όμως επεκτάσιμη μνήμη (μάλλον πάω για το 64gb) με το άγχος ότι θα πρέπει να ασχοληθώ με φλασαρίσματα άλλη ρομ κτλ κτλ ...

Με λίγα λόγια το δίλημμα δεν αφορά καθαρά και μόνο τις δύο συσκευές, καθώς το κινέζικο φαίνεται σαφώς ανώτερο, αλλά γενικότερα στο αν αξίζει για μια καλύτερη συσκευή να μπω σε διαδικασία τέτοια. . .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους, κάθε απάντηση/γνώμη είναι καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

...και τα δύο είναι εξαιρετικά!!! Οι καλύτερες επιλογές στις 8 ίντσες.

Εγώ προερχόμενος από ipad mini 3, προτίμησα να παω στην λύση του TAB S2 καθώς είναι από τα λίγα andoid με λόγο 4:3 (ίδιο με του ipad), με αρκετά ικανοποιητική μπαταρία (7-8 ώρες SOT...ελαχιστα μικρότερη από του Ipad Mini 4), είναι περισσότερο "laptop replacment" λόγω της φύσης του λειτουργικου, ελαφρύτερο και λεπτότερο, φορτίζει γρηγορότερα ,δεχεται επέκταση μνημης, συσκευές USB, δισκους, στικάκια, κτλ κτλ

Επιπλέον είναι και αρκετά φτηνότερο και έχει εξίσου κορυφαία ποιότητα κατασκευής συγκρινόμενο με το ipad.

 

Σε γενικές γραμμες πάντως μπορείς να κανεις πολύ περισσότερα πραγματα με ενα android tablet σε σχέση με ένα ipad. Οποιαδήποτε λοιπόν υπεροχή στην απόδοση του ipad mini 4 (έστω και αν είναι μικρή) αντισταθμίζεται εύκολα. Προσωπικά έχει καταστήσει άχρηστο το laptop στο workflow μου. Πλέον desktop για power χρήση και tablet για απόλυτη φορητότητα.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

1. όσον αφορά τα updates honor 6, θα πάρει επίσημο marshmallow αρχές '16, το Mi4c απίθανο να μην το λάβει και αυτό αλλά τα xiaomi αργούν γενικά

2. roms πιο σταθερές της huawei, αλλά για υποστήριξη και custom roms καλύτερα να πας με το mi4c

3. όσον αφορά τη λειτουργικότητα του λογισμικού Mi4c, η miui είναι από τα πιο πλήρη λογισμικά που μπορείς να βρεις

4. κάμερα: με φακό sony imx258 ή samsung s5k3m2 έρχεται το Mi4c και με τον κλασικό imx214 το huawei και τα δυο με f/2.0 διάφραγμα. είναι κοντά γενικά σε απόδοση, ο imx258 έχει το πάνω χέρι ως πιο πρόσφατος, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις με ποιον από τους 2 θα σου έρθει το mi4c.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Α3, όμορφο πολύ και οκ στη χρήση, αν και ερχόμενος απο HTC δε προσαρμόστηκα εύκολα στο Samsung. Όμως ράγισε η οθόνη του στις 15 ημέρες, χωρίς να έχει πέσει. Ίσως ζορίστηκε στη τσέπη, ίσως το κοίταξα στραβά. Στο Γερμανό μου είπαν δεν μπορούν να το φτιάξουν εντός εγγύησης, παρότι δεν είχε εξωτερικά σημάδια εκτός του ραγίσματος. Δε ξαναπλησιάζω Samsung like ever, μάλλον ούτε και Γερμανό. P8 με κλειστά μάτια.
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη απόφαση για ένα τέτοιο κινητό. Πεθαμένη κατηγορία τα QWERTY.

Μάλλον πας σε κάτι πολύ ακριβό.

 

Πριν ένα χρόνο ήμουν στο ίδιο δίλημμα.

Και κατέληξα με ένα κινέζικο. Αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=404743

Τελικά έμεινε στο συρτάρι.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, είναι όντος τόσο μεγάλο ρίσκο η αγορά refurbished? Σκεφτόμουν πολύ σοβαρά την αγορά ενός G2 από το fastcardtech.

 

π.χ. εγώ αλλάζω κινητό κάθε μήνα

ΜΠΟΥΥΥ ΖΟΥΥΝ ΑΝΑΑΜΕΣΣΑΑ ΜΑΑΣΣ!!!χαχαχαχα

 

γενικα τα μελη myphonegr με πολλες πωλησεις καλες κοιτας..(εγώ τα πουλάω αλλού)

 

προχτες αγόρασα g2 από εκεί..αμα περιμενεις θα σου πω..ειχα συμβουλη αξιοπιστοτατου μελους εδω κ προχωρησα..

 

αλλα κατεμε mx4 με 160 δολ αν ταχεις να παρεις αποκει..και πουλατο οσο το πηρες σε 4 μηνες..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Το παρακολουθώ το Oukitel K4000 και το έχω απορρίψει.

Στην παρουσίαση του myphone λέει "φυσικά πάχος που αρνείται πεισματικά να ξεπεράσει τα 11 χιλιοστά. Είναι σχετικά λεπτό και ελαφρύ (145 γρ.)" Κάτι που δεν ισχύει, το κινητό ζυγίζει 208 γρ. και θεωρώ ότι είναι αρκετά βαρύ για 5" τηλέφωνο ακόμα και με αυτή την μπαταρία, και 11 χιλιοστά δεν το λες και σχετικά λεπτό αν βάλεις και το βάρος στην εξίσωση. (σε ένα review κάπου ένας ανέφερε για blue-ish οθόνη οπότε με προβλημάτισε κι αυτό)

Για τον ίδιο λόγο που απέκλεισα και το Blackview BV5000, πολύ μεγάλο για 5αρι.

 

Ευχαριστώ για την πρόταση όμως.

 

Το επόμενο "ίδιο" με τα 2 από πάνω είναι το Lenovo Vibe P1m που κοιτάω.

 

Βασικά ήλπιζα κάποιος που κάνει ανάλογη χρήση με αυτή που ζητάω να μου προτείνει κάτι που έχει και το ξέρει. Αν όχι να βγάζει 2 μέρες (ξέρω, υπερβολή) τουλάχιστον μια μέρα ΧΑΛΑΡΑ όμως.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ναι το k4000 ζυγιζει 200+ γραμμαρια

 

οσο για το παχος, δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

θες μπαταρια? θα εχεις παχος. αν οχι, μαλλον θα ειναι ψεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...