Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνοντας ψάξιμο βλέπω αυτά τα κινητά:

 

LeTV X800

ZUK Z1

Huawei G8

ASUS zenfone 2 (4gb ram)

 

Από οτι εχω διαβασει το Χ800 ειναι πολύ δυνατό. Το θεμα ειναι οτι μπλεκεις με ρομ, κατι το οποίο δεν το γνωρίζω καθολου.

Από την αλλη το ΖUK ερχεται με μεγαλη ρομ και 3ραμ αλλα με χαλάει το σχημα.

Το Huawei το βρίσκεις και στην Ελλάδα οικονομικά

Επίσης το ΑSUS το βρίσκεις επίσης από Ελλάδα ανεβάζοντας όμως λίγο τον πήχη.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Αν υπάρχει καποια αλλη πρόταση καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με CM το κινητό ήταν πολύ καλό

με stock ουσιαστικά δεν το έχω δουλέψει καθόλου, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τυχόν θέματα που μπορεί να παίζουν

το παράπονό μου ήταν αυτό που σου είπα, είχα πολύ λίγο χώρο για data με CM λόγω τoυ partitioning της Oppo

Ήταν αρκετά περιοριστικό είναι η αλήθεια, δεν είναι ένα θεματάκι απλό να έχεις μεγάλο περιορισμό στον αριθμό των εφαρμογών

Κατά τ'άλλα δεν έχω παράπονο, επαναλαμβάνω βέβαια ότι το δούλεψα μόνο με CM

 

όταν πήρα το Flex το σκέφτηκα λίγο αν θα την έκανα τελικά την αλλαγή να το δώσω το Oppo

πολύ πιο ωραία οθόνη και γενικά design το Flex + καινούριο/εγγύηση ελληνική

πολύ καλύτερο λόγω CM σε εμπειρία χρήσης το Find 7a + το VOOC με το οποίο ξενοιάζεις κάπως με την μπαταρία

τελικά πήγα στο Flex, αλλά αν εξαιρέσεις το σημαντικό αυτό θέμα που είχα, πολύ καλές εντυπώσεις από το Oppo

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο το τηλ ουτε η μανα του δεν το ξερει.ουτε κινεζικα κ ιστοριες..lg g4 χωρις υπερβολη...οι συσκευες που πρωτοπορουν ειναι..

S6,edge,plus,lg g4,m9,sony ,και iphone..ολα τα αλλα ξεγραψε τα

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο το τηλ ουτε η μανα του δεν το ξερει

 

Μόνο 1,357+ δισεκατομμύρια άνθρωποι και σύντομα θα κυκλοφορήσει και στην Αμερική, πολλές μάνες πρέπει να χει. :rolleyes:

 

Όποια και να επιλέξεις, σίγουρα αξίζουν τα λεφτά τους, ειδικά πλέον με την μικρή πτώση που είχαν και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μια επιλογή είναι και το huawei honor 6 plus.

Για το letv κάποιοι λένε για αδύναμο wifi και διάρκεια μπαταρίας, φυσικά ακόμη δεν ασχολούνται πολλοί με τη ρομ αλλά παρόλα αυτά είναι τέρας σε χαρακτηριστικά..Για το asus δεν ξερω αλλά προσωπικά δεν θα το προτιμούσα..Για το zuk (lenovo) και μένα κάτι με χαλαει εμφανισιακα.Τωρα για το huawei g8 δεν έχει αγοραστεί από πολλούς ακόμη αλλά σαν εταιρία μιας και έχω δουλέψει κάποια κινητά της είναι από τις καλύτερες..

Επίσης αν δεν το βιάζεσαι περίμενε να κυκλοφορήσει σε όλα τα κινεζομαγαζα και το xiaomi redmi note 3, οικονομικό, δικαρτο, μεταλλικό και με 3 ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή το Huawei 6 plus αλλά με χαλαει που ειναι παλιό και πίσω σε κάποια χαρακτηριστικά. Αρχίζω και σκέφτομαι σοβαρά το Ζυκ μιας και 64αρα ρομ εχει και 3αρα ραμ, δυνατή μπαταρία και δεν μπλέκεις με φλασαρισματα λογω cyanogen. Μειον το κουμπι μπροστα που δεν ταιριαζει με το συνολο αλλα τι να κανουμε, δεν θα τα εχουμε ολα. Για το xiaomi είναι νωρίς για να ξερουμε. Παντως φαίνεται δυνατο χαρτί. Τι να πω. Γι αυτο ζητησα την βοηθεια σας μήπως και καταλήξω καπου.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλως ήρθα στην παρέα σας! :)

 

Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω για κινητό με έμφαση στην κάμερα. Το μπάτζετ είναι αυστηρά μέχρι 300, όσο πιο κ΄τω τόσο πιο καλά.

Οθόνη 5"

3gb ram

δίκαρτο

radio

Καλή αυτονομία

micro sd για συσκευές με λιγότερα από 32gb εσωτερική

Όσο συνατότερη cpu τόσο το καλύτερο

Μπορώ να κάνω υποχωρήσεις στα 3 πρώτα κατά περιπτώσεις (πχ >5" με καλό screen-to-body-ratio)

 

Όταν λέω φωτογραφικό κινητό, δεν αναφέρομαι μόνο στην ποιότητα εικόνας, αλλά και στις manual ρυθμίσεις(όχι απαραίτητα στο stock app, αλλά να υπάρχει πχ η δυνατότητα ρυθμίσεων σε 3rd party όπως manual camera better camera κλπ)

 

Έχω δει το mi4c και διάβασα ότι εξαιρετική camera(εφάμιλλη του s6 κατα το phonearena) έχει το nubia z9 mini που όμως έχει σημαντικά χαμηλότερα specs..

Δε γνωρίζω για κανένα αν έχει τη δυνατότητα για τις ρυθμίσεις αυτές.

Γνωρίζει κάποιος;

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

Θα έβλεπα κάποια σημαντική διαφορά αν σε αυτά τα λεφτά πήγαινα σε wp που έχει και το εξαιρετικό lumia camera?(Δεν το προτιμώ σα λειτουργικό..)

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμη φορά ευχαριστώ.

Όπως λέει ο τίτλος, υπάρχει πληθώρα αλλά σε συνδυασμό αξιοπιστίας και απόδοσης ποια κινητά ξεχωρίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ανάμεσα στα παραπάνω κινητά για απλή χρήση από μεσήλικα. Δεν με ενδιαφέρουν επιδόσεις κτλ. Με ενδιαφέρει αξιοπιστία, σήμα, αυτονομία. Τι διαλεγω;
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι δεν έχει; Ρώτησες; Γιατί σύμφωνα μ' αυτό http://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_4c-7512.php, έχει. Όχι τπτ άλλο, το ζαχαρώνω κι εγώ...:confused:

 

Άσε, ρώτησα εγώ στο vickmall... Θέλει να το κατεβάσεις το ραδιόφωνο και χρειάζεται wifi ή GPRS :(.

 

Οπότε για πείτε καμια πρόταση ρε παιδιά...

Edited by buruburu
"The only people we can think of as normal are those we don't yet know very well." Alain de Botton
Link to comment
Share on other sites

ulefone be pro 2 (νεο, αλλα δοκιμασμενο το προηγουμενο be pro)

με το που το παιρνεις δε χρειαζεται καμια ρυθμιση

εχει notification led

εχει double tap to wake

εχει εργοστασιακα ελληνικα

κανει update απο την εταιρια κτλ

 

oukitel k4000 (νεο, οχι αρκετα δοκιμασμενο)

ισχυει οτι και για το ulefone be pro αλλα δεν εχει notification led

 

meizu m2 mini (δεν εχει ραδιοφωνο, δεν εχει 800mhz,

δεν εχει εργοστασιακα ελληνικα, θελει σκαλισμα).

το πιο δοκιμασμενο απο οσα γραφω εδω.

 

δες και επερχομενο doogee x6 pro και oukitel k6000

τα οποια οπως και τα πιο πανω (πλην του m2) εχουν

καθαρο-βολικο android κτλ

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

 

 

Εχω το smart ultra 6 και ετσι οπως επαιζα εχτες το βραδυ αρχισε ξαφνικα να κολαει εντονα κατι που δεν εχει ξαναγινει. Μετα απο λιγο με εβγαλε απο το παιχνιδι, τα εικονιδια της οθονης δεν πατιουνταν (αν και η μπαρα με τις ρυθμισεις ανοιγε απο το πανω μερος της οθονης), και λιγα δευτερολεπτα μετα εκανε επανεκινηση μονο του.

 

Σε τι μπορει να οφειλεται αυτο? Ειναι κατι που θα πρεπει να ανυσηχω? Σημερα μετα απο αρκετα εντονη χρηση λειτουργουσε κανονικοτατα...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω δωρο 2 συσκευες και το baget ειναι 200 ευρω για την καθε μια.Το σημαντικοτερο κριτηριο ειναι η καμερα που θα εχει (για τα λεφτα του παντα).

Οσο το δυνατον καλυτερη καμερα γιατι δεν θελω να πεσω στην παγιδα τον κινητων που εχουν καμερα 13mp και βγαζουν χειροτερες φωτογραφιες απο αυτα με 8mp καμερα.

Να πω οτι εχω δει το MLS iQTalk Color Dual (16GB) με καμερα 13mp αλλα δεν με ενθουσιασαν οι φωτογραφιες του.

Εχετε να προτεινετε και καλυτερο απο αυτο?

Edited by nas13
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi redmi note2 prime ή και το redmi note3 για καλύτερη μπαταρία. Ποιοτικές συσκευές με hardware που πετάει και υποστήριξη από ελληνικό community.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω.και κατι αλλο θα κανω βλακεια αν παρω την εκδοση 16gb tdd(για πιο οικονομικο)και οχι fdd.

Θα εχω καποιο προβλημα λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια! Με λένε Μελίνα και έχω μετακομίσει πρόσφατα στην Αυστραλία, στο Σίδνευ. Δεν έχω πολλούς έλληνες φίλους εδώ και μου λείπει πολύ η οικογένεια και η πατρίδα μου. Θα ήθελα να βλέπω κανάλια απ’την Ελλάδα. Ένας φίλος απ’την Αμερική μου είπε ότι μπορώ να βλέπω ελληνικά κανάλια με το Easybox iptv και επίσης αγγλικά κι άλλα ευρωπαϊκά κανάλια. Ξέρει κανένας αν αυτό το box δουλεύει καλά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα (ή καλημέρα) στην παρέα.

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε στην επιλογή κινητού. Δέχομαι και προτάσεις για αγορά από Κίνα.

 

Τα χαρακτηριστικα που θέλω να έχει είναι...

Android

Δικαρτο

2GB RAM

5" - 5,5" οθόνη (όχι μεγαλύτερη, όχι μικρότερη)

Τουλάχιστον 16GB χωρητικότητα και να παίρνει επέκταση (αλλιώς πάμε σε 32GB)

Camera 8-13Mp (Να βγάζει καλές φωτογραφίες και ας είναι των 8Mp).

Η μπαταρία να βγάζει την μέρα.

Και, φυσικά, να δουλεύει απροβληματιστα. Λίγο δύσκολο αυτό για κινέζικο αλλά τουλάχιστον να μπορούν να διορθωθούν ότι προβλήματα προκύψουν με ένα πέρασμα μιας ROM.

 

Η χρήση που θα του κάνω θα είναι 2-3 ώρες ίντερνετ, ελαφρύ gaming (max 1 ωρα) και τηλέφωνα/Skype.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Edited by Angelo24
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι, στο site του ελληνικού community έχουν βρεί τρόπο να το κάνουν να βλέπει 4g. Απλά πρέπει να του βάλεις την κατάλληλη rom.

 

Βασικα δεν με ενδιαφερει καθολου το 4g.αν ειναι μονο αυτο το ''προβλημα'' του τοτε θα ειμαι οκ και με το tdd χωρις να αλλαξω rom και γενικα χωρις να πειραξω το κινητο καθολου,οπως ερθει να το δουλευω.σωστα τα λεω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...