Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σωστά, ακόμα και με τη Ρομ που το στέλνουν είναι μια χαρά και παίρνει διαρκώς αναβαθμίσεις. Αλλά είναι εξίσου εύκολο να βαλεις μία ελληνική Ρομ που θα το κάνει πλήρως λειτουργικό. Οι οδηγοί στο xiaomi-miui.gr όπως και στο αντίστοιχο thread του myphone είναι κατανοητοί ακόμα και από κάποιον newbie.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ακόμα και με τη Ρομ που το στέλνουν είναι μια χαρά και παίρνει διαρκώς αναβαθμίσεις. Αλλά είναι εξίσου εύκολο να βαλεις μία ελληνική Ρομ που θα το κάνει πλήρως λειτουργικό. Οι οδηγοί στο xiaomi-miui.gr όπως και στο αντίστοιχο thread του myphone είναι κατανοητοί ακόμα και από κάποιον newbie.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Galaxy j5 η καλύτερη επιλογή..Η Α5 με λίγα ευρώ παραπάνω.

ναι τελικα σημερα πηγα πλαισιο και ειδα το samsung j5 και για τα λεφτα του οντως ειναι μια καλη επιλογη μαλλον αυτο θα παρω.τα σκρουτζομαγαζα το εχουν απο 165-170 ενω εδω πατρα puplic-plaisio ειναι στα 239.αρκετα μεγαλη διαφορα !!!!να ρωτησω μου ειπαν οτι απο σκρουτζ τα τηλεφωνα ειναι αγορασμενα απο την samsung εξωτερικου και οτι η εγγυηση ισχυει κανονικα εδω 2 χρονια,ολα καλα μεχρι εδω.ενας πωλητης στο πλαισιο μου ειπε οτι αν παθει κατι το κινητο ναι θα εχω εγγυηση αλλα το τηλεφωνο θα σταλθει στην χωρα την οποια εχει αρχικα αγοραστει(απο τον σκρουτζοεμπορα) και δεν θα φτιαχτει εδω απο τo ελληνικο service τησ samsung.

ισχυουν ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Lumia 930 από μένα. Δεν είναι διακριτό, αυτονομία δεν είναι τελεια άλλα ούτε και κακή, πολυ καλή κάμερα, μέχρι τέλους του χρόνου θα πάρει τα windows 10, υπάρχουν φήμες πως θα υποστηρίζει continuum, πανέμορφη και ποιοτικοτατη συσκευή, τελεια οθόνη.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

το one plus x θα έλεγα θα σου πήγαινε για το budget σου..... κοίταξε λίγο τα χαρακτηριστικά του μπορεί να σου αρέσει....
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το zuk όπως ειπες τότε, διάβασε και το αντίστοιχο τοπικ στο φορουμ.

Θα αγοράσεις καινούριο ή μεταχειρισμένο?Ακόμη μια πρόταση είναι και το lenovo vibe z2 pro, εξαρι και ενεργό δικαρτο όπως και το huawei honor 6 μου ('5 ιντσών το δικό μου όμως).Άλλες εταιρίες δεν σου προτείνω όπως umi,zoppo,ulefone,elephone μιας και δεν έχουν φτάσει στο επίπεδο των εταιριών που μιλάμε..Θα σου έλεγα και για το huawei mate 7 gold 32 gb, dual αλλά υπερβαίνει κατά πολύ το ποσό που έχεις ορίσει.

Edited by thor21
Link to comment
Share on other sites

Lumia 930 από μένα. Δεν είναι διακριτό, αυτονομία δεν είναι τελεια άλλα ούτε και κακή, πολυ καλή κάμερα, μέχρι τέλους του χρόνου θα πάρει τα windows 10, υπάρχουν φήμες πως θα υποστηρίζει continuum, πανέμορφη και ποιοτικοτατη συσκευή, τελεια οθόνη.

 

Θα το σκεφτώ σοβαρά, αν και ήθελα να αποφύγω τα wp αν γινόταν.. Ούτε το λειτουργικό με τρελαίνει, ούτε μπορώ με ευκολία να καταπιώ τα περιορισμένα apps..

 

το one plus x θα έλεγα θα σου πήγαινε για το budget σου..... κοίταξε λίγο τα χαρακτηριστικά του μπορεί να σου αρέσει....

 

Το έχω αποκλείσει κατά πάσα πιθανότητα γιατί

1)Έχει μια τεράστια λίστα με bugs που λύνει σχετικά αργά..

2)Έχω δει να χάνει στα σημεία απ'το mi4c

3)Τα 16gb δεν αρκούν και η sd μπαίνει στη 2η sim, άρα χωρίς 2καρτο στην ίδια τιμή(και χαμηλότερη) παίζουν και s5, z3 από fastcardtech με καλύτερες(έχω την αίσθηση) κάμερες και ίδιο cpu.

Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτώ σοβαρά, αν και ήθελα να αποφύγω τα wp αν γινόταν.. Ούτε το λειτουργικό με τρελαίνει, ούτε μπορώ με ευκολία να καταπιώ τα περιορισμένα apps..

 

 

 

Το έχω αποκλείσει κατά πάσα πιθανότητα γιατί

1)Έχει μια τεράστια λίστα με bugs που λύνει σχετικά αργά..

2)Έχω δει να χάνει στα σημεία απ'το mi4c

3)Τα 16gb δεν αρκούν και η sd μπαίνει στη 2η sim, άρα χωρίς 2καρτο στην ίδια τιμή(και χαμηλότερη) παίζουν και s5, z3 από fastcardtech με καλύτερες(έχω την αίσθηση) κάμερες και ίδιο cpu.

 

Μπορείς να κανεις μια έρευνα να δεις αν υπάρχουν τα apps που σε ενδιαφέρουν. Εύκολο ειναι....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά και δεν ισχύει,έχεις εγγύηση κανονικά και φτιάχνεται στην Ελλάδα.Θα κοιτάξεις όμως να είναι ευρωπαϊκό που συνήθως όλα είναι..
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι με lumia 520. Δεν έχω αρκετά παιχνιδάκια που είχα στο android (όχι μείζονος σημασίας, αντικαθίστανται εύκολα από κάτι να περνάει ο χρόνος..)

αλλά κυρίως δε βρίσκω ποιοτικές εναλλακτικές σε εργαλεία που έχω χρειαστεί ανά τον καιρό πχ κουρδιστήρι κιθάρας, test για δίπλωμα κλπ κλπ.

 

Γενικά μου λείπει και η παραμετροποίηση, προτιμώ το android, αλλά αν έφτανα σε σημείο ότι δεν υπάρχει κάποιος άξιος android αντίπαλος, θα το έπαιρνα, γιατί το βασικό που θέλω είναι η camera και η ομαλή λειτουργία και τα προσφέρει και τα 2!

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να παρω κινητο και εχω βρει αυτα τα τρια μοντελα τα οποια ειναι κατω απο 170 € οπου ειναι το υψηλοτερο ποσο που μπορω να διαθεσω.

Προερχομαι απο κινητο android,8πυρηνο στα 2gb ram και μπαταρια κτηνος 3000mah(jiayu g4s) που ειχε αριστη αυτονομια και εβγαζα μερα παντα

Αυτα που ενδιαφερουν στο καινουργιο κινητο ειναι:

1) GPS:Δηλαδη να εχει καλη κεραια και αμεσο εντοπισμο και να μην ειναι τυφλο μεσα στην πολη σαν το jiayu μου

2)Αυτονομια:Ενα 3-4 ωρο σε πλοηγηση 3g και γυρω στην 1.5ωρα μουσικη ή ραδιο να μην του καταπινουν την μπαταρια και να ψαχνω φορτιστη

3)Καμερες Αξιοπρεπεις:Μπρος πισω να ειναι καλες,δεν επιδιωκω να ειναι επιπεδο 700€ αλλα αξιοπρεπεις

Να αναφερω επισης οτι θεμα με τα λειτουργικα δεν εχω καθως πιστευω οτι καλυπτομαι απο πλευρας εφαρμογων και οτι το 4g δεν με πολυ απασχολει καθως στα πηγαινελα στην σχολη με το αστικο καλα καλα 3g δεν πιανει οχι 4g

Τωρα οσον αφορα τα μοντελα:

Samsung J5:Φαινεται καλο αλλα με προβληματιζει η μπαταρια του για το μεγεθος της οθονης και κυριως το 1.5 gb ram που δεν θεωρω οτι και μετα απο ενα εξαμηνο θα λειτουργει τοσο καλα οσο το πρωτο καιρο καθως βλεπω της κοπελας μου το samsung galaxy s3 neo που παρολου που εχει και αυτο 1.5 gb ram με το περασμα του χρονου τρωει ασχημα σκαλωματα και κυριως πρεπει να εχεις στο νου σου να καθαριζεις καθε τοσο και τη ραμ κατι που με τα 2gb ram που εχω ειμαι πολυ ανετος σε αυτο το θεμα.

Nokia Lumia 730:Εχω διαβασει αρκετα καλα λογια οσον αφορα τις καμερες και πιστευω οτι και σε οτι αφορα το gps θα ειμαι αρχοντας απλα δεν ξερω κατα ποσο με τοσο μικρη μπαταρια θα αυτονομια μερας συμφωνα με τα στανταρ μου.

Lumia 640 LTE:Καλα λογια για την μπαταρια του, αλλα σε σχέση με το Lumia 730 θεωρω οτι βγαινει δευτερο σε συγκριση

Ευχαριστως να ακουσω τις αποψεις σας.

Edited by ampalos95
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Για καινουριο λεω. Μεταχειρισμενο δεν εχω γνωση απο που να παρω. Ασε που ειναι κλειδωμενες οι αγγελιες εδω για εμενα. Αν εχεις καποιο λινκ πες μου.

Για το λενοβο δε ξερω ειναι καπως παλιο. Δεν μπορώ να καταλαβω σε σχεση με το ζυκ ποιο υπερτερει. Επισης απεξω το πουλανε ακομα;

Τι αλλες προτάσεις εχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου επιλογή ήταν το Redmi Note 2, αλλά με αυτά που διαβάζω για την μπαταρία, δεν βλέπω να μου βγάζει την ημέρα.

Οπότε πάμε για meizu m2 ή k3 note.

Θα διαβάσω προσεχτικά τα σχόλια των χρηστών και θα διαλέξω ένα από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδια.

Ψάχνει ένας φίλος κινητό γύρω στα 250€. Δεν έχει ιδέα από κινητά, δεν τον ενδιαφέρει τίποτα παρα μόνο να είναι γρήγορο και να μην κολλάει (δεν εχει ιδεα απο roms,root κτλ και δεν προκειται και να ασχοληθει με τέτοια).

Να κοιτάξει κάποιο από τα 2 κινητά του τίτλου, να δει προς windows phone ή έχετε κάποια άλλη πρόταση;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

G3 χωρίς δεύτερη σκέψη. Φοβερή κάμερα και μεγάλη οθόνη, σε αυτή την τιμή που παίζει τώρα είναι vfm για αγορά από ελληνικό μαγαζί.
Link to comment
Share on other sites

Και πιο ακριβό.

Και βλέπω πως στο meizu η κάρτα sd καταλαμβάνει την θέση της δεύτερης sim.

Θα πήγαινα στα 32GB αλλά ανεβαίνει πολύ το budget.

Μάλλον θα καταλήξω στο lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς sd, και με μη αποσπώμενη μπαταρία, αλλά με αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων, πιο στιβαρή εμφάνιση και με όλα τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του 2. Σε 1 μήνα θα έχει πέσει στα 150 ή έκδοση με τα 2 gb. Για το lenovo οι απόψεις διίστανται. Edited by Katzenjammer
Link to comment
Share on other sites

οταν ειδα το λενοβο αποφασισα οτι θα το παρω

τρεναρα την αγορα συσκευης και τελικα μετα πολυ σκεψη αποφασισα για το redmi note 2.

ειναι καθοδον. πιστευω να παραλαβω πριν τις γιορτες!

 

προτεινω να κανεις το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να αγορασω για εναν φιλο ενα κινητο απο κινα μεχρι 5.0 ιντσες και τιμη μεχρι 120 ευρω.Ξερω οτι οι καλες περιπτωσεις σε αυτα τα λεφτα να ειναι λιγες αλλα ο φιλος δεν εχει την δυνατοτητα αυτη τη στιγμη να δαπανισει περισσοτερα χρηματα.Ποια συσκευη κατα την αποψη σας ειναι καλη σε αυτα τα λεφτα?Θα με ενδιεφερε οσο γινετε καλυτερη υποστιριξη λογισμικου με ΟΤΑ updates.Περιμενω να ακουσω τις αποψεις σας
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος 640DS. Πολύ καλή μπαταρία, GPS κλειδώνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα και φωτογραφίες και βίντεο πολύ καλή ποιότητα. Ακόμα και η μπροστινή κάμερα στα 1MP είναι HD για βιντεοκλήσεις. Θα είναι και από τα πρώτα που θα πάρει τα windows 10 σε λίγες μέρες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...