Jump to content

myphone POLL: Τι budget έχετε θέσει για το επόμενο smartphone σας;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Τι budget έχετε θέσει για το επόμενο smartphone σας;  

730 members have voted

  1. 1. Τι budget έχετε θέσει για το επόμενο smartphone σας;

    • Έως 50 ευρώ
      11
    • 51 έως 100 ευρώ
      13
    • 101 έως 150 ευρώ
      79
    • 151 έως 200 ευρώ
      117
    • 201 έως 250 ευρώ
      102
    • 251 έως 300 ευρώ
      95
    • 301 έως 350 ευρώ
      95
    • 351 έως 400 ευρώ
      47
    • 401 έως 450 ευρώ
      22
    • 451 έως 500 ευρώ
      30
    • 501 έως 550 ευρώ
      24
    • 551 έως 600 ευρώ
      12
    • 601 έως 650 ευρώ
      13
    • Απεριόριστο (Άνω των 650 ευρώ)
      50
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      20


Recommended Posts

Πλέον προτιμώ να αγοράσω ναυαρχίδα προηγούμενης χρονιάς πχ τώρα πήρα το g3 με 320 ευρώ κι αν το κρατήσω για κάποιο καιρό το δίνω με ανταλλαγή και άλλα 150-200 ευρώ και παίρνω κάτι άλλο, δυστυχώς για μένα τέλειωσαν τα 500-600 για κινητό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσο δουλεύει το G2 στα σημερινά στάνταρ, ούτε καν σκέφτομαι την αντικατάσταση. Το budget θα εξαρτηθει από εκείνη την περίοδο, αν και πάνω από 300€ θα ανεβαινα μόνο για κάτι σπέσιαλ κι όχι απλά για μια καινούρια ναυαρχίδα.
Link to comment
Share on other sites

συνηθως εγω αλλαζα συσκευη καθε χρονο ,τωρα λογο προυπολογισμου αλλαζω καθε 2 ετη αλλα το budget μου ειναι το ιδιο 300e

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν 1+ χρόνο με κινητό των 80 ευρώ.. (Haier w910) και έκανα μια χαρά τη δουλειά μου.. Τηλέφωνα σερφαρισμα και email.. Κάποια στιγμή είχα ανάγκη από dual sim κινητό και είπα να κάνω υπέρβαση, 220 ευρώ για το nubia z7 mini.. Για να έχω ένα dual sim 4G με αξιόλογη κάμερα και καλά specs.. Σίγουρα θα το κρατήσω 2 χρόνια + ..Από εκεί και πέρα πιστεύω για κινέζικο κινητό θα έδινα μέχρι 200 ευρώ.. Και το πολύ με υπέρβαση για κάτι το εξαιρετικό, να ξεφευγα στα 250, για dual sim πάντα μιλάω.. Γιατί αλλιώς αγοράζω όπως είπανε και τα παιδιά παλιές ναυρχιδες από Ελλάδα, πχ το LG G2 και είμαι άρχοντας.. :-P Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που θα αλλαξω κινητό κάποια στιγμή είναι το continuum όταν ωριμάσει. Μέχρι τότε 300 έδωσα για το Lumia 930 για πρώτη φορά. Το προηγούμενο που αγόρασα ήταν το xperia mini 200ευρω τότε το 2011. Να ναι καλά η οικογένεια που παίρνουμε και κανένα άλλο (nexus, HTC). :P :P
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι το: " πόσα δίνω" αλλά το αν αυτά που θα δώσω θα πιάσουν τόπο. Και εξηγουμαι : Με το Oneplus One που έχω και έχοντας κάνει καλοπροαιρετα, ηθελημενα αλλά και αθελητα, συγκριτικά τεστ με άλλες συσκευές φίλων έχω να πω ότι ΣΑΡΩΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΑΚΡΙΒΕΣ ΝΑΥΑΡΧΙΔΕΣ. Είτε σε κάμερα είτε σε βίντεο που είτε σε ταχύτητα σύνδεσης, πλοήγηση δυνατό Wi Fi κλπ. Δεν είναι βέβαια τέλειο. Έχει ΠΟΛΛΕΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ και ΑΒΕΛΤΗΡΙΕΣ.ΑΛΛΑ, συγχωρουνται όλα από την σχέση value for money που έχει. Τι να το κάνω το κινητό των 1000 ευρώ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΙΒΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ; Απλώς δεν αξίζει... Και δεν είμαστε κοριτσάκια για να θέλουμε να είμαστε in. Οι άντρες θέλουν απτα αποτελέσματα.

 

Είσαι πολύ λάθος στο τρόπο σκέψης όσον αφορά να σκέφτεσαι ότι είσαι in επειδή είσαι κοριτσάκι. Είναι θέμα ανθρώπου και όχι φύλου. Είμαι πολύ πιο ψαγμένη από πολλούς άνδρες που ξέρω. Υπάρχουν πολλά αγοράκια που δεν ξέρουν που πάνε τα 4 και αγοράζουν ό,τι να ναι. Οπότε απλά λάθος παράδειγμα και στο λέω εντελώς φιλικά.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 150€.Ό,τι και να γίνει(να χαλάσει,κακή ποιότητα κινητού,να διαλυθεί από απροσεξία,να μου το κλέψουν κτλ)να μην κλαίω τα λεφτά μου.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με one + και το επόμενο μου κινητό θα είναι το miui note 2 που με καλειπτει σε πολλά πράγματα.θα ήθελα το edge αλλά όχι,καλυτερα πλεον να τα διαθεσω σε 3 μέρες διακοπών παρα σε κινητό...και sorry για το off topic πες τε μου ενα αξιόπιστο site για να πάρω το note ,ευχαριστώ καλη συνέχεια σε ολους!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με one + και το επόμενο μου κινητό θα είναι το miui note 2 που με καλειπτει σε πολλά πράγματα.θα ήθελα το edge αλλά όχι,καλυτερα πλεον να τα διαθεσω σε 3 μέρες διακοπών παρα σε κινητό...και sorry για το off topic πες τε μου ενα αξιόπιστο site για να πάρω το note ,ευχαριστώ καλη συνέχεια σε ολους!!!

 

Τσεκαρε το alliexpress.com

Link to comment
Share on other sites

εδω κ πολλα χρονια, καθε χρονο πουλαω το περσινο και συμπληρωνω για την αντιστοιχη ναυαρχιδα (4,4s,5,5s,6+)..αρα το μπατζετ 650+ ομως στην πραξη δινω μονο τη διαφορα μετα την πωληση του προηγουμενου Edited by adam
Link to comment
Share on other sites

αγόρασα, το Δεκέμβρη του 13, το oppo find 5 στα 300€. Απόλυτα ικανοποιημένος με τη συσκευή -με εξαίρεση τη μέτρια μπαταρία-, αλλά πλέον δεν ξαναδίνω τέτοια νούμερα. Το επόμενο κινητό μου μάλλον θα είναι wp, και θα είναι mid range σαν το 735. Μπορεί να πάρω κι ένα Κινεζοandroid για να μην χάνω την επαφή :p
Link to comment
Share on other sites

Οι καιροί είναι δύσκολοι οπότε κρατάω το παλιό και όσο αντέξει. Άρα, δεν ξέρω/δεν απαντώ.:lol:
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Όσο με καλύπτει αυτό που έχω δεν το αλλάζω αλλά αν μπω στην διαδικασία της αλλαγής θα πάω πάλι σε επονημα κινεζικό διότι δεν αξίζει τπτ πάνω από 300euro
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε κινέζικα αλλά για τηλέφωνα αντιπροσωπείας Ευρώπης.

 

SAMUNG GALAXY S6 EDGE (SM-G925F) / Aututu 62481

(769 €, Exynos 7420 2.1Ghz,T760 MP8,3 GB,5,1” (2560x1440),LTE 1/3/7/20, Single Sim)

 

HTC ONE M9 / Antutu 49730

(769 €, Snapdragon 810,Adreno 430,3 GB,5” (1920x1080),LTE 1/3/7/20,Single Sim)

 

Asus ZENFONE 2 (ZE551ML) / Aututu 47644

(345 €, Intel Z3580 2.3Ghz, G6430,4 GB, 5.5” (1920x1080),LTE 1/3/7/20,DSDA)

 

LG-G4 (LG-H815) / Aututu 44071

(769 €,Snapdragon 808,Adreno 418,3 GB, 5.5” (2560x1440), LTE 1/3/7/20,Single Sim)

 

HTC ONE M8 / Aututu 43287

(499 €, Snapdragon 801,Adreno 330,2 GB,5” (1920x1080)

,LTE 3/7/20, Single Sim)

 

Samsung Galaxy Note 4 (SM-N910F)/ Aututu 43192

(689 €,Snapdragon 805,Adreno 420,3 GB, 5.7” (2560x1440), LTE 1/3/7/20, Single Sim)

 

Huawei Honor 6 Plus (PE-TL10) / Aututu 40910

(500 €, Kirin 925,T628 MP4,3 GB, 5.5” (1920x1080), LTE 1/3/7, DSDA)

 

HUAWEI MATE 7 / Aututu 39787

(599 €, Kirin 925, T628 MP4, 3 GB, 6” (1920x1080), LTE 1/3/7, DS Dual Standby (Η EU έκδοση δεν είναι DUAL SIM FULL ACTIVE Όπως η κινέζικη TL10)

 

HTC DESIRE EYE / Aututu 37417

(549 €, Snapdragon 801, Adreno 330, 2 GB, 5.2” (1920x1080), LTE 3/7/20, Single Sim)

 

Samsung Galaxy S5 (SM-G900F) / Aututu 36685

(599 €, Snapdragon 801, Adreno 330, 3 GB, 5,1” (1920x1080), LTE 1/3/7/20 ,Single Sim)

 

Οι τιμές είναι ελληνικής η ευρωπαικης αντιπροσωπίας.

 

Οι παραπάνω μετρήσεις είναι ο μέσος όρο 5 συνεχόμενων μετρήσεων που έχουνε κάνει τα παιδιά στην δουλειά στον τομέα RND. H τιμή του Antutu του zenfone 2 την έκανα εγώ με τον ίδιο σχεδόν τρόπο (άδειο με τα standar apps) με 5 συνεχόμενες φορές αντίστοιχα με 3g και όχι wifi συνδεμένο όπως κάνατε τα παιδιά (αυτό σημαίνει ότι είναι λίγο ποιο ανεβασμένη η θερμοκρασία της συσκευής από το modem που μπορεί να έχει μια μικρή πτώση ταχύτητας).

 

Συμπέρασμα το Zenfone 2 είναι flagship killer καταρχήν λόγο τιμής και απόδοσης.

 

 

Πάντως δεν νομίζω να αμφιβάλει κάνεις ότι το Zenfone 2 ξυρίζει. Και έχει τα μισά λεφτά έως και το 1/3 από τις ναυαρχίδες. Και το ποιο σημαντικό είναι ότι του χρόνου θα έχει 200 € από τα 350€ (μπορεί και λιγότερο) που πάλι θα είναι super value αφού θα έχει την μισή τιμή σε σχέση με τα άλλα και το ποιο σημαντικό είναι από την Asus που δεν είναι κινέζος αλλά μια εταιρία με πολλές περγαμηνές.

 

Φυσικά η Asus ακόμα προσπαθεί να βελτιώσει Κάποια θέματα όπως η διάρκεια της μπαταρίας αλλά πιστεύω με τις αναβαθμίσεις σύντομα θα τα λύσει.

 

Οι παρακάτω μετρήσεις είναι μετά την πέμπτη φορά που τρέχει το benchmark στο καπάκι για να έχει ζεσταθεί ο επεξεργαστής και να έχουμε πραγματικά σενάρια απόδοσης. Κρύο στο antutu μου βάρεσε έως και 51.776.

 

Αντίστοιχα και στο pc mark το οποίο το έτρεξα μετά από το antutu χωρίς να προλάβει να κρυώσει η συσκευή στο καπάκι.

 

 

http://i60.tinypic.com/m8ld2t.jpg

 

http://i57.tinypic.com/mcslqd.jpg

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

για την ωρα καλο ειναι και το xiaomi redmi note 3g και αναβαθμισεις κανω καθε βδομαδα και το τηλεφωνο δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 170-200 το πολύ, μόνο αν έπαιρνα κάτι που θα άξιζε να το κρατήσω μέχρι να μ'αφήσει αυτό. Πλέον υπάρχουν τόσο καλές τιμές σε μεταχειρισμένα που σκέφτομαι σοβαρά να στραφώ προς τα εκεί στην επόμενη αγορά μου.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καταντήσει οι περισσότεροι από εμάς να αγοράζουμε καινούργιο κινητό περίπου κάθε 1 με 1μιση χρόνο. Ακριβώς για αυτό το λόγο και επιπλέον επειδή η μεταπωλητική αξία είναι υπερβολικά πολύ χαμηλή, εώς και ανύπαρκτη βρίσκω λογική μία επένδυση της τάξης των 200 ευρώ. Επιπλέον, ως φοιτητής μπορεί να το χρειάζομαι το κινητό σε καθημερινή βάση και όντως οι ναυαρχίδες που έχω δοκιμάσει από φίλους φαίνεται να είναι υπέροχα μηχανήματα. Αυτό που με κρατάει όμως, από το να δώσω 400+ είναι ότι ιδεολογικά δε μου φαίνεται σωστό (μεγάλη κουβέντα αλλά off-topic) και πως εφόσον δεν έχω ακόμα δικό μου εισόδημα η μεση λύση πάντα μπορεί να επιφέρει ένα σχετικό επίπεδο συμβιβασμού.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με κρατάει όμως, από το να δώσω 400+ είναι ότι ιδεολογικά δε μου φαίνεται σωστό (μεγάλη κουβέντα αλλά off-topic) και πως εφόσον δεν έχω ακόμα δικό μου εισόδημα η μεση λύση πάντα μπορεί να επιφέρει ένα σχετικό επίπεδο συμβιβασμού.

 

Υποκλίνομαι στην λογική σου αυτή. Μπράβο που σέβεσαι πάνω από όλα τους γονείς σου αυτήν την δύσκολη εποχή.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

πουλησα νεξους 5 και αγορασα νοτε 4 α...

 

αν παιρνεις ενα χ ποσο απο πωληση του κινητου δεν ειναι τρελο το ποσο των 500 ευρω..αρκετα απλα οχι απαγορευτικα

Edited by sairisa
αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...