Jump to content

myphone POLL: Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;  

846 members have voted

  1. 1. Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;

    • Φυσικά, θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη microSD υποστήριξης!
      435
    • Χμμ, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή, αλλά θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα
      254
    • Δεν χρειάζομαι microSD υποδοχή, μόνο μεγάλη μνήμη στο κινητό
      157


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 178
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλό είναι το smartphone να στήνεται χωρίς Sd κάρτα και όλα τα δεδομένα και εφαρμογές να είναι στην εσωτερική μνήμη.

Η sd μπορεί να έχει διάφορα media files όπως ταινίες, μουσική κτλ όπου και να αφαιρεθεί να μην επιρρεάζει την λειτουργία της συσκευής.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτήν.

Δεν θα με κάνει η κάρτα μνήμης advanced user.

Μηπως ειναι λιγο αστοχο το σχολιο?

advanced user δεν σε κανει ουτε το bluetooth,radio,ακουστικα,καμερα, κτλ οποτε ας τα αφαιρεσουν ολα και ας κρατησουν οτι σε κανει advanced user

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως απο οτι φαινεται στο forum υπαρχουν πολλοι τυφλοι fan συγκεκριμενης εταιρειας που αλλαξε προσφατα πολιτικη στο θεμα των sd και βεβαια και fan της apple που ομως δικαιολογουνται να υποστηριζουν την ελλειψη sd διοτι κακα τα ψεμματα το 99% απλα δεν την χρειαζονται και ακομα και να ειχαν δεν θα ξεραν τι να κανουν με αυτη.

Στο θεμα δεν νοειται κινητο χωρις sd εκτος αν εχει 128GB χωρο τουλαχιστον για user που δεν παιρνει κινητο για μοστρα, facebook, email και ξερει τι θα πει root(επισης για εμενα δεν νοειται κινητο διχως root).

Link to comment
Share on other sites

Την θεωρούσα πάντα απαραίτητη, αλλά μάλλον αυτό που ήθελα στην πράξη ήταν μεγάλος χώρος αποθήκευσης.

Για να το θέσω αλλιώς δεν γίνεται να έχεις σύγχρονο smartphone και 16GB μόνο, χρειάζεται τουλάχιστον 32GB ή 64GB για να έχεις άνεση (πάντα μιλάμε για τις απαιτήσεις του σήμερα 2015).

Ποτέ δεν χρειάστηκε να αφαιρέσω την κάρτα και να βάλω άλλη για κάποιο λόγο. Σίγουρα το καλο που έκανε ήταν να μειώσει την τιμή αγοράς του κινητού αφού πλήρωσα για 16GB και τώρα έχω +32GB με μόνο 20 ευρώ παραπάνω

 

Στο θεμα δεν νοειται κινητο χωρις sd εκτος αν εχει 128GB χωρο τουλαχιστον για user που δεν παιρνει κινητο για μοστρα, facebook, email και ξερει τι θα πει root(επισης για εμενα δεν νοειται κινητο διχως root).

Ποιο κινητό έχει σήμερα 128GB Τουλάχιστον!!?? και γιατί ο περισσότερος χώρος σε κάνει επαγγελματία χρήστη, πόσες διαφορετικές εφαρμογές μπορεί να χρειάζεσαι ? σίγουρα πάνω 300 αν ζητάς πάνω απο 128GB

Edited by javaj
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως απο οτι φαινεται στο forum υπαρχουν πολλοι τυφλοι fan συγκεκριμενης εταιρειας που αλλαξε προσφατα πολιτικη στο θεμα των sd και βεβαια και fan της apple που ομως δικαιολογουνται να υποστηριζουν την ελλειψη sd διοτι κακα τα ψεμματα το 99% απλα δεν την χρειαζονται και ακομα και να ειχαν δεν θα ξεραν τι να κανουν με αυτη.

Στο θεμα δεν νοειται κινητο χωρις sd εκτος αν εχει 128GB χωρο τουλαχιστον για user που δεν παιρνει κινητο για μοστρα, facebook, email και ξερει τι θα πει root(επισης για εμενα δεν νοειται κινητο διχως root).

 

Αλλος super user μας βρηκε.

Ο καθε χρηστης αγοραζει μια συσκευη αναλογα με τα κριτηρια που την χρειαζεται αν μεσα απο αυτα τα κριτηρια ειναι μονο για να κανει κλησεις μεγια του και χαρα του! Αν το κανει για μοστρα παλι μεγια του και χαρα του! Τωρα οι υποψηφιοι αγοραστες κατα 70% μην σου πω και παραπανω δεν ξερουν τι ειναι το root και δεν τους ενδιαφερει! Το θεμα εδω ειναι ο καθε χρηστης να πει αν του ειναι απαραιτητη η χρηση microsd και οχι αν rootαρει κτλ .Τωρα αν νομιζεις οτι επειδη εκανες root εισαι ο καταλληλος αγοραστης smartphone εισαι γελασμενος! Σε λιγο θα μας πειτε οτι για να παρουμε smartphone θα πρεπει να hackαρουμε και να μπαινουμε τουλαχιστον σε μια nsa για πλακα :lol:

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Καποτε τη θεωρουσα απαραιτητη. Τωρα περιττη. Υπαρχουν λυσεις που με ενα click στο τηλ. συφχρονιζεις με τον υπολογιστη σου.

Βεβαια μιλαμε για τηλεφωνα με τουλαχιστον 32γιγα. Πιο κατω για τα σημερινα δεδομενα ειναι γελοιο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος 1020 χωρίς να τραβάω raw... Τα 32 gb είναι πρόβλημα! Για να πώ ότι δεν χρειάζομαι sd θα έπρεπε το τηλέφωνό μου να είχε τουλάχιστον την διπλάσια χωρητικότητα ώστε να νιώθω άνετα και να μην κάθομαι κάθε τρεις κ λίγο να σβήνω εφαρμογές/φωτό/βίντεο.
GF768, 3210, 3310, GD67, T630, K750, GX29, K510, W200, 5800, 5230, N97, X5pro, C7, 808, LG G, Lumia 820, 1020, 640, J7(2016)
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό τα 32gb για εμένα είναι υπέρ αρκετά οποτε η έλλειψη micro SD δεν με ενοχλεί. Ωστόσο στα ταμπλετ είναι αναγκαία τόσο η μεγάλη εσωτερική μνήμη (και δεν μιλάω για 16gb) όσο και η υποδοχή για κάρτα μνήμης λόγω ταινιών, σειρών και γενικά torrents.
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος 1020 χωρίς να τραβάω raw... Τα 32 gb είναι πρόβλημα! Για να πώ ότι δεν χρειάζομαι sd θα έπρεπε το τηλέφωνό μου να είχε τουλάχιστον την διπλάσια χωρητικότητα ώστε να νιώθω άνετα και να μην κάθομαι κάθε τρεις κ λίγο να σβήνω εφαρμογές/φωτό/βίντεο.
ορίστε, τρανταχτό παράδειγμα για την αναγκαιότητα της κάρτας, τι να κάνω τώρα εδώ που το ζαχαρώνω σαν τρελός, να το πάρω στα 64 γιγα που λένε κάποιοι ότι υπάρχουν προβληματικές παρτίδες η να κάθομαι όπως λέει ο φίλος να σβήνω και να μεταφέρω κάθε τόσο?

Ενώ αν είχαν βάλει σε μια γωνιά μια καρτούλα τώρα θα ήμουν ήδη ευτυχής κάτοχος του απόλυτου καμεροτηλεφώνου

samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σφοδρα επιθυμητη αλλα με 64 γιγα και πάνω onboard δεν εχω καποιο θέμα εαν η συσκευη δε διαθέτει.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όπως έχουν διαμορφωθεί πλέον τα δεδομένα στην αγορά αλλά και στη τεχνολογία ειναι μονόδρομος το κινητό να εχει μεγάλη χωρητικότητα και να εχεις τη δυνατότητα να την αυξήσεις όπως θέλεις κατα το δοκούν. Στη δουλειά πχ που χρησιμοποιώ το note και αποθηκεύω πολλά πράγματα έχω προσθέσει 64gb όποτε συν τα 32gb ειμαι σε καλή κατάσταση. Οτιδήποτε λιγότερο.......πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι γνωστό οι προσωπικές αντιπαραθέσεις και οι ειρωνίες απαγορεύονται. Διαγράφηκαν ποστ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, την θεωρώ απολύτως απαραίτητη, κάποτε που είχα 2 μοντέλα iphones κατάλαβα ότι ένα μεγάλο μειονέκτημα ήταν η έλλειψη κάρτας, από τότε ότι άλλο έχω πάρει με άλλο λειτουργικό φυσικά πάντα έχει κάρτα, οι λόγοι αναλύθηκαν και από άλλους, αλλά ένα κλασικό παράδειγμα είναι να πάρεις τα αρχεία σου αν ξαφνικά χαλάσει η συσκευή πχ από πτώση, ότι μπορείς να μεγαλώσεις τον χώρο απλά βάζοντας μεγαλύτερη κάρτα, και φυσικά ότι κοστίζει φτηνότερα, μπορείς να έχεις μια συσκευή με χώρο πχ 8GB και να έχεις κάρτα 32 ή 64, ενώ μια συσκευή που θα έχει πολύ μεγάλο χώρο θα κοστίζει πάρα πολλά χρήματα παραπάνω. Για μένα είναι 100% απαραίτητη και ποτέ δεν πρόκειτε να κάνω ξανά το λάθος να αγοράσω συσκευή χωρίς κάρτα ανεξαρτήτος λειτουργικού συστήματος. Τα iphones τα ανέφερα μόνο και μόνο επειδή ήταν οι μοναδικές συσκευές που είχα χωρίς καρτα και κατάλαβα πόσο χρήσιμη ήταν να υπάρχει έτσι? μην αρχίσει κανείς τα VS....
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα απαραιτητη η καρτα SD.. Για τους τοσους λογους που ηδη αναφερθηκαν.. Κι εν τελει αν καποιοι δεν την χρησιμοποιουν πολυ απλα ας μην βαλουν ακομα κι αν η συσκευη τους δινει την δυνατοτητα.. Και θεωρω πως πλεον με τις τεραστιες αναλυσεις (=μεγαλα αρχεια foto/video) τα 32 GB δεν αρκουν (25 ουσιαστικα για χρηση) και κανεις δε μπορει να οριζει by deafult οτι τα 32 επαρκουν επειδη απλα για κεινον ειναι ΟΚ.. Μιλαμε πλεον για multimedia συσκευες... σωστα?

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είναι απαραίτητη η επέκταση μνήμης με μία SD, αρκεί η συσκευή να έχει 32GB τουλάχιστον εσωτερική μνήμη. Προσωπικά τα αποθηκεύω όλα στο σύννεφο της Google και έτσι εάν αλλάξω π.χ. smartphone ή tablet, βάζοντας το gmail μου τα έχω όλα πάλι κανονικά. Μάλιστα από τη στιγμή που το android δεν επιτρέπει τη μεταφορά εφαρμογών στην SD, ώστε να ελευθερωθεί έτσι μνήμη από τη συσκευή, με εξαίρεση κάποιες Samsung συσκευές, κατά τη γνώμη μου η κάρτα μνήμης γίνεται λιγότερο απαραίτητη για μία android συσκευή. Αν και στο Tab 3 8.0 που έχω και που επιτρέπει τη μεταφορά κάποιων εφαρμογών στην SD, σε προειδοποιεί ότι κάποιες από τις εφαρμογές που μπορούν να μεταφερθούν, δεν θα δουλεύει καλά το widget τους, ή κάποιες από τις λειτουργίες τους.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι είναι πολύ μπροστά τεχνολογικά. Τι να τους πει μία παλαιολιθική ψωρο-κάρτα. ΑΥΤΟ θα πει ζω στο μέλλον.

 

(wtf....πραγματικά )

Link to comment
Share on other sites

Με το ζόρι κάποιες εταιρείες μόλις πριν από λίγους μήνες αποφάσισαν να καταργήσουν τις εκδόσεις των 16 gb ( ενώ άλλοι παραμένουν ) και να προσφέρουν στην πρώτη επιλογή χωρητικότητα 32gb.

Με την εξέλιξη των smartphones τα τελευταία χρόνια ακόμα και τα 32gb είναι λίγα.

Σήμερα θα έπρεπε ήδη να υπάρχει στάνταρ χωρητικότητα που να ξεκινά από τα 64gb και η μεγαλύτερη έκδοση να μην είχε αυτές τις τρελές διαφορές των 100€.

Εφόσον δεν γίνεται αυτό υπό αυτές τις συνθήκες είναι απαραίτητη η κάρτα sd.

Να σημειώσω πως ακόμα και με στάνταρ τα 64gb για κάποιους που δεν αλλάζουν κινητό κάθε χρόνο είναι πολύ πιθανό μετα από δύο η τρία χρόνια αυτός ο χώρος να μην είναι πλέον αρκετός.

Σε αυτή την περίπτωση πας ακόμα πιο γρήγορα σε αναζήτηση αντικαταστάτη αφού η έλλειψη κάρτας σου δένει τα χέρια

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι λιγο αστοχο το σχολιο?

advanced user δεν σε κανει ουτε το bluetooth,radio,ακουστικα,καμερα, κτλ οποτε ας τα αφαιρεσουν ολα και ας κρατησουν οτι σε κανει advanced user

Καθόλου άκυρο.ηταν στην ουσία απάντηση σε ενα σχόλιό πού διάβασα,ότι δεν νοείται advanced user χωρίς χρήση sd card.

 

Για κάποιους μπορεί να είναι απαραίτητη.για άλλους όμως δεν είναι και τους ικανοποιεί η ήδη υπάρχουσα μνήμη των τηλεφώνων τους.

Βλέπω χλευασμό προς ανθρώπους πού προτιμούν iphone η άλλες συσκευές πού δεν έχουν υποδοχή για κάρτα.

Προσωπικά δεν το εχω ούτε για μόστρα ούτε μόνο για facebook,κάνω την δουλειά μου απλά κι ωραία,στο κάτω κάτω ούτε ταινίες περνάω στο κινητό καθώς προσωπικά σιγά μην κάτσω να δω ταινία σε κινητό,αλλά ούτε και ολόκληρα κομμάτια μουσικής,δεν το εχω για jukebox και σίγουρα δεν είναι αυτή η χρήση του,με λίγα λόγια να περπατάω σαν κοιμισμένος στο δρόμο με τα ακουστικά στο αυτί,οπως επίσης και δεν χρειάζομαι εκατοντάδες εφαρμογές bloat στην συσκευή μου και άχρηστες rom πού πάντα θα παρουσιάσουν κάτι.

Ενα root καλό είναι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά της MicroSD για το λόγο ότι είναι σε περιορίζει και δεν μπορείς να κάνεις αυτό που πραγματικά θες. Πχ μέχρι το Xperia L που είχα πριν λίγες μέρες είχα μια μικρή κάρτα (8Gb) και ήταν σχεδόν άδεια μιας και τα τραγούδια που είχα δεν ξεπερνούσαν τα 10 και όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο τα περνούσα απευθείας είτε στο OneDrive είτε στον υπολογιστή. Φυσικά και το cloud δεν είναι λύση, αλλά μέχρι στιγμής ποτέ δεν μου έχουν χρειαστεί οι φωτογραφίες από τις διακοπές του 2012, τα PDF και τα DOC που χρειάζομαι για την δουλειά, συνήθως δεν ξεπερνούν τα 5-10Mb οπότε είμαι πάλι κομπλέ. Συν ότι μου έχουν "πεθάνει" αρκετές κάρτες ή το χειρότερο, από την εισαγωγή και την εξαγωγή από κινητό σε κινητό, πολλές φορές ζητούσε φορμάτ για να παίξει.

Αντιθέτως η εσωτερική μνήμη σ'αφήνει πραγματικά ελεύθερο και για testing είναι ό,τι καλύτερο κι έτσι, αν κάποια μέρα θέλω να δοκιμάσω όλες τις εφαρμογές του Play Store μπορώ να το κάνω ή να μην έχω καμία εφαρμογή και να έχω μόνο αρχεία κάτι που δεν μπορώ να κάνω με το δεύτερο κινητό μου (Lumia 630) το οποίο λόγω της μικρής μνήμης (επειδή παίρνει SD) έτσι και το γεμίσω είτε με αρχεία, είτε με εφαρμογές δεν μπορεί να κάνει άλλα πράγματα (πχ update).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά της MicroSD για το λόγο ότι είναι σε περιορίζει και δεν μπορείς να κάνεις αυτό που πραγματικά θες. Πχ μέχρι το Xperia L που είχα πριν λίγες μέρες είχα μια μικρή κάρτα (8Gb) και ήταν σχεδόν άδεια μιας και τα τραγούδια που είχα δεν ξεπερνούσαν τα 10 και όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο τα περνούσα απευθείας είτε στο OneDrive είτε στον υπολογιστή. Φυσικά και το cloud δεν είναι λύση, αλλά μέχρι στιγμής ποτέ δεν μου έχουν χρειαστεί οι φωτογραφίες από τις διακοπές του 2012, τα PDF και τα DOC που χρειάζομαι για την δουλειά, συνήθως δεν ξεπερνούν τα 5-10Mb οπότε είμαι πάλι κομπλέ. Συν ότι μου έχουν "πεθάνει" αρκετές κάρτες ή το χειρότερο, από την εισαγωγή και την εξαγωγή από κινητό σε κινητό, πολλές φορές ζητούσε φορμάτ για να παίξει.

Αντιθέτως η εσωτερική μνήμη σ'αφήνει πραγματικά ελεύθερο και για testing είναι ό,τι καλύτερο κι έτσι, αν κάποια μέρα θέλω να δοκιμάσω όλες τις εφαρμογές του Play Store μπορώ να το κάνω ή να μην έχω καμία εφαρμογή και να έχω μόνο αρχεία κάτι που δεν μπορώ να κάνω με το δεύτερο κινητό μου (Lumia 630) το οποίο λόγω της μικρής μνήμης (επειδή παίρνει SD) έτσι και το γεμίσω είτε με αρχεία, είτε με εφαρμογές δεν μπορεί να κάνει άλλα πράγματα (πχ update).

Το μέγεθος της εσωτερικής μνήμης δεν έχει σχέση με την ύπαρξη της sd. Μια χαρά υπάρχουν συσκευές με 32GB rom και υποδοχή για sd (βλ. LG G3).

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος της εσωτερικής μνήμης δεν έχει σχέση με την ύπαρξη της sd. Μια χαρά υπάρχουν συσκευές με 32GB rom και υποδοχή για sd (βλ. LG G3).

 

Τώρα όμως ξεκίνησε σιγά σιγά να γίνεται αυτό και σε ναυαρχίδα. Δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο και σε "κινέζικα" συνήθως τα low/mid range κινητά παίζουν με SD και μέχρι 8Gb μνήμη. Το Xperia T με τα 12 και SD ήταν κάπως υποφερτό αλλά και πάλι, υποστηρίζω τις συσκευές που έχουν έναν εύλογο αποθηκευτικό χώρο όπως το G3 που αναφέρεις, αλλά το κακό είναι ότι ακόμα και σήμερα τα low end τα αφήνουν στη μοίρα τους.

Πχ αυτή τη στιγμή έχω το Xpera Z και το Lumia 630 στο οποίο τελευταίο έχω περάσει 2-3 PDF και κάποιες βασικές εφαρμογές που θέλω για όταν κάνω εξοικονόμηση μπαταρίας στο πρώτο. Όταν ήταν να κάνω update στο λειτουργικό έπρεπε να κάνω hard reset για να περαστεί. Όταν πήγα να δοκιμάσω τους here maps για να πάρω μια γεύση, έπεσα σε STOP λόγω μνήμης. Γιατί να δώσω λοιπόν παραπάνω χρήματα για να κάνω τα βασικά? Δεν είπα να έχω 100 εφαρμογές στο δεύτερο κινητό, αλλά με Facebook, Messenger, Whatsapp δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο. Αν κάποια στιγμή αποφασίσω να κάνω το 630 βασικό θα δώσω με μεγαλύτερη ευκολία χρήματα για SD γιατί στα Windows Phone η κάρτα μνήμης λειτουργεί όπως και η εσωτερική μνήμη, μπορείς να περάσεις και φωτογραφίες χωρίς root, πειράγματα κτλ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Την sd την χρειάζεσαι ακριβώς για αυτό το λόγο. Για να περάσεις εκεί τους χάρτες του gps, για να αποθηκεύεις εκεί τις φωτογραφίες σου κλπ ώστε να έχεις όλο τον εσωτερικό χώρο για τις εφαρμογές σου. Και δεν απαιτείται root για αυτό. Ακόμα και αν το υποστηρίζει η stock εφαρμογή κάμερας να αλλάξεις το χώρο αποθήκευσης, απλά βάζεις άλλη εφαρμογή. Υπάρχουν πολύ καλές εφαρμογές στο store.Για τα wp δεν μπορώ να σχολιάσω. Ποτέ δεν ασχολήθηκα μαζί τους για περισσότερα από μερικά λεπτά, ώστε να έχω σφαιρική άποψη.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...